Sitten toivotaan, että ihmiset opiskelisi mahdollisimman paljon. Pitäisi olla korkeasti koulutettu ja samalla patistetaan kokoajan töihin. Miten opiskella, jossei ole varaa opiskella? Lainaa vaa, korotkin niin kevyet, eikun. Töitäkin voi tehdä sen 30h tunnissa, eihän opiskelu siitä kärsi.. Vai miten se meni. Meidänhän pitäisi olla sellainen maa, jossa akateemisesti opiskelevat pärjäisivät täällä.
Sitten kun tulee tälläisiä uutisia, että yliopistoissa käydään yt-neuvotteluja. Väkisinkin herää mieleen, panostetaanko meillä oikeasti korkeakouluhin riittävästi? Jos panostettaisiin, ei tälläisiä uutisia pitäisi jatkuvasti ilmaantua.
Oulun yliopiston hallitus on kokouksessaan 17.4.2023 päättänyt aloittaa yhteistoimintalain tarkoittamat muutosneuvottelut Oulun yliopiston teknillisessä tiedekunnassa ja jatkuvan oppimisen toiminnoissa.
www.oulu.fi
Talouden tasapainotuskeinoista odotetaan päätöksiä yliopiston hallitukselta tulevalla viikolla.
www.satakunnankansa.fi