The Nikkari
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Kiekko-Espoo, BJR, Keijo Kaarisade
Hyvä kirjoitus kokonaisuudessaan, mutta valitsin nyt vain tämän kommentoitavaksi.Jos vertailee Suomea muihin Pohjoismaihin, niin olemme monessa asiassa jälkijunassa. Meillä on Euroopan tasolla yksi heikoimmista väestörakenteista, jämähtäneet työmarkkinat ja hajautunut kuntarakenne. Yhtäkään näistä ei olla oltu valmiita muokkaamaan pitkäjänteisillä ratkaisuilla. Arvopolitiikassa olemme myös lähempänä Itä-Euroopan uskonnollis-konservatiivisia valtioita kuin muut Pohjoismaat, mutta siitä ei sen enempää.
Väestörakenne
Hieman kieli poskella voisi heittää sellaisen kysymyksen, jos syntyvyys laskee, kun naisten koulutustasoa parannetaan, pitäisikö naisten koulutustasoa sitten laskea? Rehellisesti sanottuna en keksi tähän muuta kuin asumis- ja päivittäistavarakustannusten laskemisen. Lapsilisistä on turha puhua, koska niiden nostaminen vaan yksinkertaisesti nostaa jotakin veroa tai veroluonteista maksua.
Jämähtäneet työmarkkinat ja hajautunut kuntarakenne
Tätä on aika vaikeata muuttaa, koska hallituksessa pitää käytännössä aina olla demarit, vihreät, vasurit tai kepu. Kolme ensin mainittua vastustaa hieman yleistäen ideologisesti kaikkea uutta. Kepu taas haluaa kaupunkien maksavan maaseudun elinvoimasta silläkin uhalla, että ulkomaisia investointeja hukataan kilpailukyvyn heikkouden vuoksi.