Jumalatarta ei pidä sinun mennä pilkkaamaan.Melko kova tuomio @Mojo äkkiseltään ajateltuna.
Jumalatarta ei pidä sinun mennä pilkkaamaan.Melko kova tuomio @Mojo äkkiseltään ajateltuna.
Ei ole ensimmäinen kerta, kun tämä argumentti tulee tällä palstalla vastaan, ja se on kyllä hyvin erikoinen. Aika helppo on nimittäin persu-henkisten kirjoittajien löytää provoja, jos PS-poliitikon sanomisen tai tekemisen linkkaaminen palstalle lasketaan provosoinniksi. Eiköhän se kerro enemmän kyseisen puolueen poliitikoista kuin linkittävistä käyttäjistä, mikäli sitaatti täyttää jonkun mielestä provon määritelmän.Samat nimimerkit käyvät tuuttaamassa vähintään kerran viikossa jonkun onelinerilla höystetyn muka pöyristyttävän uutisen ja sen jälkeen häviävät keskustelusta kokonaan. Mikä muu tuollaiseen muka on syynä kuin provoilu?
Ei ole ensimmäinen kerta, kun tämä argumentti tulee tällä palstalla vastaan, ja se on kyllä hyvin erikoinen. Aika helppo on nimittäin persu-henkisten kirjoittajien löytää provoja, jos PS-poliitikon sanomisen tai tekemisen linkkaaminen palstalle lasketaan provosoinniksi. Eiköhän se kerro enemmän kyseisen puolueen poliitikoista kuin linkittävistä käyttäjistä, mikäli sitaatti täyttää jonkun mielestä provon määritelmän.
Mä tiedän tämän! Kappale vie suoraan omaan nuoruuteen.
(eipä muuten ole kenenkään muun kohdalla bänni heilahtanut onlyfans-viittauksesta, kuin Marinin).
Ei tule niin tarkkaan kaikkia politiikkaketjuja luettua, mutta onkos tämmöisiä heitetty jostakusta muustakin? Jos on, niin samat säännöt kaikille. Jos ei, niin aikalaila huono esimerkki.
Olisi sekin mielestäni erikoinen linjaus, että merkittävien suomalaisten poliittisten toimijoiden sanomisia ei saisi sellaisenaan tälle palstalle lainata. Tietysti toivottavaa olisi, että siihen yhteyteen lisäisi edes jotain. Vaikka humoristisen kommentin aiheeseen liittyen. Mutta jos pelkkä kansanedustajan suora lainaus toimii provokaationa, niin eikö se itsessään kerro siitä, että kyseinen lainaus oli mainitsemisen arvoinen?Niin, lähinnä ajoin takaa noita linkkauksia, jotka palstalle tuodaan saatesanoille "päivän Mäkelä", ei sen kummemmin sanota mitään enempää. Kyllä tuokin ainakin minun silmään täyttää provosoinnin määritelmän. Jos sulla ei ole mitään sanottavaa "päivän Mäkelään", ehkä sen linkkauksenkin voisi jättää jollekin, jolla sitä järkevää sanottavaa on.. (?)
Ilmeisesti jatkoajan kirjoittajien pitäisi jättää persujen hölmöimmät sanomiset siteeraamatta. Ehkä kuitenkin yksinkertaisempaa olisi, jos persujen sanomisia ei siteerattaisi ollenkaan, kun mistä voisi olla varma, mikä sanominen kulloinkin olisi liian hölmö siteerattavaksi.Olisi sekin mielestäni erikoinen linjaus, että merkittävien suomalaisten poliittisten toimijoiden sanomisia ei saisi sellaisenaan tälle palstalle lainata. Tietysti toivottavaa olisi, että siihen yhteyteen lisäisi edes jotain. Vaikka humoristisen kommentin aiheeseen liittyen. Mutta jos pelkkä kansanedustajan suora lainaus toimii provokaationa, niin eikö se itsessään kerro siitä, että kyseinen lainaus oli mainitsemisen arvoinen?
Otteluiden lopputuloksia ei kannata myöskään siteerata tänne, koska ne loukkaavat ja provosoivat hävinneen joukkueen faneja.Ilmeisesti jatkoajan kirjoittajien pitäisi jättää persujen hölmöimmät sanomiset siteeraamatta. Ehkä kuitenkin yksinkertaisempaa olisi, jos persujen sanomisia ei siteerattaisi ollenkaan, kun mistä voisi olla varma, mikä sanominen kulloinkin olisi liian hölmö siteerattavaksi.
Ilmeisesti jatkoajan kirjoittajien pitäisi jättää persujen hölmöimmät sanomiset siteeraamatta. Ehkä kuitenkin yksinkertaisempaa olisi, jos persujen sanomisia ei siteerattaisi ollenkaan, kun mistä voisi olla varma, mikä sanominen kulloinkin olisi liian hölmö siteerattavaksi.
Aika pian sen jälkeen, kun Marinin OF-spekuloinnista annettiin viikon kakku teki joku vastaavan spekuloinnin Stubbista. Siitä ei kakkua tullut. Kysyin modeilta, että mikä on se ratkaiseva ero. Vastaus tulee olemaan todella laadukas, koska sitä on kohta vuoden verran hiottu.Ainakin (ulkomuistista heitettynä) Ano Turtiaisen ketjussa tuota heiteltiin ideana Anolle, ilman penaltia.
Siis onhan tämä jatkuva salaliitto-vinkuna tässä ketjussa huomattavan raskasta - se malka ei niin koskaan ole omassa silmässä. Varmasti poliittisten ketjujen keskustelusävy on muuttunut vuosien varrella paljon tylymmäksi, ja minusta on aika selvää, mikä taho sen muutoksen toi jatkuvalla silmittömällä polarisoinnilla ja visva- ja suvakkileimoilla jne. Sitten osataan, kuten ne esikuvat somessa, kyllä uhriintua lumihiutalemaisesti nanosekunnissa ja valittaa ja ulvoa joka siunatusta vihellyksestä. Ai niin, "lumihiutale", tuo termi, jota alettiin jaella kun "suvakit" ja "visvat" loukkaantuivat hurtista huumorista, notta kasvattakaa paksumpi nahka. Ehkä olikin hyvä neuvo.Hyvää keskustelua moderoinnista joka päättynee siihen, että ketju suljetaan taas hetkeksi. Pulinat pois, karavaani kulkee jne.
Hetkinen. Mistä lähtien Onlyfansin tekeminen on tehnyt kenestäkään prostituoitua?Vai onko tosiaan törkeämpää leimata nuori nainen prostituoiduksi (Moderaattorien perustelu, joskin aika erikoinen) kuin keski-ikäinen mieshenkilö?
Tuo narratiivi jäi selkeästi aika tehokkaasti muutamien mieliin, vaikka sellaisesta ei missään vaiheessa ollut kyse. Silloinhan modet antoivat kirjoituskiellon siitä, että joku vihjasi viattoman bikinikuvan olevan siirtymävaihe pornon tekemiselle. Nyt tässä viimeisessä kirjoituskieltotapauksessa puhuttiin jostain perseen revittelystä tms. vaikka se kuva oli edelleenkin täysin arkipäiväinen kuva rannalta.Hetkinen. Mistä lähtien Onlyfansin tekeminen on tehnyt kenestäkään prostituoitua?
Siis ihan vilpittömästi: väitätkö, että ne asiat olisivat jotenkin samankaltaisia?edit. Jos persut saa leimata/vihjata rasisteiksi kautta rantain, miksei samaa saa tehdä demarien ja venäjämielisyyden osalta?
Siis onhan tämä jatkuva salaliitto-vinkuna tässä ketjussa huomattavan raskasta - se malka ei niin koskaan ole omassa silmässä. Varmasti poliittisten ketjujen keskustelusävy on muuttunut vuosien varrella paljon tylymmäksi, ja minusta on aika selvää, mikä taho sen muutoksen toi jatkuvalla silmittömällä polarisoinnilla ja visva- ja suvakkileimoilla jne. Sitten osataan, kuten ne esikuvat somessa, kyllä uhriintua lumihiutalemaisesti nanosekunnissa ja valittaa ja ulvoa joka siunatusta vihellyksestä. Ai niin, "lumihiutale", tuo termi, jota alettiin jaella kun "suvakit" ja "visvat" loukkaantuivat hurtista huumorista, notta kasvattakaa paksumpi nahka. Ehkä olikin hyvä neuvo.
No siis yksi valtapuolueistamme ja toinen johtava hallituspuolue, onko se nyt niin kauheaa? On minuakin syytetty täällä demariksi tai vasemmistoliittolaiseksi, absurdia ja äärimmäisen epätarkkaa, mutta ei nyt minusta ihan kauhea solvaus. Sanoisin että sitten vasta kannattaa oikeasti ja verisesti loukkaantua, jos kutsutaan esim natsiksi tai fasistiksi.Visva- ja suvakkileimaa on kyllä heitelty persujen toimesta ja sitä kautta syvennetty jakolinjoja, mutta entä sitten se persuleima, jota osa täällä heittelee melko matalalla kynnyksellä?
Ehkä joku loukkaantujista rinnastaa omassa päässään nämä samaksi asiaksi?Sanoisin että sitten vasta kannattaa oikeasti ja verisesti loukkaantua, jos kutsutaan esim natsiksi tai fasistiksi.
Mikään ei toimi yhtä hyvin kuin salaliittoteoriaksi haukkuminen ja heittää salaliittoteoria vastapalloon.Siis onhan tämä jatkuva salaliitto-vinkuna tässä ketjussa huomattavan raskasta - se malka ei niin koskaan ole omassa silmässä. Varmasti poliittisten ketjujen keskustelusävy on muuttunut vuosien varrella paljon tylymmäksi, ja minusta on aika selvää, mikä taho sen muutoksen toi jatkuvalla silmittömällä polarisoinnilla ja visva- ja suvakkileimoilla jne. Sitten osataan, kuten ne esikuvat somessa, kyllä uhriintua lumihiutalemaisesti nanosekunnissa ja valittaa ja ulvoa joka siunatusta vihellyksestä. Ai niin, "lumihiutale", tuo termi, jota alettiin jaella kun "suvakit" ja "visvat" loukkaantuivat hurtista huumorista, notta kasvattakaa paksumpi nahka. Ehkä olikin hyvä neuvo.
Elämä on tosiaan huomattavan kovaa. Anyways, JA:n moderointia olen vuosien varrella aina silloin tällöin arvostellut monestakin päätöksestä (vapauttakaa scholl!; taas), mutta onhan tämä oikeasti maan parhaiten moderoitu iso palsta - valittavana on ties mitä sontatunkioita rinnalla. Ja onpa muuten todella epäkiitollista hommaa, minkä lisäksi pitäisi vielä ehtiä osaksi woke-salaliittoa, ei hyvää päivää näitä settejä.on valitun linjan mukainen päätös.
Malka ei tosiaan ole koskaan omassa silmässä.Elämä on tosiaan huomattavan kovaa. Anyways, JA:n moderointia olen vuosien varrella aina silloin tällöin arvostellut monestakin päätöksestä (vapauttakaa scholl!; taas), mutta onhan tämä oikeasti maan parhaiten moderoitu iso palsta - valittavana on ties mitä sontatunkioita rinnalla. Ja onpa muuten todella epäkiitollista hommaa, minkä lisäksi pitäisi vielä ehtiä osaksi woke-salaliittoa, ei hyvää päivää näitä settejä.
Tällä palstalla on ties miten monta vahvaa perikonservatiivia, jotka monesti esittävät - anteeksi vaan - huomattavankin omalaatuisia mielipiteitä. Mutta heiltä se onnistuu helposti sääntöjen puitteissa. Sitten on pieni alaryhmä, joka useinkin tapaa törmätä näihin rajoihin. Rationaalista olisi noudattaa havaittua linjaa, mutta mieluummin itketään ja vingutaan woke-modeista. Palstalla jossa lähes kaksi kolmasosaa jäsenistä kannattaa Kokoomusta ja PS:ää. Ihme lumihiutaleita.
En nyt osaa tässä tämän enempää terapeutiksi ryhtyä, suosittelen tämän rakentavan dialogin jatkamista noiden illuminaattien kanssa, ehkäpä se siitä. Noin yleensä elämä on kyllä valitettavan kovaa ja epäoikeudenmukaista ja lopuksi sitten vielä kuolee, eikä itsesääli ja vainoharha sitä matkaa juurikaan lyhennä. Vaan anyways, lopetan osaltani tämän arvokkaan teeman käsittelyn tähän, ettei tulisi ansaittua bannia.Kuka ties kyseessä palstan tasapainottamiskeino. Vitsi.
Sulla on kyllä hauska tapa vinoilla muille salaliittoteorioista, sekä samalla levität omaa salaliittoteoriaa oikein raskaalla kädellä. Kuulut siis oikeasti siihen porukkaan, jonka toimintaa itse ihmettelet.En nyt osaa tässä tämän enempää terapeutiksi ryhtyä, suosittelen tämän rakentavan dialogin jatkamista noiden illuminaattien kanssa, ehkäpä se siitä. Noin yleensä elämä on kyllä valitettavan kovaa ja epäoikeudenmukaista ja lopuksi sitten vielä kuolee, eikä itsesääli ja vainoharha sitä matkaa juurikaan lyhennä. Vaan anyways, lopetan osaltani tämän arvokkaan teeman käsittelyn tähän, ettei tulisi ansaittua bannia.