Se on perusteltu näkemys kyllä, ja sanavalinnoistahan näissä lähinnä on kyse.Omasta mielestäni persut muuttui Halla-Ahon valinnan myötä yleisestä protestipuolueesta oikeistolaiseksi maahanmuuttokeskeiseksi ja -vastaiseksi puolueeksi. Soinin johdolla vastustettiin Brysselin ja Helsingin herroja, siihen asti kun Soinista tuli itsestään sellainen.
Itse näen tilanteen sikäli erilaisena kuin sinä, että Soinin ajan PS:n kohderyhmä oli rajatumpi (kepulaiset tulivat vähän vahingossa mukaan) sen "työväenpuolue ilman sosialismia" -varjon alle. Halla-ahon myötä tosiaan puolue on oikeistolaistunut, mutta samalla se käyttää retoriikkaa, joka vetoaa ihan niihin samoihin duunarikannattajiin kuin 2011 ja joka tuntuu hyväksyvän ties millaiset mielipiteet. Tätähän Soini yritti hillitä vaikenemalla halla-aholaiset kuoliaaksi, tulos nähtiin sitten Jyväskylässä 2017.
Maahanmuutto on siitä loistava (en ota kantaa PS:n politiikan oikeellisuuteen) protestiteema, että sen alle voi kätkeä kaiken mahdollisen verotuksesta herrojen huvipursiin. Saapa nähdä, mikä on tulevaisuutensa, ja kuka sitten seuraa Purraa puheenjohtajana.