Puolivälieräsarja HPK - Lukko

  • 21 935
  • 229

Maffesoli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Play-offs -henkeä ilmassa

Veikkaan, että Lukko vie ottelusarjan 4-0.

Lukko on kaikilla sektoreilla valovuoden edellä.

Valmennus:
Lukolle 6-0. Rautakorpi joukkoineen selvästi edellä. HPK:n peräsimessä on saanut yllättävän kauan huseerata Jukka Jalonen -niminen lajin harrastaja, joka toimi aikoinaan myös hetken päävalmentajana Raumalla. Freddy Lindforsin jälkeisenä aikana peli oli Lukolla niin sekaisin, että silloinen loppukausi oli mahdollista antaa Jalosen harteille, varsinkin koska huoltaja Matti Koskinen ei suostunut tehtävää vastaanottamaan lehdenjakokiireisiin vedoten. Nykyisin yhtymäkohdat Jalosella Rauman suuntaan ovat vähäiset, jos ei siksi lasketa potentiaalista yhteistä lempinimeä Lukon vahvan miehen Jari Laihon kanssa: ”Lapa”. Kakkosvalmentajana HPK:lla toimii Timo Lehkonen. Hän on, niin… Hän on Ikan veli. I rest my case.

Maalivahdit:
Lukolle 6-0. Maalissa HPK:lla seisoskelevat Puurola ja Rämä tai jotain sinne päin. Ensin mainittu on jäänyt mieleen lähes yhtä perinteikkään kiekkoseuran kuin HPK:n eli Kalajoen Junkkarien kasvattina ja jälkimmäinen jäi mieleen erityisesti hieman ennen vuodenvaihdetta pelatun Pelicans-Lukko –ottelun ansiokkaana maalivahtina, joka torjui 32 kertaa joista 17 kasvosuojallaan. Osasto selvääkin selvemmin Lukolle.

Puolustus:
Lukolle 6-0. Lukolla pelasi kokoonpanossa runkosarjan aikana 11 puolustajaa, joista vähemmälle peliajalle jääneet siirrettiin kauden aikana Mestikseen tai A-junioreihin kasvamaan korkoa tulevaisuutta ajatellen. Yksi ei pysynyt vauhdissa eikä mahtunut mukaan kerta kaikkiaan ollenkaan - edes Pitsiturnauksessa. Onkohan se lopettanut…. ei kun sehän pelaa HPK:ssa. I rest my case.

Hyökkäys:
Lukolle 6-0. Lukon neljä tasaista kenttää selvästi edellä. HPK-hyökkäystä kuvaa se, että keskeisessä roolissa olevat pelaajat on kaapattu kauden aikana pelottavaksi – sanan varsinaisessa merkityksessä – osoittautuneesta Pelicans-kalustosta. Näiden lisäksi selkärankana ovat globaalistikin tunnetut Lahti, Yli-Junnila, Sillanpää, Loikas ja Lappalainen. Tarkasti sen sijaan täytynee ottaa Hannu Väisänen – tosin ainoastaan Hämeenlinnassa, koska Raumalla Väisänen ei ole saanut tehopisteitä koskaan aikaiseksi edes harjoituksissa…
 
Suosikkijoukkue
Kerho ja Philly
Re: Play-offs -henkeä ilmassa

Viestin lähetti Maffesoli
Näiden lisäksi selkärankana ovat globaalistikin tunnetut Lahti, Yli-Junnila, Sillanpää, Loikas ja Lappalainen.

Heh, tiukka taistelu tulee näillä jampoilla olemaan lähes yhtä nimekkäiden, Yli-Torkko, Siivonen, Hagelberg, Normio, kanssa tästä selkärangan muodotavasta arsenaalista.
 

M10

Jäsen
Re: Play-offs -henkeä ilmassa

Viestin lähetti Maffesoli

Lukko on kaikilla sektoreilla valovuoden edellä.


Liian räikeä provoaloitus, ei osunut.

"I rest my casen" viljelystä kunnianosoitus. Olet cool, Ja:n Samuel L. Jackson.

Kerropas miten Hpk oli runkosarjassa korkeammalla kuin Lukko? Olenko missanut jotain..?
 

Twite

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hämeenlinnan Pallokerho
Provon giäl

Viestin lähetti Morrow10
Liian räikeä provoaloitus, ei osunut.
Kirvoitti vastauksen = osuipas.
Viestin lähetti Johto
Ovatko muuten nuo B2 ja B3 katsomot aika pieniä katsomoita?
Ovat pieniä istumapaikkojen määrän suhteen. Pari hassua istumapaikkariviä pohjoispäädyssä, loppukatsomo seisomapaikkoja. Kerran harjoitusottelussa erehdyin sinne menemään yhdeksi eräksi. Yläpuolella penkeille räkiviä seisomakatsojia (tosin ei siinä harjoitusottelussa toki) ja koko kenttää ei kunnolla näe. Tervetuloa Hämeenlinnaan.
 

ervatsalo

Jäsen
Suosikkijoukkue
ХПК ja Tuukka "T-73" Mäkelä
Kielikyssäri

Viestin lähetti Maffesoli
I rest my case.

Niin, koska en ole oikein kieli-ihmisiä, katsoin Suomi-Ruotsi-Suomi sanakirjasta mitä tarkoittaa tuo mainitsemasi I rest my case.

En oikein käsitä, mutta en saanut selville kuin sanat "I" ja "rest".

I:hän tarkoittaa sanakirjan mukaan lähinnä sisällä ja rest jäännöstä eli laajasti tulkiten jätöstä. Viittaatko siis joihinkin jätöksiin?

Koska tämä on perhelähtöisille ihmisille suunnattu kiekkokeskustelu, en malta olla sanomatta hyvin tuohtuneena, että jätökset ja ulosteet eivät kuulu tälle palstalle, eivätkä etenkään playoffskeneen.

Toisaalta, on huomattava, että koska Teiltä puuttuu ihan uusin tietotaito nykyaikaisesta playoffskenestä, päädyn vain huomauttamaan kohteliaimmin, että itse pidän ulosteiden holtitonta syytämistä näissä ympyröissä saastaisena ja kristillisiä arvojamme sekä puolustusvoimiamme loukkaavina.

Asian tässä valossa päädynkin esittämään kauhuskenarion, että mitä siitä herra paratkoon tulisi, jos jokainen meistä syytäisi holttomasti ulosteitaan pitkin ja poikin? Ma kusun vaan.

Täältä tähän
 
Viimeksi muokattu:

Rontti

Jäsen
Suosikkijoukkue
paska kiekko
Senkin törpöt, päästitte sen pirun vapaaksi!

Niin, tässä ottelusarjassahan on vain yksi oikea valmentaja. Jukka Jalonen.

Se toinenhan inhoaa yli kaiken jääkiekkoa ja on kaikin tavoin pyrkinyt pilaamaan katsomoissa istuvien kannattajien urheilunautinnon jo useita vuosia. Rautakorpihan saatiin viime kauden jälkeen sysättyä sivuun suomalaisesta jääkiekkoskenestä, mutta raumalaiset päättivät poiketa yhteisesti päätetystä asiasta ja siis kaikesta huolimatta päästivät tämän mulkosilmäisen antikiekkovalmentajan takaisin liigakartalle.

Kaikkein ällöttävintähän tässä koko sopassa on se, että raumalaiset ovat ottaneet Rautakorven kuin omaksi pojakseen ja perustaneet kaiken maailman faniklubeja ja ihailukerhoja mokomalle äklötykselle. Hävetkää.

No, kaikesta huolimatta on perhanaan mukava kostaa Rautakorvelle viime kauden kärsimykset ja iskeä Lukko siinä sivussa Yyteriin asti. Oikein siinä sydän hymyilee.
 

Arnold

Jäsen
Suosikkijoukkue
SM2013
Porilaine naapuris, tua..

Jahas, naapuri aloittaa toisenlaiset hommat, kun Porissa vietetään rauhallista kesälomaa Yyterissä.

Lukko lähtee vieraista käsin kaatamaan Hämeenlinnan paikallista pallokerhoa ottelusarjassa, jossa on kieltämättä helvetin tasainen asetelma. HPK:lla on maalintekovoimaa edelliskausien tyyliin mukavasti, tosin ei samalla mittakaavalla, mutta melkein ja Lukko luo uutta aikaansa Tukka-Jukan aikaan saamana. Molemmissa vaihtoaitioissa on muuten Jukka. Vetää muuten sekavaksi, onneksi toisella on kunnon tukka, joka erottaa hänet toisesta Jukasta.

Lähtöasetelma on todellakin tasainen, kun nämä kaksi toisistaan eroavaa kiekkojoukkuetta ottavat mittaa neljän voiton päässä häämöttävästä välieräpaikasta silmät kiiluen taistellen. Kerho luottaa liikkuvaan iloiseen hyökkäyspeliin, kun Lukko painaa dieselmäisesti neljällä kentällä kohti menestystä. Kumpikin tyyli on kohtalaisen tehokas, ja tuntuu siltä, kun aiempien vuosien menestyksiä vertaa, että Tukka-Jukka saa aikaiseksi kovemman tyyliin kuin Jutta-Jukka (sallittakoon tämä nimi tässä). Tappara sai T-J:n aikana maistaa hunajaa yllin kyllin, kun Kerhon oli tyytyminen aina vain pronssiin. Nyt Tukka-Jukka omistaa hieman erilaiset pelinappulat, mitä hänellä oli Tapparassa. Ja kuten sanottua, Kerho-Jukka ei omista myöskään aivan yhtä suvereeneja pelinappuloita kuin esmes viime kaudella hänellä oli.

Maalivahtitilanteessa menee lievästi Lukon eduksi. Vehanen&Jokela -pariskunta on Puurula&Rämö -kaksikkoa hitusen verran kovempi. Kasvoihan Jokela Ässissä edelliskaudella (ei voida käyttää "viime kaudella", koska meillä on kesäloma) korkoa sen verran hyvin, että kehui Langkowin kiekkokoulua hyväksi. Vehanen on noussut hitaasti, mutta varmasti perushyväksi ykkösveskariksi, aivan kuten Puurula. Rämön näytöt ovat Pelicansissa sen verran epäselvät johtuen joukkueen huonoudesta, että paha sanoa Rämön todellisista taidoista juuri mitään.

Puolustus menee tasan melko pitkälti. Lukon Hämäläinen-Porkka-Harikkala-Niskala vs Tuulola-Aalto-Eskelinen-Sicak. Joukkueiden neljä parasta pakkia noin ulkopuolisen näkövinkkelistä katsottuna. Reservistä löytyy vielä monia nimiä, jotka ovat SM-liigatasoisia, joten hyvällä mallilla teillä molemmilla. Tasainen taistelualue tämä puolustus tässä pelisarjassa.

Hyökkäys menee aika yksi yhteen myöskin. Lukolla on vahva kanukkiketju, jota täydentää juudaksen johtama trio. Mielestäni Lukko saa jalkeille täydet neljä kenttää hyvätasoisia pelaajia. Käy vähän jopa kateeksi, pakko myöntää. Kerho pistää Ässäkasvatti Kucharcikin johdolla eturiviinsä Laakosen, Virran ja Setzingerin johdattaman vauhtipörräyksen, joka kantaa hedelmää. Kele, kun tarkemmin katson, niin ehkä Lukko vie tämän osaston sittenkin rinnan mitan verran. Korkeintaan A-kuppikokoisen rinnan, ei suuremman.

Valmennus menee toistaiseksi Tukka-Jukan eduksi tässä Jukkien taistelussa. T-J on tuonut kirkkaampia mitaleita, joten suotakoot se hänelle. Kumpi Jukka jatkaa tästä eteenpäin kohti mitaleita? Sitä emme tiedä vielä. Se selviää neljän voiton päästä, tai viimeistään seitsemännen pelin tauottua.

Pakollinen veikkaus koko ottelusarjasta kuuluu 3-4 Lukon hyväksi. Tämä peli päättyy lukemiin 2-3 jatkoajan jälkeen.

P.S. Viharakkaus kantaa Lukon siivillä näissä pudotuspeleissä. Itsehän olen kesälomalla nyt.


edit. Niskala unohtui, Bruun puis..
 
Viimeksi muokattu:

Pronger

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Njaah, se nippu milla Kerhopallon valmentaja on leikkinyt viime vuosina on sen mainitun valovuoden edella nykyista kerhoa. Asemansa runkosarjassa se on saanut enimmakseen tuon helpon valisarjansa ansiosta. Jos myos suhteessa miettii viime kauden huikeaa pistesaldoa ja taman kauden vastaavaa, on odotettavaa etta jalki pudotuspeleissa on vastaavasti heikompaa taas kerran. Ylimielisyys HPK kannattijen keskuudessa on jotain sokeaa me-henkea.

Lukolla on ongelmia enimmakseen tuon vahvan itsetunnon aiheuttamassa takki auki -meiningissa. Jukkiksen tulisi iskostuttaa miehiin se totuus etta kaikki joukkueet on voitettava ja yllatyksia sattuu myos pleijareissa joka vuosi. HPK ei saa olla se yllatys tana vuonna, siksi sarjan Raumalle on ehdottomasti mentava.

Yksi peli suotakoon pallokerkolle, mutta ensimmainen on oltava raumalaisten.
 

palle fontän

Jäsen
Suosikkijoukkue
RDS
Tosiaankin kyseessä on kaksi joukkuetta, joilla on varmaankin liigan tasaisimmat neljä kenttää. Tämä tarkottaa ikävä kyllä myös sitä, että se suuri syömähammas puuttuu molemmilta. Kokeillaanpas...

Kerho: Lahti - Keinänen - Virta
Lukko: Murphy - Hancock - Ulmer

Kerho: Mäkiaho - Voutilainen - Louhi
Lukko: Torkki - Tähtinen - Saarela

Kerho: Laakkonen - Kuharcik - Setzinger
Lukko: Koivisto - Tkaczuk - Luovi

Kerho: Yli-Junnila - Loikas - Sillanpää
Lukko: Yli-Torkko - Viinanen - Siivonen

Ykkösparissa sentteriosastolla jäämme selkeästi jalkoihin. Laituriosasto Kerholla on kettutyttöjen ja -poikien vastaväitteistä huolimatta kovempi. Tony Virta on monessa liemessä keitetty mies, joka Tepsin vuosinaan näytti, että parhaassa terässä ollaan silloin kun pitää. Ratkaisija - sillä sanalla voi Virtaa kuvata. Lahti taas on tämän vuoden kerhon positiivisin yllätys Eskelisen ohella. Ensi kaudella MJ-kutsu ei olisi yllätys.

Kakkospari uunista ulos. Vasemmalta laidalta löytyvät molempien joukkueiden hyökkäyksen isokaliiperisimmat miehet. Torkki taitaa ärsyttämisen taidon paremmin, mutta Mäkkärillä on käsiä ja ratkaisukykyä hieman enemmän. Keskeltä löytyy kaksi loistavilla käsillä varustettua sentteriä. Menee melko tasan kettutyttöjen ja -poikien vastaväitteistä huolimatta. Voutilainen pääsi vasta tämän vuoden puolella kuntoon kesän nivusoperaation jälkiltä. Jälki on ollut vakuuttavaa, ja aiemmin kolmoskenttänä tunnettu kolmikko onkin selkeästi kerhon kakkonen nykyään. Tähtisen meriitit ovat toki kovemmat, mutta yksi meriitti on Voutilaisen puolella. Mieheltä löytyy pleijarikokemusta jopa finaaleista asti, eikä henkilökohtaista panosta pleijareissa voida sanoa heikoksi. Oikealla laidalla tuleekin sitten Lukolle selkävoitto. Louhi on kova duunari, ja mies on jopa alkanut osoittamaan heräämisen merkkejä kevään lähestyessä, mutta pelimiehenä Saarela on aivan eri luokkaa.

Kolmannessa parissa onkin sitten monta kysymysmerkkiä. Mikä on Laakkosen kunto? Onko Kuharcik löytänyt vireen? Omaan silmääni on Lukosta pistänyt Mikko Luovin nousujohteinen esiintyminen kevättä kohden. Olenko väärässä? Sentteristänne en osaa paljon sanoa, mutta ilmeisesti ainakin asenne on kohdallaan. Koivisto on liukas pelaaja, mutta spekuloitu läpimurto ei vaan tule, vaikka odotettu on jo pari vuotta. Paperilla kerholla on huomattavasti kovempi trio, joka kompensoi Lukon etulyöntiasemaa kakkosparissa.

Neloskentät ovat molemmilla melko kokematonta kaartia, eikä kokeneita playoff-jyriä löydy Marko Mäkisen tai Tepsin rottaketjun tyyliin. Lukon kolmikolla kuitenkin tehoja huomattavasti enemmän tällä kaudella, joten vaakakuppi kallistuu sinne puolelle.

Pakkeja ja maalivahteja en enää jaksa käydä läpi. Lopputulos oli se, että tasaista on hyökkäyksessä, mutta kerho voittaa silti ja siitä huolimatta. Jos tuli erheitä Lukon ketjuihin, niin korjatkaa toki.
 

Krypton

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Re: Porilaine naapuris, tua..

Viestin lähetti Arnold

Puolustus menee tasan melko pitkälti. Lukon Hämäläinen-Porkka-Harikkala-Bruun vs Tuulola-Aalto-Eskelinen-Sicak. Joukkueiden neljä parasta pakkia noin ulkopuolisen näkövinkkelistä katsottuna. Reservistä löytyy vielä monia nimiä, jotka ovat SM-liigatasoisia, joten hyvällä mallilla teillä molemmilla.

Kukas unohtui..? En voinut olla huomaamatta Lukon nelikossa pientä puutetta. Bruunin kohdalla on saattanut tulla kirjoitusvirhe, jossa pitäisi lukea Niskala!:) Tämän kauden tehojen perusteella Nikken voisi tosin luokitella melkein ennemmin hyökkäyskalustoon kuuluvaksi (21+15).

Sitten itse ottelusarjaan ja hieman historiaa. Aikaisemmin pudotuspeleissä HPK ja Lukko ovat kohdanneet kahdesti. Kaudella 92-93 puolivälierissä hämäläiset pudottivat Lukon tylysti jatkosta suoraan kolmella voitolla ja etenivät aina loppuotteluihin asti. HPK ei ole muutenkaan pudonnut koskaan 1. kierroksella! Toisen ja tähän asti edellisen kerran kohdattiin pronssiottelun merkeissä Äijänsuo Arenalla keväällä 1996. Jarkko Varvion 11 sekuntia ennen ottelun loppua tekemällä maalilla himmeimmät mitalit jäivät Raumalle.

HPK on viime vuosina ollut paha vastus Lukolle ja olisin toivonut ennemmin HIFK:n vastaan ensimmäisellä kierroksella. Runkosarjan lopussa HPK rutisti itselleen erittäin tärkeän kotiedun. Vaikka täällä liputetaan kovasti Päiväkerhon selvää jatkoon menoa, tulee sarjasta hyvin tasainen. Lukolla riittää leveyttä materiaalissa ja playoff-kokemusta löytyy muutamalta kaverilta enemmänkin (Hämäläinen, Porkka, Saarela, Luovi jne).

Joukkueiden vahvuudet tulivat Arnoldin viestissä hyvin käytyä läpi. Kummassakin joukkueessa on kaksi samaa pelaajaa kuin kevään -96 pronssiottelussa. HPK:lla Virta ja Mäkiaho, sekä Lukolla Luovi ja Porkka. Kun pelit alkavat ei kummankaan kaupungin jäähalleissa ei varmaan tyhjää tilaa ole ja tunnelma on sen mukaista. Todellisissa kiekkokaupungeissahan playoff-pelit jaksavat kiinnostaa..!

Veikkaus: HPK vie ensimmäisen ottelun, mutta Lukko koko ottelusarjan voitoin 4-3!
 

Skoda

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Sopulin ketjuihin sen verran että Teemu Normio pelannee suhteellisen varmasti. Lukon reserveihin jää vielä kaksi sentteriä Kauvosaari ja Isosalo sekä laiturit Siivonen ja Hagelberg. Epäilen että tässä suhteessa meillä on hiukan paremmin pullat uunissa.

Mielenkiintoista on myös että meidän nelosen sentterimme on pelannut muutamia maajoukkueotteluita mutta ei ainuttakaan pudotuspeliottelua. Sama pätee toki Niskalaan ja Tähtiseenkin.

Onkos Janne Laakkosen pelaaminen jo varmaa?
 

L4E

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauma Luk
Tasaista

Tässä paskan puhumisen sijaan toivottavasti vähän jotain tältä kaudeltalta.

YV tehokkuus
Lukko 16,93
HPK 16,78

AV tehokkuus
HPK 87,69
Lukko 87,46

AV ja YV menee vähän ristiin, mutta kokonaisuutena +/- nolla. Tässä ollaan tasaisia.

Maalivahdit
Vehanen 2,13(n.2700 min).92,5%
Puurula 2,19(n.1900 min).92,72%
Jokela 2,41(n. 700 min).92,01%
Rämö 3,63(n. 2000 min). 89,07%

Ykköset menee aika tasoihin päästetyt/ottelu, mikä pleijareissa ja muutenkin on mielestäni on se tärkein. Laukauksia ei tule kuin runkosarjassa(eli % ei merkkaa).
(Jos tarkasteltaisiin Vehasen Rautakorven tätä vuotta, niin Vehanen veisi tämän).

Kakkoset selvästi Lukolle. Tämä ei kuitenkaan ratkaise. Kakkosia käytetään loukkaantumisien jälkeen. Tai huonon alun jälkeen, no silloin on ko. joukkue jo hävinnyt(melkein).

Vähintään 40 pisteeseen yltäneet miehet
Lukko: 3 (Hancock,Saarela,Tähtinen)
HPK: -

Lukolta löytyy enemmän syöttelijöitä.

Vähintään 30 pisteeseen yltäneet miehet
Lukko: 4 (+ Niskala)
HPK: 4 (Virta, Keinänen,Kucharcik,Tuulola)
Tasan.

Vähintään 20 maaliin yltäneet miehet
Lukko: 1 (Niskala) [+1 Ulmer]
HPK: -

Vähintään 15 maaliin yltäneet miehet
Lukko: 3 (+Saarela, Torkki) [+1]
HPK: 1 (Virta) [+1 Lahti]
Kunnon maalipyssyjä Lukolla selvästi enemmän!

*)Lahdella ja Ulmerilla oli kyseinen tahti päällä(johon sijoitetu). Vähemmämän otteluita, mutta kaksi varteen otettavaa maalintekijää. Otin siksi tähän mukaan.

Tilastoissa ei oikeastaan merkittäviä eroja löydy. Lukolla ehkä tuo maalivahti ja maalin tekijät.Kerholla taasen kotietu, joka pleijareissa sittenkään ole nauttinut niin tärkeää roolia?

Ottelut on mennyt kaudella 2 - 2. Molemmat on pystynyt voittamaan vieraissa.

Tasaista tulee olemaan!!!

Ratkaisu
Ratkaisu tulee olemaan Jukkien välillä. Kumpi käytti väliajan paremmin hyödyksi.

Henkinen puoli tuo tämän sarjan ratkaisun. Kumpi jaksaa pelata kauemmin 0-0.

Lukon kuitenkin pitää rinkulalta kerran pisteet hakea!

Veikkaan kotiinpäin ja Tukka on vahvemmilla.
 

L4E

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauma Luk
Re: Porilaine naapuris, tua..

Viestin lähetti Arnold


edit. Niskala unohtui, Bruun puis..

Hyvä "puolueeton" katasaus Arnoldilta!

Eikä tuo Bruun ole pois ottamisen arvoinen. Luotettava peruspakki! Itse ainakin pidän miehen otteista.

Haastaa Eepin ensi kaudella varmuudessa tai jopa jo nyt.
 

Rod Weary

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Stars, Panthers
Re: Tasaista

Viestin lähetti L4E
Jokela 2,41(n. 700 min).92,01%
Rämö 3,63(n. 2000 min). 89,07%

Kakkoset selvästi Lukolle. Tämä ei kuitenkaan ratkaise. Kakkosia käytetään loukkaantumisien jälkeen. Tai huonon alun jälkeen, no silloin on ko. joukkue jo hävinnyt(melkein).

Vähintään 20 maaliin yltäneet miehet
Lukko: 1 (Niskala) [+1 Ulmer]
HPK: -

Vähintään 15 maaliin yltäneet miehet
Lukko: 3 (+Saarela, Torkki) [+1]
HPK: 1 (Virta) [+1 Lahti]

Kunnon maalipyssyjä Lukolla selvästi enemmän!
Kiitos melko kattavista tilastoista, jotka tukevat varmasti suurimman osan käsityksiä supertasaisesta parista. Haluaisin kuitenkin huomauttaa parista asiasta. Ensinnäkin, Rämö pelasi suurimman osan kaudesta Pelicansissa. Se ei voi olla näkymättä torjuntatilastoissa. Peliminuutit Kerhossa taas jäivät suhteellisen vähäisiksi, joten niistä on turha lähteä vääntämään erikseen tilastoa. Väitän kuitenkin, että kakkosmaalivahdeissa totuus on huomattavasti tilastoja mairittelevampi Kerhon kohdalla. Vedänkin sen verrran kotiinpäin, että Rämö/Puurula vie voiton kakkosmolarivertailussa selvästi. Rämö saattaa jopa pelata pleijareissa, mitä en ihan heti Jokelasta usko, kaikella kunnioituksella häntä kohtaan. Vehanen on kuitenkin niin selvä ykkösmolari, että häntä peluutetaan luultavasti viimeiseen asti. Ja sitten se voikin olla jo myöhäistä. Toki Kerho voi tehdä saman virheen (ja nimenomaan virheen!) peluuttamalla pelkästään Huikeata Jamppaa. Jostain kumman syystä Puurulalla on valmennusjohdon syvä luottamus, vaikka loppukauden peliesitykset menivät aika tasan.

Maalintekijöissä Lukon kärki on kapeampi, mutta terävämpi. Kerholla vastuu jakaantuu selvästi tasaisemmin. Yli kymmenen maalin miehiä Kerholla on kahdeksan Lukon seitsemää vastaan. Maaleja yli kymmenen maalin miehet ovat yhteensä tehneet kummallakin laskujeni mukaan abouttiarallaa tasan yhtä paljon. Ja vielä pitää muistaa, että Janne "Laakkosen Janne" Laakkonenkin oli menossa kohti kaksinumeroisia lukemia ennen loukkaantumistaan. Tämä kielii taas siitä, että Kerholla löytyy ratkaisijoita noin kolmeen tasavahvaan ketjuun Lukon kahta vastaan.
 

ervatsalo

Jäsen
Suosikkijoukkue
ХПК ja Tuukka "T-73" Mäkelä
Maalivahtiskene

Viestin lähetti L4E
Maalivahdit
Vehanen 2,13(n.2700 min).92,5%
Puurula 2,19(n.1900 min).92,72%
Jokela 2,41(n. 700 min).92,01%
Rämö 3,63(n. 2000 min). 89,07%

Ykköset menee aika tasoihin päästetyt/ottelu, mikä pleijareissa ja muutenkin on mielestäni on se tärkein. Laukauksia ei tule kuin runkosarjassa(eli % ei merkkaa).
(Jos tarkasteltaisiin Vehasen Rautakorven tätä vuotta, niin Vehanen veisi tämän).

Kakkoset selvästi Lukolle. Tämä ei kuitenkaan ratkaise. Kakkosia käytetään loukkaantumisien jälkeen. Tai huonon alun jälkeen, no silloin on ko. joukkue jo hävinnyt(melkein).


Niin, en malta olla peesaamatta nimimerkki Ossia tässä kakkosmaalivahtiasiassa toteamalla, että Rämön ns. surkea torjuntaprosentti johtuu nähdäkseni siitä, että herra pelasi humpuukijoukkue Pelicanseissa.

En malta olla huomauttamatta, että herra Rämö piti nollan Tepsiä vastaan Turussa, kun Tepsi yritti varmistaa runkosarjan voiton.

En pitäisi tätä vallan huonona suorituksena.

Omana kenties jopa shokkimielipiteenäni lähden toitottomaan, että itse luotan näkemieni pelien perusteella enemmän Rämöön kuin Puurulaan.

Rämöllä on parempi mailapeli ja mies ei muutenkaan hötkyile maalilla turhia.

Lisätäkseni löylyä, totean kuuluvalla äänellä, että itse pistäisin Rämön maaliin pleijareissa.

Eikä tässä vielä kaikki! Rämöllä tuntuu olevan asennekkin kunnossa. Asenteella tarkoitan tässä nimenomaan pöyhkeilyasennetta. Itselleni tulee herrasta mieleen lähinnä Pasi Nurminen, mikä ei kuitenkaan ole huono asia.

Liitän tähän yhteyteen lainauksen Rämön Hämeen Sanomien asiantuntijalausunnosta voittoisan Tepsipelin jälkitunnelmista:

"Minulle on ihan sama, mikä joukkue vastaan asettuu. Olemme nyt niin hyvässä vireessä, että pystymme voittamaan kenet tahansa."

Itse olen sitä mieltä, että tällä asenteella päästään vielä torille!

Täältä tähän
 
F

Flonaldo

Re: Re: Tasaista

Viestin lähetti Ossi
Vedänkin sen verrran kotiinpäin, että Rämö/Puurula vie voiton kakkosmolarivertailussa selvästi. Rämö saattaa jopa pelata pleijareissa, mitä en ihan heti Jokelasta usko, kaikella kunnioituksella häntä kohtaan. Toki Kerho voi tehdä saman virheen (ja nimenomaan virheen!) peluuttamalla pelkästään Huikeata Jamppaa. Jostain kumman syystä Puurulalla on valmennusjohdon syvä luottamus, vaikka loppukauden peliesitykset menivät aika tasan.
Ei se ole mikään "joku kumma syy". Syy on hyvin yksinkertainen: Puurula on koko kauden aikana ansainnut ykkösveskarin asemansa yksiselitteisesti. Rämö ei ole sitä kolmella ottelullaan (yksi hyvä, yksi peruspeli, yksi työtön) todellakaan tehnyt.

SM-liigasta löytyy ainoastaan yksi Puurulaa kokeneempi pudotuspeliveskari, Scott Lankgkow. Lankku nyt ei kuitenkaan näissä pleijareissa pelaa, joten Puurula on pudotuspelien kokenein veskari. Siinä hieman mietittävää, kun HJ:ta dissaatte.

Pari heikkoa Ilves-peliä näköjään sumentavat aika monen lasit perinpohjaisesti, lisättynä Jonin mailankäsittelyllä. Meillä on kassarina tilastojen ja peliotteiden valossa yksi liigan parhaista veskareista, jolla on eniten kokemusta pudotuspeleistä koko liigassa - ja sitten haluttaisiin 1½ paineellista matsia urallaan pelannut kaveri byyriin? Faktahan nimittäin on, että käytännössä alkukauden muutamien matsien jälkeen ei Kaanien peleissä ole panosta ollut.

Jaa niin, The Huippuvahti Petri Vehasen pleijarikokemus... 15 sekuntia urallaan...
 

clayman

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Mielestäni on turha puhua Lukko-pelaajien tehopisteistä tai muistakaan pisteistä. Nyt lähdetään nollasta. Ja eipä se kuitenkaan hirveesti Kerhoa viime kaudella auttanut, että joukkueessa oli kovia pistemiehiä, kuten Miettinen, Santala, Somervuori, Kucharcik, Laakkonen jne. HPKlla oli vahvat ketjut viime kaudella, mutta se ei riittänyt. Ja on helppo sanoa, ettei Lukon tämän kauden joukkue ole viime kauden Kerhoa parempi.

Kerho on ollut hyvässä vireessä ja on pelannut juuri sellaista pudotuspeleille tyypillistä kiekkoa. Mitään pisterohmuja ei joukkueesta löydy, koska tehot ovat jakautuneet suhteellisen tasaisesti ja se on ainoastaan hyvä asia. Syksy oli melkoista rämpistä ja maaleja ei syntynyt. Viimeisten parin kuukauden aikana homma on kuitenkin alkanut toimia ja tehot ovat löytyneet. Kolmikko Lahti-Keinänen-Virta pelaa tasaisesti ja Toke on hyvässä vireessä.

Kucharcikin johtama kakkosketju on ollut hieman pimennossa, mutta Laakkosen paluu saattaa muuttaa asiaa.

Kolmonen on ollut Kerhon parhaimmistoa viime aikoina ja Voutilainen on alkanut pelaamaan odotusten mukaisesti.

Kerhon puolustus toimii ja kokemustakin löytyy. Eskelinen, Aalto ja Sicak ovat taas vuoden kokeneempia ja Tuulolalta sitä kokemusta löytyy sitten enemmänkin. Mäkelä ja Immonen säestävät tätä porukkaa hyvin.

Maalissa Puurula tai Rämö. Kummatkin osaavat hommansa, vaikka Rämö taitaa olla torjuntatyyliltään hieman rauhallisempi. Tässä sarjassa Puurula taitaa kuitenkin olla aloittaja. Onhan Joni sen ansainnut.
 

Peter Gabriel

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Kokonpanoilla, runkosarjalla tai valmentajanvaihdoilla ei juurikaan ole ensi lauantaina merkitystä

Play Offit on eri pelejä kuin runkosarjassa. Raumalla tämä huomataan liian myöhään. On se enennkin nähty kuinka runkosarjaa dominoineet taitopelaajat katoavat kuvasta kun tosipelit alkaa. HPK:lta löytyy nimenomaan näitä vääntäjäilkiöitä Lukkoa enemmän.

Hyvää kesälomaa.
 

ervatsalo

Jäsen
Suosikkijoukkue
ХПК ja Tuukka "T-73" Mäkelä
Paskakiekkoa

Viestin lähetti Peter Gabriel
Play Offit on eri pelejä kuin runkosarjassa. Raumalla tämä huomataan liian myöhään. On se enennkin nähty kuinka runkosarjaa dominoineet taitopelaajat katoavat kuvasta kun tosipelit alkaa. HPK:lta löytyy nimenomaan näitä vääntäjäilkiöitä Lukkoa enemmän.

Niin, itse lähden hymistelylinjalle tämän asian suhteen. Pleijareiden syvin olemushan on sellainen älytön puolustustaistelu, jota marraskuisessa runkosarjapelissä haukuttaisiin silmät suut täyteen.

Pleijareissa on sen verran enemmän panosta, että tälläinenkin ns. "paskakiekko" menee maksavalle yleisölle läpi, koska em. "paskakiekko" on pääsylippu finaaliin.

Itse siedän "paskakiekkoa", eli em. puolustustaistelua vain siinä tapauksessa, kun pelataan mitaleista. Eli siis pleijareissa.

Näissä ko. peleissä ratkaisee lähinnä se, kummalla on paremmat 3. ja 4.-ketjut.

Täältä tähän
 

Maxwell

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko, #14, Pens
Tuntuu vähän seurattuani tätä keskustelua, että Lukko fanit ovat liiankin varmoja Lukon pääsystä jatkoon, murska voitoin 4-0. Toivottavasti joukkue ei lähde samalla asenteella tähän touhuun tai playoff pelit loppuvat lyhyeen.

Hpk:n voittamiseen tarvitaan varmasti taistelua ja hyvää asennetta, takki auki lähtiessä hommasta ei tule kyllä yhtään mitään ja samankaltaista toimintaa, kuin Jyp pelissä ei enää ole varaa esittää.
 

psychodad

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko, Hal Gill
Viestin lähetti Maxwell
Tuntuu vähän seurattuani tätä keskustelua, että Lukko fanit ovat liiankin varmoja Lukon pääsystä jatkoon, murska voitoin 4-0. Toivottavasti joukkue ei lähde samalla asenteella tähän touhuun tai playoff pelit loppuvat lyhyeen.

Vaikka itsekin tuossa "ennakossani" veikkasin 4-0, en todellakaan kuvittele tämän olevan ollenkaan selvää pässinlihaa. Tuskin kovin moni muukaan kuvittelee, ne ovat vain vastauksia näihin HPK fanien provoiluihin. Huumoria siis, vaikkakin huonoa.

EDIT: kun lueskelin näitä vääntelyjä Vehasen playoff kokemuksesta, en voinut olla nauramatta. Silloin tietää että ollaan vahvoilla jos vastustajan ennakkoargumentit ovat luokkaa "playoff kokemus". Pitäähän sitä jotain olla, kun nuo rosteriarviot menivät aika pahasti lukkomerkeissä. Tuo playoff kokemuksella mässäily on useimmiten se viimeinen oljenkorsi, varsinkin maalivahtien kohdalla joille ero runkosarjaan ei ole sama kuin pelaajilla.
 
Viimeksi muokattu:

Maffesoli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Viestin lähetti Maxwell
Tuntuu vähän seurattuani tätä keskustelua, että Lukko fanit ovat liiankin varmoja Lukon pääsystä jatkoon, murska voitoin 4-0.

Pitää ehkä erottaa myös sellaiset tyylilajit kuten sarkasmi ja playoffs-henkinen kettuilu...

Ainakin tässä ketjussa uskaltanee sanoa, että HPK-Lukko-pudotuspelikaksikko on ennakkoon tarkasteltuna tasaisin, kiinnostavin ja vaikeimmin ennakoitava, ja kumpa tahansa menee jatkoon tuskin pääsee sinne ainakaan helpolla.

On lähes kauhistuttava klisee sanoa, että play offsit ovat aivan oma maailmansa, mutta totta on, että runkosarjan sarjataulukolla, pistepörsseillä ja torjuntaprosenteilla ei ole mitään merkitystä. HPK:n etu onkin ehkä siinä, että sillä löytyy tuoretta play offs -kokemusta luonnollisesti selvästi enemmän kuin Lukolta. Toisaalta Lukon aitiossa on kuitenkin mies ei niinkään vähäisessä roolissa, joka on ollut kolmena edellisenä vuotena finaalissa. Eli yhdessä asiassa olen eri mieltä: valmentajavaihdoksella on edelleenkin jotakin merkitystä.
 

Twite

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hämeenlinnan Pallokerho
Re: Tasaista

Kiitos L4E:lle ansiokkaasta dataan perustuvasta vertailusta. Yksi ajattelemisen arvoinen asia tuli mieleen. Huomioi L4E:n esittämä:
Viestin lähetti L4E
Vähintään 40 pisteeseen yltäneet miehet
Lukko: 3 HPK: -
Vähintään 15 maaliin yltäneet miehet
Lukko: 3 HPK: 1
Yhdistä tähän tehdyt maalit:
Lukko 154, HPK 162

Nyt onkin sitten lasien väristä kiinni kumpi on parempi: Lukolta löytyy maalitykkejä, Kerhosta kuka tahansa (paitsi Tuukka Mäkelä) voi tehdä maalin. Tuo data on sellaista että kunhan ottelut on pelattu voi kumpaa tahansa tietoa käyttää HN-tasoisena "tieteellisenä" selvityksenä siitä mihin sarja ratkesi.

Maalivahtien vertailu on vaikeaa. Kenellekään ei kelpaa mikään numeerinen tieto jos se ei tue omaa käsitystä. Torjunta%, voitetut ottelut eivät kerro täyttä totuutta, kyllä minä sen ymmärrän. Ja kun numerot eivät kelpaa vedotaan siihen mitä on nähty. Toiset meistä ovat tällä kaudella nähneet yli 20 Puurulan ottelua, toiset vastaavan määrän Vehasen pelejä. Tuskin kukaan on nähnyt molemmilta tuota määrää otteluja, vertailu on siis aina vähän vääristynyttä. Makuasioista on sitten pitkälle kyse, ja niissähän kaikki kanssani eri mieltä olevat ovat väärässä.
 

Hearsay

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Re: Re: Tasaista

Viestin lähetti Twite
Nyt onkin sitten lasien väristä kiinni kumpi on parempi: Lukolta löytyy maalitykkejä, Kerhosta kuka tahansa (paitsi Tuukka Mäkelä) voi tehdä maalin. Tuo data on sellaista että kunhan ottelut on pelattu voi kumpaa tahansa tietoa käyttää HN-tasoisena "tieteellisenä" selvityksenä siitä mihin sarja ratkesi.

Kyllä tässä on suuri totuus.
Jos Lukolta pääsee maalipaikkaan Saarela, Ulmer tai Niskala, verkko voi heilua.
HPK:n pelaajista kuka tahansa kun pääsee maalipaikkaan, niin verkko on tötteröllä.

Me on hävitty tää peli!
 

Musta_Kyy

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Re: Re: Re: Tasaista

Viestin lähetti Hearsay
Me on hävitty tää peli!

Eikä vaan tää peli!

Oikeasti:
Kyllähän kiistaton tosiasia on, että Lukolla on leveämpi materiaali, noin niinkun neljän kentän kantilta ajatellen. Jos laitetaan vierekkäin vierekkäin kolme parasta hyökkäysvitjaa, puntit on tasan. Hyökkääjien kärki taasen on tasokkaampi Lukolla. Puolustuksessa Lukolla on pienen pieni materiaalietu. Maalivahtiosasto on molemmilla hienoinen kysymysmerkki.

Lukko on kuitenkin ennakkosuosikki tähän peliin suhteessa 60%-40%. Pelaajien nöyryys noudattaa taktiikkaa, pelaajien nälkä ja huippumiesten sekä maalivahtien vire ratkaisevat ottelusarjan. Onneakaan ei voi lukea pois laskuista.

Rauman Lukko on ennakkosuosikki, mutta HPK:lla on mahdollisuus yllättää.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös