Monet vuosikymmeniä kiekkoa seuranneet ovat puhuneet kaikkien aikojen voitosta ja kaikkien aikojen joukkueesta. Miksi näin?
- Altavastaaja. On syvällä geeneissämme, että rakastamme heikomman voittoa.
- Edellisestä voitosta on riittävän pitkä aika. Joku 4 vuotta ei sitä olisi, mutta kahdeksassa vuodessa kannun hehku ehtii hiipua.
- Positiivinen ja sympaattinen Ilme. Maailmanmestareissa oli jotain raikasta ja hyväntahtoista. Ei ollut limaista ördäystä tai muuten vastenmielisiä tyyppejä taustalla. Nykynuoriso on avoimempaa ja sosiaalisempaa kuin vaikkapa vielä 2011.
- Peli-ilme. Suomi pelasi aktiivistä lätkää, jota on mukava seurata. Samanlainen fiilis tuli kuin esim. Kerhon esityksistä.
- Antisankari. Antisankarilla tarkoitetaan epätodennäköistä ja epätyypillistä voittajaa. Sellaiseen, kuten Anttilaan, on kansan helppo samaistua.
- Mörön hahmo ja tarina. Muumilaakson mörkö on pelottavan näköinen mutta loppujen lopuksi hieman traaginen hahmo. Anttilassa on ulkönäön lisäksi jotain samaa, muutakin kuin marko-mörkö-sanaleikki.
Muumilaakson Mörkö jäädyttää kaiken, mihin koskee. No, mikäs se on? Sehän on tietysti zamboni. Jos Lempäälän halliin muutetaan (pysyvästi) Mörkö-halliksi, niin Hakametsän zamboni on nimettävä ja kuvitettava Möröksi.