NakkiFakiiri
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- New York Rangers, Charlestown Chiefs
Aivan. Minä olen muutaman kerran nähnyt miten tasot on tarkistettu soundcheckissä, ja ohjeistus on nimenomaan ollut että kaikki säätö tapahtuu monitorimiksaajan kautta. Mutta asia on varmasti kuten kirjoitat, eli olisi pitänyt vähintään saada viestittyä miksaajalle että nyt volyymia ylöspäin.
Aikanaan ihmettelin kun Ville Valo soitti keikalla ilmarumpuja, ja viittoi lavan sivuun peukulla että alaspäin. Ihmettelin että mikä homma, mutta kaveri vieressä sanoi että haluaa korviin rumpuja vähemmän.
Normikeikoillahan tämä on ihan vakiotoimintaa ja etenkin festareilla sitä säätöä saadaan tehdä keikkatilanteessa enemmänkin ihan lennossa, mutta veikkaan UMK-kuvioissa kaikki mahdollinen tuohon kolmeen minuuttiin mahtuva on suunniteltu etukäteen niin tarkasti, ettei tällaisia mahdollisia töppäyksiä ole edes otettu huomioon. Jokaikinen kuvakulma, artistin liikerata sun muu menee niin tarkan käsikirjoituksen mukaan että lennossa on paha lähteä reagoimaan mihinkään, ja varmasti oletusarvo on artisteillakin se että kaiken suunnittelun, harjoittelun ja soundcheckailun jälkeen mitään yllättäviä muuttujia ei yksinkertaisesti pitäisi tulla varsinkaan tekniikan suhteen.
Kertoo kuitenkin jotakin Vikmanin ammattitaidosta sekin että tuo ylläri varjosti esiintymistä vain noin ensimmäinen rivin ajan, jonka jälkeen kasasi itsensä ja veti niin ettei esityksestä osaisi päätellä millään että se mentiin monitoriongelman kanssa. Jokainen keikkoja vetänyt tietää varmasti kuinka vaikea ja nihkeäkin on yrittää esiintyä jos monnarien kanssa on ongelmia etkä oikeasti kuule itseäsi tai muita, ja se että tuo tapahtuu vieläpä tuollaisessa tilanteessa olisi aiheuttaa melkoisen katastrofin, mutta kyllä ammattilaiset on vaan ammattilaisia eikä vähästä hätkähdä. Nostaa vaan entisestään esityksen arvoa omissa silmissä.