Mitenkään henkilökohtaisesti en ketään osapuolta tunne, joten voin vain spekuloida. Ja sekin kannattaa tehdä harkitusti.En jaksa uskoa, että ”Risto” lähtee elareita takaisin karhuamaan. Lieneekö edes mahdollista? Eiköhän hän tämän suhteen niele tappionsa ja ole tyytyväinen, että se loppunee nyt tähän. Eikä hänelle tuntematon ihminen ole esim. rintaperillisen asemassa vuosia myöhemmin.
Ehkä kaikille paras ratkaisu voisi olla tyytyä siihen, että maksettu mikä maksettu. Kunhan se maksaminen tosiaan loppuu.
Takaisinmaksu olisi epätodennäköistä, ja prosessin pituus ehkä puolet tähänastisesta.
Jospa sittenkin jostain kätköistä löytyisi omatunto ja käräjäoikeuden päätös saisi lopulta lainvoiman. Valitusoikeuden myöntämiselle en heti keksi hyvää perustetta, paitsi ihan ok tulonlähteen.
Annetuilla näytöillä pidän todennäköisenä, että laupias hyötyjä tekee kaikkensa, jotta piina jatkuisi vielä. Suuresti toisin toivon asian menevän, voisi tehdä kaikille hyvää omaan sisimpäänkin päästä ja päästää tästä farssista irti.