En ymmärrä. Miksi tällaisesta toiminnasta ei ole annettu porttikieltoa? Ihan sairasta touhua.Yksi googlettelija toki tuttuun tapaan minua aiemmin vuosia vainonnut nimimerkki, joka muun muassa on tänne pasteillut ikääntyneiden vanhempieni kotiosoitetta yms.
Ei tämäkään kovinkaan terveelliseltä toiminnalta kuulosta, jos tosiaan pitää paikkaansa,Tästä olen täysin samaa mieltä. Mutta ottaen huomioon, että erään palstaväännön jälkeen teikäläinen ilmestyi esimerkiksi tutkimaan LinkedIn-profiiliani niin vähän nyt on kahdet rattaat.
Tämä vaiheessa jossa en mielestäni ollut kertonut kuka olen. Ja vastaus tähän oli muistaakseni, että ”muutaman viestin jälkeen kyllä selviää kuka on takana”
Jos ihan ensimmäisenä kun tällainen uutinen tulee, niin kokee tarpeeksi tulla pohtimaan, että onkohan nyt näin edes tapahtunut niin kyllä toi aika aseenteliseelta vaikuttaa omaan silmään. En nyt viittaa sinuun vaan yleisesti monella tuntuu olevan oletuksena, että mitään syytöksen alaista ei voi tapahtua. Meidän ”äijä” on hyvä tyyppi.Niin, keskustelussa nyt on monesti tapana pohtia erilaisia tulokulmia käyttäen mahdollisia skenaarioita. Ei noissa raiskauskeskusteluissa kyllä kukaan ole suoraan syyttänyt ketään valehtelijaksi, vaan ennemminkin pohdiskellut myös sellaisen mahdollisuuden olemassaololla. Tämä ei ole mitään raiskaajan puolustelua, vaikka sellaiseksi täällä nykyään tuota harrastavat kirjoittajat leimataankiin.
Mä sinäänsä ymmärrän tämän, mutta kun niiden idioottuksien laukojat ovat yleensä eduskuntaryhmän-PJ, ulkomaankauppa ja -kehitysministeri sekä entinen meppi. Eli merkittävässä asemassa olevia. Kyllä mun mielestä on tärkeätä, että hölmöjä ja rasistisia kommentteja nostetaan esiin eikö hyssytellä.Tuo persuketju on kyllä lähtenyt lapasesta kauan aikaa sitten. Kerran päivässä joku käy postaamassa sinne jonkun kyseenalaisen linkin tai lausahduksen persuilta ja kun joku yrittää jotain toisenlaista tulokulmaa nähdä, on paikalla samantien puolenkymmentä (yleensä samat) nimimerkkiä haukkumassa ja leimaamassa niin nimimerkkiä kuin niitä persujakin.
En tiedä oliko tarkotuksellinen, mutta aika hauska tuo fiksummat kirjoittajat. Eli samaa mieltä sinun kanssa olevat? Oletko sinä näitä fiksumpia kirjoittajia? Olenko minä tyhmempi kun uskallan kirjoittaa ja ottaa paskan niskaa!?fiksummat kirjoittajat sitten mieluummin jättävät mielipiteensä kirjoittamatta kuin ottavat tuollaista paskaa niskaansa
Mikä on merkittävä muutos mitä tässä ajetaan ja mitä epäkohtaa tässä aiotaan parantaa? Jos aiot sanoa, että kaikilla on samat oikeudet niin kaipaisin tähän hieman perusteluita. Tähän on tuotu yksi esimerkki ja sekään ei päde oikein. Kyseinen käyttäjä on kurinpidossa ja on saanut aikaisemmin rankkua. Eli onko muuta vai onko kyse tästä yksittäisestä tapahtumasta? Ja jos kyse on, että pelkäät kirjoittaa oman mielipiteesi niin onko mielipiteesi rasistinen, homofoobinen tai sekstinen? Ja siksi et uskalla sitä kertoa.Joskus ne merkittävät muutokset aiheuttavat ennakkoon suurta vastarintaa, kun myöhemmin huomataan niiden parantaneen epäkohtia.
Minkä takia ei? Miten koet että ”piilossa olevat moderaattorit ovat huono asia Löylyhuoneessa? Mistä tiedät ketkä käyttäjät ovat moderaattoreita Löylyhuoneessa. Mutta olisko jotain esimerkkiä antaa miten tässä tällä hetkellä toimitaan väärin?Mielestäni Team Moderatorsin jäsenen paikka ei ole Löylyhuoneessa.
Ja tähänkin kaipaisin esimerkin? Miten joku moderaattori on käyttänyt valtaa väärin? Antamalla sinulle rikepisteen? Onko mahdollista että vika oli sinussa ja ansaitsit kyseisen rikepisteen.Tuota valtaa käytetään ainakin joidenkin moderaattoreiden toimesta väärin.
Tämä on kyllä se. Mutta kun mitään ei sanoa ja muita ”vihollisia” suojellaan jne. Paljon puhutaan hajusta, mutta tuntuu että se oma köntsä nyt siellä housuissa pullottaa enemminkin.Yleisesti valitus on ollut sitä että kaikkia mielipiteitä ei kuulemma suvaita ja omaa mielipidettään ei saa sanoa. Jos se mielipide on räikeästi rasistinen, misogyninen, tasa-arvoa vastaan jne. niin hyvä vaan että niitä ei sallita. Olkoon se sitten tätä kiljuttua vihervasemmistopropagandaa.
Jos ihan ensimmäisenä kun tällainen uutinen tulee, niin kokee tarpeeksi tulla pohtimaan, että onkohan nyt näin edes tapahtunut niin kyllä toi aika aseenteliseelta vaikuttaa omaan silmään. En nyt viittaa sinuun vaan yleisesti monella tuntuu olevan oletuksena, että mitään syytöksen alaista ei voi tapahtua. Meidän ”äijä” on hyvä tyyppi.
Mä sinäänsä ymmärrän tämän, mutta kun niiden idioottuksien laukojat ovat yleensä eduskuntaryhmän-PJ, ulkomaankauppa ja -kehitysministeri sekä entinen meppi. Eli merkittävässä asemassa olevia. Kyllä mun mielestä on tärkeätä, että hölmöjä ja rasistisia kommentteja nostetaan esiin eikö hyssytellä.
En tiedä oliko tarkotuksellinen, mutta aika hauska tuo fiksummat kirjoittajat. Eli samaa mieltä sinun kanssa olevat? Oletko sinä näitä fiksumpia kirjoittajia? Olenko minä tyhmempi kun uskallan kirjoittaa ja ottaa paskan niskaa!?
No mä ajattelen, että ei ihan näinkään. Mä yritän avaa omaa ajatteluani. Mä ajattelen, että epäilyä ei tule tuomita lähtökohtaisesti. Hyvin vahvasti kannatan, että tutkitaan ja tehdään päätös sen jälkeen. Mä kuitenkin ajattelen, että syytöksen epäilijä myös lähtökohtaisesti puhuu totta (kunnes toisin todistetaan). Eli tutkitaan asia ensin ja tehdää tuomiot. On mun mielestä eri kirjoittaa, että on mahdollista että asiat eivät ole menneet juuri näin tai jos todisteita alkaa tulla enemmän sen puolesta että syytteet ei pidä paikkansa. Mutta osa ratsastaa paikalle sanomaan että raha-ahne akka tai että kostonhimoinen ämmä. Se on mun mielestä sitä asenteellista oletusta.Ensimmäiseen kappaleeseen; Tuossahan se pointti nimenomaan on. Tällä palstalla tunnutaan yleisesti hyväksyvän vain se mielipide, että epäilty on syyllinen. Jos joku esittää vastakkaisen mielipiteen, alkaa kivittäminen ja leimaaminen. Miksi? Ei se "väärä" asenteellisuus ole rikos. Tuo kirjoittamasi nimenomaan huokuu sitä, että se mahdollinen epäilty tulee lähtökohtaisesti "tuomita". Miksi sinä (ja moni muu) saa tehdä tällaisen päätelmän, mutta minä (ja moni muu) ei saa tehdä muunlaista?
En puuttunut, koska en ole huomannut tai kokenut, että positiivinen toiminta perussuomalaisista yritetään tukahduttaa. Mä oon kyllä tässä bias sen suhteen, että yleisesti en koe persujen tekevän hirveästi positiivisia asioita. Eli sun mielestä positiivinen asia voi olla mun mielestä negatiivinen.Toiseen kappaleeseen; Olen itsekin sitä mieltä, että idioottimaisuuksista on hyvä ja kiva keskustella, varsinkin jos ne on tulleet tunnetuilta vaikuttajilta. Tähän et sitten kuitenkaan kommentoinut mielipidettäsi siihen, että miksi positiiviset uutiset persuista pyritään hautaamaan tuolla ketjussa negatiivisen trollauksen alle?
Mä ajattelin, että ei ehkä ollut tarkoitettu sellaisenaan kun sen pysty tulkita. Mutta kyllä mun mielestä tänään on ollut myös hyvää keskustelua, mutta omasta mielestä se on hukkunut kyllä enemmän siihen, että osa käyttäjistä ei osaa katsoa peiliin. Aika paljon hyvää kriitikkiä hukkuu omaan subjektiiviseen kokemukseen epäreiluudesta.Viimeiseen kappaleeseen; En pidä itseäni fiksuna kirjoittajana, johan sen tämä ketju osoittaa; en minä ole lopettanut kirjoittamista, vaikka tuossa lainauksessa sanon fiksujen niin tekevän. Enkä minä pidä sinua tyhmänä kirjoittajana, päinvastoin tägäsin sinut toiseen ketjuun esimerkkinä hyvästä keskustelijasta (mitä tämäkin viestinvaihto edustaa). Lähinnä tarkoitin sitä, että tuossahan oli oikein hyvä keskustelu palstan moderoinneista meneillään, jossa vaihdettiin mielipiteitä ja argumentteja puolin ja toisin ilman suurempaa draamaa. Aina tiettyyn pisteeseen asti. Kukin päätelköön itse, mikä se piste oli.
Jatkoajan vähintään viisinkertainen penalttihenkilö puhuu kokemuksen äänellä, uskokaa häntä!!Minä voin hyväkäytöksisenä ja suoraselkäisenä totuuden ja tolkun miehenä olla esimerkkinä teille kaikille muille, käyttäytykää kuten minä niin ei varmasti tule mitään pelikieltoja eikä edes rikepisteitä. Näin helppoa se on!
Juuh ei :DToki pätee vain meihin taviksiin. Mutta ylläpito ja moderaattorit(?) pääsevät kyllä käsiksi IP-osoitteisiin, joiden avulla taitava IT-osaaja kyllä selvittää henkilöllisyyden nopeastikin. Tuon homman laillisuus on toki siinä ja tässä, mutta mitäpä jostain GDPR-laista piittaamaan, jos on omasta mielestään oikealla asialla.
Eikä selvitä. Olen taitava IT-henkilö 30 vuoden kokemuksella enkä tee IP-osoitteella hevon helvettiä. Se vaatisi sellaisia työkaluja, joiden käyttäjät ovat turvaselvitettyjä jannuja, joilla on lisäksi pääsy sellaisiin rekistereihin, joita ei luovuteta kuin viranomaisille. Mut on turvaselvitetty useaan otteseen, mutta siitä huolimatta en saa IP-osoitteella selville kuin sen ylläpitäjän. Onko foliorullassa vielä tavaraa jäljellä?Toki pätee vain meihin taviksiin. Mutta ylläpito ja moderaattorit(?) pääsevät kyllä käsiksi IP-osoitteisiin, joiden avulla taitava IT-osaaja kyllä selvittää henkilöllisyyden nopeastikin. Tuon homman laillisuus on toki siinä ja tässä, mutta mitäpä jostain GDPR-laista piittaamaan, jos on omasta mielestään oikealla asialla.
Mäkin ja oikeastaan kaikki voisi sanoa tänneoman IP-osoitteen ja sillä ei ole paskaakaan merkitystä. No mun kohdalla selviää Turun alue millä ei enää ole merkitystä ja voisin myös vaihtaa sen jos nappaisi.Eikä selvitä. Olen taitava IT-henkilö 30 vuoden kokemuksella enkä tee IP-osoitteella hevon helvettiä. Se vaatisi sellaisia työkaluja, joiden käyttäjät ovat turvaselvitettyjä jannuja, joilla on lisäksi pääsy sellaisiin rekistereihin, joita ei luovuteta kuin viranomaisille. Mut on turvaselvitetty useaan otteseen, mutta siitä huolimatta en saa IP-osoitteella selville kuin sen ylläpitäjän. Onko foliorullassa vielä tavaraa jäljellä?
Se olisi merkittävä muutos täällä Jatkoajassa, sitä tarkoitin.Mikä on merkittävä muutos mitä tässä ajetaan ja mitä epäkohtaa tässä aiotaan parantaa?
Henkilökohtaisesti ajattelen, että se ei ole ongelma että ei tiedä keskustelevan moderaattorin kanssa. Joo varmaan hekin tekevät virheitä. Mä ajattelen kuitenkin, että systemaattisesti moderaattorit eivät jaa täällä rikepisteitä solkenaan muille. Mä luulen, että meillä olisi kyllä täällä esimerkkejä jos niin tapahtuisi. Saa toimittaa jos löytyy. Se ei tarkoita, että ei joskus tulisi helppoja rikepisteitä. Jos mennään sinun mainitsemaan jääkiekkoon niin erilaisilla tuomareilla on erilaisia tuomioita. Se ei tee siitä huonompaa. Mut kyllä mä ajattelen, että vähän niiku tuomarina oleminen niin modena oleminen olisi vittuimaista hommaa. Avoimuutta lisäisi, mutta kyllä se myös synnyttäisi turhaa spekulaatiota mikä on vaikuttanut mihinkin ja kuka on kenenkin kaveri.Se olisi merkittävä muutos täällä Jatkoajassa, sitä tarkoitin.
Epäkohta on siinä, että tavallinen käyttäjä ei tiedä keskustelevansa moden kanssa, jos ja kun sellaisia tilanteita tulee. Modetkin ovat ihmisiä arvomaailmoineen ja pystyvät halutessaan käyttämään hyväkseen asemaansa tämän toisen osapuolen sitä tiedostamatta. Heillä on asemansa puolesta enemmän valtaa tehdä kurinpitopäätöksia, joskin eivät pelikieltoja ymmärtääkseni yksin päätä, mutta pelikieltoihin johtavia rikepisteitä voivat jakaa.
Mitä merkitystä on keskusteleeko moden vai meidän tavisten kanssa jos osaa asiallisesti keskustella? En todellakaan ymmärrä tässä mitään epäkohtaa.Se olisi merkittävä muutos täällä Jatkoajassa, sitä tarkoitin.
Epäkohta on siinä, että tavallinen käyttäjä ei tiedä keskustelevansa moden kanssa, jos ja kun sellaisia tilanteita tulee. Modetkin ovat ihmisiä arvomaailmoineen ja pystyvät halutessaan käyttämään hyväkseen asemaansa tämän toisen osapuolen sitä tiedostamatta. Heillä on asemansa puolesta enemmän valtaa tehdä kurinpitopäätöksia, joskin eivät pelikieltoja ymmärtääkseni yksin päätä, mutta pelikieltoihin johtavia rikepisteitä voivat jakaa.
Tästä olen täysin samaa mieltä. Mutta ottaen huomioon, että erään palstaväännön jälkeen teikäläinen ilmestyi esimerkiksi tutkimaan LinkedIn-profiiliani niin vähän nyt on kahdet rattaat.
Tämä vaiheessa jossa en mielestäni ollut kertonut kuka olen. Ja vastaus tähän oli muistaakseni, että ”muutaman viestin jälkeen kyllä selviää kuka on takana”
Osaako ne entiset ja nykyiset modet tai vahvan Jatkoaika-taustan omaavat nimimerkit itsekään aina keskustella asiallisesti? Ja jos eivät, koskeeko heitä samat säännöt?Mitä merkitystä on keskusteleeko moden vai meidän tavisten kanssa jos osaa asiallisesti keskustella? En todellakaan ymmärrä tässä mitään epäkohtaa.
Mikä ihmeen viherliberaali :DKuten kirjoitin, Jatkoaikaa moderoidaan viherliberaalin silmin. Se ei tarkoita vasemmistoliberaalia, vaikka termit usein sekoitetaan. Myös osa oikeistoa on viherliberaalia.
En ota tuohon kantaa kun en tiedä, mutta vastasin siihen alkuperäiseen kysymykseesi missä kyselit, että onko ongelma jos ei tiedä onko toinen mode vai ei.Osaako ne entiset ja nykyiset modet tai vahvan Jatkoaika-taustan omaavat nimimerkit itsekään aina keskustella asiallisesti? Ja jos eivät, koskeeko heitä samat säännöt?
Siitähän tässä on koko päivä väännetty puolin ja toisin, mutta se sitä osaltani tällä erää.
Itse tykkään tästä tyylistä, että saa jutella muustakin, onhan täällä Bond-ketjukin ja samat tyypit analysoivat hokipelejä. Mielestäni asiallisuus on kaiken aa ja oo.Mikä ihmeen viherliberaali :D
Ei kai sun elämä pyöri löylyhuoneessa? Muualla politiikka ei näyttele pienintäkään osaa, ei keskustelussa eikä moderoinnissa. Musta alkaa tuntua, että löylyhuoneen sulkeminen ja politiikan kieltäminen jäljelle jäävissä osioissa olisi aika vänkä temppu. Pelikieltojen määrä ainakin romahtaisi.
Tämä on edelleen pääpainoltaan jääkiekkopalsta.
Mikä ihmeen viherliberaali :D
Ei kai sun elämä pyöri löylyhuoneessa?
Keskustelu joskus väistämättä saa kiivaampia sävyjä, mutta pääasia on, että vääntöjen jälkeen on mahdollista paiskata virtuaalisesti kättä. Näin pitää olla. Mielipide-eroista keskustelut syntyvät, ja kun pidetään peli rehtinä, Jatkoaika säilyy tulevaisuudessakin valtakunnan laadukkaimpana foorumina.Ei tässä mitään anteeksipyyntöjä tarvita, mutta anteeksi annetaan toki. Ei tämä niin vakavaa ole. Keskustelun aiheet voivat olla, mutta ei se, että nimimerkit toisistaan kirjoittelevat mitä nyt sitten kirjoittelevatkaan.
Modet ovat tosiaan palstalla linjanneet, että jos joku on henkilöllisyytensä "paljastanut" tai se on jotenkin tullut yleisesti tietoon, siihen eivät päde silloin nimimerkin henkilöllisyyteen liittyvät sääntöpykälät. Ja se on myös omasta mielestäni ihan selvä ja ok.
Mutta itse pidän hieman erikoisena ja palstakirjoittelun "käytöskoodin" ulkopuolelle menevänä, että täällä julkisesti googletellaan ja tehdään jotain keittiöanalyyseja henkilöstä.
Yksi googlettelija toki tuttuun tapaan minua aiemmin vuosia vainonnut nimimerkki, joka muun muassa on tänne pasteillut ikääntyneiden vanhempieni kotiosoitetta yms.
Ja siitä päästään tähän keskusteltuun moderaattoreiden julkisuuteen. En Jatkoajan moderaattoreiden mahdollisista oman nimimerkin kirjoitteluista tiedä mitään, mutta aika monella voi olla sellaisia viestejä, joista riittävän sinnikäs stalkkaaja selvittää tai ainakin luulee selvittäneensä moderaattorin henkilöllisyyden.
Omat kokemukseni moderoinnista ovat kauan, kauan, kauan sitten, mutta sen ja joidenkin myöhempien toisaalla kokemieni juttujen perusteella suosittelisin moderaattoreille, että pitävät nykyisestä yksityisyydestään tiukasti kiinni.
Kuvittele tämän ketjun kaikkein änkyrimmät nimimerkit pommittamaan soittoja ja viestejä perjantai-iltana klo 23, lähettelemässä FB-viestejä, tagaamassa X-tunnuksesi julkisesti johonkin "paljastuksiin" jne. Alkaisi olla sen jälkeen vähissä halukkaat vapaaehtoismoderaattorit.
Ja nuo yllä kuvatut siis ihan oikeasti tapahtuneita asioita. Jollekin (vaikkapa minulle) sellaisia juttuja, että eivät mene lainkaan ihon alle, pikemminkin naurattaa ja hauskoja juttuja kerrottavaksi. Joku toinen voi oikeasti menettää yöunensa.
mutta noin tiivistäen, viherliberaaleihin arvoihin kuuluvat mm. globaalit ihmisoikeudet, rasismin vastaisuus ja erilaisten vähemmistöjen puolustaminen. Täällä häkki heilahtaa, jos poikkeat tältä linjalta.
Netistä löytyy tietoa sinulle, mutta noin tiivistäen, viherliberaaleihin arvoihin kuuluvat mm. globaalit ihmisoikeudet, rasismin vastaisuus ja erilaisten vähemmistöjen puolustaminen. Täällä häkki heilahtaa, jos poikkeat tältä linjalta.
Eikö tämä nyt ole ihan hyvä tavoite kuitenkin yleisesti?
Yhteiskunta itsessään on toki ajautunut tuohon suuntaan, mutta edelleenkin tästä maailmasta löytyy monia ihmisiä, jotka eivät jaa samaa näkemystä arvoista.
Ja tilannehan on se, että naisten arvot ovat liberaalimpia kuin ennen, mutta miesten arvot huomattavasti konservatiivisempia kuin ennen. Tämä löytyy tuosta viimeisimmästä linkistäni. Tällöin erilaiset arvot törmäävät aiempaa kovempaa, koska - kuten USA:ssa - yhteisiä arvoja on aiempaa vähemmän.