Jyväskylään uusi halli, mutta miten?

  • 829 777
  • 5 273

Hiki-Pena

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Kenelle Erikan mielestä edunsaajat on moitittavalla tavalla jätetty ilmoittamatta? Ilmeisesti hänelle ja Korpivaaran Päiville erikseen henkilökohtaisesti...

Näillä kaikilla Hippos -hankkeeseen kytkeytyvillä yhtiöillä on maksuliikenteen hoitamiseksi tili jossain rahoituslaitoksessa ja tämän johdosta kyseisen rahoituslaitoksen, eli suomeksi sanottuna pankin, on pakko selvittää Finanssivalvonnan ohjeistuksen vuoksi kunkin tilinomistajan omistussuhteet ja tosiasialliset edunsaajat. Eli eiköhän nuo edunsaajat ole näin ollen selvitetty ja oikeille tahoille ilmoitettu.
Onhan se nyt ihan väärin kun annetaan mahdollisuus mm. kysymyksiin eikä ilman kysymyksiä tulla pullapitkon kanssa oven taakse selvittämään varavaltuutetulle yritysten omistuksia.
 

CreaseMonkey

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin IFK
Tästä ei onneksi voi valittaa, en muista pykäliä mutta näin sanoi kaupunginjohtajamme.

Kyllä kunnanhallituksen tutkimatta jättämis -päätöksestä pitäisi voida valittaa. Harmillisesti kaupungin sivuilta ei kyseisen kokouksen (13.1) pöytäkirjaa ja muutoksenhakuohjetta löydy, että pääsisi kumnastelemaan tarkemmin.
 

Tach

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Kyllä kunnanhallituksen tutkimatta jättämis -päätöksestä pitäisi voida valittaa. Harmillisesti kaupungin sivuilta ei kyseisen kokouksen (13.1) pöytäkirjaa ja muutoksenhakuohjetta löydy, että pääsisi kumnastelemaan tarkemmin.

Ei pysty tästä, koska kyse ei ole päätöksestä vaan tytäryhtiö kysyi omistajan (kaupungin) mielipidettä. Kaupunginhallitus ei siis antanut päätöstä vaan mielipiteen asiasta tytäryhtiölleen. Tämmöisesti ei voi valittaa.

Kaupunginjohtaja Timo Koiviston esitys perustuu kuntalain pykälään 136, jonka mukaan valmistelua koskevasta päätöksestä ei saa tehdä oikaisuvaatimusta eikä kunnallisvalitusta.

Oikaisuvaatimus kohdistuu kaupunginhallituksen antamaan "ennakkokäsitykseen" Hippos-hankkeen jääurheilukeskuksen suunnitelmien ostamisesta Hippos Ky:ltä kaupungin omistamalle Jyväskylän Jäähalli Oy:lle.

Ennakkokäsitys on omistajaohjaukseen liittyvä menettely, jossa tytäryhtiö on velvollinen hankkimaan kaupungin kannan tietyissä tilanteissa, kuten merkittävä tai poikkeuksellinen investointi tai lainanotto. Se on myös kuntakonsernin keino ohjata ja valvoa tytäryhtiön toimintaa ja taloutta.
 

CreaseMonkey

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin IFK
Ei pysty tästä, koska kyse ei ole päätöksestä vaan tytäryhtiö kysyi omistajan (kaupungin) mielipidettä. Kaupunginhallitus ei siis antanut päätöstä vaan mielipiteen asiasta tytäryhtiölleen. Tämmöisesti ei voi valittaa.

Tässä on eri asiasta kyse.

Jyväskylän kaupunginhallitus on tosiaan kokouksessaan 16.12.2024 antanut ennakkokäsityksensä Jyväskylän Jäähalli Oy:lle (päätös § 306). Tästä on ilmeisesti aivan oikein kirjattu kyseisen kokouksen muutoksenhakuohjeisiin, että päätökseen ei voi hakea muutosta.

Joku sitten päätti kuitenkin tehdä tuosta § 306:sta oikaisuvaatimuksen kaupunginhallitukselle, joka ilmeisesti jätti oikaisuvaatimuksen 13.1.2025 kokouksessaan tutkimatta (§ 10), koska 16.12.2024 § 306 mukaiseen asiaan ei saa hakea kaupunginhallituksen näkemyksen mukaan muutosta, koska kyse on kuntalain 136 §:n mukaisesta päätöksestä.

Homman pointti on siinä, että tämän kunnanhallituksen 13.1. tekemän päätöksen pitäisi kaiken järjen perusteella olla valituskelpoinen, koska tällä valituksella valitettaisiin kaupunginhallituksen tulkinnasta, että 16.12.2024 § 306 ei ole muutoksenhakukelpoinen päätös. Valitusoikeus tästä 13.1.2025 § 10 päätöksestä perustuu kuntalain 135 §:ään. Jos tästä 13.1. tehdystä valitettaisiin hallinto-oikeuteen, joka katsoisikin, että 16.12.2024 tehty päätös ei ole ollut kuntalain 136 §:ssä tarkoitettu päätös, joka koskee vain valmistelua tai täytäntöönpanoa, kumoaisi HaO kaupunginhallituksen päätöksen, poistaisi virheellisen valitusosoituksen ja palauttaisi asian kaupunginhallitukseen uudelleen käsiteltäväksi. Tästä uudelleenkäsitellystä päätöksestä voisi sitten valittaa hallinto-oikeuteen oikaisupäätöksen lainmukaisuudesta ja käytännössä myös päätöksen 16.12.2024 § 306 lainmukaisuudesta.

Tiivistetysti: Kunnanhallituksen 13.1.2025 ilmeisesti tekemä päätös § 10 ei ole ollut päätös, joka koskee vain valmistelua tai täytäntöönpanoa, vaan sillä on ratkaistu päätöksen 16.12.2024 § 306 muutoksenhakukelpoisuus.

Edit.

Nyt on 13.1. pidetyn kokouksen pöytäkirja ilmestynyt kaupungin sivuille. Sieltä ilmenee myös tämän 13.1.2024 tehdyn päätöksen valituskelpoisuus.
 
Viimeksi muokattu:

Joe Plop

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP

opelix

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, JJK

Yllä oleva ei varsinaisesti liity Hippokseen mutta rahoituksen vaikeuden kautta välillisesti... Toivottavasti Hippoksen suhteen asiat on paremmalla tolalla jo lähtövaiheessa...

Niin kyllähän tuo liittyy täysin tällaisiin hankkeisiin jossa veronmaksajat ovat jossain määrin perälautana jos homma ei toimi.

Siinä mielessä taas ei suoranaisesti että Happeen talousosaaminen on ollut ihan Kummelitasoa jo pitkään. Siellä ei osata laskea menoja ja tuloja. Tässä Hirviareenassakin puhuttiin miljoonasta kävijästä vuodessa. Se olisi 2800 kävijää päivässä, ei toteudu yhtenäkään päivänä.

Miten Laukaan kuntapäättäjiä on saatettu vetää nenästä näin pahasti? Uskon että Hipposhanke on osaltaan ammattitaitoisesti rakennettu. Toki tämä keskustelua herättää ja vastustajat saavat yhden argumentin lisää ja vettä myllyynsä.
 

Afflicted

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, New Jersey Devils, JPS, Dream Theater. Ja #28
Niin kyllähän tuo liittyy täysin tällaisiin hankkeisiin jossa veronmaksajat ovat jossain määrin perälautana jos homma ei toimi.

Siinä mielessä taas ei suoranaisesti että Happeen talousosaaminen on ollut ihan Kummelitasoa jo pitkään. Siellä ei osata laskea menoja ja tuloja. Tässä Hirviareenassakin puhuttiin miljoonasta kävijästä vuodessa. Se olisi 2800 kävijää päivässä, ei toteudu yhtenäkään päivänä.

Miten Laukaan kuntapäättäjiä on saatettu vetää nenästä näin pahasti? Uskon että Hipposhanke on osaltaan ammattitaitoisesti rakennettu. Toki tämä keskustelua herättää ja vastustajat saavat yhden argumentin lisää ja vettä myllyynsä.
Toivon nyt todella että Laukaassa otetaan asia käsittelyyn ja todetaan faktat että vituiksi meni ja pahasti. Varmasti kuntalaisia hivelee tieto siitä että Jykylän puolelta tuli joku säbäporukka tekemään hallin mikä sitten tulee heidän maksettavakseen. Muuramessa ei tulisi kuuloonkaan.

Tässä on tosiaan osattu voidella laukaan päättäjiä tämän hankkeen järkevyydestä ja sitten tämä olikin "harmillinen juttu". Miljoona kävijää vuodessa...ihan varmasti joo!. Mutta kyllä päättäjät sen uskoivat.
 

Kelmu

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Siinä vaiheessa kun Happee ja sen "talousnerot" lähtivät ajamaan hanketta Laukassa tiesin että vituralleen menee. Kova oli vimma saada omat olosuhteet kuntoon Hippoksen kehittämisen sijaan. Kaverit eivät ole saaneet muutanansadantuhannen hommaa pyörimään ja lasten ja nuorten rahat ovat menneet vuosia sekaisin.

Enemmän ihmetyttää Laukaan päätös lähteä tähän. Halli sijaitsee 15 km väärässä paikassa yksinkertaisesti. Siinä virhe 2, virhe 1 on tehdä businessta näiden hemmojen kanssa.

Hipposhankkeessa takana on ammattilaiset ja intohimo, Laukaassa no intohimo ja Casion laskin tippui matkalla Hippokselta Leppäveteen.
 

manageri6969

Jäsen
Suosikkijoukkue
Osaavat Jääkiekko-organisaatiot, Jypinkylä
Happeehan on hoitanut velvoitteensa halliyhtiötä kohtaan ja maksamattomia laskuja heillä ei ole. Hommahan vaatii muutakin toimintaa ja viestit tuolta kertovat Hirviareena Oy TJ:n Juuso Mörskyn osaamisen puutteesta tuossa tehtävässä. Positiota tässä pidetään virheellisenä, en toteaisi näin, vaan ympärille on tuotava toimintaa, johon tilat ovat Säbän lisäksi sopivat. Sellaista löytyy. Sitten kiinnittäisin huomiota arvon palsta henkilöt tähän mahdolliseen Urheiluseuran liiketoiminnan laajentamiseen, mitä Jypillekkin on täällä oltu vailla, siinä on paljon ympärillä mahdollisuuksia esim. Tykypäiville. Mörskyn tilalle henkilö, joka saa tämän homman pyörimään tietyllä aikavälillä.

Ylipäätään liikuntapaikka rakentaminen on haaste ja jos tarkastellaan keväästä eteenpäin Valtion taholta, mikä yksittäinen paikka nousee esiin, Mika Poutalan noustessa Ministeriksi, yhdistetty Jääpallo/Pikaluisteluhalli tulee näkemään päivänvalon. Mihin se nousee, tässä vaiheessa vaikea sanoa. Tähän meidän talousalueelle sellainen olisi järkevä hanke, jos Olympiakomitea ja Kihu lähtisivät muodostamaan Pikaluistelukeskusta, onhan laji Olympilaisten ohjelmassa ja Maailmancuppia mitä todennäköisemmin luisteltaisiin vuosittain. Muina aikoina Jääpallo ja jopa Motorsporttia eli Jääspeedwaytä voitaisiin järjestää hallissa. Ja pieni panostus akustiikkaan ja keikkapaikka 10000 fanin bändille. Mahdollisuuksia on...Mutta kyllä Hippos nousee, siitä lähdetään
 

ToBey

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, Jyväskylä
Siinä vaiheessa kun Happee ja sen "talousnerot" lähtivät ajamaan hanketta Laukassa tiesin että vituralleen menee.

Hipposhankkeessa takana on ammattilaiset ja intohimo, Laukaassa no intohimo ja Casion laskin tippui matkalla Hippokselta Leppäveteen.
Hei, tässä Happeen hankkeessa tuo asia oli kuitenkin selvästi nähtävillä.

Hippos-hankkeessa taasen kaikki tuollaiset on salattu ja piilotettu niin hyvin, ettei tavan tallaaja (paitsi yksi) tuota suurta puhallusta voi huomata ;)
 

opelix

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, JJK
Happeehan on hoitanut velvoitteensa halliyhtiötä kohtaan ja maksamattomia laskuja heillä ei ole. Hommahan vaatii muutakin toimintaa ja viestit tuolta kertovat Hirviareena Oy TJ:n Juuso Mörskyn osaamisen puutteesta tuossa tehtävässä.

Ei se nyt ihan näinkään ole. Alunperinhän jo vuonna 2018 silloinen Happeen toiminnanjohtaja Pasi Kotilainen joka oli idean alkuperäinen nikkari oli tätä hallia rakentamassa ihan Happeen pyöritettäväksi. Toisena puuhamiehenä Jaakko Kurikka joka urakoitakin hankkeen tiimoilta sai. Koko asiahan oli jumissa toista vuotta kun siitä valitettiin hallinto-oikeuteen.

Halliyhtiökuvio tuli sitten kuvioon kun Laukaan kuntakin asetti hankkeelle joitain vaatimuksia ja suunnitelmaa tarkennettiin. Halliyhtiöhän osti Happeen ulos omistajuudesta vasta viime vuoden lopulla jolloin riskit olivat jo nähtävissä. Pelastettiin mitä pelastettavissa oli eli Happee.

Ainut osaaja koko kuviossa on Sepän toimitusjohtaja Mikko Seppälä joka tuli kuvioihin liian myöhään eli vasta vuosi sitten. No nyt on Laukaalla omistuksessa halli jossa Happee pelaa.

Kuinka paljon tästä osaamattomuudesta jäi hampaankoloon? Saako Happee pitää oheistuotot peleissään vai iskeekö kunta nyrkkiä pöytään? Onko Areenan nimi Hirviareena vielä syksyllä ja miten jatkuu yhteistyö Happeen kanssa? Uskooko joku että tuo halli voi mitenkään pyöriä yhtiömuotoisena tuottaen jotain? Kaikki skenaariot ovat mahdollisia. Joka tapauksessa Laukaa kantaa taloudelliset riskit tästedes.
 

Kelmu

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Ei se nyt ihan näinkään ole. Alunperinhän jo vuonna 2018 silloinen Happeen toiminnanjohtaja Pasi Kotilainen joka oli idean alkuperäinen nikkari oli tätä hallia rakentamassa ihan Happeen pyöritettäväksi. Toisena puuhamiehenä Jaakko Kurikka joka urakoitakin hankkeen tiimoilta sai. Koko asiahan oli jumissa toista vuotta kun siitä valitettiin hallinto-oikeuteen.

Halliyhtiökuvio tuli sitten kuvioon kun Laukaan kuntakin asetti hankkeelle joitain vaatimuksia ja suunnitelmaa tarkennettiin. Halliyhtiöhän osti Happeen ulos omistajuudesta vasta viime vuoden lopulla jolloin riskit olivat jo nähtävissä. Pelastettiin mitä pelastettavissa oli eli Happee.

Ainut osaaja koko kuviossa on Sepän toimitusjohtaja Mikko Seppälä joka tuli kuvioihin liian myöhään eli vasta vuosi sitten. No nyt on Laukaalla omistuksessa halli jossa Happee pelaa.

Kuinka paljon tästä osaamattomuudesta jäi hampaankoloon? Saako Happee pitää oheistuotot peleissään vai iskeekö kunta nyrkkiä pöytään? Onko Areenan nimi Hirviareena vielä syksyllä ja miten jatkuu yhteistyö Happeen kanssa? Uskooko joku että tuo halli voi mitenkään pyöriä yhtiömuotoisena tuottaen jotain? Kaikki skenaariot ovat mahdollisia. Joka tapauksessa Laukaa kantaa taloudelliset riskit tästedes.
Tässä se kuvio tuli pähkinänkuoressa todettua. Velvoitteet Hirviareenaa kohtaan on varmaankin hoidettu, eihän halli ole ollut pystyssä kuin normaalin 30pv netto maksuajan verran ;)

Velvoitteet muille velkojille ja suhmurointi muiden asioiden osalta onkin sitten toinen juttu Happeen kanssa. Alueen valovoimaisin junnutuotanto ryssittiin ja vanhemmat perustivat 02 toiminnan näiden sekoilujen vuoksi. Pelaajille ja toimihenkilöille tuli autoja, junnujen rahat lopussa jne.

En tekisi mitään yhteistyötä henkiht happeen kanssa jos siihen liittyisi euroakaan rahaa. Saman euron voi viskata esim Tourujokeen.

Jos et saa muutamansadatuhannen seuran rahaliikennettä ja asioita kuntoon, miten voit olla uskottava hallioperaattori. Nauroin ääneen aikanaan kun Kotilainen oli myymässä miljoonilla hallivuoroja joista Happee vastaisi ja samaan aikaan ei saanut muutaman satasen maksuja kuntoon. Mutta tämä Happeesta, toivon mukaan saavat asiat kuntoon Laukaassa.
 

JYP#44

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tyyni Kari & Klassikkopaidat
Happeen Laukaa-kuviot ovat olleet alusta alkaen ihan käsittämättömiä. Eikö alun perin Happeenkin ollut tarkoitus saada Hippos-hankkeesta uudet tilat? Oliko se Happeen vetäytyminen nyt sitten Hippoksen viivästymisen syy vai eikö Happee kokenut saavansa tarpeeksi hyviä tiloja?

Mitä Happeen kuvitteli saavansa muuttamalla Laukaan syrjäkylille? Ihan käsittämätön himmeli laittaa jyväskyläläinen seura pelaamaan Leppävedelle. Kunnon puuhastelua, kun Hirviareenan verkkosivuilla kaksi uusinta uutista on Hirviareenan avajaiset ja heti perään tämä eilinen.

Happeen maine talousasioissa on aivan karmaiseva. Aivan järkyttävää huithapelointia ja välinpitämättömyyttä. Ilmeisesti nyt jo vanhemmat äänestävät jaloillaan ja haluavat lapset harrastamaan muihin seuroihin. Pidemmän päälle tuo ei sada kyllä yhtää Happeen laariin, kun suututtaa paikalliset laji-ihmiset.
 

Hukkaviiva

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Pakkohan tuossa hirviareena jutussa on taustalla olla jotain suhmurointia jota ei paljasteta ja josta Laukaan kunta hyötyy, ei kai ne nyt saatana muuten ois tuohon lähtenyt ku jo etukäteen oli tiedossa että jossain vaiheessa tuo tulee kaatumaan kunnan syliin, nyt se vaan tapahtui paljon aiemmin ku kukaan usko. Itselle tuli mieleen että halusiko kunta tuon areenan joka tapauksessa ja tuolla kikkailulla saatiin vähennettyä valituksia/valitus mahdollisuuksia ja siten saatiin halli nopeammin pystyyn.

Hippoksessa on kyse niin paljon isommasta kokonaisuudesta että siinä ei varmaan oikein tommosta kikkailua pysty/haluta harrastaa.
 

Hack

Jäsen
Happeen Laukaa-kuviot ovat olleet alusta alkaen ihan käsittämättömiä. Eikö alun perin Happeenkin ollut tarkoitus saada Hippos-hankkeesta uudet tilat? Oliko se Happeen vetäytyminen nyt sitten Hippoksen viivästymisen syy vai eikö Happee kokenut saavansa tarpeeksi hyviä tiloja?

Mitä Happeen kuvitteli saavansa muuttamalla Laukaan syrjäkylille? Ihan käsittämätön himmeli laittaa jyväskyläläinen seura pelaamaan Leppävedelle. Kunnon puuhastelua, kun Hirviareenan verkkosivuilla kaksi uusinta uutista on Hirviareenan avajaiset ja heti perään tämä eilinen.

Happeen maine talousasioissa on aivan karmaiseva. Aivan järkyttävää huithapelointia ja välinpitämättömyyttä. Ilmeisesti nyt jo vanhemmat äänestävät jaloillaan ja haluavat lapset harrastamaan muihin seuroihin. Pidemmän päälle tuo ei sada kyllä yhtää Happeen laariin, kun suututtaa paikalliset laji-ihmiset.

Tämähän meni niin, että Happeen puolelta loukkaannuttiin, kun Hippokselle ei ollut tulossa omaa areenaa/kenttää salibandylle vaan yhteiskäyttötila katsomoilla, jossa sitten pelataan salibandyä, koripalloa, futsalia ym. Tämähän Happeen näkökulmasta tuo mukanaan mattorumban eli alustana on kova alusta ja salibandypelejä varten pitää erikseen levittää matto.

Tämän jälkeen alettiin puuhaamaan tätä omaa areenaa Happeelle ja yllättäen Jyväskylän kaupunki ei tähän lämmennyt, koska se ei voi olla taloudellisesti kannattavaa. Laukaan kunta sitten innostui, että saa pääsarjajoukkueen kunnan alueelle ja aika sokeasti uskoi areenayhtiön laskelmia, vaikka kaikki muut näkivät sen jo ennalta, että rakennetaan tilat ja ajetaan yritys konkurssiin.
 

Hurricane

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, NY Rangers, Suomi.
Miten tämä nyt liittyy Hippos hankkeen jäähalliin?
 

Jarzki

Jäsen
Miten tämä nyt liittyy Hippos hankkeen jäähalliin?
Siten, että tuossakin tapauksessa on kyseessä yksityisen ja julkisen rahan yhteishanke, josta on nyt yksi surullinen ennakkotapaus ihan naapurista. Toki huomattavasti suppeampana ja riisutumpana versiona ja todella paljon huonommalla sijainnilla. Väittäisin, että herättää paljon kiinnostusta myös Jyväskylän päättäjissä ja mahdollisesti vaikuttaa myös Hippokseen.

Toki päätökset Hippoksen suhteen on jo tehty, mutta ei kai mikään ole varmaa ennen kuin kuokka lyödään maahan. On kuitenkin ihan eri asia rakentaa melko ison kaupungin keskustan lähelle kuin säbähallit keskelle ei mitään. Siltä osin en ole niin huolissani asian vaikutuksesta Hippoksen toteutukseen. Kunhan kaikki valmistelut vaan on tehty oikeasti ammattimaisesti ja ilman järjettömiin kävijämääriin perustuvaa tulolaskelmaa.
 

snake70

Jäsen
Suosikkijoukkue
Boston Bruins
Hjallikselle on helppo naureskella, mutta mies on ottanut melkoisen taloudellisen riskin ja onnistunut siinä, kun rakensi Hartwall-hallinsa.
Mikä oli Hjalliksen taloudellinen riski? Ei tainnut juurikaan laittaa omaa rahaa kyseiseen projektiin.
Tai mikä lasketaan onnistumiseksi? Ei ainakaan taloudellinen. Kyseinen halli/areena ei ole yhtenäkään toiminta vuonnaan tuottanut tulosta, vaan pyöri tappiolla.
Nokia areena toistaiseksi taitaa olla kuivin Sulin. Mutta onko tulevina vuosina kun saa keväällä kilpailijan, eikä jääkiekon MM kisoillakaan voi rahastaa vuosi kausiin.

Niin tulevaisuudessakin joutuu rahoittaja ja rakennuttajat miettimään kuinka paljon on varaa ottaa tukkaan vuodesta toiseen. Kannattavaksi niitä ei vaan tulla saamaan. Käyttöaste vaan jää liian pieniksi.
 

Kideradio

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jyp
Nokia areena toistaiseksi taitaa olla kuivin Sulin. Mutta onko tulevina vuosina kun saa keväällä kilpailijan, eikä jääkiekon MM kisoillakaan voi rahastaa vuosi kausiin.

Niin tulevaisuudessakin joutuu rahoittaja ja rakennuttajat miettimään kuinka paljon on varaa ottaa tukkaan vuodesta toiseen. Kannattavaksi niitä ei vaan tulla saamaan. Käyttöaste vaan jää liian pieniksi.
Taisi tuon Nokia areenan kanssa käydä niin, että viimeisin tilinpäätös meni jo tappiolliseksi. Ilmeisesti toiminta oli edelleen jonkin verran kannattavaa, mutta isot rahoituskulut vetivät lopputuloksen miinukselle.
 

J.S:P

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP

Huerzo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Valittajien luvattu maa
Mikä oli Hjalliksen taloudellinen riski? Ei tainnut juurikaan laittaa omaa rahaa kyseiseen projektiin.
Tai mikä lasketaan onnistumiseksi? Ei ainakaan taloudellinen. Kyseinen halli/areena ei ole yhtenäkään toiminta vuonnaan tuottanut tulosta, vaan pyöri tappiolla
En pysty selvittämään Hjalliksen taloudellisen riskin määrää (ja onko se lähde edes julkinen), mutta googlaamalla löytyi tämä (yle.fi-linkin takaa):

Suurin omistaja hallia rakentaessa oli Jokerien pelaajapörssi, jonka takana olivat Harkimon Hjallis Promotions, de la Chapellen CHC-invest sekä Kalervo Kummolan ViPEnterprice.
Lähteestä riippuen (Pörssitieto.fi) Harkimon osuus Jokereista ja Jokerit Pelaajapörssi Oy:sta on ollut 52-53%.

Voidaan taittaa peistä missä määrin Harkimon osuus on ollut rahaa ja missä määrin pelaajapörssin vivuttamiseen annettu takaus pankkilainan saamiseksi, mutta näihin lähteisiin pohjaten Harkimolla on ollut pelissä muutakin kuin maine. Sen tarkempi analyysi tuskin kuuluu tähän ketjuun.

Rakentamisen jälkeinen tilanne on ollut persnettoa kuten sanot, mutta sitä ei kommenttini ole tarkoittanutkaan.

Joka tapauksessa - jos näkee vaivaa kaivaakseen kommenttiin vuoden 2006 kirjoitukseni, olisi parempi löytää väitteiden tueksi jotan konkreettisempaa kuin "ei tainnut juurikaan"-tason heittoja.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös