Petteri Orpon hallitus

  • 1 717 354
  • 19 315

Tadu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Nuo Irlannin mallit ovat ihan yhtä kaukaista haaveilua, mitä omat yhteiskuntasopimuksesta haaveilut. Tuskin tulee tapahtumaan.
No se on kyllä valitettavan totta. Oikeastihan tämä meno jatkuu kunnes oma milleniaalisukupolveni on jäämässä eläkkeelle ja sosiaaliturvan piirin, jolloin EU ottaa Suomessa budjettivallan ja kuittaa valtion velat eläkevaroilla sekä leikkaa kaikesta paljon. Kippis!

Ennen viime vaaleja ja VM:n ulostuloja jos kirjoitti näin, niin lähes kukaan ei uskonut. Ajateltiin yleisesti, että ihan hyvin meillä menee. Nyt osa kansasta on sentään herännyt. Valitettavasti toki aivan liian myöhään.
 

PtG

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen Ilves, Edmonton, FC Pojat
Kansanedustaja Martin "Tsädäm" Paasi (Kok.) kritisoi museoviraston päätöstä sulkea tunnettuja kohteita.


Pelkkää katteetonta vihjailua, vai lieneekö pieni totuuden siemen taustalla?

Vaikea sanoa, voiko olla totuuttakin taustalla. Paasilla on kuitenkin väitteissään virhe. Suljettavat kohteet eivät olleet kannattavia, Hvitträsk saattoi tehdä nollatulosta, mutta muut kohteet tuottivat selkeätä tappiota. Museoiden sulkemisesta saatavat säästöt ovat huomattavat, vaikka kokoomuspoliitikot eivät olekaan asiasta samaa mieltä.

Toki samaan aikaan Museovirasto lomauttaa ison osan henkilöstöään, säästää toista miljoonaa palvelunostoista ja pysäyttää monia kehityshankkeita.

Museoviraston menoista 60 prosenttia on kiinteistömenoja. Vaikea tietysti sanoa, olisiko Museovirasto voinut irtisanoakin henkilöstöä (ilmoituksen mukaan irtisanomiset korvattiin palvelunostojen säästöillä), mutta musta kannattamattomien museoiden sulkeminen on tässä tilanteessa ihan looginen päätös. Ehkä siellä kyllä tiedettiin, että tämä tulee herättämään myös keskustelua. Mutta jotenkin ihmettelen sitä, että poliitikot tuntuvat olevan yllättyneitä asiasta.

EDIT: Tai no tarkemmin ajatellen en ihmettele asiaa. Nythän he voivat kääntää asian niinpäin, että paha virasto kuluttaa liikaa rahaa kampaviinereihin ja kiusaa tarkoituksella kansalaisia. Ei me poliitikot tällaista haluttu, tässä teille vähän rahaa, jotta voitte pitää nämä museot auki ensi vuonnakin.
 

Hermes#41

Jäsen
Suosikkijoukkue
Arkijärki
No se on kyllä valitettavan totta. Oikeastihan tämä meno jatkuu kunnes oma milleniaalisukupolveni on jäämässä eläkkeelle ja sosiaaliturvan piirin, jolloin EU ottaa Suomessa budjettivallan ja kuittaa valtion velat eläkevaroilla sekä leikkaa kaikesta paljon. Kippis!

Ennen viime vaaleja ja VM:n ulostuloja jos kirjoitti näin, niin lähes kukaan ei uskonut. Ajateltiin yleisesti, että ihan hyvin meillä menee. Nyt osa kansasta on sentään herännyt. Valitettavasti toki aivan liian myöhään.
Tuo herääminen vaan ikävä kyllä heikentää tilannetta, kun kaikki säästävät henkilökohtaisessa elämässään. Toki tähän yhdistettynä ostovoiman heikkeneminen ja inflaatio (joka tosin hidastunut reippaasti). Korjaustoimet vaan syventää sitä ahdinkoa.

On odotettu mm. korkojen laskua, jotka on itse asiassa laskeneet jo 1,5 vuotta.

Sodat, luontokato ja ilmaston lämpeneminen, väestön ikääntyminen, nuorten mielenterveys. Tässä on vielä tuon rahan lisäksi omasta mielestäni pahempia ongelmia, jotka pitää saada taklattua.

Velka on vielä siinä suhteessa helppo ongelma, että siitä selviää rahalla.

Ja jos joku miettii, mitä esim. itse olen tehnyt asioiden hyväksi täällä kitisemisen lisäksi, niin listalta löytyy ainakin seuraavat jutut: Lasten tekeminen, yrityksen perustaminen, maahanmuuttajien ja osatyökykyisten ihmisten palkkaaminen, verojen maksaminen nettomaksajana lähes tulkoon koko aikuisiän.

Enkä edes oleta, että kaikki pystyy samaan, eikä tarvikaan. Riittää, että koittaa joka päivä tehdä ne pienet asiat pikkuisen paremmin kuin eilen. Siitä se nousu lähtee, pienistä teoista joista jokainen vaikuttaa. Välillä tulee myös paskaa niskaan, mutta syödään se paska ja jatketaan taas eteenpäin.
 

Ann Arbor

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Tokihan jokainen leikkausten kohteeksi joutunut taho pyrkii pitämään eduistaan kiinni. Tässä esim. uutinen toissapäivältä.

Suomen venäjänkielisten keskusjärjestö puolestaan esitti lausunnossaan huolensa venäjän kielen opetukseen ja kulttuuripalveluihin kohdistuvista leikkauksista. Suomessa on noin 100 000 venäjänkielistä ihmistä, ja Venäjän hyökkäys Ukrainaan on tehnyt joukosta monimuotoisemman.

– Samaan aikaan jo tähänastiset venäjänkielisen opetuksen, kirjastotoimen ja järjestötoiminnan rajut leikkaukset viestivät, että maassamme halutaan luoda juuri sellaisia jännitteitä, joita Venäjän hallitus naapurimailtaan toivoo, ja joihin se perustaa aggressiivisen retoriikkansa ja ulkopolitiikkansa ja joka on omiaan vahvistamaan hybriditoiminnan vaikutusta Suomessa, lausunnossa todetaan ja esitetään asiasta vakava huoli.

– Venäjän kielen opetukseen, venäjänkieliseen kirjastotoimintaan sekä venäjän kieleen ja venäläiseen kulttuuriin linkittyvään kansalaisyhteiskuntaan jo toimeenpannut tai päätetyt leikkaukset ovat kuitenkin viemässä kehitystä vaarallisesti polarisoivaan suuntaan, mikä tekee karhunpalveluksen myös suomalaisille turvallisuusintresseille.
Uhkakuvia saa toki nostaa esiin, mutta ainakin omasta mielestäni venäjänkielisten palveluiden ja venäläisen kulttuurin tukeminen ei pitäisi olla yhteiskuntamme ydintoimintojen piirissä. Kyseessä kun on maahanmuuttajakieli muiden joukossa, joskin sillä erolla, ettei yksikään toinen maa kuin Venäjä muodosta Suomelle käytännön uhkaa ja näen hankalana erottaa Venäjän venäjän kielestä ja "venäläisestä kulttuurista".
 

Tadu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Tuo herääminen vaan ikävä kyllä heikentää tilannetta, kun kaikki säästävät henkilökohtaisessa elämässään. Toki tähän yhdistettynä ostovoiman heikkeneminen ja inflaatio (joka tosin hidastunut reippaasti). Korjaustoimet vaan syventää sitä ahdinkoa.

On odotettu mm. korkojen laskua, jotka on itse asiassa laskeneet jo 1,5 vuotta.
Osasyy on, että nuoret ja keski-ikäiset hyvä- ja keskituloiset säästävät, koska melkein puolet työikäisistä eivät usko, että eläkkeitä voidaan tulevaisuudessa maksaa. Valtaosa ei kuitenkaan halua uudistaa järjestelmää, koska työeläkettä nostavat eläkeläiset ovat onnistuneet brändäämään itsensä köyhiksi ja eläke-euronsa ansaituksi.

Propsit sinulle, että olet tehnyt yrittämällä helposti oman osasi tälle yhteiskunnalle. Itse työskentelen virkamiehenä, ja facepalmailen edelleen kuinka paljon käsittämättömän turhia menoja valtiolla on edelleen, ainakin omalla hallinnonalalla. Enkä nyt tarkoita mitään museoita, joille olisi paikkansa, vaan isossa kuvassa ihan turhaa tekemistä.

Valitettavasti en voisi tehdä muuta kuin tuoda asiat julkisuuteen, millä riskeeraisin oman työpaikkani. Eli sori siitä. Olen osa veronmaksajien rahoja imevää koneistoa.

Tähän toki lisäyksenä, että ilmaa on valtionhallinnossa paaaaljon vähemmän kuin mitä 15 vuotta sitten kun aloitin. Paljon on tehostettu, mutta myös uutta turhuutta keksitty. Liittyy viranomaisten välisiin suhteisiin ja valtapeliin.
 

Zamboni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Sinulta löytyy kyllä paljon syitä miksi asiat on päin persettä. Mielelläni kuulisin millä toimilla sinä lähtisit nostaman Suomea tästä alhosta?
Minä ainakin lähtisin etsimään helpotuksia mikroyritysten (1-3 hlö) työntekijärekrytointiin ja irtisanomiseen. Ensimmäisen työntekijän palkkaaminen ei saa olla yritystä kaatava riski jos valinta menee ns vituiksi.
 

Hermes#41

Jäsen
Suosikkijoukkue
Arkijärki
Minä ainakin lähtisin etsimään helpotuksia mikroyritysten (1-3 hlö) työntekijärekrytointiin ja irtisanomiseen. Ensimmäisen työntekijän palkkaaminen ei saa olla yritystä kaatava riski jos valinta menee ns vituiksi.
Tässä on kyllä iso potentiaali. Eikä pelkästään mikroyritysten. Helpoin ja reiluin tapa olisi minusta poistaa karenssi työttömyysturvasta, jos työsuhde on päätetty yhteisymmärryksessä tai työntekijän aloitteesta perustellusta syystä.

Koeaika on kuitenkin nykyään sen 6kk, mutta toki myöhemminkin voi tulla eteen asioita, jonka takia olisi paras kaikille, että työsuhde päättyy. Sopiminen on järkyttävän kallista ja työntekijälle melko kannattamatonta tällä hetkellä.

Pienessä yrityksessä on toki helpompaa jo nyt esim. tuotannollisista ja taloudellisista syistä irtisanominen.

Suomen yrityksistä valtaosa on 1-3 hemkilöä työllistäviä, joten niiden kasvattaminen on ison potentiaalin juttu. Toki moni työskentelee yksin ilman aikeita kasvaa. Sekin on oikein hyvä.
 

tommy36

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Olen jo kertonut. Eli Irlannin malli. Menot ja (yritysverotus) alas. Tekee todella kipeää, mutta lopulta noustaan.

Unelmointi ulkomaisten pääomien tai taitavien maahanmuuttajien perään on vain unelmointia, ellei niiden eteen tehdä mitään. Muiltakin haluaisin myös kuulla konkreettisia ratkaisuja tähän. Eikä vain unelmointia.

Tänne saadaan ulkomaista pääomaa kun yritysverotus on matala, ja sitä kautta työpaikkoja ja myös niitä osaavia maahanmuuttajia.

Tottakai se iskee lyhyellä tähtäimellä moneen todella kovaa. Sellaista ratkaisua ei olekaan, että Suomi tästä nousisi ilman, että joku kärsii. Jos olisi helppoja ratkaisuja, se olisi jo tehty.
Kärsimystä voidaan jakaa myös sillä, että ensin tilkitään ihan kaikki mahdolliset veronkierto, tai erilaiset verojärjestelykäytännöt. Sitten katsellaan, että minkä verran vielä ollaan pakkasella.

Myös maamme suoranaista hallintoa voidaan keventää karsimalla kansanedustajien määrää, leikkaamalla puoluetukia sekä vähentämällä ministeriöiden henkilökuntaa, ja leikkaamalla ministerien sekä kansanedustajien palkkioita, sekä verottomia etuisuuksia.

Sitten voidaan muissakin valtion tai kuntienkin tehtävissä leikata työaikoja kaikesta muusta paitsi opetuksesta sekä terveydenhuollon suorittavasta työstä, ja näin leikata palkkoja hallinnollisissa tehtävissä esim noin 20 %.

Osinkoverotuksen tasoa, alussa mainittujen korjausten jälkeen, voidaan nostaa se sama 1,5%, joka alveihinkin lisättiin.

Lisäeläkkeiden verovähennysoikeus, jos sellainen vielä mihinkään suuntaan on olemassa, poistetaan kokonaan. Sitten leikataan myös eläkkeitä, ja säädetään se eläkekatto.

Nostetaan työsuhdeauton sekä - asunnon verotusarvoa muutama pinna.

Onhan näitä keinoja, joilla ollaan enemmän samassa veneessä, ja kurjuus jakautuu, mutta kyllä se sieltä sitten jokusen kurjan vuoden jälkeen lähtee.

Ollaan ainakin oikeudenmukaisia, eikä leikata välttämättömistä toimista, ja saadaan jopa lisää rahoitusta sinne, kuin myös velan tarve vähenee.

Tähän kun lisätään mahdollisuus edes osa-aikaisen työn myymiseen, ja siten itsenäisen yrittäjyyden turvalliseen kasvattamiseen, tulee jo paljon tuottavuutta lisää, kuin myös laajempaa ostovoimaa, niin eiköhän se siitä taas lähde.
 

tommy36

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Tässä on kyllä iso potentiaali. Eikä pelkästään mikroyritysten. Helpoin ja reiluin tapa olisi minusta poistaa karenssi työttömyysturvasta, jos työsuhde on päätetty yhteisymmärryksessä tai työntekijän aloitteesta perustellusta syystä.

Koeaika on kuitenkin nykyään sen 6kk, mutta toki myöhemminkin voi tulla eteen asioita, jonka takia olisi paras kaikille, että työsuhde päättyy. Sopiminen on järkyttävän kallista ja työntekijälle melko kannattamatonta tällä hetkellä.

Pienessä yrityksessä on toki helpompaa jo nyt esim. tuotannollisista ja taloudellisista syistä irtisanominen.

Suomen yrityksistä valtaosa on 1-3 hemkilöä työllistäviä, joten niiden kasvattaminen on ison potentiaalin juttu. Toki moni työskentelee yksin ilman aikeita kasvaa. Sekin on oikein hyvä.
Hyviä pointteja, ja nimenomaan vielä tuossa lopussa. Tuottavuus kasvaa, jos itsenäiseksi yrittäjäksi aikova voi turvallisesti kasvattaa työtuntiensa määrää kohti tilannetta, jossa hänelle on se itselle riittävä määrä tunteja tehtäväksi.

Eivät kaikki kaipaa kasvua, vaan yrittäjyyden tuotoksi riittää se, että tulee toimeen.

Kaikille kun ei ole tärkeintä vain sen rikastumisen ajatus, ja se, että miten saisin muista hyötyä enemmän itselleni.

Kaikki tuo on kuitenkin mukana siinä kokonaisuudessa, mikä sitä taloutta liikuttaa.

Jos ihmisillä on ostovoimaa, myös tuotantoa ylläpidetään, koska on ostajia.

Jos ja kun, joku sitä kasvua haluaa, niin sitten mittailee keinot sille, miten sitä saa. Jos ainoa turva kasvulle on sen orjatyön saanti, niin bisnes ei liene kovinkaan hyvä, vasn sellaiset työt kannattaa suosiolla antaa niiden pien- ja yksinyrittäjien tehtäviksi, niin ei sitten ole koko ajan suru puserossa, kun ei joudu yöunia menettämään sen puolesta, että miten siitä työntekijästä saisi puristettua irti enemmän vähemmällä hinnalla.

En näe, että suurtakaan neroutta vaaditaan bisnekseen, jonka ainoa kasvupotentiaali nojaa halpaan työhön tai helppoon irtisanomiseen. Sitä touhua pyörittämään kun ei ihan järjen jättiläisiä tarvita, ja usein tekijä kyllä selviää työstään ihan ilmankin tällaista taustaorganisaatiota.

Lisäksi joillakin aloillaan tämä tarkoittaa tinkimistä työn laadustakin, joka onkin ollut hyvin nähtävissä joillakin aloilla.

Joten ei voi tämän kuvitella olevan parasta edes sen työn tilaajan kannaltakaan.
 
Viimeksi muokattu:

Tadu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Kärsimystä voidaan jakaa myös sillä, että ensin tilkitään ihan kaikki mahdolliset veronkierto, tai erilaiset verojärjestelykäytännöt. Sitten katsellaan, että minkä verran vielä ollaan pakkasella.

Myös maamme suoranaista hallintoa voidaan keventää karsimalla kansanedustajien määrää, leikkaamalla puoluetukia sekä vähentämällä ministeriöiden henkilökuntaa, ja leikkaamalla ministerien sekä kansanedustajien palkkioita, sekä verottomia etuisuuksia.

Sitten voidaan muissakin valtion tai kuntienkin tehtävissä leikata työaikoja kaikesta muusta paitsi opetuksesta sekä terveydenhuollon suorittavasta työstä, ja näin leikata palkkoja hallinnollisissa tehtävissä esim noin 20 %.

Osinkoverotuksen tasoa, alussa mainittujen korjausten jälkeen, voidaan nostaa se sama 1,5%, joka alveihinkin lisättiin.

Lisäeläkkeiden verovähennysoikeus, jos sellainen vielä mihinkään suuntaan on olemassa, poistetaan kokonaan. Sitten leikataan myös eläkkeitä, ja säädetään se eläkekatto.

Nostetaan työsuhdeauton sekä - asunnon verotusarvoa muutama pinna.

Onhan näitä keinoja, joilla ollaan enemmän samassa veneessä, ja kurjuus jakautuu, mutta kyllä se sieltä sitten jokusen kurjan vuoden jälkeen lähtee.

Ollaan ainakin oikeudenmukaisia, eikä leikata välttämättömistä toimista, ja saadaan jopa lisää rahoitusta sinne, kuin myös velan tarve vähenee.

Tähän kun lisätään mahdollisuus edes osa-aikaisen työn myymiseen, ja siten itsenäisen yrittäjyyden turvalliseen kasvattamiseen, tulee jo paljon tuottavuutta lisää, kuin myös laajempaa ostovoimaa, niin eiköhän se siitä taas lähde.
Kiitos. Tämä oli kyllä ihan hyvä lista! En vastustaisi noita toimenpiteitä, mutta en usko noidenkaan riittävän. Toteutuskelpoisia ajatuksia.
 

tommy36

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Kiitos. Tämä oli kyllä ihan hyvä lista! En vastustaisi noita toimenpiteitä, mutta en usko noidenkaan riittävän. Toteutuskelpoisia ajatuksia.
Ei ehkä riitä, mutta edes vitutus tasaantuisi yhteiskunnassa, jolla on myös paljon merkitystä. Mutta kyllä näkisin, että noilla se velanotto ainakin taittuisi parempaan suuntaan, sillä kyllä tossa melkoisesti taitaisi lisämiljardeja tulla muuhun käyttöön.

Vähintäänkin olisi sitten helpompaa myydä joitakin muitakin kiristyksiä. Nyt kaikki kiristys menee koreihin, jotka vain huonontavat yhteiskunnallista yhtenäisyyttä.
 

Tadu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Ei ehkä riitä, mutta edes vitutus tasaantuisi yhteiskunnassa, jolla on myös paljon merkitystä. Mutta kyllä näkisin, että noilla se velanotto ainakin taittuisi parempaan suuntaan, sillä kyllä tossa melkoisesti taitaisi lisämiljardeja tulla muuhun käyttöön.

Vähintäänkin olisi sitten helpompaa myydä joitakin muitakin kiristyksiä. Nyt kaikki kiristys menee koreihin, jotka vain huonontavat yhteiskunnallista yhtenäisyyttä.
Totta. Myös oikeudenmukaisuuden ja tasapuolisuuden tunne on tärkeää yhteiskunnassa, ja siinä Orpon hallitus on kieltämättä epäonnistunut.
 

lihaani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Tuskin hallitus kokee tuossa epäonnistuneensa, koska nuo asiat vaikuttavat olevan Orpolle ja Purralle täysin merkityksettömiä.
Kai Orpo ja Purra ovat perillä köyhyyden vaikutuksesta yhteiskuntarauhaan. Mutta ehkä he arvelevat tämän maan kestävän lisääntyvän rauhattomuuden.

Juuri nyt ollaan pahassa köyhtymiskierteessä. Kun kierrossa oleva rahamäärä supistuu niin yritykset sopeuttavat pakon edessä.
Oikeiston patenttilääke ovat työelämän joustot (potkuja ja lomautuksia) ja veronkevennykset. Usko kannustamiseen köyhien kiusaamisen ja varakkaiden hemmottelun kautta on vahva.

Edelleen tämä Purran saksien heiluttelu ja leikkuulautojen esittely on uskomattoman rivoa valtiovarainministeriltä. Vaikka aineellista tukea ei riitä entisen lailla, ei köyhille tarvitse vittuilla.
 

Ann Arbor

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Juuri nyt ollaan pahassa köyhtymiskierteessä. Kun kierrossa oleva rahamäärä supistuu niin yritykset sopeuttavat pakon edessä.
Oikeiston patenttilääke ovat työelämän joustot (potkuja ja lomautuksia) ja veronkevennykset. Usko kannustamiseen köyhien kiusaamisen ja varakkaiden hemmottelun kautta on vahva.
"Varakkaiden hemmottelusta" olen sinänsä vähän eri mieltä, sillä suurituloisten veroaste on Suomessa edelleen yksi maailman korkeimmista. Hemmottelua voisi sanoa olevan pääomaveron oleellinen laskeminen, perintöveron poisto, mitä nyt ei ole näköpiirissä, tai jotkin uudet avokätiset verovähennykset.

Aina silloin tällöin vasemmalta kuultu väite, että varakkaiden tulisi osallistua nykyistä enemmän talkoisiin on siinä mielessä ristiriitainen, että kyllähän heidän hyvällä omalla tunnolla voi sanoa jo osallistuvan.

Siitä olen samaa mieltä, että kivuliaiden leikkaustoimien karnevalisointi oli Persuilta paha virheliike. Toki Persujen kannattajaprofiili on myös muuttunut ja muuttumassa. Kaiketi kun se tyypillisin persukannattaja on tätä nykyä tulonsiirtojen ulkopuolella oleva täystyöllistynyt kantasuomalainen mies.
 

Andromeda

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tps
Tuli semmoinen (pöhkö?) ajatus mieleen, että olisikohan edes teoriassa mahdollista parantaa valtion talouden tilaa lainaamalla kansalaisilta. Tietyn tulorajan ylittäviltä perittäisiin enemmän veroa, ja se sitten kompensoitaisiin nousukauden aikana. Liekkö jotain tämän suuntaista joku joskus esittänyt täälläkin, mutta nyt pätkähti itelle mieleen.

Tietenkin tässä olisi monta mutkaa matkassa. Esim. kaikki hyvätuloiset eivät ole hyvin toimeentulevia jne.

Mutta tämmöisiä (h)ajatelmia sunnuntain ratoksi.
 

Ann Arbor

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Tuli semmoinen (pöhkö?) ajatus mieleen, että olisikohan edes teoriassa mahdollista parantaa valtion talouden tilaa lainaamalla kansalaisilta. Tietyn tulorajan ylittäviltä perittäisiin enemmän veroa, ja se sitten kompensoitaisiin nousukauden aikana. Liekkö jotain tämän suuntaista joku joskus esittänyt täälläkin, mutta nyt pätkähti itelle mieleen.

Tietenkin tässä olisi monta mutkaa matkassa. Esim. kaikki hyvätuloiset eivät ole hyvin toimeentulevia jne.

Mutta tämmöisiä (h)ajatelmia sunnuntain ratoksi.
Vapaaehtoinen solidaarisuusvero voisi olla myös yksi vaihtoehto. Aina silloin tällöinhän törmää (vasemmistomielisten?) kommentteihin, kuinka he haluaisivat maksaa enemmän veroja tuloistaan. Miksei heille suotaisi siis mahdollisuutta maksaa ylimääräistä Robin Hood -veroa vaikka viiteen prosenttiin asti? Tokihan monia väyliä vapaaehtoiselle hyväntekeväisyydelle on aina ollut.
 

tommy36

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Vapaaehtoinen solidaarisuusvero voisi olla myös yksi vaihtoehto. Aina silloin tällöinhän törmää (vasemmistomielisten?) kommentteihin, kuinka he haluaisivat maksaa enemmän veroja tuloistaan. Miksei heille suotaisi siis mahdollisuutta maksaa ylimääräistä Robin Hood -veroa vaikka viiteen prosenttiin asti? Tokihan monia väyliä vapaaehtoiselle hyväntekeväisyydelle on aina ollut.
Suuri ongelma on jo itsessään juurikin tämä jatkuva vonkuminen vasemmistosta ja oikeistosta, jossa se vasemmisto edelleen mielletään joksiskin kommunismiksi, vaikka käytännössä liki jokainen puolue toimii ja haluaa toimia jatkossakin markkinataloudessa.

Se taas, miten markkinataloutta suhteutetaan silkkaan kapitalismiin, niin se onkin taas toinen asia mietittäväksi. Muuten tätä "vasemmistolaisuutta" voidaan arvioida melkein oikeastaan vain sen suhteen, että eri puolueiden välillä nähdään aivan eri tavalla se, että millä tavoin sen markkinatalouden hyödyt jakautuvat yhteiskunnallisesti katsoen.
Kapitalistin (oikeisto) mielestä tietenkin kaikki hänelle, ja mielellään siitäkin vielä vähän enemmän, ja toisten mielestä (kenties sitten juurikin se vasemmisto) taas se markkinataous sitten kuitenkin vaatii sitä vahvaa valtiota, joka uskaltaa säännellä niitä markkinoiden ehtoja siten, että yhteiskunta toimii ja on mahdollisimman tasa-arvoinen sen kaikille osille, ja erityisestikin viellä, koska tiedostetaan se tosiasia, että ei se asema aina -jos sitten juuri koskaan- perustu mihinkään yli-inhimillisyyteen, jossa se menestynyt olisi mitenkään erityisen paljon kyvykkäämpi ja älykkäämpi, mutta on vain useamman asian summana sattunut oikeaan rakoon maailmankaikkeudessa.

Se vasemmistolaisuus lienee tänä päivänä siis kuitenkin vain sitä, että tasataan puntteja, ja erityisestkin koska tiedetään markkinoiden ongelmana olevan alati se, että koskaan ne eivät saavuta täystyöllisyyttä eivätkä niinikään riittävästi mitään muutakaan, jos ei sitten ole sota, ja sitä ei kaiketi toivo kuin seinähullu märissä unissaan, joten jos halutaan toimiva ja turvallinen yhteiskunta, jossa yrityksenkään -kuin ei sen yksityisesnkään- ei pidä keskittyä ammuskelemaan ihmisiä tulojensa turvaamiseksi, niin lienee parasta yhteiskuntarauhan turvaamiseksi tinkiä oman perseen ajattelusta enemmän sen yleisen hyvän puolelle, ja sen yleisen ostovoimankin hyväksi.

Nythän moni etsii vain keinoja nostaa alati kustannuksia sellaisiksi, että mahdollisimman vähän ihmisiä voisi saada turvattua elämänsä, koska se oma perse menee ihan kaiken edelle, ja sellaisen elämän tyhjyyttä täyttämään etsitään mitä mystisempiä tarpeita, joita ilman ei muka vaan voida olla onnellisia. Ihminen siis uskoo jo valmiiksi mielessään kaikenlaisiin dystopioihin, ja kokee ne hyvin tarpellisena tulevaisuutena oman onnellisuutensa turvaamiseksi.

Ei lääkärillekään meno maksaisi niin saatanasti, jos ei vaan olisi jengiä joka vääristää koko hinnoittelua.
Siksi olemme tilanteessa, että mikään raha ei enää riitä kohta mihinkään, sillä elinkustannusten jatkuva nousu pölkkypäiden touhuamaisen seurauksena on vienyt kaikki tasolle, jossa kaikki irti saatava raha yritetään lypsää omalle tilille.

Lisäksi vielä syötetään ajatusta, jossa suurin osa ihmisistä olisi näitä oman perseen ajattelijoita, ja että ilman ahneutta ei ihminen enää mitään tekisi ja innovoisi. Tätä ajatusta sitten syötetään jo pienestä asti, sekä samalla myös ajatusta omasta erityisasemastaan, joka näkyy sitten edelleen myös kouluissakin ääliökäyttäytymisenä, kun lapsi ei enää kykene ymmärtämään, että ei oikeasti omaa mitään erityisasemaa kuin siellä vanhempiensa ajatuksissa, ja että köyhyys hyvin harvoin kuitenkaan on valinta.

Usko ahneuden kaikkivoipaisuuteenen yhteiskuntien tukipilarina sairastuttaa ihmiset kiihtyvässä tahdissa uuteen kansantautiin, jossa aurinkokin kiertää jo sitä omaa persreikää.

Ja sitä kaiketi sitten on se "oikeistolaisuus", jossa usko omaan erityisyyteen ja toisten silkkaan tyhmyyteen on saanut ihmisen arvostelmaan toisia, jos eivät jaa tämänkaltaista uskoa, jolloin heistä ketterästi keskustelun vaimentamiseksi leimataan vaikkapa kommunisteiksi, tai vähintäänkin katteellisiksi.

Tässä mielessä sitten alistun suosiolla palstan kommunistiksi, sillä oma "uskontoni" ei saa asioita kiertämään vain omaa persreikää, joka toki on tärkeä minullekin, joten pienen pieni kiertely senkin (siis oman sellaisen) ympärillä kaikille sallittakoon.
 
Viimeksi muokattu:

penaz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Toverit, Inter, Pohjoiskaarre
Minusta se Ei ollut virheliike. Se oli pelkkää ilkeyttä. Onhan se kivaa kun pääsee näyttämään rupusakille närhen munat!
Kotipsykologina tulee mieleen, että mitenköhän paljon tuossa Purran ilkeilyssä on taustalla hänen oma taustansa yhteiskunnan tuella vuosia tohtoriopintoja tehneenä kuitenkaan koskaan valmistumatta. Nyt hän vaikuttaa olevan aivan onnessaan päästessään irvistelemään muille epäonnistuneille.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös