Yrjö Rautio ruimii Kokoomusta HS-kolumnissaan:
![]()
Kolumni | Kolmisenkymmentä pikkulasta ei maata kaada – al-Holista noussut suhteeton metakka kertoo, miten perussuomalaisten pelosta on tullut politiikan vedenjakaja
Perussuomalaisille al-Holin lapset ja äidit ovat kuin taivaasta kultatarjottimella laskettu joululahja. Heidän motiivejaan ei tarvitse arvailla. Mutta miksi heidän tuekseen riensivät myös muut oppositiopuolueet? kysyy Yrjö Rautio kolumnissaan.www.hs.fi
Minäkään en ymmärrä, miksi Kokoomus lähti kiilapojaksi persujen välikysymykseen? Eikö siinä olisi riittänyt sama menettelytapa, kuin mitä persut noudattivat Kokoomuksen välikysymyksessä. Eivät allekirjoittaneet, mutta lupasivat äänestää hallitusta vastaan.
Erittäin ansiokas ja osuva teksti Rautiolta. Nimenomaan tuo on erittäin tärkeä pointti, että oppositio on pyrkinyt politisoimaan kysymystä, joka suurimmilta osin on oikeudellinen ja hallinnollinen eikä poliittinen. Persujen osalta ei ole missään määrin yllättävää, että he eivät kunnioita oikeusvaltion periaatetta, mutta kokoomuksen astuminen heidän kanssaan samaan kelkkaan on paitsi hieman yllättävää, myös erittäin huolestuttavaa tulevaisuuden kannalta. Nykyisten gallupien valossa on selvästi todennäköisin skenaario se, että seuraavien vaalien jälkeen persut on pääministeripuolue ja kokoomus valtiovarainministeripuolue. Tässä pitää oikeasti huolestua siitä, pysyisikö Suomi tuollaisen hallituskoalition seurauksena enää länsimaisena liberaalidemokratiana.
Ja toki on niinkin, ettei vain oppositiota tule syyllistää. Myös kepun puheenjohtajan Kulmunin kommentti "täytyy etsiä oikeusperustaa sille, että äidit ja lapset voidaan erottaa toisistaan" oli sangen erikoinen. Noin normaalisti Suomessa on ollut suurten puolueiden kesken konsensus siitä, että poliitikot tekevät ratkaisut lakeja kunnioittaen eikä niin, että laki venyy poliittisten tarkoitusperien takia.