Republikaanien äänestäjät tuijottivat kukkaroaan ruokakaupassa ja maksaessaan vuokraa/lainan lyhennyksiä yhä pienemmästä asunnosta ja ruokakassista. Trumpin kampanja käytti näitä edukseen ja löi esimerkkinä joidenkin demokraattienkin mielestä vaalien voittosloganin: "Kamala is for they/them, President Trump is for you"
Tiedä sitten, oliko myös osaltaan Republikaanien strategien ansiota, että varapresidentti Harrisista USA:ssa puhutaan ennen kaikkea hänen etunimellään ja sanskriitinkielisen Kamalan resonointia ennakkoluuloisimpiin kansankerroksiin ei pitäne arvuutella. Jos Barack Obaman demonisoinnissa Republikaanit eivät lopulta onnistuneet, Kamala Harrisin kohdalla mentiin maaliin saakka.
Toki on syytä muistaa, ettei Kamala Harris ole ymmärtääkseni ollut mikään erityisen suosittu poliitikko, eikä hänen ympärillään ennen valintaa Joe Bidenin varapresidenttiehdokkaaksi ollut käsittääkseni mitään valtakunnallista ilmiötä. Lisäksi vaikka totta kai itse Harrisin voittoa toivoinkin, on pakko myöntää, ettei hän mikään kovin inspiroiva ja taitava ole esiintyjänäkään. Siinä missä jotain Ronald Reaganin, Barack Obaman (Ja myös Trumpin.) esiintymisiä tullaan analysoimaan vielä ensi vuosisadallakin, henkilökohtaisesti en pysty tähän hätään nostamaan Kamala Harrisilta edes yhtään sitaattia.
Mielenkiintoista nähdä, mihin suuntaan Demokraatit tulevat menemään. Toki Trumpin jatkaessa kaaostaan jo yksinomaan sille vaihtoehtona oleminen riittää pitkälle, mutta huomioiden puolueen nykytilaan tyytymättömyyttä olevan, linjan terävöittäminen lienee jossain vaiheessa väistämätön. Pykälä oikealle, keskituloisten ihmisten haasteisiin paremmin vastaaminen ja kenties nykyistä enemmän patriotismia ja arvokonservatismia korostamalla, ikään kuin jonkin verran "vanhojen Republikaanien" saappaisiin astuminen voisi olla yksi tie. Selvästi vasemmistoliberaaliksi puolueeksi profiloituminen ja nostamalla ihmisoikeuskysymysten painotusta entisestään, sekä esim. Alexandria Ocasio-Cortezin, eli AOC:n nostaminen johtohahmoksi toki myös terävöittäisi linjaa ja ehkä aktivoisi suurimpien asutuskeskusten väkeä, mutta voisi samalla etäännyttää liikkuvia äänestäjiä.