TV-sarjaketju

  • 2 427 435
  • 10 630

tyoton

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lightning, Rangers, Vegas, Stars
Niin kyllähän tuo nyt varmaan parempi kuitenkin että jatkuu kun olla jatkumatta vaikka todella oleellinen syy koko sarjalle oli tuo Costnerin hahmo.

Jaa-a. Vähän kaksijaksoiset fiilikset tämän jatkumisesta. Laatu on ollut aika paskaa jo pitkään. Tuo S05E09 aloitus oli sellainen perseennäyttö faneille, etten ole nähnyt vastaavaa, vaikka paljon on tullut nähtyä paskottuja sarjoja.

Koko Yellowstone oli omalta osalta paussilla neloskauden avauksen jälkeen. Tuosta jaksosta oikeastaan alkoi tuo helvetin halpamainen kirjoittaminen, vaikka jakso itsessään oli ihan hyvä.

Katsoin sarjasta loput jaksot (14. oli vielä tulematta) viime viikolla ja taisi olla tämä vitoskauden 13.jakso, jossa itse Sheridan oli pääosissa. Aivan järkyttävää katsottavaa. Ukko halusi ilmeisesti esitellä kauden loppua kohden omia lihaksiaan vai mikä tuon jakson ja koko hahmon anti tälle sarjalle oli?

Sheridanin pahin ongelma on, että hän ei osaa tehdä minkäänlaista pääjuonta tai kokonaisuutta, joka kestäisi laadukkaasti alusta loppuun. 1883 oli vikoineenkin piristävä poikkeus. Muita hän ei osaa päättää, vaan näyttää, että sarjoja venytetään ja tehdään lisää jaksoja jos satutaan keksimään. Jätetään jopa kausifinaaleja hirveisiin cliffhanger- tilanteiseen, joista hahmot pelastuvat kuin Salatuissa Elämissä tai Kauniissa ja Rohkeissa.

Yellowstone oli alkuun ihan laatukamaa. Moniin kohtauksiin saatiin ladattua hyvin kaikenlaista tunnetta ja homma pysyi mielenkiintoisena. Sitten alkoi nuo ihan irralliset ja tylsät seikkailut siellä täällä, läheltä piti- ihmepelastumiset ja kirsikkana kakun päällä sitten tuo uusimman tulemisen halpa ratkaisu, jonka aikana mietti lähinnä, että milloin joku herää unestaan.

Jamien ja Bethin välinen touhukin meni jo ihan epäuskottavaksi monissa kohtaamisissa. Aiemmin niitä oikeen odotti, mutta uusimmalla kaudella nuo lähinnä tympäisi.

Tykkäsin myös miten 1923 lähti käyntiin. Alettiin päästä kivasti tunnelmaan ja sarja vaikutti laadukkaalta. Sitten päädyttiinkin perus-Sheridanmaiseen päättömään viivyttelyyn ja venyttelyyn, joten kauden toinen puolisko valui pöntöstä alas. Päätarina eteni kuin purkka tukassa. Viimeiset jaksot olivat niin surkeita, ettei niitä viitsi katsoa uudestaan edes muistin virkistämiseksi, eikä alkupätkä sentään niin hyvin kannatellut, että jatkokaudesta olisi innoissaan kahden vuoden tauon jälkeen.

Ehkä hänen pitäisi pyytää jonkinlaista apua tekemiseen jos saa jonku sarjan hyvälle alulle. Eihän tuosta tule mitään, että sarjoja pyörii kymmenen yhtäaikaa, eikä mitään saada tehtyä kunnolla.
 

iibor

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна, Jokerit
Mua on helppo miellyttää ja siksi tykkään kyllä Konfliktista. Katson sitä myös hieman jälkijunassa ja nyt on kolme jaksoa nähty.

Mielestäni hyvin tehty sarja. Normaalisti en jaksa juurikaan kotimaisia sarjoja katsoa(tai edes pohjoismaisia), mutta tämä on maistunut!

Tuolla aiemmin ihmeteltiin sitä, miten maihinnousujoukot pystyivät niin rauhassa laskeutumaan Hankoniemeen varusmiesten vain katsellessa. Jos jokainen intin käynyt miettisi hetken, miten olisi itse, 19-20 -vuotiaana ”lapsena” reagoinut armeijan sotaharjoituksessa vastaavaan tilanteeseen, josta ei olisi etukäteen ollut mitään tietoa. Todennäköisesti juuri noin. Itse olisin ainakin ihmetellyt suuresti huuli pyöreänä, kuuluuko tämä nyt harjoitukseen vai mitä tämä nyt on.
 

Jymäkkä

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, NY Rangers, Ketterä, Saksa (futis), IPV
Tuolla aiemmin ihmeteltiin sitä, miten maihinnousujoukot pystyivät niin rauhassa laskeutumaan Hankoniemeen varusmiesten vain katsellessa. Jos jokainen intin käynyt miettisi hetken, miten olisi itse, 19-20 -vuotiaana ”lapsena” reagoinut armeijan sotaharjoituksessa vastaavaan tilanteeseen, josta ei olisi etukäteen ollut mitään tietoa. Todennäköisesti juuri noin. Itse olisin ainakin ihmetellyt suuresti huuli pyöreänä, kuuluuko tämä nyt harjoitukseen vai mitä tämä nyt on.
Ihan samaa mieltä tästä, tuo ei kuulu heikkouksiin, yllätetyt joukot on helppo nujertaa. Tuo varusmiesporukan sekoilu kokonaisuudessaan ihan realistista, kun ei joukolla ole pätevää johtajaa, vaikka kokelas urheasti vastuunsa koittaakin kantaa.
 
Suosikkijoukkue
KalPa
Olipa kova sarja Apple TV puolella, Severance, scifiä ja jännitystä ja mustaa huumoria.

Vapaaehtoisiin on asennettu siru, jolla töissä ollaan työminä ja hissimatkalla työpaikalla vaihtuu siviiliminä, innies ja outies.

Siviilissä ei tiedä mitään mitä tekee töissä ja töissä ei tiedä mitään siviilistä.

Siviilissä erotetut tietää missä ovat töissä mutta eivät siis tiedä mitä tekevät, eivätkä tunne työkavereitaan siviilin puolella.

Sitten homma alkaa mennä siihen että molemmat persoonat alkavat kiinnostua toisesta minästään mitä sille kuuluu…

NDA puoli siis kunnossa. Suosittelen katsomaan, yksi kausi tällä hetkellä ja toinen tulossa Tammikuussa. Ben Stillerin tuottama ja ohjaama.
 

JYP#44

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tyyni Kari & Klassikkopaidat
Voisin kirjoittaa muutaman Konfliktista. Katsottu nyt 4 ensimmäistä jaksoa. Ei varmaan tarvitse käyttää enää spoilereita? Älä lue alaspäin, jos haluat pitää jännitystä yllä.

Diggaan sarjan ideasta. Kotimaiset sotaleffat ja -sarjat toimii aina, ja diggaan paljon näistä nykyaikaan perustuvista fiktioista. Pistää tosissaan miettimään, millaista se elämä olisi, jos tilanne perkelöityisi. Minun mielestäni ihan uskottava stoori. Tietysti jotain epäloogisuuksia löytyy aina, mutta pääpiirteittäin ihan uskottavaa menoa.

Puolustusvoimain aito kalusto tuo uskottavuutta sarjaan. Siitä tulee toki pieni plääh, että hyökkääjällä on varmaan 95% suomalaista kalustoa. Mutta tuotannolliset syyt ymmärretään.

Siitä olen vähän huolissani, että tässä on vähän turhan paljon hahmoja suhteessa kuuden 45 minuutin jaksoon. Presidentti ja pääministeri, sotilasjohto, varusmiehet kera mysteerijenkin, Ohrankämmen perheineen, hintasaarnaajaluutnantti ja jenkki, Arttu Kapulaisen ressusissit, juhannuksen vietosta haettu ressu-erikoismies, pressan puoliso siskoineen ja Kapulaisen ukrainalainen vaimo. Siihen päälle sitten kaikki sivuroolihahmot.

Tässä sarjassa varmaan puretaan vähän Louhimiehen Tuntemattoman traumoja, mikä tarkoittaa korostuneesti nais- ja ulkomaalaistaustaisia sankareita. Naisilla on oma merkityksellinen osa maanpuolustuksessa nykypäivänä, mutta eikö tuo mene nyt vähän yli? Tässä on jo alusta alkaen alustettu ratkaisua, missä naiset ratkaisevat ja miehet töpeksivät. Sannamarinmainen presidentti, kokelas Borg (joka tosin välillä osoittaa murtumisen merkkejä, mutta eiköhän hän vielä sankarina palaa), Reetta Ylä-Raunion kopraali ovat jo nyt osoittaneet haukkaria, ja eiköhän presidentin käly ja ukrainalaisvaimokin vielä ehdi ratkaisevaan asemaan. Miesten puolella taas ollaan töhöilemässä alituiseen. Pääministeri Petelius on hyvä hahmo kaikessa komediassaan, mutta mites nää muut? Ohrankämmen lähtee sooloilemaan ja etsimään perhettään, Elias Gouldin kesäkessu on täysi nöösipoika, hintasaarnaajaluti on näsäviisas nöösipoika, Aleksi Kaukamo tapattaa itsensä ensimmäisenä jääräpäisyyttään... Olisiko vähän vähempi kahtiajako riittänyt?

Neljän jakson jälkeen harmillisen vähän on ehtinyt sarjassa tapahtua. Kenties eniten rassaa Elias Keräsen hintasaarjaaluutnantin ja amerikkalaisen upseerin ryynääminen jossain kukkulalla, vilkuillen kiikareilla valtaajan toimia tiesululla. Se jenkkikin vaan vittuilee luutnantille, mutta ei saa mitään aikaan.

Ohrankämmenen rooli on myös osoittautumassa tuhnuksi. Mun on jotenkin vaikea nähdä, että paikallinen kapteeni saa kävellä Hangossa noin vapaasti kenenkään tunnistamatta. Sitten kun tämä käskytetään jonon perälle tai nauttimaan hotellin aulabaarin antimia, hän voi vain kävellä tilanteesta ulos seikkailemaan mihin sattuu. Omituinen oli myös se Ohrankämmenen perheen kohtaaminen hotellilla. Mies huutaa ex-vaimolleen hotellin käytävällä ja räplää radiota. Sitten siihen paikalle tulee hotellin aulamies (venäläinen?) ja sotilas RK:n kanssa. Eivät kiinnitä vieläkään mitään huomiota paikalliseen kapteeniin, joka liikkuu villisti ulkonaliikkumiskiellon aikana ja räplää käsissään radiota. Kaiken huipuksi Ohrankämmen vetää kerran turpaan sotilasta ja uhkailee sen jälkeen aulamiestä tovin pistoolilla. Kuoliko se sotilas nyrkiniskuun kun ketään ei huoleta rynnäkkökivääriä kantava mies? Entä miksi Ohrankämmenen ex-vaimo ja tytär ovat niin vihollismyönteisiä? Työpaikalle pölähtää hyökkääjät aseineen ja se on ihan fine.

Katsotaan miten homma päättyy. Parin jakson himmailu tarkoittanee sitä, että loppuratkaisu nähdään äkkikuolemaperiaatteella. Jatkoon menee kaikesta kritiikistä huolimatta.

Louhimies näyttää profiloituvan nyt suomalaisten sotilastuotantojen maailmaan. Seuraavana putkessa on Lapin sotaa käsittelevä sarja. Arvostan, tuosta sodasta kun ei ole liikoja turistu, viihteessä nyt puhumattakaan. Konflikti-sarja saavutti heti suuren suosion – ohjaaja Aku Louhimies valmistelee jo seuraavaa, Lapin sotaa käsittelevää suurtuotantoa - Reserviläinen
 

Roger Moore

Jäsen
Suosikkijoukkue
Upeeta Ville upeeta, KuPS
Kohta pitäisi Yellowstonen viimeinen jakso laittaa pyörimään, mutta ennen sitä pakko nostaa itseäni ilahduttava uutinen esiin:

Yellowstonen esiosa 1923 jatkuu kevättalvella. Moni ei tuosta ihan täysin syttynyt, mutta itselleni tuo kyllä kolahti hyvin. Pidin jopa enemmän kuin 1883 esiosasta, lähinnä siksi että Duttonin farmi oli saatu jo pyörimään ja siellä oli ihan kunnon meininki käynnissä. Onhan se toki totta että 1923:n eka kausi oli vähän sellaista lämmittelyä ennen kuin rytinä alkaa, joten jospa eiköhän tässä toisella kaudella mennä sitten ihan kunnolla alusta alkaen.

Ja onhan toi näyttelijäkaarti myös ihan jäätävän kova. Harrison Ford, Helen Mirren ja Timothy Dalton to name a few!!!
 

WildCore

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Tulipa tuossa katsottua The Wire ja The Sopranos peräkkäin. Wire on tullut katsottua 5-6 kertaa ja Sopranosille tämä oli toinen kerta. Eikä tarvitse ihmetellä, että miksi en ole Sopranosia useampaa kertaa katsonut. Sopranos on yksinkertaisesti tylsä ja etenee liian hitaasti, kun taas Wiressä sentään joka jaksossa tapahtuu edes jotain ja se etenee tasaisemmin. Sopranosissa voi mennä monta jaksoa tapahtumatta mitään ja yhtäkkiä yhdessä jaksossa katsoja naulataan taas muutamaksi jaksoksi ruudun ääreen. Vähän samat mietteet on The Breaking Badista ja Better Call Saulista. Ensimmäisen olen katsonut 4-5 kertaa ja jälkimmäisen vaan sen kerran.

Sopranos ja Better Call Saul ovat hyvin tehtyjä sarjoja, eivät vaan omalla listalla ihan siellä huipulla.

Edit. Tai kyllähän Sopranosissa melkein joka jakso jotain tapahtui, monesti vaan liittyivät ihmissuhteisiin ne tapahtumat. Mä halusin katsoa mafiasta tehtyä sarjaa.
 

CuJo#31

Jäsen
Suosikkijoukkue
Penguins | HIFK | Leijonat | Les Bleus
Shakaali kietoi otteeseensa heti alusta alkaen. Nyt on neljäs jakso menossa ja meno maistuu koko ajan paremmalta.

Juoni, tunnelma, näyttelijät, jopa musiikki, kaikki toimii. 1970-luvun romaanistahan on tehty ties kuinka monta elokuvaa, mutta tämä taitaa olla ensimmäinen sarjamuotoinen tuotanto.
 

avatar

Jäsen
Suosikkijoukkue
Raimon Rakuunat
Konflikti ja luvassa spoileria. Ainakin pientä.

Sarja on kuvauslokaatioiltaan kuin Visit Finlandin pitkä mainos ja taitaa olla sponssinakin. Dronella myös mainosmatskua. Hankoniemi, Helsinki, Porkkala, Repovesi!

Ohjauksellisesti sarja on ihan perustasoa. Voisi olla vaikka kenen ohjaama.

Sarjan suurin ongelma on käsikirjoitus mikä kyllä on yksi iso turautus sanonko mistä.

Sanna Marin riisuu pikkarit ja Pekka Haaviston sekä Paavo Väyrysen lapsi alkoholiongelmineen suomettuu jo ennen kuin on ehtinyt edes kuulla koko hässäkästä.

Varusmiehet oli melko uskottavia. Toiset panikoi ja toiset suorittaa. Sitähän ei lopulta tiedä ennen kuin on tilanne päällä.

Lopussa vähän nyyhkittiin ja huudettiin isää. Utissa joku jäksterien oma u-boat naamaan?

Skappareiden esitys oli myös hyvä ja ihan uskottava. Eli oli sarjassa hyvääkin.

Mutta todella kiirehditty loppu ja muutenkin hyvin epäloogisia kohtauksia. En jaksa paneutua kaikkeen. Ja se jenkkivarusmiehen linja oli taas tynkä. Ihan jonninjoutavia juttuja ja liikaa jolloin ei paneuduttu juuri mihinkään kunnolla.

Mikä se Ohrankämmenen perhekin nyt oli ja se ukko hotellilla? Käsittämättömän huonoa tarinankerrontaa.

Sarjasta olisi saanut paljon paremman pidemmällä kerronnalla jo pelkästään.

2,5/5
 

OsmoK

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Manchester United
Onko jossakin ollut tietoa, että Konfliktista tulisi vain yksi kausi? Kuten täällä jo moni on ihmetellyt, nopeaa tulee loppu mikäli tilanne saadaan pakettiin kahden jakson aikana. Mitään mistään tietämättä, niin sanoisin että tässä pedataan toista kautta sarjalle. Aineksia siihen olisi. Toisaalta toivon, ettei ratkaisua kiirehdittäisi yhteen kauteen, mutta toisaalta en haluaisi jäädä odottelemaan toistakaan kautta. No, mielestäni hyvä sarja kaikkinensa, kun sen ottaa viihteenä. Epäkohtiakin löytyy, mutta mistäpä sarjasta ei löytyisi.
 

JYP#44

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tyyni Kari & Klassikkopaidat
Täälläkin saatiin juuri Konflikti pakettiin. Kaksi viimeistä jaksoa ei ihan hirveästi muokannut mielipidettä. Tokavikassa jaksossa tapahtui paljon, viimeisessä taas odotettua vähemmän.

Mun mielestä tuo USA-setti oli tosi sakeaa. Miksi siellä oli yksi jenkkiupseeri soheltamassa jatkuvasti ja lopussa tuo marssi vielä taistelukentälläkin? Mikä sen varusmies Williamsin idea oli? Joku siru löytyi korvan takaa ja piti olla arvovanki, mutta sitten ei kerrottu sen tarkemmin että mikä hänessä oli sitten niin arvokasta.

Edelleen sitä mieltä, että hahmoja ja storylineja aivan liikaa kuuteen 45 minuutin jaksoon. Amerikkalaiset veks, samoin Ohrankämmenen perhekuviot. Entä miksi presidentillä piti olla ulkomaalainen puoliso perheineen? Jossain vaiheessa sarjaa kuvittelin presidentin olevan naimisissa suomalaisen miehen kanssa ja ulkkari on vain sivusuhde, mutta olikin ilmeisesti ihan aviomies. Mutta turha linja joka tapauksessa. Nuokin poistamalla olisi saatu yksinkertaisempi ja parempi juoni.

Sen yhden reserviläisen tarina oli jotenkin omituinen. Tuntematta sen enempää laskuvarjojääkärien toimintaa, niin eikö tuossa ollut vähän liikaa toimintaa yhdelle ryhmälle? Ottivat Finnlinesin haltuun kopterista, mikä oli ok. Mutta sitten menivät Hankoon jollain ihmeen taistelusukeltajan tyylillä. Eikö nuo taistelusukeltajat tai rannikkojääkärit ole ihan oma porukkansa? Sekään ei ihan auennut, että miksi ne laskuvarjojääkärit kantoivat arkun Utissa kopteriin? Sankarivainaja kuoli Hangossa, luulisi että sankarivainaja olisi nimenomaan tuotu Uttiin. Vainajan kunnioitus hiljaisella ryyppäämisellä oli turhan amerikkalaista kliseetä.

Mutta muuten ihan kelpo sarja. Puolustusvoimien Taistelukenttä-videoiden suurena ystävänä tykkään näistä lähtökohdista, missä sota tuodaan nykyajan Suomeen. Konfliktissa oli mukavan paljon myös muutakin kuin räiskintää; päätöksentekoa, evakuointia ja käytännön vaikutuksia siviileihin. Myös konfliktin jälkeiset terapiasessiot, sankarihautajaiset ja muut toivat ihan virkistävää ajattelua siihen, miltä elämä näyttäisi konfliktin jälkeen. Toki se matkaliputtoman sotasankarin sakottaminen metrossa oli taas vähän noloa jenkkikliseetä ("näin yhteiskunta palkitsee sankarinsa").

Ihmeen paljon jäi stoori auki vikan jakson jälkeen. Järjestelikö presidentti pääministerin salamurhayrityksen? Toimiko presidentti tilanteessa oikein ja pääministeri väärin - tai mitä kansa/media näistä ajatteli? Vaikka kyssäreitä jäi auki, en usko näiden kantavan enää toisena kautena.

Kaikesta huolimatta arvosanaksi 3,5/5 ja kestää vielä uudelleenkatselut ainakin kertaalleen. Ehkä toisella katsontakerralla nuo auki jääneet kysymyksetkin ratkeaisivat paremmin.
 
Viimeksi muokattu:

Jymäkkä

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, NY Rangers, Ketterä, Saksa (futis), IPV
Konfliktissa oikeastaan nuo kaikki sivujuonteet ihan turhia ja veivät aikaa varsinaiselta asialta. Pressan miesystävä sukulaisineen, jenkkisolttu, Ohrankämmenen perhe jne. ihan huttua. Olisi pitänyt keskittyä vain itse konfliktiin ja ihmisiin sen ympärillä.

Poliitikkojen väännöistä olisi syntynyt hyvää draamaa, jos ei TP ja PM olisi olleet noin mustavalkoisia karikatyyrejä.

Taistelukohtaukset oli sinänsä hyvin tehtyjä, mutta tosiaan vähän pv-mainoksen makua, kun suomalaissoltut oli ihan ylivertaisia vastustajan ukkoihin verrattuna

Spoilerissa vielä mahdollisesta jatkosta, eli selviää ratkesiko tilanne viimeisessä jaksossa:

Jätettiin tosiaan mahdollisuus jatkolle, mutta itse en oikein näe järkeä tuolle. Mihin tätä enää vietäisiin, uusi konfliktiko muka? Ainoa järkevä kehityssuunta olisi laajempi sotatila, ja siihen ei kyllä näillä rahkeilla ole eväitä.
 

Jymäkkä

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, NY Rangers, Ketterä, Saksa (futis), IPV
Mun mielestä tuo USA-setti oli tosi sakeaa. Miksi siellä oli yksi jenkkiupseeri soheltamassa jatkuvasti ja lopussa tuo marssi vielä taistelukentälläkin? Mikä sen varusmies Williamsin idea oli? Joku siru löytyi korvan takaa ja piti olla arvovanki, mutta sitten ei kerrottu sen tarkemmin että mikä hänessä o.
Williams oli jonkun korkean tason poliitikon poika, ja tätä oli kai tarkoitus käyttää kiristysruuvina jenkkien suuntaan, mutta ihan torsoksi jäi tuo kuvio, kun oli liikaa juonenpäitä mukana. Ehkä oli joku kaksoiskansalainen, joka halusi palveluksen suorittaa, mutta olisihan tuota voinut avata, miksi oli varusmiehenä Suomessa.
 

JYP#44

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tyyni Kari & Klassikkopaidat
Williams oli jonkun korkean tason poliitikon poika, ja tätä oli kai tarkoitus käyttää kiristysruuvina jenkkien suuntaan, mutta ihan torsoksi jäi tuo kuvio, kun oli liikaa juonenpäitä mukana. Ehkä oli joku kaksoiskansalainen, joka halusi palveluksen suorittaa, mutta olisihan tuota voinut avata, miksi oli varusmiehenä Suomessa.
Joo, se tuli sarjassa kyllä ihan korostetusti ilmi, että on jonkun amerikkalaisen senaattorin/puhemiehen whatevah lapsenlapsi, mutta mikä se siruhomma oli? Siitä siruhommasta tuli jo mieleen, että oliko tuo jenkki ylipäätään syy sille, miksi juuri Hankoon hyökättiin. Ei kai ollut. Eikä se Williams vaikuttanut miltään kaksoiskansalaiselta, vaan ihan rehti jenkki jostain syystä Suomessa suorittamassa varusmiespalvelusta, vaikka oma perhe lapsineen oli sekin jossain Amerikassa.
 

Kelpie

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, BC Lions
Konfliktin ongelma on se, että se on liian varovasti tehty. Tarinasta olisi saanut enemmän irti, mutta nyt moni asia tehtiin hyvin kevyellä otteella. Ilmeisesti on haluttu välttää riskejä. En tiedä miksi, mutta se tuossa ärsytti enemmän kuin muut puutteet yhteensä, että se pääministerin tappoyritys pistettiin todella kömpelösti presidentin piikkiin. Ihan kuin presidentti käskisi jotain tuollaista, ja se sitten laitettiin vahvana huhuna kansainväliseen lehdistöön.

Viittaukset näkyviin poliitikoihin ja melko avoin vittuilu suomettumiselle ehdotonta plussaa.
 

-pasi-

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Näkyisikö tässä vähän että budjetti todennäköisesti aika rajallinen konflektissa ja sarja paketoitu 6 jaksolla. Aika paljon olisi asioita voitu enemmän avata ja hahmotkin jäi aika pinnalliseksi monen asian suhteen. Varmaan joku 8 jaksoa olisi ollut sopivampi ja joissakin kohdin vähän rauhallisemmin edetty ja avattu vaikkapa näitä poliittisia taustoja enemmän ja ehkä joidenkin sotilaiden hahmojenkin tarinaa lyhyesti lisää. Siis en meinaa mitään koko elämän tarinaa mutta ehkä vähän enemmän pohjustaa kuitenkin tarinan etenemisen ohessa asioita ja itse tilanteetkin viety kunnolla loppuun. Vähän kun puolentoista tunnin jakso olisi leikelty mahtumaan sitten TV:seen. Aika paljon tässä lopulta kantaa että on ukrainan sota menossa ja Sanna marin niin suosittu poliitikko, ilman näitä olisi aika hiljaisesti kuopattu jo keskustelukin sarjasta.
 

Eino_Mies

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Aika paljon tässä lopulta kantaa että on ukrainan sota menossa ja Sanna marin niin suosittu poliitikko, ilman näitä olisi aika hiljaisesti kuopattu jo keskustelukin sarjasta.
Muistaakseni Louhimies kertoi jossain haastattelussa, että sarjan teko aloitettiin jo ennen kuin Marinista tuli edes SDP:n puheenjohtaja, eikä ollut vielä niin paljon parrasvaloissa. Tiedä sitten, missä vaiheessa nuo roolitukset on tehty. Mutta kyllä nyt aika tarkoitushakuiselta castingilta vaikuttaa, eli "presidentin" hahmo on muovattu vastaamaan mielikuvaa demarien entisestä keulakuvasta. Toivottavasti tämä ei ole itseään toteuttava ennustus, kun Stubbin nykyinen kausi tulee päätökseen.
 
Viimeksi muokattu:

avatar

Jäsen
Suosikkijoukkue
Raimon Rakuunat
Muistaakseni Louhimies kertoi jossain haastattelussa, että sarjan teko aloitettiin jo ennen kuin Marista tuli edes SDP:n puheenjohtaja, eikä ollut vielä niin paljon parrasvaloissa. Tiedä sitten, missä vaiheessa nuo roolitukset on tehty. Mutta kyllä nyt aika tarkoitushakuiselta castingilta vaikuttaa, eli "presidentin" hahmo on muovattu vastaamaan mielikuvaa demarien enitsestä keulakuvasta.
Louhimies voi sanoa mitä huvittaa, mutta presidentti on tarkoitushakuisesti tehty Sanna Mariniksi tietysti muutoksin jottei voida syyttää mistään.

Omaan makuuni hahmo oli tietyllä tapaa jopa onnistunut. Kovin omaperäinen se ei kyllä ollut. Mutta ymmärrän hahmon rakennelman koska sarjaa halutaan markkinoida ulkomaille.

Ylipäänsä se aspekti missä halutaan tehdä kansainväliseen levitykseen sarjaa näkyi monessa.

Tuotanto vain ei ollut kovin laadukasta.
 

-pasi-

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Omaan makuuni hahmo oli tietyllä tapaa jopa onnistunut. Kovin omaperäinen se ei kyllä ollut. Mutta ymmärrän hahmon rakennelman koska sarjaa halutaan markkinoida ulkomaille.

Toisaalta se ehkä eniten ihmetyttää jos eniten halutaan ulkomaille niin aika vähän lopulta se poliittinen peli jäi pinnalliseksi ja aloitettujakin asioita sitten lopulta sen isommin avattu (toki varmaan osittain mahdollisen jatkonkin takia).
 

Migron

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Spoilaa kaikenlaista Konfliktista.



Vika jakso oli kyllä omasta mielestä ihan huumoripläjäys. Vihollinen vaan ajetaan pois Hangosta ja siinäpä se. Sarjan loputtua on ihan yhtä epäselvää kuin aluksi mistä tää valtaajaporukka tuli, mitä ne olisi tehneet Hangolla ja mikä koko hommassa edes oli takana. Koko sarjan ajan kerrottiin kuinka valtaajilla on joku suuri suunnitelma, mutta ilmeisesti edes käsikirjoittaja ei miettinyt että mikä se voisi olla.
 

Prookie

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Kaikki tarvittava Konfliktista sanottu. Sekava sarja ja paljon jäi asioita auki. Tämä pitäisi katsoa uudestaan, niin ehkä saisi jotain selvyyttä. Liikaa hahmoja näin lyhyeen sarjaan. Liian monta kertaa tuli reaktio, että kukas vittu tuo nyt on. Tässä on vaan se ongelma, että eihän tuota jaksa uudestaan katsoa.
 

Jymäkkä

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, NY Rangers, Ketterä, Saksa (futis), IPV
Spoilaa kaikenlaista Konfliktista.



Vika jakso oli kyllä omasta mielestä ihan huumoripläjäys. Vihollinen vaan ajetaan pois Hangosta ja siinäpä se. Sarjan loputtua on ihan yhtä epäselvää kuin aluksi mistä tää valtaajaporukka tuli, mitä ne olisi tehneet Hangolla ja mikä koko hommassa edes oli takana. Koko sarjan ajan kerrottiin kuinka valtaajilla on joku suuri suunnitelma, mutta ilmeisesti edes käsikirjoittaja ei miettinyt että mikä se voisi olla.
Puotilan kenraali mainitsi kerran, että voivat yrittää false flag ohjusiskua Pietariin. Eivät sitten yrittäneet kuitenkaan. Kyllä tavallaan annettiin selvästikin ymmärtää venäläisten olleen asialla, mutta ei tosiaan ollut kiviä sitä kuitenkaan ihan selkeästi sanoa. Vaikea myös kuvitella, että tuollaisen hyökkäyksen jälkeen olisi kovinkaan jakautunut kansa sen suhteen, miten toimittiin.
 

JYP#44

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tyyni Kari & Klassikkopaidat
Spoilaa kaikenlaista Konfliktista.



Vika jakso oli kyllä omasta mielestä ihan huumoripläjäys. Vihollinen vaan ajetaan pois Hangosta ja siinäpä se. Sarjan loputtua on ihan yhtä epäselvää kuin aluksi mistä tää valtaajaporukka tuli, mitä ne olisi tehneet Hangolla ja mikä koko hommassa edes oli takana. Koko sarjan ajan kerrottiin kuinka valtaajilla on joku suuri suunnitelma, mutta ilmeisesti edes käsikirjoittaja ei miettinyt että mikä se voisi olla.
Voi olla mun henkilökohtaisia patoutumia, mutta alusta asti näin vain ja ainoastaan Venäjän mahdollisena hyökkääjänä. Eikös ne tuossa sarjassakin aika suoraan siihen vihjannut? Puhuttiin Moskovasta ja Pietarista, etätavattiin Venäjän naispuolista presidenttiä. Tunnistamattomat sotilaat puhuivat keskenään pääosin englantia, mutta oliko tuo nyt sitten käsikirjoitukseen kuuluvaa hämäystä, tuotannollista oikaisua vai mitä lie.

Hangon merkitys avattiin oliko toiseksi viimeisessä jaksossa, missä esiteltiin karttaa ja todettiin, että miten helppo Hangosta on sen sijainnin takia ampua (ydin?)ohjuksia mihin tahansa Eurooppaan tai vaikka Venäjälle asti. Mainilan laukausten toistaminen mainittiin sekin. Mä olin ymmärtävinäni siitä kohtauksesta, että siinä avattiin katsojalle se, mitä ne tunnistamattomat vihreät miehet ajoivat Hangon valtauksella takaa.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös