– Meille on äärimmäisen tärkeää tasa-arvo ja ettei kukaan ryhmä koe miltään osin epätasa-arvoa brändäyksen puolesta. Näistä lähtökohdista haluamme tutkia asiaa.
Ei kuulosta ihan ensisijaisesti myyntinäkökulmalta. Varsinkin kun fiksu markkinaekonomi siellä pingviinilässäkin taatusti tietää, että se minkä he tällaisella signaloinnilla voittavat, he samaan aikaan tuplaten häviävät isommassa massassa joka ei tiedä tällaisista asioista hölkäsenpöläystä, mutta jää ihmettelemään kun tuttua jäätelöä ei enää saakaan. Eikä me osata tuota uutuutta ostaa kun ei tiedetä mitä se on, niin otetaan Kingis.
Kun kyse on Nestlen kokoisesta firmasta, väitän että kaikki brändiä koskevat päätökset tehdään myyntinäkökulmasta. Eiköhän siellä ole laskettu hyödyt ja haitat aika tarkkaan.