SM-liigan maalivahdit kaudella 03/04

  • 24 071
  • 137

aaa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Langkow on sm-liigan paras maalivahti.(ja luultavasti kalleinkin)piste.
1. Langkow
,
2. Leinonen
,
,
,
3. Bäckström
4. Oksa
5. Stathos
 

Kulttimörkö

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP ja maajoukkueet
Viestin lähetti Sergei_Krivokrasov
Mutta toisaalta: Pakkipari, taas tuo legenda JYPin masentavasta puolustuskalustosta valtaa taas huolestuttavasti alaa. Vaikkei nimet sano yhtään mitään, niin JYPin alakerta pelasi erinomaisen kauden. Suuren osan kiitoksesta kuuluu myös hyökkääjille, jotka pelasivat hyvin kahteen suuntaan (paitsi Chlubna). Silti JYPin puolustus oli liigatasolla juuri niin hyvää kuin sarjataulukkokin osoitti - tai itseasiassa parempikin, koska loukkaantumiset vaivasivat JYPin nimetöntä puolustuskalustoa kuin ahdistelija Jasmin Mäntylää.

Pitää paikkansa. Vertasin kirjoituksessani vain Bluesin ja JYPin puolustusta keskenään ja mielestäni Bluesin puolustajat ovat kokonaisuudessa parempia kuin JYPin vastaava. Tiedän kyllä että JYPillä ei ole huono puolustus. Ei kyllä mikään loistavakaan kokonaisuudessaan. Yksilötasolla Korkki ja Jyssy nousee kyllä minun listoillani korkealle.
 

dude

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kalevan Haukat
Viestin lähetti Sergei_Krivokrasov
Vissi ero? Miten odotukset korreloivat maalivahtien hyvyyden kanssa? Jos Tapparalta odotettiin mestaruutta, niin ainoa asia missä se saa näkyä maalivahdin hermopaineissa. Ja aivan oikeasti JYP lähtee voittamaan jokaista ottelua ja tappion jälkeen ei hyväntuulisesti taputella toisiaan. "Ei se mitään, että hävittiin. Paskojahan me kuulemma ollaan, joten odotettavissa se olikin."

"Emme odottaneet JYPiltä..."- ei ole mikään selitys. On helppoa latistaa yllättäjä keskinkertaisuudeksi sillä perusteella mitkä olivat odotukset organisaation sisällä tai sen ulkopuolella. Pitkässä juoksussa (eli runkosarjassa) Tero Leinonen oli Lehtoa parempi voittava maalivahti. Piste. Ainoa asia mihin tuo mestaruuskiikarissa asetelma vaikuttaa on maalivahtien hermokontrolli. Jotkut ihmisluonteet eivät kestä ennakko-odotusten painolastia harteillaan ja osa saa lisäboostia jatkuvasta dissauksesta saaden perkelekatsotaankukaonkuka-hurmoksen päälle.

Mihin arvioista on kadonnut Lehdon alkukauden haparoinnit ja helpot maalit? Vai onko ne poistettu oikean tilastollisen lopputuloksen saamiseksi? Samaan aikaan kun Tappara pyöritti maalivahtirulettiaan ja Lehto availi luukkua Kotipizza-lippis päässään, Leinonen torjui JYPille voittoja. Voittajan on helppo hymyillä, mutta mestarijoukkueen seitsemäs pakki ei aina automaattisesti ole jumbojoukkueen ykköspakkia parempi. Vaikka puhuttaisiin kuinka paljon visseistä eroista.


------


Sinänsä Mika Oksan nostaminen edes tähän keskusteluun osoittaa huonoa makua, koska kyseessä on tällä hetkellä henkilö, jonka taitoja ei saa arvostella leimaantumatta sydämettömäksi paskiaiseksi.

Edelleen on helpompi olla hyvä maalivahti, jos joukkue ei ole jokaiseen otteluun lähtiessä ennakkosuosikki. Ei ole valtakunnan median silmätikkuna ja odotustaso ei ole päätähuimaava. Mestariehdokas joukkueen maalivahdin tulisi olla huikea 56 runkosarjan ottelua vuodessa tai muuten tulee hirveä lasti paskaa niskaan niin kannattajilta kuin medialta. Loistaminen 56 ottelussa on mahdottomuus, mutta kaikki eivät sitä käsitä.

Mielestäni on aika turhaa naureskella Tapparan maalivahtiruletille, kun Tero "Liigan toiseksi paras maalivahti" Leinonen ei itsekään pelannut edes 35:ttä runkosarjaottelua, joten puheet pitkästä juoksusta ovat bullshittiä.

Ja kuten Flonaldo ja kumppanit voivat sinulle kertoa, mestaruuksia ei ratkaista runkosarjassa. Ei J-S Gigure ollut runkosarjan paras maalivahti NHL:ssä, eikä Mika Lehto ollut SM-liigan paras maalivahti runkosarjassa. Mitalit ratkaisevat ja niissä karkeloissa Lehto oli Tapparan tärkein pelaaja.

Ja millä perusteella Tero Leinonen on Lehtoa parempi voittava maalivahti?

Eikä kukaan ole myöskään väittänyt, että mestarijoukkueen 7. puolustaja olisi jumbon 1. pakkia parempi.

Mitä taas tulee Mika Oksan mukaan vetämiseen, mielestäni myös sairasta miestä voi arvioida, jos siinä pysytään asiallisella tasolla. Perustelluilla kommenteilla. En usko, että Oksa tai hänen perheensä suuttuvat siitä, että me vertaamme hänen maalivahdin taitojaan johonkin toiseen maalivahtiin.

Huomatkaa, että mielestäni Leinonen ei ole huono maalivahti, mutta esim. Lehto on häntä parempi.
 

Davey

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Leinonen toisiks paras??

En kyllä edelleenkään ymmärrä niitä jotka väittävät että Leinonen on Liigan toisiks paras mv.

kyllä voi sanoa että Bäckström ja Langkow ovat valovuosia Leinosta edellä.

Ja esimerkiksi Dave Stathos Hifk surkeen puolustuksen takana oli aivan varmasti parempi.

Siitäkin on paljon kiinni mistä ne vedot tulee, mikä joukkueen pelitaktiikka on. Toisten veskareiden ei tarvitse torjua kun siniviivan takaa tulleita laukauksia ja toiset taas torjuu aina parista metristä tulleita vetoja.

Tilastollisesti torjuntoja peliä kohden
Langkow 29.0
Bäckström 27.9
Stathos 26.9
Leinonen 26.1

ja vaikka Myllys onkin loukkantumisaltis
niin 26.1

Leinosella on näistä surkein torjuntaprosentti.

Toivottavasti nähdään ensi kaudella yltääkö hippoksen suuripoika samalle tasolle kun Bäckström ja Langkow ja pelaisi vielä saman määrän pelejä eikä taso laske.
 

Derby

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, NJ Devils
Re: Leinonen toisiks paras??

Viestin lähetti Davey

Ja esimerkiksi Dave Stathos Hifk surkeen puolustuksen takana oli aivan varmasti parempi.
JYPin puolustus oli aivan samaa tasoa.
 

Derby

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, NJ Devils
Oma ranking:
1) Leinonen
2) Langkow
3) Lassila
4) Lehtonen
5) Myllys

Senkus nauratte.
 

fiftyeight

Jäsen
Suosikkijoukkue
Iddrott Förskott Puukädet
Mielestäni tässä Lehto vs. Leinonen- keskustelussa ollaan jo menty hieman harhapoluille. Eikö ollut tarkoitus puhua SM- liigan maalivahdeista kaudella 04/04 ja vieläpä sillä painotuksella, että kunkin joukkueen sisällä veskareiden tasoa arvioitaisiin ja etsittäisiin tulevia yllättäjiä?

No, oli niin tai näin, jos pohditaan sitten hieman yleisemmällä tasolla sm-liigan maalivahteja, niin eikö eikö pitäisi miettiä myös asiaa siltä kantilta, esim. että a) ketkä heistä ovat kansainvälisen luokan maalivahteja, b) kansallisia huippuja, c) kansallisia perusratsuja ja d) mestisvahteja. Vaikka näin aluksi. Niin ja miksi.

Suomalainen kiekkokoulu on tehnyt jo useita vuosikymmeniä hyvää työtä maalivahtivalmennuksessa ja niinpä maailmalla on nytkin useita kansainvälisen tason veskareita tienaamassa leipäänsä ja jotkut jopa makkaraa sen päälle. Seuraava A- kategorian mies on varmastikin Kari Lehtonen, ja kun se asia on jo varma (mm. Ameriikoissa) niin mitäpä häntä enää tähän sotkemaan.

Scott Langkow ja Dave Stathos ovat varmasti sm- liigassa ihan kansallista huippua, vaikka eivät suomalaisia olekaan. Myllyskin oli tullessaan, mutta ensi kausi näyttää oliko motivaatiopuutos vain joukkueesta vai iästä johtuvaa. Toivomme parasta, pelkäämme realistisesti Draper- ilmiötä. Tepsin tilanne näyttää erinomaisen hyvältä, samoin HPKoon. Ja myös siinä mielessä yhtenevältä, että nyt nuorilta kavereilta odotetaan paljon, ja jos ensi kausi menee hyvin niin kukapa tietää vaikka seuraavat lähtijät olisivat Turusta tai Hämeenlinnasta.

Lehtoon ja Leinoseen mennäksemme, he ovat aika samalla viivalla mm. Bäckströmin, Vehasen ja Helasen kanssa noin taidoiltaan. Kohtuullista kotimaista tasoa, mutta se jokin puuttuu. Ainakin tasaisuus. Sekä Lehdolla että Leinosella on ollut joka vuosi ns. niitä parempia ja vähemmän hyviä jaksoja. On vain kysymys siitä, mihin kohtaa kutakin kautta ne sattuvat, itse kun siihen eivät pysty vaikuttamaan. Toki tilannetta auttaa kun muukin joukkue pelaa hyvin, mutta se ei ole kaikki. Jos maalivahti on vielä yli 25- vuotiaana sm- liigassa, hän ei ole kv- tason mies.

Monet suomalaisista maajoukkue- ja muista huippuvahdeista ei ole välttämättä pelannut juuri sen ajan huippujoukkueissa, mutta useat heistä ovat tehneet joukkueestaan menestyvän. Vanhan sanonnan mukaan veskari on puolet joukkueesta, ja vielä vanhemman mukaan mestaruutta ei voi voittaa ilman voittavaa veskaria.
 

dude

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kalevan Haukat
Viestin lähetti Derby Country
Oma ranking:
1) Leinonen
2) Langkow
3) Lassila
4) Lehtonen
5) Myllys

Senkus nauratte.

Öh. Leinonen parempi kuin Kari Lehtonen?!?

Jos nyt pitää rankata ensi kauden ykkösmaalivahdeista niin meikäläisen lista. Tässä Nissinen on oletettu Ilveksen ykköseksi ja Heinonen Bluesin. Samaten Puurula on oltettu HPK:n ja Rämö Pelicansien ykköseksi.

1. Langkow
2. Lassila
3. Stathos
4. Lehto
5. Bäcktsröm
6. Myllys
7. Leinonen
8. Nissinen
9. Puurula
10. Vehanen
11. Helanen
12. Heinonen
13. Rämö

Ei ollut helppo lista, mutta listassa on yritetty jättää huomioimatta se, millaisessa joukkueessa maalivahdit pelaavat ja yritetty enemmän kiinnittää huomiota heidän ominaisuuksiinsa.
 

korkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porilainen urheilu
Niin, sen verran minäkin laitan lusikkaani soppaan että Mika Lehto oli kaudella 01-02 JYPin ykkösveskari melko pitkälle. Leinonen nousi/nostettiin ohi vasta siinä vaiheessa kun Mikalla oli jo sopimus Tapparan kanssa. Mielestäni Lehto pelasi JYPille melko monta pistettä ja ei ollut Lehdon vika että Jyppi putosi viime kierroksilla playoffeista. Leinonen ei ole huono maalivahti missään tapauksessa mutta kyllä se on niin että Lehto on parempi. Varsinkin nyt kun Jaska Siren on tehnyt Mikan kanssa loistavaa työtä. Ja eiköhän se ole niin että mestarimaalivahtia ei tarvitse haukkua ;)
 

SergeiK

Jäsen
Suosikkijoukkue
pelaajamarkkinoiden varteenotettava vaihtoehto
Viestin lähetti korkki
Niin, sen verran minäkin laitan lusikkaani soppaan että Mika Lehto oli kaudella 01-02 JYPin ykkösveskari melko pitkälle. Leinonen nousi/nostettiin ohi vasta siinä vaiheessa kun Mikalla oli jo sopimus Tapparan kanssa. Mielestäni Lehto pelasi JYPille melko monta pistettä ja ei ollut Lehdon vika että Jyppi putosi viime kierroksilla playoffeista.

Lainaampa itseäni noin vuoden takaa. Tässä siis puhun Lehdon viimeisestä keväästä JYPin kanssa ja Leinosen noususta ykkösvahdiksi:

"Lehto itse munasi omat mahdollisuutensa. Miehen alamäki alkoi oikeastaan surkeaa surkeammasta tv-pelistä IFK:ta vastaan joka päättyi murheellisesti 6-1 ja tätä ottelun jälkeen Lehto päästi Hämeenlinnassa kahdeksan maalia taakseen. Voitoikkaissa Saipa ja Ilves-otteluissa Lehto päästi luvattoman helppoja maaleja taakseen ja Lahdessa torjuntavuoroon pääsikin Tero Leinonen joka torjui vakuuttavasti voiton. Lehto sai mahdollisuutensa taas seuraavassa pelissä Bluesia vastaan, mutta päästi jälleen selkänsä taakse kuusi maalia. Heti seuraavana päivänä maaliin kotiotteluun Tepsiä vastaan asteli Leinonen joka pelasi taas muikean pelin torjuen tasurin psykologisesti hankalasta Tepsistä. Tämän jälkeen Leinonen oli vallannut ykkösvahdin paikan eikä suostunut siitä enää luopumaan."

Eli Lehto oli surkeassa vireessä juuri kun play-off paikkoja ratkottiin ja kuten kaikki muistavat JYP jäi lopulta pisteen play-off paikasta. Eli kyllä se osittain oli Lehdon syy, että JYP ei play-offseissa pelannut. Ainakin Lehdon fantastisen kunnonajoituksen.

Korkki, etkö laske Lehdon vaikeaa alkukautta ollenkaan mukaan arvosteluun hänen taidoistaan? Jos maalivahti on aivan onneton helmikuun lopulle, niin voidaanko hänen kauttaan pitää fantastisena vaikka se päättyisikin mestaruuteen? Tietenkin jos argumenttisi on että mestari on aina parempi, keskustelu lienee täysin turhaa. Siinä tapauksessa Tuukka Mäntylä on parempi pelaaja kuin Marek Zidlicky, Jiri Vykoukal tai Marko Tuulola. Ei, mitään debaattia tästä. Tuukka Mäntylä on mestarijoukkueen ykköspakki ja sitämyöten liigan paras puolustaja.
 

korkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porilainen urheilu
Viestin lähetti Sergei_Krivokrasov
Korkki, etkö laske Lehdon vaikeaa alkukautta ollenkaan mukaan arvosteluun hänen taidoistaan? Jos maalivahti on aivan onneton helmikuun lopulle, niin voidaanko hänen kauttaan pitää fantastisena vaikka se päättyisikin mestaruuteen? Tietenkin jos argumenttisi on että mestari on aina parempi, keskustelu lienee täysin turhaa. Siinä tapauksessa Tuukka Mäntylä on parempi pelaaja kuin Marek Zidlicky, Jiri Vykoukal tai Marko Tuulola. Ei, mitään debaattia tästä. Tuukka Mäntylä on mestarijoukkueen ykköspakki ja sitämyöten liigan paras puolustaja.

En laske, koska pelityylin ja pelitaktiikan muutos Tapparan ja Jypin/Ässien välillä on todella totaalinen. Yhtäkkiä laukausten määrä vähenee aivan radikaalisti. Kokeneemmalle kaverille se olisi ollut helpompi juttu (muistakaa Draper), mutta melkoisen kokemattomalle nuorelle asia oli aivan eri. Muistelkaahan miten helppoja maaleja meni alkukaudesta. No, kauden edetessä virheet vähenivät ja Lehto alkoi pelata Tapparamaisesti. Varmuus kiekon kanssa oli aivan eri luokkaa kuin kauden alussa ja itseluottamus aivan eri tasolla (olikin mestaruuden ratkettua pakko lähettää kaverille tekstari jossa muistutin Sirenin merkityksestä, "Jaska teki jätkästä pelimiehen"). Sanokaa mitä sanotte, mutta tuskin kukaan väittää vastaan että Lehto oli tämän kauden playoffien paras maalivahti.

Ja ei Mäntylä ole parempi kuin Marek tai Tuulola, mutta itse pidän Mäntylää myöskin hyvin aliarvostettuna pelaajana, jonka sinäkin tuossa hyvin tuot esille ;)
 

SergeiK

Jäsen
Suosikkijoukkue
pelaajamarkkinoiden varteenotettava vaihtoehto
Täältähän tulee oikein tupladissausta. Ei pelkästään sanota, että Lehto on selvästi parempi kuin Leinonen vaan muistutetaan, että hän oli keskinkertainen märkäkorva ennen kuin saapui Jaakko Sireenin laadukkaaseen valmennukseen, joka teki Lehdosta pelimiehen ja todellisen maalivahdin.

Kuuluiko Sirenin koulutusmetodeihin Alfie Michaudin hankkiminen kesken kauden? Kuuluiko siihen Pasi Kuivalaisen hankinta? Luotettiinko Tapparassa Lehtoon kuin vuoreen ja oltiinko siellä varmoja, että tämä mies/poika torjuu meille mestaruuden? Jos oltiin, niin pakko myöntää että tuo maalivahtiruletti oli Jaakko Sirenin uskomatonta koulutusta vahvistaa herkän ja tuntevan Lehdon psyykettä.

Lehto pelasi tällä kaudella 3 nollapeliä ja edellisellä kaudella JYPissä niitä kertyi kuusi kappaletta. En tiedä Jaakko Sirenin valmennusmetodeja, mutta käsittääkseni maalivahdin tehtävä on estää pelivälineen menemistä verkkoon.

Mutta ei puututa näihin nollapeleihin, sillä olet päättänyt unohtaa Lehdon arvostelusta periaatteessa koko runkosarjan. Lehto syrjäytti Kuivalaisen vasta Blues-Tappara sarjassa Kuivalaisen haparoitua. Eli tarkasteluvälisi on sitten noin viisi-kuusi ottelua. Noiden kuuden ottelun aika Mika Lehto pelasi itsensä sinun sydämeesi ja naputit tekstiviestiä liikuttunena kyynelten vallassa. Varsinkin kun finaaleissa Kärpät oli Tapparalle pelkkä vastaantulija.

Mutta mistä näin lyhyenä aikana ollaan tultu siihen tulokseen, että Lehdon ailahtelut ovat taaksejäänyttä elämää? Vuotta aiemmin Lehdon kunnonajoitus epäonnistui totaalisesti. Nyt se osui juuri nappiin, vaikka Lehdon heikko vire oli pitää Tapparan kokonaan pudotuspelien ulkopuolella. Kuivalaisen hankinta sentään tarjosi kirvesrinnoille sellaista maalivahtityöskentelyä, että seura pääsi edes pudotuspeleihin.

Muuten, ei kannata laittaa niputtaa Lehdon seuroja JYP/Ässät – tyyliin. Ässissä Lehdolle ei keksitty mitään käyttöä.

No, aivan sama. Sinänsä JYPin pelaajien aliarvostaminen palvelee joukkueen pelaajabudjetin kurissapitämistä. Minua vain ärsyttää vertailun tekeminen yksi erä vrt. runkosarja pohjalta. Siinä verrataan appelsiineja ja omenia. Ja kaiken lisäksi niistä vertailuun kelpuutetuista omenista on jätetty mädät paikat pois arvostelua sotkemasta. Mutta se ei ole reilua appelsiinia kohtaan.
 

korkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porilainen urheilu
Se dissaus kyllä tulee nyt sieltä Nykäskylän suunnalta. EN minä Leinosta ole huonoksi sanonut, mielestäni Lehto on vain parempi. Ja eiköhän kaverin potentiaalikin ole ollut hyvin tiedossa jo nuoresta saakka muuallakin kuin Porissa, vai missä on Leinosen NHL-varaus? Taitaa Leinosen mainekin olla hiukan Lehtoa matalampi...

Mutta Sergei, miksei Michaud jatkanut kauden loppuun saakka Tapparassa ja Miksi Lehto seisoi maalissa Tapparan kauden viimeisessä ottelussa Oulun Raksilassa? Kyllä Lehtoon varmasti luotettiin, mutta samalla tiedettiin että kokematon kaveri tarvitsee apuvoimia. Jos Lehtoon ei olisi luotettu niin olisiko Michaud saanut fudut? Vai Lehto?

Eiköhän koko Tapparan valmennusportaalle ollut selvä asia että Kuivalainen hankittiin vain kokemattomalle Lehdolle tueksi. Kumpi jatkaakaan ensi kaudella Tapparassa? Ja mitä Sirenin valmennukseen tulee niin eiköhän Jaskan meriitit ole "pikkuisen" paremmat kuin JYPin maalivahtivalmentajalla (olisiko se joku Ilari N vai sekoitanko nimet).

Ja en minä Mikaa nyt niin hyvin tunne, mutta lukuisia kertoja olemme keskustelleet kuitenkin. Olen työskennellyt Mikan tyttöystävän kanssa samassa paikassa jokusen vuoden (emme enää kumpikaan ole siellä töissä). Ja voin kyllä sanoa että Mika on yksi fiksuimmista kiekkoilijoista jonka olen tavannut. Ero esimerkiksi kanssani samaan aikaan lukiota käyneeseen Antti Bomaniin on kuin yöllä ja päivällä.

EDIT: Jätetäänkö tähän? Eikä jatketa enää jo tutuksi tulleella Ässät/JYP -asetelmalla ennenkuin syyskuussa...
 

palle fontän

Jäsen
Suosikkijoukkue
RDS
Viestin lähetti korkki
Eiköhän koko Tapparan valmennusportaalle ollut selvä asia että Kuivalainen hankittiin vain kokemattomalle Lehdolle tueksi.

Kyllä tässä vääristellään melkoisesti. Kuivalainen kumminkin pelasi ensimmäisen playoff-ottelun. Kuivalainen aloitti toisen playoff-ottelun, mutta vaihdettiin pois 0-3 -tilanteessa. Kuka oli ykkösmaalivahti pleijareihin lähdettäessä? Kyllä pleijareissa pelaa se maalivahti, johon enemmän luotetaan.
 

axe

Jäsen
Mun piti tähän jo pistää vähän asioita sellaiselta, joka tietää jotain Tapparan viime kauden maalivahdeista kaiken tässä nähdyn mutun ja "no viime kaudella meillä" -tiedon sijaan, mutta aika yllättäen siitä tuli sellainen romaani, että katsoin parhaaksi deletoida koko paskan.

Vastaan nyt vain tuohon, että Kuivalainen hankittiin Tapparaan, koska Mika Lehto loukkaantui ennen joulutaukoa. Nivunen sanoi pauks ja samasta kaupungista oli esimerkki, että sellaisesta vammasta toipuminen saattaa kestää kuukausia. Ei Tapparalla ollut varaa ottaa riskiä, kuntoutuuko Lehto nopeasti vai ei, ja pelata mahdollisesti loppukautta Hovilla ja A-junnuilla.

Ennen loukkaantumistaan Lehto oli ainakin näyttänyt jo vihdoin voittaneen Rautakorven luottamuksen, oli saanut pelata selkeänä ykkösenä ja voittanutkin kuusi peliä putkeen.

Tapparan maalivahtivalmennus luotti Lehtoon koko ajan, päävalmennus sen sijaan ei. Ilmeisesti epäluottamus liittyi jotenkin Lehdon harjoittelemiseen, vaikka Rautakorpi myös liittyi siihen samaan kymmenien nettikirjoittajienkin joukkoon, että jos molarille menee yksi flipperikiekko selkänsä taakse pelissä, joka hävitään 0-2, niin tappion syy on silloin maalivahdissa ja hänen päästämässään helpossa maalissa.

Päävalmennuksen takia Lehto aloitti kauden kakkosena Hovin takana, sitten ykkösen paikalle yritettiin Michaudia. Kummankin ohi Lehto tuli ykköseksi. Sitten loukkaantuminen ja Kuivalaisen hankinta. Sitä loukkaantumista ennen olleesta hyvästä putkesta huolimatta Rautakorvella oli edelleen jotain Lehtoa vastaan ja Kuivalaisesta haettiin melkein väkisin ykköstä. Paffan alku Tapparassahan oli heikko, ekat 3-5 matsia suunnilleen. Silti Lehto ei saanut mahkua vaikka ilmeisesti suht kunnossa oli jo, kun kakkosmolariksi sentään tuli. Lopulta Kuivalainen sitten pääsi siihen loistovireeseen, jossa oli runkosarjan loppuun saakka. Sitten ei oikeastaan ollut tarvettakaan molarin vaihtoon, vaikka minä itse henkilökohtaisesti olin koko ajan Lehtoon päin kallellaan. (Mut määhän oon aina oikeessa.)

Joten kyllä, Lehto oli Tapparan kakkosmaalivahti playoffien alkaessa. Mutta jos Rautakorvella ei olisi ollut sitä jotakin mitä sitten olikin Lehtoa vastaan, niin olisiko ollut? Syksyn muutamaa haparointia lukuun ottamatta Lehto oli kuitenkin suurimman osan kautta vähintään hyvä ja yleensä erinomainen.

Sen näkee tilastoistakin, eivät ne valehtele vaikka niin väitetään. Helppo maali on helppo maali ja siitä voidaan molaria sormella osoittaa, mutta jos niitä maaleja menee silti pelissä vain kaksi, niin tappiosta maalivahtia ei pitäisi syyttää, vaan niitä muita jotka eivät itse tee maaleja.

Eniten vitutti syksyllä juuri se, että jos Lehto lipsautti maalin takana kiekon kärpille jotka tekivät virheestä maalin, niin täällä oli useita nimimerkkejä kertomassa, että Lehto on niin huono ettei Tapparalla ole mahkuja pärjätä. Kun sitten joku mielikuvissa arvostetumpi maalivahti teki saman, niin ne kuitattiiin naurahduksella ja todettiin että on se silti loistomolari.

Mestaruus maistui entistä makeammalta nimenomaan Lehdon takia. Harmi että ne 14 playoff-peliä superhumaanilla tasolla eivät vieläkään riitä joillekin poistamaan jotain menneiltä kausilta jääneitä traumoja vaan jotkut runkosarjanollapelitkin ovat arvostetumpia kuin Lehdon sankaruus playoffeissa.
 

Padis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Viestin lähetti Sergei_Krivokrasov
."

Korkki, etkö laske Lehdon vaikeaa alkukautta ollenkaan mukaan arvosteluun hänen taidoistaan? Jos maalivahti on aivan onneton helmikuun lopulle, niin voidaanko hänen kauttaan pitää fantastisena vaikka se päättyisikin mestaruuteen?


Voi olla että muistan väärin, mutta eikös Lehto päästänyt keskimäärin alle 2 maalia per ottelu silloin kun pelasi "huonosti"? Silloin vika on jossain muualla jos ei pystytä pelejä voittamaan. Minun mielestä tuo on kumminkin tärkeämpi tilasto pelien voittamisen kannalta kuin torjunta% vertaa esim ässät. Sen tiedän että Lehto kuuluu suomen parhaimmistoon ja tulevaisuutta kaverilla on jos vain joku antaisi luottoa mitä kaveri kyllä ansaitsee.
 

Referee81

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Re: Leinonen toisiks paras??

Viestin lähetti Davey
En kyllä edelleenkään ymmärrä niitä jotka väittävät että Leinonen on Liigan toisiks paras mv.

kyllä voi sanoa että Bäckström ja Langkow ovat valovuosia Leinosta edellä.

Ja esimerkiksi Dave Stathos Hifk surkeen puolustuksen takana oli aivan varmasti parempi.

Siitäkin on paljon kiinni mistä ne vedot tulee, mikä joukkueen pelitaktiikka on. Toisten veskareiden ei tarvitse torjua kun siniviivan takaa tulleita laukauksia ja toiset taas torjuu aina parista metristä tulleita vetoja.

Tilastollisesti torjuntoja peliä kohden
Langkow 29.0
Bäckström 27.9
Stathos 26.9
Leinonen 26.1

ja vaikka Myllys onkin loukkantumisaltis
niin 26.1

Leinosella on näistä surkein torjuntaprosentti.

Toivottavasti nähdään ensi kaudella yltääkö hippoksen suuripoika samalle tasolle kun Bäckström ja Langkow ja pelaisi vielä saman määrän pelejä eikä taso laske.

Tähän väliin on aivan pakko kyllä laittaa yksi nimi, mitä ei kukaan ole vielä maininnut: Petri Vehanen. Ton tilaston mukaan torjuntoja peliä kohden tuli 27.1 ja torjuntaprosenttikin oli parempi kuin tässä kovasti esillä olleen Leinosen. Ja se olisi parempikin, jos vaan Ismo "kuula" Lehkonen olisi käyttänyt järkeä ja ottanut Vehasta pois muutamissa peleissä, jotka päättyivät vähän rumin lukemin, esim Saipa-Lukko 9-2. Ja tuo peli ei muuten ratkennut Vehaseen, vaan Lukon tyhmään jäähyilyyn (7yv maalia).

Ja lista viidestä parhaasta maalivahdistani olisi tämännäköinen:

1.Bäckström
2. Langkow
3. Lehto
4. Vehanen
5. Lassila (tekee lopullisen esiin marssin ensi kaudella)

Ja ainiin... Vehasella 5 nollapeliä viime kaudella. Tosin kaksi Saipaa yksi Jypiä vastaan (tietenkään joukkueita vähättelemättä), mutta kaksi kertaa viime vuoden Suomen Mestarin Tapparan jättäminen nollille Raumalla eikä montaa mennyt Tampereellakaan (Tapparaa vastaan).
 
Viimeksi muokattu:
Suosikkijoukkue
Rochester Diablos
Arvostus

Oma arvostukseni on paljon suurempi näitä maalivahteja kohtaan jotka pystyvät voittamaan oikeaan aikaan eli playareissa. On olemassa paljon esimerkkejä maalivahdeista jotka pelaavat loistavia pelejä runkosarjassa, mutta eivät pysty kuin korkeintaan normaalisuoritukseen silloin kun joka peli merkitsee todella paljon.

Lehdolle nostan hattua, mahtava suoritus ja ymmärtääkseni kauden aikainen mv-ralli johtui muusta valmennustiimistä, ei J.Sirenin luottamuksesta häntä kohtaan.

Pelkkiin tilastoihin ei voi luottaa, mutta suuntaa antavia ne ovat.

Ensi kautta seuraan mielenkiinnolla nyt kun aikaa SM-liigan seuraamiseen tulee olemaan itselläni enemmän ja neutraalista kulmasta.

Mielenkiintoista tulee olemaan seurata mm seuraavia herroja/asioita:

Helanen: Vastuu roolissa ja hyvä näytön paikka.

Stathos: J.Hirvosen kovassa perustreenissä kesän ajan, tulee varmasti parantamaan suorituksiaan.

Lehto: Näytöt annettu, aika kokonaiselle ehjälle kaudelle.

Lassila: Jatkuuko kehitys, uskon että näin käy.

JNE.... paljon hyviä ja nuoria lupauksia tulossa

Jukka
 

Derby

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, NJ Devils
Täällä on koko ajan puhuttu että kun sillä Leinosella on huonompi torjuntaprosentti kuin Langkowilla ja Lehtosella jne jne.
Mutta nollapelejä Lehtosella ja Leinosella on yhtä paljon, vaikka Jokereilla on monta kertaa parempi puolustus.
Ja Langkowilla ei ollut viime kaudella kuin yksi nollapeli. Lisäksi Leinosella on yksi todella kunnioitettava saavutus viime kaudelta, kolmessa Porin ottelussa ei yhtään päästettyä maalia! Eli Ässät eivät KOTIHALLISSAAN saaneet kertaakaan kiekkoa Leiskan ohi. Ja ensimmäisessä ja toistaiseksi ainoassa maaottelussaan nollapeli. Eikä unohtaa sovi HPK-JYP pelin viimeistä erää jossa nähtiin joidenkin Kerho-fanien mukaan hienointa maalivahtityöskentelyä pariin vuoteen kun Leinonen melkein yksin voitti Kerhon 5-3 yv:n.
No onhan Leinosella heikkouskin, nimittäin ailahtelevuus, jota onneksi enää tapahtuu aniharvoin. Sitäkin useammin huippupelejä. Ilman Leinosta JYP tuskin olisi playoffeissa ollut viime kaudella.
 

Davey

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Viestin lähetti Derby Country
Täällä on koko ajan puhuttu että kun sillä Leinosella on huonompi torjuntaprosentti kuin Langkowilla ja Lehtosella jne jne.

Kun pikaisesti katselin noi edelliset viestit läpi, niin näytti kyllä siltä että Leinosen torjuntaprosenttia verrattiin Langkowiin ja Lehtoon eikä Lehtoseen.
 

Mosabacka

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Mielipide-eroja

Suosikki/kannatusjoukkueen hyvän seuraamistason takia johtuva erikoistietämys oman joukkueen maalivahdista saa kehumaan häntä ylitse muiden. Oman joukkueen maalivahdin puolesta puhuminen voisi olla kiellettyä, toisin sanoen kannattajajoukkueen suhteen kirjoittaja on jäävi, niin saadaan uskottavammat tulokset maalivahtien paremmuuteen mielipiteiden perusteella.

Myönnän, että minäkin kehun, tietenkin, Tero "Mikkelin muuri" Leinosta korkealle Sm-liigan maalivahtien kategoriassa. Mutta jos hieman tarkastelen asiaa lähemmin, niin jos, ja siis jos, olisin seurannut myös muitakin maalivahteja samalla intensiteetillä kuin Jypin veskaa, niin voisin sanoa paljon puolueettomamman mielipiteen hänestä suhteutettuna muihin.

Toisin sanoen argumentointini reliabiliteetin takia minun on oltava jäävi sanomisistani Mikkelin muurin suhteen. Muutoin voisin sortua tähän "minun iskäni on vahvempi kuin teidän iskä" -tyyppiseen dialogiin, jonka lopputulos on jo etukäteen selvä. Ei voittajia, eikä konsensusta, edes jollain asteella hyväksyttyä lopputulosta.

Tähän Lehto-Leinonen debattiin uskallan sanoa, että minua vain miellyttää enemmän tämän Leinosen kumiukkomaiset torjuntaliikkeet. Lehdolle nostan hattua, että taisteli yhdessä Tapparan miesten kanssa mestaruuden muualle kuin pääkaupunki-Turkkuse akselille.

Mutta asiaan oma mielipiteeni. Painotan myös sanaa mielipiteeni, eli asiasta minulla on vain sanottavana mieltymykseni ja pienistä tiedonrippeistä kootut skeemat. Näiden perusteella pari veräjänvartijaa jäi viime kaudelta mieleen. Niklas Bäckström ja Dave Stathos. Dave Langkowista Porilaiset toki vaahtoavat aivan kuten Jyväskylässä Tero Leinosen hyvyydestä, mutta minua Langkow ei säväyttänyt. Ei ainakaan vielä. Ensi kaudesta en uskalla sanoa. Joka tapauksessa ei hänkään mikään huono ole. Ja sitten tämä Petri Vehanen. Vain huhupuheita ja tuloksia, jotka kertoivat, että ei mies voi aivan turhakaan olla.

Mutta nostaisin viime kauden mieltymyksistäni Niklas Bäckströmin ja Dave Stathosin korkealle. (Paitti tiätysti tää Kari Lehtonen on kova jannu, mutta häntä en nyt laske mukaan) Ja muut veskat sitten alapuolelle.

Jos saisin, niin Leinosen nostaisin toki kohtuu korkealle veskakategoriassani. Mutta itsepähän ehdotin oman jääviyteni Jypin suhteen.

Olen antanut oman ääneni, jatkakaa.
 

TaoTao

Jäsen
Suosikkijoukkue
St. Louis Blues
En minäkään pidä Langkowia liigan parhaana. Hänellä on heikko ominaisuus, joka on todella ratkaiseva etenkin maalivahdille - epätasaisuus. Kaikille nyt sattuu herpaantumisia, eikä joka pelissä keskittyminen voi olla yhtä hyvää esim. ulkoisten tekijöiden vuoksi, muttei Langkow ainakaan viime kaudella minua säväyttänyt niin paljon, että laittaisin miehen listan kärkinimeksi. Alasen ohjaus puolikentästä kummittelee vieläkin. Lanky on kyllä paras ässävahti sitten Takon, mutta ehkä juuri herra Takko on asettanut arvostelukriteerini liian korkealle.

Lehtosen Kari on maalivahti jota arvostan, etenkin "pojan" henkiset ominaisuudet ovat ihailtavat.

EDIT: typo
 

palle fontän

Jäsen
Suosikkijoukkue
RDS
Kerhon maalivahdit

Ensi kauteenkin lähdetään kaksikolla Puurula-Toivonen. Menneellä kaudella kerho olisi jopa saattanut yltää finaaleihin, jos maalivahtipeli olisi natsannut välierissä. Melkein jokaisessa pelissä meni se yksi surullisenkuuluisa helppo. Itse olen laskeskellut, että nyt on se kausi, kun Toivonen tekee karilehtoset tai teemulassilat. Ilman tätä ei oikein näe kerhoa finaalissa tulevalla kaudella. Tosin tällä hetkellä puutteita on muuallakin kuin maalin suulla.

Yleisesti SM-liigassa on ilahduttevaa se, että nuoria tasokkaita maalivahteja on tulossa runsaasti. TPS on kova luu ensi kaudella, jos Lassila jatkaa siitä mihin jäi.
 

kalma

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Alkuperäiseen aiheeseen palatakseni:::

Liigan paras maalivahti on Scott Langkow. Miehelle nyt pääsi muutama punaviiva-maali kaudella, mutta pelejä riitti ja torjuntoja melkein 30joka pelissä joten voikohan väsymyksen piikkiin pistää noita helppoja osumia?

Sitten muista maalivahdeista:
Tps:än Lassila on mielestäni ehkä lupaavin suomen nuorista maalivahdeista, enkä nyt viittaa pelkästään nollapeleihin (mitä tuli huikea määrä) vaan yleiseen otteeseen noin nuorelta vahdilta... Kysymys nousee että mistä TPS repii näitä vahteja vuosi toisensa perään?

Jokereissa ensi kaudella ilmeisesti ykkösenä Helanen? Pidin Helasta jo viime kaudella parempana kuin Lehtosta, ja sitä mieltä olen vieläkin... On toki totta että Lehtonen on nuori, kehittää ja blaah blaah blaah mutta Helanen mielestäni on jo valmis ykköseksi...

Lehto vs. Leinonen menee mielestäni Lehdolle, Play-offit meni paremmin kuin muilla vahdeilla yhteensä... Eihän loppujen lopuksi kaudella tarvinnut kuin viedä joukkue Playoffeihin, mutta playoffeissa sitten näytti että kyllä hän on "isojen pelien" maalivahti...
Leinonen on myös hyvä, mutta ei ole Lehdon tasoinen...


Stathos on myös mieleinen maalivahti minulle, toiseksi paras ulkolaisvahti tulevalla kaudella...

Myllys on jo kohtuu vanha, mutta kunnioitan maalivahtia joka on Leijonille tuonut sen kultamitalin mm-jääkiekossa... Siinä hän on ainutlaatuinen...


En jaksa enempää kirjoittaa tällä kertaa, koska kuitenkin täällä vain kinastellaan Lehdon ja Leinosen paremmuudesta.
Perustakaa saatana uusi ketju niille...
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös