SM-liigan maalivahdit kaudella 03/04

  • 24 071
  • 137

Pressiboxi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Palloseura
Viestin lähetti #43
1. Langkow
2. Stathos
3. Bäckström
4. Helanen
5. Nissinen

Loput onkin sitten aika tasasta, seuraamisen arvoisia ovat lupaavia otteita Mestiksessä esittäneet Grahn ja Häkkinen.

TPS:n Lassilaa ei edes hellepäissään pidä laskea pois kärkikahinoista? Erinomainen tulokas Ylösen Upin klassisesta veskarikoulukunnasta. Vaikea toinen kausi toki tulossa mutta kun samaan aikaan TPS-pakisto on (ainakin paperilla) vahvistunut viime kaudesta, voi Lassi yltää lähes mihin vaan. Ensimmäisen sarjaneljänneksen jälkeen olemme runsaasti viisaampia.
 

Corbucci

Jäsen
Suosikkijoukkue
-
Tässä minun maalivahtien top-5 ranking ENSI kauden veskareista:

1. SCOTT LANGKOW, EHDOTTOMASTI!!
2. Niklas Bäckström
3. Teemu Lassila(ellei toisen kauden krapula iske)
4. Dave Stathos
5. Mika Lehto
 

K.a.a.k.o

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät, Montreal Canadiens
Ensikauden TOP-5 maalivahdit!

1. Niklas Bäckström
2. Dave Stathos
3. Scott Langkow
4. Teemu Lassila
5. Tero Leinonen

Sekä Pasi Häkkinen voi olla yllättävänkin kova ensikaudella.
 

massaonvoimaa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
TOP-5 Maalivahdit 2003-2004:

1. Teemu Lassila
2. Dave Stathos
3. Scott Langkow
4. Niklas Bäckström
5. Tuomas Nissinen

Yllättäjiä: Pasi Häkkinen, Carl Grahn, Jere Myllyniemi
 

Luu2

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa
1. Niklas Bäckström, Kärpät
2. Scott Langkow, Ässät
3. Mika Lehto, Tappara
4. Teemu Lassila, TPS
5. Tero Leinonen, JYP
ja Dave Stathos, HIFK

jokeri: Markus Helanen, Jokerit
 

werty

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
1.Tero Leinonen
2.Scott Langkow
3.Niklas Bäckström
4.Teemu Lassila
5.Markus Helanen
 

Pärde

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Colorado Avalanche
Todella vaikeaa tämä.. Ei oikein pääse edes itsensä kanssa yksimielisyyteen siitä ketä pitäisi parhaana. Stathos oli ajoittain jumalainen, mutta jostain syystä hyytyi hieman pleijareissa. Langkow on kyllä huippukassari, siitä ei pääse mihinkään. Lassilalla kova paikka näyttää ettei viime kausi ollut onnea, vaan että tuloillaan on uusi "karilehtonen". Kärppien Nicklas Bäckströmin arvostaisin todella korkealle. Taitaa muuten olla Iddrottsföreningen kamraternin kasvatti, eikö? Lehto oli kova tikki, mutta kuinka paljon tästä oli puolustuksen ansiota?

Loppujen lopuksi listaksi muodostaisin tämän:

Stathos (vähän pitää vetää kotiin päin)
Langkow
Bäckström
Lassila
Leinonen
 

axe

Jäsen
Viestin lähetti Pärde
Lehto oli kova tikki, mutta kuinka paljon tästä oli puolustuksen ansiota?

Puolustuksen ansiota Lehdon magiikassa oli paljonkin. Niin paljon pääsivät calounit, tenkratit, tonit, jokiset ja sarnot myllyttämään maalin kulmilla ja yrittämään avopaikoista, että maalivahti pääsi kunnolla loistamaan.
 

E

Jäsen
Suosikkijoukkue
K-Espoo
Tässä vaiheessa rankkaisin veskarit seuraavasti.


1. Dave Stathos (Näkemissäni peleissä lähinnä maaginen)
2. Niklas Bäckström (Tasainen, hyvä peittämään)
3. Petri Vehanen (Paljon laukauksia, usein perusvarma. Pitää Lukon mukana pelissä)
4. Teemu Lassila (Hyvänä päivänä uskomaton, mutta huonoja päiviä vielä liiaksi)
5. Scott Langkow (Ei ole itse näkemissäni peleissä vakuuttanut, mutta tilastot puhuvat puolestaan)

Jokerina:
Sami Heinonen, joka on liigan kärkikastia, kunhan vain saisi ne kaikki helpotkin kiinni. Viime kaudella teki n kappaletta todellisia paraatipelastuksia, mutta helpot imaisut jäivät myös mieleen.

Toisena jokerina:
Jarmo Myllys. Jos maalivahtien hyvyys mitattaisiin viihdyttävyydellä ja mediaseksikkyydellä, Jamo olisi vieläkin ykkänen. Jaksaako vielä venyä?

Bubbling under:
Mika Lehto: viime vuoden playoffeja lukuun ottamatta ei ole koskaan ollut liian kova pala. Jopa minä olen junnuvuosina pistänyt Lehdon selän taa helpon kassin.
Tero Leinonen: Perusvarmaa tavaraa, huippusuorituksia kuitenkin liian harvoin. Uskon myös itse, että ei välttämättä pidä ykkösen paikkaa koko kautta. Potentiaalia olisi, mutta riittääkö se?
 

spake

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Top 5

1.Scott Langkow
2.Dave Stathos
3.Niklas Bäckström
4.Mika Lehto
5.Teemu Lassila
 

Kulttimörkö

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP ja maajoukkueet
Ei voi muuta sanoa kuin Ässien kannattajat vetää aika rankasti kotiinpäin ainakin tässä ketjussa.
 

Corbucci

Jäsen
Suosikkijoukkue
-
Viestin lähetti Pakkipari
Ei voi muuta sanoa kuin Ässien kannattajat vetää aika rankasti kotiinpäin ainakin tässä ketjussa.

Totuus mikä totuus..
 

Arnold

Jäsen
Suosikkijoukkue
SM2013
Viestin lähetti Pakkipari
Ei voi muuta sanoa kuin Ässien kannattajat vetää aika rankasti kotiinpäin ainakin tässä ketjussa.



Miksi tuntuu, että JYP:n kannattajat poraavat aina kun tulee aiheeksi Scott Langkow'n hyvyys näissä ketjuissa?
 

Kulttimörkö

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP ja maajoukkueet
Viestin lähetti Arnold
Miksi tuntuu, että JYP:n kannattajat poraavat aina kun tulee aiheeksi Scott Langkow'n hyvyys näissä ketjuissa?

Mielestäni TPS:n Lassila tulee ensi kaudella olemaan maalivahtien ykkönen. Kyllä Lankku kuuluu maalivahtien top vitoseen, mutta paras hän ei missään nimessä ole.

Edit: pieni typo korjattu.
 

Polliisi

Jäsen
Suosikkijoukkue
#28
1. Lassila (Niittymäki II)

2. Stathos (rutiinitaso Bäcksiä parempi, muuten sama)

3. Bäckström (loistava, kun saa paljon matseja alle, joskus menee liian helppoja)

4. Langkow (Ehkä hieman yliarvostettu, silti liigan top-5 veskoja ehdottomasti)

5. Leinonen (erittäin tasainen, mutta huippupelastuksia pitäisi tulla enemmän?)

--
Bubbling under:

Nissinen, Lehto, Helanen, Vehanen, Myllys.
 

aaa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Viestin lähetti Pakkipari
Mielestäni TPS:n Lassila tulee ensi kaudella olemaan maalivahtien ykkönen. Kyllä Lankku kuuluu maalivahtien top vitoseen, mutta paras hän ei missään nimessä ole.
Lassila ykkönen? Älä nyt viitti! Langkow on liigan paras maalivahti. piste. Lassilalla on vaikeuksia mahtua top 5.
 

TBK

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sydän on KIRVEEN muotoinen!
1. Langkow
Mielestäni tämän hetken ykköstorjuja liigassamme.

2. Lassila
Loistava nuorilupaus, jonka parhaat pelit ovat vasta edessäpäin. Jos se nyt voi vielä tästä parantua.

3. Lehto
Vaikka hyvät esitykset playoffeissa johtuikin vain ja ainoastaan vastustajien saamattomuudesta, kuin hänen omista kyvyistään, niin silti mies on osoittanut olevansa hyvänä päivänä lähes ohittamaton. Jaska Sirenin puuttumisella, voi tosin arvaamattomia vaikutuksia.

4. Stathos
Lähes samanlainen kuin Langkow. Jaksaa pelata hyviä pelejä illasta toiseen, tosin on hantä hivenen ailahtelevampi.

5. Leinonen
Perusvarma torjuja. Antoi suuren panoksen Jypin menestykseen
viimekaudella.

edit.

aaa: Kauneus on katsojan silmässä. Tässä asiassa tuskin kukaan omaa täydellistä totuutta.
 
Viimeksi muokattu:

Masculine

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
1 . Stathos
2 . Lassila
3 . Vehanen
4 . Myllys
5 . Langkow

On totta että Lankku on kova veska , liiganparhaita , mutta kyllä ässä fanit silti mielestäni häntä yliarvostavat jonkunverran.
Näyttää myös siltä että ässäfanit eivät hyväksy mitään vasta väitteitä Lankun parhaudesta , joka kerta kun joku sanoo jotain negatiivista ( että hän ei ole paras ) hänestä alkaa valtava valitus siitä miten kukaan ei tiedä mistään mitään ja miten Lankku on paras.
 

gege dA mAn

Jäsen
Suosikkijoukkue
K-Laser
TOP 5

Kai se on pakko laittaa iteki jotai kommenttii tänne

TOP 5

1. Stathos (Ellei iske viime kauden pleijari kuume, muuten erittäin hyvä, harmi vaan ku pelaa naapuriseuras)

2. Vehanen (Lukon tukipilari ja muistaakseni vielä oma poika eli Ika tykkää :) )

3. Langkow (Hyvä maalivahti kahella sanalla sanoen, ois Hjalliksen pitäny hankkii ku siitä puhettaki oli)

4. Lassila (Turust tulee veskareit kerta toisensa jälkee ja siinä seisoo seuraavan nimi, luultavasti tuleva NHL-veskari ilman loukkaantumisii)

5. Leinonen ( Jos kehitys jatkuu edelleen ni yltää näille sijoille)

Musta hevonen: Pasi Häkkinen ( Mestiksen ykköstorjuja kovassa joukkueessa toisin kuin viime kaudella tosin liiga on paljon kovempi mutta mutta.... Kenties seuraava "pasinurminen"? tosin ikää taitaa olla jo 26 mutta mielenkiintonen veskari)
 

MJ

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, NY Rangers ja SaPKo
1. Tuomas Nissinen
2. Juha Pitkämäki
3. Dave Stathos
4. Scott Langkow
5. Niklas Bäckström
 

Tarik

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, St. Louis Blues
Viestin lähetti Masculine
On totta että Lankku on kova veska , liiganparhaita , mutta kyllä ässä fanit silti mielestäni häntä yliarvostavat jonkunverran.

Niin no, Raimo Summanenkin sanoi erään Ässät-Jokerit -pelin jälkeen, että vastassa oli liigan toiseksi paras ellei paras maalivahti, ja jotain muuta mitä en muista.

Minä en ainakaan yliarvosta Langkowia yhtään. Hän vain sattuu olemaan liigan paras maalivahti. Ja se näyttää haittaavan niin jyväskyläläisiä, kuin muitakin, että jossakin Porissa ja jossakin rupusakki Ässissä pelaa liigan paras maalivahti. Oppikaa elämään tosiasioiden kanssa!
 
Hyvä hyvä, porilaisten ja jyväskyläläisten kiekkoihmisten välit säilyvät lämpiminä näin kesähelteilläkin. Lupailee hyvää tulevan kauden Ässät-JYP/JYP-Ässät -ketjujen kannalta.

Itse en Lankkua epäile. Helppohan se on porilaisten kotio päin vetää, kun kyseessä on oikeasti kova kassari.

Vedettiinhän mekin Tonin kohdalla silloin joskus. Ja syystä.

Minun tämän hetkinen näkemykseni:

1. Stathos
2. Langkow
3. Lehto
4. Bäckström
5. Leinonen

Ensi kaudellahan sen sitten näkee, kuka on kovin ja kuka ei.
 

Derby

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, NJ Devils
Minun mielestä liigan paras maalivahti on sellainen joka vie vaikka yksinään joukkueen pudotuspeleihin.
 

menthos #75

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFKSympatiat: Kärpät, Blues
Viestin lähetti Derby Country
Minun mielestä liigan paras maalivahti on sellainen joka vie vaikka yksinään joukkueen pudotuspeleihin.

Sen ainakin teki Stathos viime vuonna. Oli aivan maaginen runkosarjassa ja piti monet kerrat IFK:a pystyssä. Dave on hyvin liikkuva ja peittäää huvin venymisillään. Samalla sijoittuminen on liikassa huippuluokkaa.
Tässä minun TOP-5:

1)Stathos
2)Bäckström
3)Lassila
4)Lehto
5)Lankku
 

Bruno

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingfors IFK, NP#4, Україна
1.Stathos (ois ollu vielä parempi jos koko puolustus ois toiminu )
2.Lehto (mestaruus on aina mestaruus)
3.Lassila(nuori jätkä.Muutamat nollapelit puhukoon puolestaan)
4.Langkow(stathos tyylinen mut mun mieleen on jääny ainaki pari hasardi-imurointia puolest kentästä tai niiltä main)
5.Nissinen(ei kuka tahansa ois pitäny prosentteja noinkaan korkeella viime kauden ilveksessä)

...
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös