Pavlovin Koira
Jäsen
Pam julisti lisää lakkoja Telemarkkinointialalle lakko? Tarkoittaako tämä puhelinmyyjiä? Varmaan harvalle muulle lakolle toivotaan mahdollisimman pitkää kestoa
Kommentoin nyt vaan tähän sen verran, että eiköhän nuo huippupäivät ole olleet ja menneet. Samoin teiden hoito on hyvin erikoinen esimerkki kun ne ovat nykyään täynnä toinen toistaan isompaa reikää ja kuoppaa. Toki talvella lumi täyttää kuoppia jonkin verran.Ilmainen koulutus, joka monien mielestä jopa maailman paras (Suomi oli Pisa-testissä ensimmäinen vuosina 2000-2006).
Voihan osuuskauppakin maksaa halutessaan ylijäämänpalautuksen osakeyhtiöiden tapaan tasasummana, mikään ei tätä estä. Toki heille kannattavampaa on maksaa se suhteutettuna ostoksiin, toisin sanoen sitä enemmän säästää mitä enemmän tuhlaa.Niin on minullakin. Ei nyt ollut tarkoituskaan alkaa erittelemään kuka maksaa ja kuka ei, ja kuinka paljon, vaan kysymys oli omasta aktiivisuudesta bonusten kertymiseen versus passiivinen osingon saanti.
Valaisetko hiukan missä monissa suhteissa on kalliimpi verrattuna muihin. Ruokakorien hintavertailussa kahden kärki on aina ollut Lidl ja Prisma vuoronperään. Citymarket on taas merkittävästi kalliimpi verrattuna näihin kahteen. Nykyään tarkkana penninvenyttäjänä todellakin keskitän ostokset Prismaan, koska yksinkertaisesti se on edullisin tapa päivittäisten elintarvikkeiden ostoihin bonuksineen.Hyötyisitkö kuitenkin enemmän, jos hakisit tietyt ostokset vaikkapa Lidlistä tai muista kaupoista? Prisma esim. on kallis kauppa monessa suhteessa verrattuna muihin.
Täällä meillä päin Prisma on ainakin ollut kallein kauppa. Mutta varmaan on sitten paikkakunta kohtaisia vaihteluita hintatasossa, ja tämä oli minulta turha yleistys.Valaisetko hiukan missä monissa suhteissa on kalliimpi verrattuna muihin. Ruokakorien hintavertailussa kahden kärki on aina ollut Lidl ja Prisma vuoronperään. Citymarket on taas merkittävästi kalliimpi verrattuna näihin kahteen. Nykyään tarkkana penninvenyttäjänä todellakin keskitän ostokset Prismaan, koska yksinkertaisesti se on edullisin tapa päivittäisten elintarvikkeiden ostoihin bonuksineen.
Täällä meillä päin Prisma on ainakin ollut kallein kauppa. Mutta varmaan on sitten paikkakunta kohtaisia vaihteluita hintatasossa, ja tämä oli minulta turha yleistys.
Suht pieni paikkakunta täällä pohjoisempana. Eikä Prisma ole mikään jumbo. Onko noissa jumboissa edukkaampaa sitten, kuin ihan normi kokoisissa Prismoissa.Saako kysyä missä päin tämä? Jossain Turun suunnalla? Vantaan Jumbon Prismahan on ollut lukuisissa vakioiduissa vertailuissa koko maan edullisin.
Tuossa tarkoitetaan Vantaan kauppakeskusta, joka on nimeltään Jumbo.Suht pieni paikkakunta täällä pohjoisempana. Eikä Prisma ole mikään jumbo. Onko noissa jumboissa edukkaampaa sitten, kuin ihan normi kokoisissa Prismoissa.
Niinpä tarkoitetaankin näköjään. Itse aloin puhumaan jätti Prismoista omikseni.Tuossa tarkoitetaan Vantaan kauppakeskusta, joka on nimeltään Jumbo.
Eikös nyt tällä kerralla ongelma ole se, että työnantajapuoli ei suostu tuollaiseen vaan lähinnä johonkin 7%/3v sopimukseen.Sellainen 3-4 % korotus/vuosi olisi ihan hyväksyttävä tässä taloustilanteessa, joka ei todellakaan tule kohenemaan, jos nämä lakot jatkuvat ja laajenevat.
Miten tutkintonimike liittyy palkkaukseen? Tehtävän ja suoriutumisen mukaisesti kai sitä pitäisi maksaa eikä sen mukaan minkä koulun on käynyt.Tässäkin vähän mihin vertaa. 8 vuoden työkokemuksella ja D vaatimusluokalla palkka on noin tonnin pienempi kuin vastavalmistuneella ekonomilla - ekonomilla tuo 8 vuotta menee koulunpenkille. Nettona ero on sen noin 500 euroa.
Sellaistahan sitä on ollut ilmassa. Kai siinä on taustalla sitten se, että työnantajapuoli ei usko talouden nousuun seuraavien vuosienkaan aikana.Eikös nyt tällä kerralla ongelma ole se, että työnantajapuoli ei suostu tuollaiseen vaan lähinnä johonkin 7%/3v sopimukseen.
Mitään ei ainakaan kannata mennä omin päin sopimaan.Sellaistahan sitä on ollut ilmassa. Kai siinä on taustalla sitten se, että työnantajapuoli ei usko talouden nousuun seuraavien vuosienkaan aikana.
Jos nyt pieni sarkasmi sallitaan, niin jos minulla olisi valta, niin veisin molemmat sopijaosapuolet johonkin Huitsin Nevadaan, kauaksi kaikesta ja sieltä ei ole pois tulemista ennen kuin sopu osapuoliren välille on syntynyt.
Luulisi joskus järjen alkavan voittaa, kun ei tässä tilanteen pitkittyessä ole yhtään voittajaa.
Varmaan jossain pienehköllä paikkakunnalla Cittari (tai joku muu K-mafia kauppa) voi olla halvempi, mutta eikö se ole ihan yleistä faktaa että isoista kaupoista Prisma on halvempi. Myös oma fiilis tukee tätä vaikka lähistön isossa Cittarissa tykkään asioida.Suht pieni paikkakunta täällä pohjoisempana. Eikä Prisma ole mikään jumbo. Onko noissa jumboissa edukkaampaa sitten, kuin ihan normi kokoisissa Prismoissa.
Tämä. Prisma on varmaan 99/100 tapauksesta cittaria halvempi. Vaikka itse kuulun ylimpään tulodesiiliin, niin aina tulee morkkis, kun ostaa ruoat Keskon ryöstömarketeista. Jotain pieniä täsmäostoksia voi tehdä, mutta mitään viikonlopun saatika viikon ruokia niistä ei kehtaa ostaa. Välillä ihan epäuskoisena vertailee varsinkin Lidlin ja Keskon kuitteja keskenään. Ensimmäinen yllättää positiivisesti ja jälkimmäinen negatiivisesti. Noh, jollakin sen kauppiaankin pitää elää. Eiks je.Varmaan jossain pienehköllä paikkakunnalla Cittari (tai joku muu K-mafia kauppa) voi olla halvempi, mutta eikö se ole ihan yleistä faktaa että isoista kaupoista Prisma on halvempi. Myös oma fiilis tukee tätä vaikka lähistön isossa Cittarissa tykkään asioida.
Jep. Meillä lähikauppa K-Supermarket, ja tulee siinä paljon käytyä, koska laiskuus. Onhan ne kuitit ihan eri kuin jos menee vähän kauemmas Lidliin tai S-Markettiin. Lidukassa tulee kyllä harvemmin käytyä, ei vaan miellytä se niiden myymäläkonsepti yhtään. Sinänsä tyhmä syy, kun ihan ok peruskamat sieltä saa eikä mun tarvitse siellä varttia kauempaa viihtyä. Mutta niin vaan tulee skipattua useimmiten.Tämä. Prisma on varmaan 99/100 tapauksesta cittaria halvempi. Vaikka itse kuulun ylimpään tulodesiiliin, niin aina tulee morkkis, kun ostaa ruoat Keskon ryöstömarketeista. Jotain pieniä täsmäostoksia voi tehdä, mutta mitään viikonlopun saatika viikon ruokia niistä ei kehtaa ostaa. Välillä ihan epäuskoisena vertailee varsinkin Lidlin ja Keskon kuitteja keskenään. Ensimmäinen yllättää positiivisesti ja jälkimmäinen negatiivisesti. Noh, jollakin sen kauppiaankin pitää elää. Eiks je.
Tämä on totta ja siksi käyn joskus muutamat tarjousostokset tekemässä, mutta jos ostankin samalla reissulla koko perheelle ruuat pariksi päiväksi, niin tappiolle jäädään.Toisaalta, politiikka tarjousten suhteen on k-kaupoissa hyvin erilainen kuin s-ketjussa. Normihinnat kalliimmat, mutta valikoidusti tarjoustuotteita hakemalla säästää.
Tämä. Prisma on varmaan 99/100 tapauksesta cittaria halvempi. Vaikka itse kuulun ylimpään tulodesiiliin, niin aina tulee morkkis, kun ostaa ruoat Keskon ryöstömarketeista. Jotain pieniä täsmäostoksia voi tehdä, mutta mitään viikonlopun saatika viikon ruokia niistä ei kehtaa ostaa. Välillä ihan epäuskoisena vertailee varsinkin Lidlin ja Keskon kuitteja keskenään. Ensimmäinen yllättää positiivisesti ja jälkimmäinen negatiivisesti. Noh, jollakin sen kauppiaankin pitää elää. Eiks je.
Tämä on totta ja siksi käyn joskus muutamat tarjousostokset tekemässä, mutta jos ostankin samalla reissulla koko perheelle ruuat pariksi päiväksi, niin tappiolle jäädään.
Logistiikan lakko taitaa enemmän vaikuttaa noihin keskusvarastotuotteisiin (kuivaelintarvike, kemikalio ym käyttötavara). Isot tuore-elintarvikefirmat puskee tavaraa normaalisti pihalle ja se myös kulkee koska kuskit eivät ole (vielä) lakossa.Hain tänään lakonalaisesta Prismasta normi ruokaostokset sisältäen tuoretuotteita kuten hedelmiä ja vihanneksia. Kaikkia oli tuoreena saatavilla, vaikka odotin logistiikan maanantaina alkaneen lakon vaikuttavan juuri näihin tuotteisiin. Kiitos rikkurit.
Kai ulkomaalaiset hedelmät ja vihannekset kulkevat SOK:n logistiikan kautta? Jos ei, niin uutta tietoa minulle.Logistiikan lakko taitaa enemmän vaikuttaa noihin keskusvarastotuotteisiin (kuivaelintarvike, kemikalio ym käyttötavara). Isot tuore-elintarvikefirmat puskee tavaraa normaalisti pihalle ja se myös kulkee koska kuskit eivät ole (vielä) lakossa.