Niin siis asiahan on vaikea. En ota kantaa mikä ratkaisu on paras, mutta tuo suuntaus ettei turvapaikkaa tarvitse saada jäädäkseen maahan, vesittää koko turvapaikkajärjestelmän idean. Kyllähän tämä tekee Suomesta houkuttelevamman sellaiselle maahanmuutolle, jolla ei ole samanlaista hyötyä suomalaiselle yhteiskunnalle kuin ehkäpä työperäisestä maahanmuutosta yleisesti.
Eikös "tuon suuntauksen" idea ole juuri se, että lainvoimaisen turvapaikkapäätöksen saaneet palautetaan poliisin toimesta ja tätä varten viedään Sipilän hallituksen aloittama neuvottelu Irakin kanssa päätökseen? En ainakaan itse ole muuta huomannut. Eri asia on sitten nämä mm. vuosia Suomessa työskennelleet, joista kirjoitin ao. ketjussa tänään.
Lähtisin helpottamaan työvoimapulaa tekemällä Suomesta työntekoon ja yrittämiseen kannustavan valtion, joka houkuttelee tänne työperäistä maahanmuuttoa. Tottakai helpottaisin myös sitä työperäistä maahanmuuttoa, mikä nyt on ilmeisen hankalaa. Antaisin myös niille, jotka Suomessa opiskelevat tutkinnon, mahdollisuuden saada Suomen kansalaisuus helposti ja yrittäisin sitä kautta saada heitä jäämään Suomeen.
Tämä pitäisi tehdä. Mutta et sinäkään tulisi tänne nykyiseen hommaasi, jos saisit kotimaassasi 1 000 tai enemmän käteen nettona ja lisäksi alhaisemmat asumiskustannukset yms, jos ne joutuisit itse maksamaan. Siihen päälle surkea ilmasto ja vaikenevat ihmiset, niin kiitos ei.