Viime pelissä tunnelma oli jo luokkaa "ihan OK", mutta onhan se myönnettävä, että tällä kaudella meininki hallilla on ollut aivan helvetin paskaa noin keskimäärin. Peliesityksiä on toki helppo syyttää, mutta kyllä ainakin allekirjoittaneen mielestä fanien tehtävä on piiskata joukkuetta parempiin suorituksiin vaikka peli näyttäisi miltä. Jokainen fanikatsomon liepeillä istuva voisi ottaa missiokseen käydä katsomassa kesällä yhden IFK:n futispelin, ja ihmetellä kuinka Kingit ottavat homman haltuun. Helvetin hienoa sinänsä, että F1 on myyty loppuun kausareilla, mutta tuo vapaamatkustajien määrä kyllä raivostuttaa.
Normaalisti seisoskelen F1:sessä siinä neljännen rivin tienoilla, ja olen kyllä tiedostanut että aika heikkoa on tunnelma ollut pitkin kautta. Todellisuus kuitenkin avautui kaikessa karuudessaan parissa viime matsissa, kun olen seuraillut pelejä "piippuhyllyltä" eli ylimmiltä riveiltä. Kannatukseen osallistuva massa ilmeisesti loppuu johonkin F1:sen puoleenväliin, ja siitä ylöspäin suurin osa jengistä jauhaa paskaa ja/tai istuskelee koko matsin ajan. Siis mitä vittua oikeesti? Sitä voi itse kukin lainata Kibeltä peiliä ja miettiä, miksi sen kausarin on fanikatsomoon ostanut. Fanikatsomon sijainnilla voi aina spekuloida, mutta ei se ole mikään tekosyy sille, miksi nykyisessä seisomakatsomossa alle puolet osallistuu mihinkään chantteihin. Se vitun katsomo on todellakin myyty kausareilla loppuun, joten jokaisen pitäisi osata vaikka unissaan ja päällään seisten kaikki rallatukset mitä matseissa vedetään.
Jotain positiivista kuitenkin, "toinen puoli huutakaa meille" on toiminut yllättävän hyvin joka ikinen kerta. Ilmeisesti vastapäätä fanikatsomoa on sen verran kausikorttilaisia, että jengi tajuaa lähteä huutoon mukaan. Propsit sinne päin, fanikatsomon ulkopuolella on tunnetusti vähän nihkeää lähteä huutoihin mukaan kun jengi katsoo sua kuin idioottia jos kannatat äänekkäästi seuraasi. Aika lapsenkengissä kyllä tämä suomalainen kannatuskulttuuri.
Mutta niin, pähkinänkuoressa: jengi voisi vähän aktivoitua. Meillä on nykyään jopa valmentaja, joukkueen peli on viihdyttävintä sitten kevään 2011 ja nousukiito on käsin kosketeltavaa. Silti tunnelma hallissa on kuin siinä kuuluisassa marraskuisen tiistai-illan SaiPa-pelissä kerta toisensa jälkeen. Fanikatsomoon ei mielestäni ole mitään asiaa, jos sinne tullaan vain sillä perusteella, että liput on halvempia. Newsflash: seisomakatsomossa seistään ja jokaisella on velvollisuus osallistua joukkueen kannattamiseen. Jos chanttailu ei kiinnosta, olet väärässä katsomossa. On se nyt jumalauta kumma, että Nordiksen kuuluisa tunnelma on varmaan yksi paskimpia koko SM-liigassa tällä hetkellä.
Pahoittelut hieman kärkkäästä viestistä, mutta pistää se jumalauta vituttamaan kun esimerkiksi Ilmalan pellehatut vetävät meitä perseeseen ihan sata-nolla kannatustoiminnan suhteen.