Perussuomalaiset

  • 6 166 698
  • 47 728

Karpat46

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings, Україна
Minun mielestäni tässä persuliitossa on Kokoomukselle tärkeää se, että nyt kun persut sekoilee hallitusvastuussa, niin ne ”järkipersut” valuu aika suurella prosentilla kokoomuksen laariin, kunhan kokoomus ei härki liikaa persujen suuntaan. Näin näistä järkipersuista tulee kokoomuksen nykyistä konservatiivisiipeä. Ei allekirjoiteta kaikkea sitä persujen sirkusta ja sekoilua, mutta arvot kokoomuksessa ovat kuitenkin hyvin lähellä omia siellä konservatiivipäädyssä. Helppo siirtyä samanhenkisten kokoomuslaisten kelkkaan. Tämä valuma on mielestäni tärkeä syy, miksi Kokoomus sietää persuja, se tuo heille äänestäjiä.

Arvokonservatismiin saattaa liittyä myös peittelyä ja sellaista häpeän tunnetta, ettei halua julkisesti leimautua esim. rasistiksi. Kokoomus mielletään ainakin vielä sellaiseksi melko salonkikelpoiseksi puolueeksi, jossa kuitenkin voi ajaa samanhenkisten kanssa asiaansa. Sellainen piiloteltu näkemys ja ehkä jonkinlainen kauna, joka pidettiin omana tietona gallupeissa Trumpin ensimmäisessä valinnassa, Brexit-äänestyksessä ja persujen jytkyssä, on nyt siirtymässä osin, joskin hieman eri muodossa, tuonne kokoomuksen sisälle. Arvostan valtavasti ihmisiä, jotka pystyvät viestimään tälle porukalle perustellusti ja ilman ivaa erilaista näkemystä esimerkiksi maahanmuuton tai kansantalouden ongelmien ratkaisemiseksi. Itse en siihen pysty tai ainakin se on hyvin vaikeaa. Tämä porukka olisi todella tärkeä pitää mukana keskustelussa ja uskon, että heillä on näkemystä ja ymmärrystä ottaa vastaan myös vaihtoehtoista, sekä omasta nykyisestä näkemyksestä eriävää tietoa, kunhan se on hyvin perusteltu ja tuodaan eteen ilman vittuilua, alentavaa puhetta tai ennakkoluuloja. Tuo keskustelu mahdollistuu kokoomuksen sisällä ja miksei myös kokoomuksesta käsin yli puoluerajojen helpommin kuin persut vs. muu maailma -tilanteessa.
 

Byvajet

Jäsen
Perussuomalaisten osalta toivoisin kyllä kansalaisten jo heräävän ja äänestävän jaloillaan. Eihän tuollainen typeryys vaan voi jatkua loputtomiin.

Kysymys on identiteetistä, jota ihmiset puolustavat silloinkin, kun sen puolustaminen uhkaa omaa etua.

Eihän siinäkään ole järkeä, että feministinen vasemmisto on hyväksynyt Suomeen sellaisen maahanmuuton ja kotouttamisjärjestelmän, joka heikentää naisten asemaa. Ongelmat näkyvät kiistatta tilastoista, mutta koska usko omaan maailmankuvaan on ehdoton, tosiasiat ohitetaan, jotta ideologiasta ei tarvitse luopua.

Tämä sama jääräpäinen hirttäytyminen ja vastakkainasettelun luominen näkyy nyt persumielisissä. Mutta koska vasemmistokin on vähitellen ruvennut sopeutumaan ajatukseen, että ehkä millä tavalla tahansa toteutettu maahanmuutto ei ole Suomelle, suomalaisille ja suomalaisille naisille hyväksi, niin eiköhän tuo sama kehitys tapahdu oikeistonkin piirissä.

Lopputuloksena on toivottavasti tasapainoisempi yhteiskunta, jossa identiteetin sijaan keskitytään tosiasioihin ja dialogiin. Minusta tuntuu, että aika montaa suomalaista typerä keskinäinen räyhääminen sekä väsyttää että ärsyttää.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Tadu

Ann Arbor

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Lopputuloksena on toivottavasti tasapainoisempi yhteiskunta, jossa identiteetin sijaan keskitytään tosiasioihin ja dialogiin. Minusta tuntuu, että aika montaa suomalaista typerä keskinäinen räyhääminen sekä väsyttää että ärsyttää.
Toisaalta näyttää valitettavasti siltä, että jos jotain tämä kansa kaipaa vielä nykyistäkin enemmän, niin identiteettipolitiikkaa ja "vahvoja persoonia". Vähemmän asiakeskeisyyttä jne. Jos ennen kärjistynytkin poliittinen dialogi haluttiin nähdä asetelmana "asiat riitelevät, eivät ihmiset", tilanne on koko ajan enemmän menossa suuntaan, missä "ihmiset riitelevät, eivät asiat". Jostain Ylen perinteikkäästä A-studiostakin on kehkeytynyt viimevuosina kukkotappeluareena, missä yleisö ei haluakaan mitään rakentavaa keskustelua, missä asiat jopa etenisivät, vaan tärkeintä on saada vastapuolesta niskalenkki.

Viime vuoden (Suomen) sivistyneen dialogin ja hyvinkin rehdin kampanjatyön sävyttämä presidentinvaali oli ehkä sittenkin vain virkistävä poikkeus.
 

Byvajet

Jäsen
Toisaalta näyttää valitettavasti siltä, että jos jotain tämä kansa kaipaa vielä nykyistäkin enemmän, niin identiteettipolitiikkaa ja "vahvoja persoonia".

En usko, että kysymys on koko kansasta. Suuri osa ihmisistä on väsynyt politiikkaan, mikä passivoittaa heidät, jolloin jäljelle jää äänekkäiden joukko. Minäkään en ole äänestänyt pitkään pitkään aikaan, koska koen moraalini vastaiseksi äänestää valehtelijoita, eikä tarjolla muita ole.

Oletan, että suurin osa ihmisistä kaipaa asiapolitiikkaa. Politiikan tekeminen on kuitenkin siirtynyt kohti kiihkeimpiä ydinryhmiä. Tämä tuskin kuitenkaan on pysyvää. Aikansa kutakin.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös