Nuo Krimin sillan pilarit näyttävät jonkin verran antiikin ajan doorialaisilta pylväiltä.
Hieman ne näyttävät siltä, kuin joku olisi piirtänyt vapaalla kädellä viivoja kuvaan. Mutta totta kai tuon sillan rakentaminen on voitu ryssiä siinä missä kaikki muukin. Venäläisillä on taito rakentaa uudestakin heti vanhan näköistä.
Samaa mieltä. Etenkin tuo vasemmanpuoleinen kuva näyttää huonosti tehdyltä feikiltä. Kuva on noiden rakojen kohdalla selvästi vierustaansa terävämpi. Ja raon leveys näyttää epäilyttävän yhtenäiseltä...
Eipä silti, voi siellä sillassa olla vaikka kuinka halkeama ja piilevää vikaa. Eiköhän Ukrainalta löydy sopivat purkutyökalut tuohon...
Jos on käytetty paskaa betonia, niin kuivuessaan noita halkeamia voi tulla miten tahansa. Ja millaiset raudoitukset tuolla sisällä sitten on.Ylipäätään oudoksuttaa halkeamat tuossa suunnassa. Ihan tarpeeksi ei ole betoni-/rakennetekniikan opintoja sanoa, mutta lähtökohtaisesti varmaan pitäisi näkyä poikittaisia halkeamia, jos tb-palkki on menossa poikki.
Melkoinen kutistuma kun halkeamat olisi kuvan mukaisesti varmaan kymmeniä senttejä? Tuollaisia halkeamia näkee kahden maksimissaan rakenteen liitoskohdassa noin pystyyn, mutta noiden pitäisi olla yksi puristuksessa oleva sauva. Yksi vaihtoehto on, että tuossa on oikeasti tuollaiset ja pilarit koostuvatkin useammasta sauvasta, joiden sauma on revennyt tärinästä johtuen.Jos on käytetty paskaa betonia, niin kuivuessaan noita halkeamia voi tulla miten tahansa. Ja millaiset raudoitukset tuolla sisällä sitten on.
Edi:Moldova is ready to provide its territory to the Armed Forces for conducting military operations, - the country's president Maia Sandu "If it is necessary for the Ukrainian army, we are ready to give the right to enter our territory in order to deal with warehouses, weapons and personnel. This is a gesture of solidarity," Sandu said.
Melkoinen kutistuma kun halkeamat olisi kuvan mukaisesti varmaan kymmeniä senttejä? Tuollaisia halkeamia näkee kahden maksimissaan rakenteen liitoskohdassa noin pystyyn, mutta noiden pitäisi olla yksi puristuksessa oleva sauva. Yksi vaihtoehto on, että tuossa on oikeasti tuollaiset ja pilarit koostuvatkin useammasta sauvasta, joiden sauma on revennyt tärinästä johtuen.
Miten tämä juridisesti meni? En ole asiaan perehtynyt, mutta jotain huhua joskus kuulin, että Sveitsin perustuslaki olisi ollut esteenä aseavun antamiseen. Onko perustuslakia nyt rukattu uuteen uskoon vai vaan tulkinta muuttunut?Tuo Sveitsin asennemuutos lähettää aseapua Ukrainaan on kyllä merkittävä, kun maalla on ollut takana pitkä puolueettomuuspolitiikan periaate. Ilolla otan tämän vastaan!
Ei kai venäläiset olisi nyt paskaa betonia käyttäneet?! Ihan kauhian hämmästynyt olisin jos sellainen olisi päässyt käymään.Jos on käytetty paskaa betonia, niin kuivuessaan noita halkeamia voi tulla miten tahansa. Ja millaiset raudoitukset tuolla sisällä sitten on.
Jos on käytetty paskaa betonia, niin kuivuessaan noita halkeamia voi tulla miten tahansa. Ja millaiset raudoitukset tuolla sisällä sitten on.
Muistaakseni joku tänne taisi pistää jossakin vaiheessa, että Sveitsissä aiotaan muuttaa tuota perustuslakia, että se mahdollistaisi aseavun antamisen. En nyt muista, kuka se nimimerkki oli.Miten tämä juridisesti meni? En ole asiaan perehtynyt, mutta jotain huhua joskus kuulin, että Sveitsin perustuslaki olisi ollut esteenä aseavun antamiseen. Onko perustuslakia nyt rukattu uuteen uskoon vai vaan tulkinta muuttunut?
Jaaha, joku venäläinen bloggari on ehdottanu, että pitäisi tappaa kaikki jotka tukee Ukrainaa
Tuon twiitin kommentteihin oli linkattu toinen jonka mukaan Sveitsissä olisi maan johto ilmoittanut ettei vienti/myyntilupaa ole tulossa. Toivottavasti päivittävät lainsäädäntöä pikapuoliin että tankit pääsevät hyötykäyttöön, kuten kävi lopulta Gepardin ammustenkin kanssa. Toki käytettyjen ei-sveitsiläisvalmisteisten tankkien myymättä jättäminen ei tee samanlaista automaattista lovea tuleviin asemyynteihin kuin sveitsiläistuotantoisen kaluston myyntikiellot, eli periaatteessa voivat jättää luvat antamattakin.Muistaakseni joku tänne taisi pistää jossakin vaiheessa, että Sveitsissä aiotaan muuttaa tuota perustuslakia, että se mahdollistaisi aseavun antamisen. En nyt muista, kuka se nimimerkki oli.
Muistaakseni joku tänne taisi pistää jossakin vaiheessa, että Sveitsissä aiotaan muuttaa tuota perustuslakia, että se mahdollistaisi aseavun antamisen. En nyt muista, kuka se nimimerkki oli.
Nyt on kova. Sveitsin parlamentissä on menny läpi laki, joka mahdollistaa aseavun Ukrainaan (koskee niitä, jotka on Sveitsiltä ostettu).
Zelensky kävi Moldovassa tänään, eli varmaan siitä syystä.Tänään oli Naton vakoilukone Moldovan ilmatilassa lentämässä. Yleensä ovat menneet Moldovan rajojen ulkopuolella. En tiedä liittyykö varsinaisesti Ukrainaan, mutta voisi kuvitella jotain tapahtuvan tuolla alueella.
![]()
Live Flight Tracker - Real-Time Flight Tracker Map | Flightradar24
View flight on Flightradar24fr24.com
Tänään oli Naton vakoilukone Moldovan ilmatilassa lentämässä. Yleensä ovat menneet Moldovan rajojen ulkopuolella. En tiedä liittyykö varsinaisesti Ukrainaan, mutta voisi kuvitella jotain tapahtuvan tuolla alueella.
![]()
Live Flight Tracker - Real-Time Flight Tracker Map | Flightradar24
View flight on Flightradar24fr24.com
Eikä pelkästään Zelensky, kun EU- maiden (ja muiden) johtajia vinopino.Zelensky kävi Moldovassa tänään, eli varmaan siitä syystä.
Paskaa betonia, joka piti uusia, niin tehtiin täällä Turussa. Kun siis tehtiin uutta Tyksiä.Ei kai venäläiset olisi nyt paskaa betonia käyttäneet?! Ihan kauhian hämmästynyt olisin jos sellainen olisi päässyt käymään.
Sveitsin parlamentin alahuone eli kansallisneuvosto kaatoi torstaina esityksen, joka olisi mahdollistanut Sveitsissä valmistettujen aseiden välittämisen muista maista Ukrainalle. Äänet jakautuivat esitystä vastaan 98-75, kertoo muun muassa uutistoimisto AFP.
Sveitsin laki kieltää sveitsiläisten aseiden jälleenviennin maihin, jotka ovat osana kansainvälistä aseellista konfliktia. Ainakin Saksa, Tanska ja Espanja ovat AFP:n mukaan vedonneet Sveitsiin, jotta se muuttaisi linjaansa asiassa.
Kansallisneuvoston suurimman puolueen, oikeistopopulistisen Sveitsin kansanpuolueen edustaja Jean-Luc Addor sanoi AFP:n mukaan, että "tämän esityksen hyväksyminen tarkoittaisi sitoutumista yhteen pääosallisista, mikä käy ilmi nimestäkin ['Lex Ukraina']. Niinpä se loukkaa riippumattomuutta".
- Uskon, että ukrainalaiset ymmärtävät hyvin Sveitsin aseman ja roolin.
Vauras Sveitsi on perinteisesti vaalinut riippumattomuuttaan. Se ei kuulu Euroopan unioniin eikä sotilasliitto Natoon. Keskustelu riippumattomuuspolitiikan kestävyydestä on yltynyt sveitsiläisten parissa Venäjän hyökättyä Ukrainaan helmikuussa 2022. Sveitsi on seurannut EU:n pakotepolitiikkaa Venäjää vastaan.