Yhdysvaltain presidentti Donald J. Trump

  • 3 992 342
  • 26 643

Ice71

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Jerry100, Hereworth
Annan kaksi ennustusta:

1. Vuosipäivä tulee kyllä, koska kommentointi on asiallista ja perustuu täyteen totuuteen.
2. Trump saa rauhan ja liberaalien äänitorvet jatkoajassa poistaa nimimerkkinsä.
Palataan asiaan kahden viikon päästä. Ja palaan asiaan 31.12.2025.
 

aceman81

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät. Pesäkarhut.
Oikeusvaltioissa sitä on syytön kunnes toisin todistetaan.

"In 2020, Gaetz was accused of sex trafficking and having sexual relationships with minors. After an investigation, the United States Department of Justice (DOJ) decided not to charge him, though Gaetz remains under investigation of the House Ethics Committee."

Taisipa myös väittää miten kongressitaloon väkivaltaisesti tunkeutunut joukko oli antifa-liike Trump-kannattajiksi naamioituneena.

Joka tapauksessa, kongressiedustaja Matt Gaetz on valittu Trumpin hallinnon toimesta Yhdysvaltain uudeksi oikeusministeriksi.

Melko monivivahteisen poliittisen uran elänyt Tulsi Gabbard on mm. 2022 syyttänyt Bidenin hallinnon Ukrainalle auki pitämän NATO-oven provosoineen Venäjän hyökkäyksen, vastustanut Venäjä-pakotteita, miten Washington-eliitti haluaa tehdä Ukrainasta uuden Afganistanin ja miten lehdistönvapaus Venäjällä ei hirveästi poikkea Yhdysvaltain vastaavasta.

2020 vaalien alla Hillary Clinton totesi

“I’m not making any predictions, but I think they’ve got their eye on somebody who is currently in the Democratic primary and are grooming her to be the third-party candidate. She’s the favorite of the Russians.”

Tästä lausumasta meinattiin mennä oikeuteen, muttei lopulta mentykään.

Gabbard on Trumpin hallinnon Director of National Intelligence.

Helmikuu 2022.


 
Viimeksi muokattu:

Oles

Jäsen
Suosikkijoukkue
Anaheim Ducks, Leijonat
No yhdet vaalit jäi pois eli ne 1988. Demokraateille meni voitto 92 ja 96. Alkup mielipiteesi oli, että demokraatit ei oo kiistänyt ikinä toisen voittoa. Ymmärrän tietenkin, että harmituksissa nyt väännät sen -88 tähän mukaan ettei tunnu niin pahalta :D

Missä ne demokraattien presidenttiehdokkaat on kiistämässä toisen voittoa?
 
Muutama päivä sitten youtubessa oli vielä näkyvillä nyt poistettu "behind the scenes" video Trumpista tiiminsä kanssa keksimässä "twiittejä" Truth socialiin Harrisin kampanjapuheen aikana. Mukana siinä olivat juurikin Matt "otetaan Venäjä Ukrainan sijasta Natoon" Gaetz, Tulsi "biolabrat Ukrainassa" Gabbard ja Oliver "tein fanidokumentin Putesta" Stone. Saataisikohan kyseiselle ohjaajallekin vielä joku paikka Trumpin hallintoon?
 

Ollakseni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings

PtG

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen Ilves, Edmonton, FC Pojat
Mahtaako Gaetzista tulla oikeusministeriä. Osa republikaanisenaattoreistakin pitää lähinnä läppänä.

Tiedä sitten, saadaanko näistä Trumpin valinnoista kunnon riidat aikaan, jos omat eivät kaikkia lojalisteja hyväksykään.
 

aceman81

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät. Pesäkarhut.
Mahtaako Gaetzista tulla oikeusministeriä. Osa republikaanisenaattoreistakin pitää lähinnä läppänä.

Tiedä sitten, saadaanko näistä Trumpin valinnoista kunnon riidat aikaan, jos omat eivät kaikkia lojalisteja hyväksykään.

Klassinen neuvottelupositio?

Ajetaan sisään henkilöitä joiden tiedetään aiheuttavan keskustelua ja mahdollisesti torpataan. Sitten toisessa aallossa hieman siedettävämmät omat valinnat menee sukkana sisään.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: PtG

IceWalker

Jäsen
Suosikkijoukkue
HJK, K-Kissat, PiTa
No onpas kovin stahanovilaista. Toki me tarvitsemme näitä soveltavia aloja, insinöörejä, putkimiehiä, lääkäreitä, siivoojia, ehkä jopa lakimiehiä ja liikkeenjohtoa ja mitä näitä kaikkia on. Tälläiset käytännön ryhmät pitävät sivilisaation infraa kunnossa, että voitaisiin rauhassa tutkia historiaa ja kirjallisuutta jne. Olen jo aiemmin jossakin ketjussa hahmottanut, että omassa ideaali-yliopistossani olisi vain viisi mahdollista pääainetta: historia, kirjallisuudentutkimus, filosofia, teoreettinen fysiikka ja korkeampi matematiikka. T. nimim Humanisti.

Tietysti on kaiken maailman sosiologiaa ja vastaavaa, josta ei oikein ole hyötyä kenellekään, mutta hyötyä ei pidä mitata tuotantoarvon vaan ymmärryksen ja tiedon suhteen.
En ole koskaan tavannut sosiologian professoria, jonka mielipiteillä olisi jotakin isompaa merkitystä. Joten ei näitäkään aloja nyt ihan silkkihansikkain tule käsitellä, kun lasketaan erilaisia yhteiskunnallisia utiliteetteja. Yliopistojen ideaan kuuluu täydellinen mielipiteiden vapaus ja liikkuvuus, mitä helpottaa se, että tietyillä aloilla tutkimustulokset ovat todellakin vain mielipiteitä. Joillakin aloilla päästään siihen, että ollaan eri mieltä vain hyvin spesifeistä asioista, suurelta osin tutkijat jakavat samat perustotuudet.

Yliopistoissa tietenkin tullaan rahoitukseen, kuka maksaa sen ylellisyyden, että jotkut voivat tutkia mainitsemisia asioita. Jos raha tulee markkinoilta, ok. Jos raha tulee valtiolta, silloin myös niiden sivistymättömien ajatuksilla on väliä. Halutaanko, että rahoitetaan "tutkimusta", joka sisältää alusta loppuun vain kriittistä yhteiskuntateoriaa, missä unohdetaan olla kriittisiä teorialle itselleen. Eli jotkut teoriat ovat vain ennakkoluuloja, joilla on kuitenkin tieteellisen teorian suoma aura ympärillään.

Olen toki samaa mieltä, että ihmisyyteen kuuluvat tuottamattomat tieteet ja filosofia. Kyse on Valloissa enemmänkin siitä, että monet hyvin muuten erimieliset tutkijatkin eivät ole ymmärtäneet sitä, miksi vapaan ajattelun kehdossa professoritkin joutuvat pelkäämään työpaikkansa puolesta, jos eivät ole tarpeeksi vasemmistolaisia. Jos trumpilaisuus vaikuttaa wokena tunnetun ideologian kuolemaan campuksilla, silloin sillä on ainakin yksi positiivinen vaikutus yhteiskunnassa. Tietenkään vastakkaista ideologiaakaan ei tarvita mihinkään, kuten ei ideologioita ylipäätäänkään.
 

mjr

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomen maajoukkueet
En ole koskaan tavannut sosiologian professoria, jonka mielipiteillä olisi jotakin isompaa merkitystä
Itse asiassa sosiologiasta ja muista yhteiskuntatieteistä olen aika tavalla samaa mieltä, ihme tyhjää jargonia. Mutta noin muuten etupäässä tuotantoon soveltamattomat tieteet ja tutkimuksenalat ovat sitä huippua. Kaikki kunnia esim insinööreille ja lääkäreille (tai vaikka putkimiehille ja bussikuskeille), elintärkeitä ryhmiä, mutta puuhaavat hyvin käytännöllisten ja arkisten asioiden parissa. Heidän roolinaan on tehdä sivilisaatio toimivaksi taiteelle ja humanismille. Toki myös abstrakti matematiikka ja teoreettinen fysiikka ovat keskeisiä inhimillisen ymmärryksen alueita.
 

hooceebruins

Jäsen
Suosikkijoukkue
Boston Bruins, Janette Lepistö
Jaahans, Tulsi Gabbard, tuo Kremlin äänitorvi kansallisen tiedustelun päälliköksi, muutama sukupolvi republikaanisia kylmän sodan haukkoja kierii haudoissaan. Rinnalla joku Matt Gaetz helvetin oikeusministeriksi on silakka joulukalaksi. Hei hulinaa.
Jos ei olisi tietoinen, että miten ahtaalle esimerkiksi sateenkaariväki tulee joutumaan ja että minkälaisia vaaranpaikkoja tässä touhussa on Euroopalle, niin nauttisin tästä komediasta vaikkapa oluen kera.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
On se hemmetin hämmentävää, että Herran vuonna 2024 suomalainen laitaoikeisto kristilliskonservatiivien kanssa pitää Trumpia minkäänlaisena pätevänä presidenttinä. Kun meillä on Venäjän kanssa 1300km rajaa. Miten voi olla mahdollista, että Venäjän vaalivaikuttaminen Yhsysvalloissa varsinkin vuonna 2016 sivuutetaan täysin. Tämän vuoden vaaleista on myös epäilyjä, mutta todisteita ei vielä ole.

Vaikuttaa kännipostaukselta, mutta lyhyt vastaus silti. Kannattaa huomata, että suomalainen laitaoikeisto ei pidä Trumpia pätevänä tai halua häntä presidentiksi. Vain pieni osa laitaoikeistoa. Ja he jakavat Trump-yhteisön tärkeimmät arvot, joita hieman kävin läpi.

Eli kristilliset ja puolet persuista nyt sitten ovat Ukrainan tukemista vastaan. Hyvä tietää. Mielestäni äärimmäisen epäisänmaallinen mielipide Suomessa, tai edes kannattaa sellaista tahoa muualla.

Eihän tuo ole totta. Jotenkin on näköjään sinulta mennyt mennyt aamuyön tunteina ohi, mutta suomalaiset kristilliset ja persut ovat Ukrainan aseellisen tukemisen kannalla voimakkaammin kuin esimerkiksi Saksan demarit. Ja aivan toisessa - 100 kertaa paremmassa - luokassa kuin vassarien euroryhmä.

En sinua tarkoita, mutta olisi järkevää tutkia hieman älyllisemmin syitä, jotka nostavat Trumpin kannatusta Suomessakin. Taustalla on mm. persujen haluttomuus tukea Harrisia, jota pitävät sosialistina. Ja nuorten miesten yhä konservatiivisemmat asenteet, mutta paljon muutakin. Kyse ei ole vain siitä, että USA:ssa demareilla oli niin heikko ehdokas, että osa demariäänestäjistä jäi kotiin. Trumpin yhteisön arvot lienevät osittain monille tuttuja tiktokin kautta.

Ukrainan tukeminen oli liian heikkoa Bidenin ja Scholzin toimesta. Eri maissa, Puolasta Saksaan ja Suomeen, konservatiiviset ryhmät olisivat halunneet sellaisen tuen, joka olisi auttanut Ukrainan karkottamaan Venäjän. Tässä oltiin jopa hyvin yksimielisesti liikkeellä. Euroopan tasolla ongelman muodosti äärioikeisto ja äärivasemmisto, johon vassaritkin EU:ssa ovat itsensä asemoineet.
 
Viimeksi muokattu:
Suosikkijoukkue
Ei merkittävän kaupungin pallokerho
Jaahans, Tulsi Gabbard, tuo Kremlin äänitorvi kansallisen tiedustelun päälliköksi, muutama sukupolvi republikaanisia kylmän sodan haukkoja kierii haudoissaan. Rinnalla joku Matt Gaetz helvetin oikeusministeriksi on silakka joulukalaksi. Hei hulinaa.

Rebuilla on senaatissa 52-47 enemmistö. Nimitykseen taitaa tarvita ysinkertaisen enemmistön? Mielenkiintoista nähdä kääntyykö jotkut "perinteisemmät" rebublikaanit näitä valintoja vastaan.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Jaahans, Tulsi Gabbard, tuo Kremlin äänitorvi kansallisen tiedustelun päälliköksi, muutama sukupolvi republikaanisia kylmän sodan haukkoja kierii haudoissaan. Rinnalla joku Matt Gaetz helvetin oikeusministeriksi on silakka joulukalaksi. Hei hulinaa.

Ihan odotettuja nimityksiä. Siis oikeasti. Vaikka republikaaneista muutama vähän värähtääkin, ja voi olla että läpimeno tekee jopa tiukkaa, Trump vaatii jokaiselta uskollisuuslupauksen. On vain yksi herra ja se on Trump. Ei tähän ketä vain kelpuuteta ja monet eivät halua lähteäkään.

Trump haalii ympärilleen sellaisen kabinetin ja muut valinnat, että hän voi johtaa sitä ilman edelliskauden epäonnistumisia. Silloin osa kääntyi Trumpia vastaan. Nyt tavoite on, että ei käänny.
 

mjr

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomen maajoukkueet
Ihan odotettuja nimityksiä. Siis oikeasti.
No mitä olen ensi kommentteja nähnyt niin Gaetzia ei todellakaan odotettu juuri, kaikista mahdollisista posteista, oikeusministeriksi. On hyvin perustelluista syistä epäilty seksuaalirikolliseksi, toki tuomiota ei ole tullut. Gabbard sitten niin ei hyvää päivää, ei vaan ole todellista.

Vaan ehkä siinä mielessä odotettuja, että Trump valitsee ilman koherenssia, siellä on joukossa myös kohtuullisen perinteisiä republikaaneja tärkeillä paikoilla. Ei ole mitään muuta yleistä teemaa kuin (oletettu) uskollisuus. Lopputuloksena lienee joka tapauksessa aikamoinen kaaos - hieman muistuttaa itsensä Hitlerin taktiikka, joka valitsi mielellään keskinäisiä vihamiehiä keskeisille paikoille. Toki muuten Trump ei ole yhtään Hitler.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
No mitä olen ensi kommentteja nähnyt niin Gaetzia ei todellakaan odotettu juuri, kaikista mahdollisista posteista, oikeusministeriksi.

Toki näin, mutta Trumpilta odotettuja valintoja. Kävin aiemmin pari kertaa läpi tulevia valintoja. Vain todella uskolliset saavat nimityksen. Trump on katkera vanha mies, joka kokee joutuneensa vainojen kohteeksi. Kostoa varten tarvitaan työkalut ja tässä on sellainen. Suuri osa tulevista puhdistuksista vaatii oikeusministerin tuen.
 

Infamous

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Penguins, Steelers
Gabbard on hyväpuheinen ja fiksukin nainen - 2020 esivaaliväittelyssä vielä aika tuntemattomana nimenä pyyhki mm. eräällä Kamala Harrisilla lattiaa. Tuolloin ajattelin, että taitaapa naisella olla valoisa tulevaisuus edessään. Enpä olisi tuolloin uskonut, mitä se tulevaisuus tuo tullessaan. Neljässä vuodessa tapahtunut täydellinen satakasikymppinen paljasti että sieltä löytyy samanlainen poliittinen opportunisti, kuin mitä Washington taitaa olla väärällään. Lukuisat esiintymiset Fox Newsillä taisi olla oikea veto, yrittäessään päästä Trumpin tietoisuuteen. Taustaltaan entinen sotilas, ja sillä saralla kokemansa muokkaamana äärimmäisen sodanvastainen yksilö. Tekeekö se hänestä Kremlin käsikassaran? Ehkä - ainakin hän on Kremlin propagandaa Foxilla jossain määrin suoltanut viime vuosina. Joka tapauksessa Ukrainan sotamenestyksen kannalta lienee yksiselitteisen huono valinta.
 

Normandia

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, TuTo
Juurihan Unkari EU puheenjohtajamaana, sekä Putinin kätyrinä sanoi, miten Yhdysvallat lopettaa Ukrainan sodan.

Huolestuttavaa toki että moni EU laitaoikeistojäsenestä äänesti Ukrainan itsenäisyyttä ja Venäjän sekä Valko-Venäjän pakotepolitiikkaa vastaan. Jännä myös nähdä pysyykö persut erossa Orbanin Fidesz puolueesta, toivottavasti. Fidesz vaalivoitto EU:ssa myös huolettaa. Huolestuttavaa myös laitaoikeiston merkittävyyden kasvu EU:ssa.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Gabbard on hyväpuheinen ja fiksukin nainen - 2020 esivaaliväittelyssä vielä aika tuntemattomana nimenä pyyhki mm. eräällä Kamala Harrisilla lattiaa. Tuolloin ajattelin, että taitaapa naisella olla valoisa tulevaisuus edessään. Enpä olisi tuolloin uskonut, mitä se tulevaisuus tuo tullessaan. Neljässä vuodessa tapahtunut täydellinen satakasikymppinen paljasti että sieltä löytyy samanlainen poliittinen opportunisti, kuin mitä Washington taitaa olla väärällään. Lukuisat esiintymiset Fox Newsillä taisi olla oikea veto, yrittäessään päästä Trumpin tietoisuuteen. Taustaltaan entinen sotilas, ja sillä saralla kokemansa muokkaamana äärimmäisen sodanvastainen yksilö. Tekeekö se hänestä Kremlin käsikassaran? Ehkä - ainakin hän on Kremlin propagandaa Foxilla jossain määrin suoltanut viime vuosina. Joka tapauksessa Ukrainan sotamenestyksen kannalta lienee yksiselitteisen huono valinta.

Trumpin ryhmälle oli jo ennen vaaleja selvää, että rauha halutaan nopeasti Ukrainaan ja Gazaan. Jos ei tue tätä, ei ole asiaa Trumpin lähelle. Trump on nostanut nämä kaksi ja pari muuta asiaa esille keskusteluissaan mm. eurooppalaisten päämiesten kanssa. Suomessa Stubbin.

Eurooppaa koskeva asia on sekin, että Trump haluaa eurooppalaisten valtioiden vastaavan omasta puolustuksestaan nykyistä enemmän. USA:n painopiste tässä on siirtymässä enemmän Kiinan suuntaan.

Jos Euroopassa on ymmärrystä, ja minusta näyttää että on, Euroopan sotilaallinen voimistuminen on hyvin positiivinen asia. Sillä on myös muita kuin suoranaisia sotilaallisia ulottuvuuksia.
 

Infamous

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Penguins, Steelers
Tuli tehtyä aamun pikatutkimus aiheesta Pete Hegseth, joka siis on Trumpin ehdokas uudeksi puolustusministeriksi. En löytänyt nimeä muistini rekistereistä, joten piti ihan ottaa google käteen. Ja sieltähän paljastui todellinen herkkupala, mies on nimittäin ollut Foxin viikonloppu-ohjelmiston vakiokasvoja. Tämähän tietty tekee miehestä pätevän puolustusministeriksi.

Asia on kuten Cobol yllä esittää - muuta vaatimusta kabinettipaikalle ei ole, kuin täydellinen lojaalius Trumpille.
 

Paha Elvis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin IFK
Trumpin hallinto on ennennäkemätön friikkisirkus. Tulsi Gabbard on Kremlin palkkalistolla, se suoltaa venäjän propagandaa ja salaliittoteorioita muun muassa Ukrainan biolaboratorioista. Ja siitä tulee tiedustelupalvelun johtaja. Pahempaa kuin odotettiin, tuo nimitys viimeistään vaarantaa muiden länsimaiden turvallisuuden . Magastan ja venäjä yhteistyössä. Kiinnittäkää turvavyöt, nyt mennään lujaa päin helvettiä.
 
Ihan odotettuja nimityksiä. Siis oikeasti. Vaikka republikaaneista muutama vähän värähtääkin, ja voi olla että läpimeno tekee jopa tiukkaa, Trump vaatii jokaiselta uskollisuuslupauksen. On vain yksi herra ja se on Trump. Ei tähän ketä vain kelpuuteta ja monet eivät halua lähteäkään.

Trump haalii ympärilleen sellaisen kabinetin ja muut valinnat, että hän voi johtaa sitä ilman edelliskauden epäonnistumisia. Silloin osa kääntyi Trumpia vastaan. Nyt tavoite on, että ei käänny.
Ja miten tämä voi tulla noille rebuille yllätyksenä. Sehän oli ihan selvää, että tällä kertaa kabinettiin kuuluu kaikenlaista hörhöä.
 

KwutsNI

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Tulsi Gabbardista teki aikanaan QAA podcast pari jaksoa (Part 1 the Cult ja Part 2 The Fascist Turn). Valitettavasti en löydä mitään transkriptiota näistä, mutta Souncloudissa on sentään lyhyet luonnehdinnat jaksoista:
"A political chameleon now considered a rising star of the GOP was raised within a cult run by a surfer who broke away from the Hare Krishnas to focus more on himself as the conduit of God on earth — and to attack homosexual rights. Our guest writer is Mike Prysner (Empire Files, Eyes Left Podcast) who helps us explore Tulsi Gabbard and her family's intimate involvement with the Science of Identity cult."
"An ascendant Indian fascist group finds a friend in Tulsi Gabbard as she returns to her right wing roots. She starts spouting anti-trans talking points, talking about anti-white racism and attacking the Democratic Party. Our guest writer is Mike Prysner (Empire Files, Eyes Left Podcast) who helps us explore Tulsi Gabbard, the cult that she grew up in, and how she gelled as a right wing figure, palling up with Tucker Carlson and the Indian far-right."

Suosittelen kuuntelemaan, antaa hyvän taustan Gabbardista. Ja suosittelen kyseistä podcastia muutenkin, jos salaliittoteoriat yms. kiinnostavat ilmiönä.
 

Oskur

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Spurs
Täällä on nyt paljon keskusteltu, kenen kaudella ja miksi Venäjä hyökkäsi milloinkin. Oikeastihan Trumpilla, Bidenilla tai Obamalla ei ollut asiaan mitään vaikutusta vaan syyt löytyvät muualta.

19.2.2014, Bolsoi-areena, Sotsi: Suomi-Venäjä jääkiekon puolivälierä, 3-1.
-> noin viikon päästä venäläiset olivat jo Sevastopolissa.

20.2.2022, Wukesong Sports Centre, Peking: Suomi-Venäjän olympiakomitea jääkiekon olympiafinaali, 2-1.
-> neljä päivää myöhemmin Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.

2018 olympialaisissa Suomi onnistui pääsemään kotimatkalle, ennen Venäjän kohtaamista
-> ei uusia hyökkäyksiä.

Kausaliteetti on paitsi selkeä, myös tieteellisesti vedenpitävä. Ainoa kysymyshän on, että missä viipyy Lauri Marjamäen tässä valossa nerokkaalla pelikirjallaan ansaitsema rauhan Nobel?

Mutta itse aiheeseen, ettei mene ihan off-topic hassutteluksi, todettakoon, että eniten tämän kaverin uudessa kaudessa ulkopolitiikan lisäksi eniten mietityttää vallan kolmijaon lopullinen hämärtyminen. Korkein oikeushan Trumpilla jossain määrin on jo takataskussa ja lisää nimityksiäkin päässee tekemään. Nyt senaatin enemmistöjohtajan valinnassa Donaldilta kuultiin vaatimus, että valittavan enemmistöjohtajan pitäisi mahdollistaa presidentin virkanimitykset ilman senaatin käsittelyä, hyödyntäen senaatin istuntotaukoja varten laadittua poikkeavaa menettelyä.

Äänestystulos oli tämän kannalta onneksi positiivinen, kun valittu enemmistöjohtaja ei kuulu Maga-joukkoon, ja lainsäätäjä pysyy ainakin tämän tuloksen verran enemmän erillään toimeenpanovallan käyttäjästä. Monen mielestä tällaiset kysymykset ovat mitättömiä, ja ratkaisu suuntaan tai toiseen ei hetkauta venettä mihinkään suuntaan, mutta toisaalta tällaiset kysymykset ovat niitä pienen pieniä avauksia, joilla autoritarismia pohjustetaan prosessien avulla ilman vallankaappausta, kun lainsäätäjän olemassaolo ja tehtävät siirtyvät pala palalta toimeenpanovallan alaisuuteen.
 

Dino

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomi
Kyllähän tässä on ne pahimmat aavistukset toteutumassa. Trump on kasaamassa ympärilleen pajaristoa, kuten suurella idolillaan, ja ykkösvaatimuksena ei ole pätevyys tehtävään, kokemus tai kyky katsoa visionäärinä tulevaisuuteen, vaan ylivoimaisesti tärkein vaatimus on lojaalius Trumpia kohtaan. Erityisen tärkeää tuntuu olevan nimittää näitä henkilöitä niihin virkoihin, mitkä ovat tärkeitä vallan keskittämisessä ja siinä, että niitä voi käyttää koston välineenä.

Pelottavalta näyttää USA:n tulevaisuus.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös