Kokkosen Juuso kirjoittaa nyt siitä, ettei saisi olla liian positiivinen rokotteen tehon suhteen, tai ylipäätään rokotemyönteinen, eikä ainakaan jääkiekkoilijan tai seuratoimijan mandaatilla kehoittaa ihmisiä ottamaan rokotetta.
Koska se on hänen mielestään epävarma ja kehno keino pandemiaa vastaan, vaikka tutkimukset Suomessa päinvastaista osoittavatkin.
Lisäksi rokote aiheuttaa kuulemma niin paljon haittoja, että FIMEA on joutunut lisäämään palautepuhelimeen lisää henkilökuntaa, no turhan valittajia on ollut aina, jos olkavarressa on jälkeen kipua yli 30 minuuttia, ni varmasti em. kaltainen ihminen siitä jollekin nillittää.
Mä luulen, että Juusoa ei kovasti ole pandemia koskettanut, eikä oma toimeentulo tai lasten harrastukset ole olleet katki, kuten itselläni ja monilla kaltaisillani, koska muuten en tällaista imelää yksilön "vapautta" hyvesignaloivaa kirjoitusta voi ymmärtää.
Kirjoittajan mielestä olisi lienee suotavampaa, ettei rokotetta olisi. Tai ettei se ainakaan tehoaisi, niin hän voisi jatkaa tuota melko surullista uhkakuvien luomista maailman tappiin asti.
Vanhalta mieheltä vinkki Juusolle, elä vähän, tee asioita lähimmäistesi eteen, niin saatat oppia näkemään ympärilläsi muutakin epäkohtia ja uhkia siitä, että mitä jos tämä ei sittenkään toimi....
Harmillista, että noin nuorella ihmisellä on noin kyyninen maailman katsomus.
Ja että toimittajan ominaisuudessa vielä jakaa sitä tuomiten muiden tekoja. Tekoja, joilla on tarkoitus edistää yhteistä hyvää.
Edit. nimi korjattu