Perussuomalaiset

  • 6 128 884
  • 47 592

dana77

Jäsen
Suosikkijoukkue
vaikea selittää
Minusta on kuitenkin hhienoa että kenkää tuli. Ei se itsestään selvyys ollut, mutta hyvä näin.
 

penaz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Toverit, Inter, Pohjoiskaarre
Ei liene mikään yllätys, että persupuolueeseen kuuluu fasisteja ja muita äärioikeistolaisia hörhöjä. Puhumattakaan siitä kuinka paljon tätä porukkaa mahtaa olla puolueen kannattajissa.
 

Tuamas

Jäsen
Eli kenkää tulossa emopuolueesta, nuorissa jatkaa ainakin toistaiseksi varapuheenjohtajana sekä jäsenenä ja jutun perusteella puheenjohtajan tuki on takana (toki miksei olisi persunuoret it promosivat ko tapahtumaa ja esiintymistä).

Mielenkiintoista tulee olemaan kuinka käy, kun persunuorissa äänestetään emopuolueen yhteyteen liittymisestä, siellä on etnonasset kovin uhmakkaalla päällä varsinkin nyt ja ovat sitä mieltä, että "ei pidä taipua suvakkien vaatimuksiin".
 

Analyzer

Jäsen
Eihän se vielä mitään kenkää ole saanut. Halla-Aho vaatii Jaloselta selvitystä ja sitten puoluehallitus tekee päätöksen.

Puoluesihteeri Grönroos kerkesi sanomaan, että Jalonen erotetaan.

Teknisesti ei ole saanut kenkää, mutta kyllähän tämä siihen johtaa. Prosessin mukaan kuitenkin täytyy edetä.


PS-nuoret menettivät jo aiemmin valtionapunsa, kun heidän viestintänsä arvosteltiin luoneen tummaihoisia henkilöitä kohtaan vihamielisen ja halventavan ilmapiirin. Maanantaina perussuomalaisten nuorten puheenjohtaja Asseri Kinnunen jätti tuomitsematta Jalosen fasismi-lausunnon, vaikka arvostelikin sitä.

Halla-ahon mukaan puolue ei hyväksy nuorisojärjestöltään tällaista toimintaa.

– Ei, ja puolue on nyt viimeisten kahden vuoden aikana tehnyt tämän toistuvasti selväksi nuorisojärjestölle, että fasistisilla ja kansallissosialistisilla linjauksilla ei ole sijaa perussuomalaisissa emmekä hyväksy sitä, että edes itsenäinen nuorisojärjestö perussuomalaisten logon alla tekee tällaisia ulostuloja, Halla-aho vastaa.

Halla-aho vetoaa siihen, että nuorisojärjestössä on käynnissä sääntöjen muuttaminen, jossa järjestön ja puolueen jäsenyys sidottaisiin toisiinsa.

– Puolueella olisi mahdollisuus puuttua siihen, että järjestön tai puolueen nimissä tehdään ulostuloja, joita ei voi hyväksyä, Halla-aho perustelee.

Nuorisojärjestöllä on tulossa yleiskokous, joka tekee sääntöuudistuksesta päätöksiä. Halla-aho sanoo, että puolue määrittelee ratkaisujen pohjalta suhteensa nuorisojärjestöön


Mielestäni persut sanoutuvat nyt ihan asianmukaisesti irti nuorisojärjestönsä hölmöilyistä. Ilmeisesti emopuolue lakkauttaa oman rahallisen tukensa nuorisojärjestölle, jos he eivät taivu tuohon sääntöuudistukseen,
 
K

Kiekkokatsoja

Fasistiksi itseään kutsuva, pitää poistaa politiikasta.

Vastakohtana äärioikeistolle, lienee sisäministerimme. Hän ei edes kommentoi sisäministerinä asiaa, mikäli pakolaistaustainen on tehnyt murhan tai raiskauksen Suomessa. Siinäpä yksi tekosyy, monien muiden syiden joukossa, miksi äärioikeistolainen toiminta kasvaa.
Huolestuttavaa. Molemmat asiat.
 

olkikuukkeli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Carolina Hurricanes, NHL:n suomalaiset
Vastakohtana äärioikeistolle, lienee sisäministerimme. Hän ei edes kommentoi sisäministerinä asiaa, mikäli pakolaistaustainen on tehnyt murhan tai raiskauksen Suomessa. Siinäpä yksi tekosyy, monien muiden syiden joukossa, miksi äärioikeistolainen toiminta kasvaa.
Huolestuttavaa. Molemmat asiat.

Sisäministeristä pitäisi siis tehdä jonkinlainen murha-analysoija, jossa suomalaisten henkirikosten tai tätä lievempienkin rikosten uhreja ja niiden tekijöitä "kommentoidaan" tilanteen mukaan? Mitä muita faktoreita pitäisi kommentoida kuin pakolaisuutta? Kenties tekijän alkoholiongelmaa (on muuten aika merkittävä muuttuja suomalaisten rikollisuudessa)? Hänen sosioekonomista asemaa yleisemmin? Näen aika paljon lausuntoja tällaisella tehtävänannolla...

En nyt sinänsä loukkaantuisi jos minua sanottaisiin fasistin vastakohdaksi, mutta jos sillä tarkoitetaan ääriajattelijaa poliittisen spektrin toisesta laidasta, niin ajatteletko todella Ohisalon edustavan sellaista?
 

Mostal0

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Fasistiksi itseään kutsuva, pitää poistaa politiikasta.

Vastakohtana äärioikeistolle, lienee sisäministerimme. Hän ei edes kommentoi sisäministerinä asiaa, mikäli pakolaistaustainen on tehnyt murhan tai raiskauksen Suomessa. Siinäpä yksi tekosyy, monien muiden syiden joukossa, miksi äärioikeistolainen toiminta kasvaa.
Huolestuttavaa. Molemmat asiat.

Niin no en tiedä onko sisäministerin duunia muutenkaan olla kommentoimassa kaikkia rikoksia medialle. Tietysti persukuplasta katsottuna jokaisen ulkomaalaistaustaisen tekemää rikosta pitäisi eduskunnan täysistuntoja myöten puida tai muuten valta media vaikenee.

Muutenkaan en oikein ymmärrä, miten Ohisalon ajattelu liittyy siihen, että persunuori tunnustaa olevansa kivenkova sadisti rasisti fasisti (...)
 

olkikuukkeli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Carolina Hurricanes, NHL:n suomalaiset

Ehkä PS-nuorten tuulettelijaa en itsekään liian vakavasti osaa ottaa semminkin kun isäpuolue noita kannanotoista varsin selkeäsanaisesti irrottautuu, mutta vakavampana pidän näitä kansanedustajien kannanottoja, joita esim. yo. IL-artikkeli käsittelee.

Suora lainaus:

– Elämme ajassa, jossa jokainen meistä joutuu valitsemaan puolensa. Ei olisi joitakin vuosia sitten tullut mieleenkään, että arvomme voisi olla tänään näin koetuksella. Enkä olisi silloin uskonut, että nämä kaksi naista nousisivat keulakuviksi arvoille, joista nyt joudumme toisen valitsemaan. Valitsemmeko Päivi Räsäsen (kd, toim. huom.) edustamat perinteiset kristinuskoomme pohjautuvat arvot, jonka alustalle hyvinvointimme on aikojen saatossa rakentunut? Vai valitsemmeko Tarja Halosen (sd, toim. huom.) pahuutta edustavat arvot, joilla hiljennetään toisinajattelijat ja annetaan pirun päättää asioistamme ja asemastamme, Turtiainen kirjoitti.

– Minä kehotan nyt kaikkia hyvinvointia ja perinteisiä arvojamme arvostavia ja kunnioittavia kansalaisia puolustamaan kovaan ääneen Päivi Räsästä. Pirulle ei voi kääntää toista poskea! Tuskin meistä kukaan haluaa nähdä sotaa enää tässä maassa. Emme voi siltä kuitenkaan välttyä, jos jatkamme tätä hyväuskoista hiljaista vierestä katselua, kun keskuudessamme jo oleva vihollinen ottaa lisää valtaa käsiinsä, Turtiainen jatkoi.


Boldaukset allekirjoittaneen. Samassa artikkelissa käydään läpi Huhtasaaren näkemyksiä siitä, miten Euroopan unioni edustaa kommunismia, samoin kuin kaikki suomalaiset puolueet keskustasta vasemmalle ovat kommunisteja. Ilmeisesti osa kokoomuslaisistakin...

Olisiko tässä nyt se kuuluisa kovan harjaamisen paikka Halla-aholla vai annetaanko puolueen kuvan kehittyä nähdyllä linjalla? Kiinnostaisi ihan aidosti palstalaistenkin mielipide, koska täällä on paljon PS-kannattajia.
 
K

Kiekkokatsoja

Ohisalo, ja hänen toiminta, oli vain yksi pieni esimerkki, kymmenien muiden muuttuneiden asioiden joukossa, mitä muutamina viime vuosina on Suomessa tapahtunut.
Kyllä Suomessa ja useimmissa muissa eu maissa, on esimerkiksi pakolaisvaelluksen aikana tapahtunut muutoksia. Muutoksia jotka ruokkivat äärioikeistollista kasvua.

Esimerkkinä Ohisalo oli monestakin syystä. Hän esim. Puuttuu helpommin asioihin, jotka ovat pakolaisten puolta. Esim. Pakkopalautettun tappo, tai hankkii lisää pakolaisia Suomeen. Mutta vaikenee kotimaan ongelmista, jota pakolaiset aiheuttavat. Esim Hämeenlinnan murha. Ja muista perusongelmista.

Kaikkien suomaisten oikeustajuun ei uppoa se, että sisäministerimme on vahvan pakolaismyönteinen, ja näyttää unohtavan suomalaiset. Tämä ruokkii äärioikeiston kasvua.

Jos tuota toimintaketjua äärioikeiston kasvun syyksi ei huomaa, niin ei sitten.

Lisäys. Nyt kun kotimaan asioita ei ole saatu kuntoon, ja vaikuttaa että hallitus jopa sekoittaa jonkinverran pakkaa lisää, jää äänestäjille vaihtoehdoksi persut. Persujen joukossa on liikaa jyrkän oikealle ajattelevia ihmisiä. Monet heitä äänestävät tiedostavat sen, mutta tulevat äänestämään vaihtoehtoista puoluetta, joka lupaa laittaa kotimaan asioita paremmaksi.
Tämä pitää sisällään huolestuttavia piirteitä.. siis se että peruissa on jyrkän oikeaa ajatusta, ja silti heitä äänestetään.

Suosittelen pohtimaan, mitä toinen kirjoittaja tarkoittaa, kirjoittessaan ketjuun. Eikä pelkästään kritisoimaan toisen tekstiä.
Ja joskus voisi vaikkapa lukea, miten äärioikeisto nousi, 1920-30 luvun saksassa.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:

dana77

Jäsen
Suosikkijoukkue
vaikea selittää
Nyt kun kotimaan asioita ei ole saatu kuntoon, ja vaikuttaa että hallitus jopa sekoittaa jonkinverran pakkaa lisää, jää äänestäjille vaihtoehdoksi persut.
Nyt ei ole saatu kotimaan asioita kuntoon? Milloin kotimaan asiat ovat olleet kunnossa ja millä kriteereillä tämä mitataan? työttömyys? köyhyys? bkt per capita? väkivaltarikollisuuden määrä?
 

msg

Jäsen
Oppikirjaminen yritys viedä keskustelu sivuun siitä, että etnonationalistinen nuorisopoliitikko on saamassa puolueen gallupkannatuksen vastaisen toiminnan takia puolueesta kenkää. Tarpeeksi kun hokee Ohisalo, Ohisalo. Ohisalo, niin kukaan ei muista fasistijunnun potkuja.

Taitaa tuolla Jalosella olla puolueessa aika paljon samanhenkisiä ja mielenkiintoista on seurata haluavatko vallata nykyisen puolueen vai perustavatko oman porukan. Eihän tuo Laurakaan kovin kaukana vaikuta olevan tästä porukasta.
 
K

Kiekkokatsoja

Oppikirjaminen yritys viedä keskustelu sivuun siitä, että etnonationalistinen nuorisopoliitikko on saamassa puolueen gallupkannatuksen vastaisen toiminnan takia puolueesta kenkää. Tarpeeksi kun hokee Ohisalo, Ohisalo. Ohisalo, niin kukaan ei muista fasistijunnun potkuja.
Mikäli tarkoitat minua, kun mainitsin Ohisalon, olet väärässä.
Mikäli luet tarkemmin, huomaat että kirjoitin selkeästi aikaisemmin.. Fasistiksi kuuluva, pitää poistaa politiikasta.

Tyypillinen selkeä esimerkki edellisestä kommentistani, että tulisi yrittää ymmärtää, mitä toinen kirjoitti, eikä heti kritisoida sitä.
Annetaanpa olla, jos ei ole keskusteluhalua/kykyä näkemykseeni siitä.. mikä lisää äärikeiston lisääntymistä. Asiasta josta olen huolestunut.
Nuo asiat etenevät tietyllä tavalla "ketjuuntumalla", kuten kävi 1920-30 luvulla.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:

Patarouva

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Laitan tänne vielä lainauksen Satakunnan Kansasta maksumuurin takaa Toni Jalosen ajatuksia.


”Itse koen fasismin kansallistunteena. Jos miettii esimerkiksi Mussolinin Italiaa, siellä lähti talous nousuun ja tuli sellaista, että kansa puhalsi yhteen hiileen omaksi hyväkseen. Olen monesti puhunut kansallistunteen ja kansallisen yhtenäisyyden puolesta. Koen, että fasismi kuvaa niitä.


– En kuitenkaan tarkoittanut, että ajaisin Suomeen fasismia, hän korostaa.
Perussuomalaisilta Jalonen toivoo tasapuolisuutta ja suhteellisuudentajua.
– Kaipaisin tasapuolista kohtelua. Jos muut puolueen jäsenet tekevät vastaavanlaisia ulostuloja, rangaistaanko kaikkia samalla tavalla.
– En kuitenkaan uhannut ketään väkivallalla tai lietsonut vihaa. Puolueesta löytyy tällä hetkellä väkeä, joka on tuomittu rikoksista.
Jaloselle on maanantaina lähetetty selvityspyyntö hänen puheistaan. Puolueesta erottamisesta päättää puoluehallitus.”
 

Tuamas

Jäsen
Tähän liittyen nyt käydään jäsentenvälisiä PS-jugendissa.

29.2. on heillä yhdistyksen kokous, joka käytännössä ratkaisee pääseekö emopuolue monottamaan etnonasseja vai ei.

Kuvat liittyy.
 

Liitteet

  • 2CFEEA6D-6FDB-48B1-BFF0-33A87CB50793.jpeg
    2CFEEA6D-6FDB-48B1-BFF0-33A87CB50793.jpeg
    187,7 KB · kertaa luettu: 306
  • 51B2CB5C-828A-4F72-BA23-34D6C94BDE0A.jpeg
    51B2CB5C-828A-4F72-BA23-34D6C94BDE0A.jpeg
    616,1 KB · kertaa luettu: 302

vetti

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, CAR, HIFK (salaa)
Taitaa tuolla Jalosella olla puolueessa aika paljon samanhenkisiä ja mielenkiintoista on seurata haluavatko vallata nykyisen puolueen vai perustavatko oman porukan. Eihän tuo Laurakaan kovin kaukana vaikuta olevan tästä porukasta.
Jos emopuolueessa ei ole tilaa, niin siitä vain uutta perustamaan. Ehkä persuistakin tulee sitten hallituskelpoinen.

Tietenkin nuo nuoriso-osastot ovat kärjekkäitä, puolueesta riippumatta. Taas yksi hyvä syy olla laskematta äänestysikää.
 

Tuamas

Jäsen
Tietenkin nuo nuoriso-osastot ovat kärjekkäitä, puolueesta riippumatta. Taas yksi hyvä syy olla laskematta äänestysikää.

Ei lasketa äänestysikää, koska nuorisojärjestössä Toni, 28 vuotta, Matti, 23 vuotta, Nico, 29 vuotta ja Johannes, 27 vuotta haluavat larpata Lapuan liikettä ja fasisteja.
 

PPK

Jäsen
Suosikkijoukkue
IFK
Hyvää komiikkaa tuo koomikon twitter.

Tuo natsihan saa kenkää puolueesta ellei ole jo saanut.

Ei taida saada. Halla-aho pyytää selvitystä Jaloselta ja eiköhän koko juttu sitten hiljalleen unohdu. Puolue on täynnä näitä saman aatteen ihmisiä, joten perin outoa olisi tuollaisten mielipiteiden takia erottaminen. Aikanaan Soinin ollessa vielä vallassa kauhisteltiin äärioikeistosiipeä Persujen sisällä. Halla-aho oli tämän siiven kärninimi. Nyt koko puolue on tämä siiven hallussa, joten onhan se luonnollista, että nykyinen ääripää on jo ihan avoimesti fasistinen. Avoimen fasisitisen ja Halla-ahon nuivan linjan ero on kuitenkin todellisuudessa hyvin pieni. Muukalaisviha on molemmilla vahva.
 
Viimeksi muokattu:

vetti

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, CAR, HIFK (salaa)
Ei lasketa äänestysikää, koska nuorisojärjestössä Toni, 28 vuotta, Matti, 23 vuotta, Nico, 29 vuotta ja Johannes, 27 vuotta haluavat larpata Lapuan liikettä ja fasisteja.
Siis nuo ovat nuorisojärjestössä? O tempora O mores! En tosiaan ole kiinnittänyt nuorisosiipeensä mitään huomiota. Ehkä pitäisi.
 

Tadu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Ei taida saada. Halla-aho pyytää selvitystä Jaloselta ja eiköhän koko juttu sitten hiljalleen unohdu. Puolue on täynnä näitä saman aatteen ihmisiä, joten perin outoa olisi tuollaisten mielipiteiden takia erottaminen. Aikanaan Soinin ollessa vielä vallassa kauhisteltiin äärioikeistosiipeä Persujen sisällä. Halla-aho oli tämän siiven kärninimi. Nyt koko puolue on tämä siiven hallussa, joten onhan se luonnollista, että nykyinen ääripää on jo ihan avoimesti fasistinen. Avoimen fasisitisen ja Halla-ahon nuivan linjan ero on kuitenkin todellisuudessa hyvin pieni. Mukkalaisviha on molemmilla vahva.
Paljosta lyödään vetoa, että saa kenkää?
 

Ostoskassi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomen maajoukkueet, Boston Bruins, suomalaiset
Jos emopuolueessa ei ole tilaa, niin siitä vain uutta perustamaan. Ehkä persuistakin tulee sitten hallituskelpoinen.

Näyttäisi siltä, että Halla-aholla on myös mennyt vähän pata jumiin nuorisojärjestön jatkuvien toilailujen kanssa? Pitäisi Halla-ahon joko kunnolla harjata sieltä näitä sekopäitä. Voisiko, mikäli nuorisojärjestö päättää tukea näitä avoimia lausuntoja, niin voisiko PS emopuolueena irtautua kokonaan nuorisojärjestöstä ja perustaa uuden?
 

Analyzer

Jäsen
Näyttäisi siltä, että Halla-aholla on myös mennyt vähän pata jumiin nuorisojärjestön jatkuvien toilailujen kanssa? Pitäisi Halla-ahon joko kunnolla harjata sieltä näitä sekopäitä. Voisiko, mikäli nuorisojärjestö päättää tukea näitä avoimia lausuntoja, niin voisiko PS emopuolueena irtautua kokonaan nuorisojärjestöstä ja perustaa uuden?

Keskiössä on nyt ilmeisesti se, että suostuuko psnuoret sääntöuudistukseen, jonka mukaan toiminnassa voi olla mukana vain perussuomalaisen puolueen jäseniä. Näin emopuolue pystyy heittämään häiriköt ulos ja vastaavasti torppaamaan pahimpien etnonationalistien liittymisen puolueeseen ja siten psnuoriin.

Jos psnuoret eivät suostu tähän uudistukseen niin irtaantuminen tullee tapahtumaan. Tilanne on aika fifty-sixty miten Ps-nuorissa tilanne koetaan tämän uudistuksen suhteen.

Ps-nuorille on annettu aikaa hoitaa asiat sisäisesti kuntoon, mutta nyt ilmeisesti on Grönroosin ja Halla-ahon kärsivällisyys lopussa.
 

PPK

Jäsen
Suosikkijoukkue
IFK
Oppikirjaminen yritys viedä keskustelu sivuun siitä, että etnonationalistinen nuorisopoliitikko on saamassa puolueen gallupkannatuksen vastaisen toiminnan takia puolueesta kenkää. Tarpeeksi kun hokee Ohisalo, Ohisalo. Ohisalo, niin kukaan ei muista fasistijunnun potkuja.

Taitaa tuolla Jalosella olla puolueessa aika paljon samanhenkisiä ja mielenkiintoista on seurata haluavatko vallata nykyisen puolueen vai perustavatko oman porukan. Eihän tuo Laurakaan kovin kaukana vaikuta olevan tästä porukasta.

Näinhän persut toimivat. Muutaman vuoden kuluttua tämä Jalonen onkin jo jollain isommalla pallilla eikä hänen entiset fasismijutut ole enää millään tavalla radikaaleja. Halla-aho oli kymmenen vuotta sitten bloginsa turvin persujen äärikoikestolainen hörhö. Hänen kirjoituksiaan kauhisteltiin joka puolella ja saihan hän tuomionkin. Nyt se on puolueen normilinja ja näillä möläytyksillä siirretään aina kerta toisensa jälkeen sietokykyä oikeammalle ja oikeammalle. Eihän kukaan voinut kuvitella, että tämä homojen ja mamujen tappamisella unelmoiva hullu voisi olla missään merkittävässä asemassa Suomen poliittisessa kentässä.

Puolueiden nuorisojaostot ovat aina radikaalimpia, kuin varsinainen puolue. Näin ollen tätäkään ulostuloa ei voi pitää minään yllätyksenä ja juuri näinhän Halla-ahokin sanoi. Eli tiedossa on ollut nuorten ajatusmaailma ja nuorten pj sanoi, että jokainenhan saa ajatella omassa päässään niin kuin haluaa. Sehän tarkoittaa, että fasismi ei ole virallinen linja, mutta kyllä fasistitkin mahtuvat puolueeseen, ovathan hekin nationalisteja. En usko, että Jalosen ulostulo oli mikään sattuma. Tällä lausunnolla saatiin taas kerran shokeraattua ja työnettyä sietokykyä tuonnemmaksi. Tämän jälkeen joku maltillisempi rasistinen kommentti ei tunnukaan enää niin pahalta, tuomittinhan kuitenkin fasismi ja nazismi. Halla-ahon fasisimista irtisanoutuminen on yhtä tekopyhää, kuin Soinin vastaava toiminta 2011 vaalien jälkeen, jolloin hän jatkuvasti toisteli, ettei nuivien lausunnot vastaa puolueen virallista linjaa.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös