Älä, älä lähde sinne. Moni ei ole tullut takaisin ja ne jotka ovat tulleet, niin…
@BOL mestarille sellainen, eli kun MML:n rekisterissä on ollut tuo omistus puoliksi. Niin kiinteistön omistushan kattaa myös sillä olevat rakennukset ja kaiken muun, eli sikäli Hellu on ollut oikeassa. Nyt kun lainhuudon jälkeen tuo on vihdoin saatu päätökseen, niin hellullahan ei ole mitään oikeutta? Ja kysymys on siis se, että tiedätkö mikä tuo käräjäoikeuden kanne on?
MML ei erikseen ole ainakaan tässä tapauksessa eritellyt kiinteistöjä ja tontteja, vaan sekä tontit että rakennukset ovat siellä kiinteistö-nimellä. Pää- ja vierastalohan sijaitsevat eri tonteillakin ja niillä on itse asiassa ihan reilu välimatkakin. Mikko on omistanut alusta saakka 100% kiinteistöt, eli tässä tapauksessa rakennukset ja tontit on omistettu puoliksi. Järkyttävä virhe tämäkin, muuten. Ja kyllä Helena tämän on alusta asti tiennyt. Tietenkin. Kunhan leikkii tyhmää ja hyväksikäytti porsaanreikää, jonka rekisteri mahdollisti.
Koko kiinteistö on ollut merkittynä MML:ssäkin muistaakseni elokuun alusta lähtien Mikolle 1/1, eli 100%, mutta se laitettiin lepäämään oliko alkuun 5.12.24 asti ja sen jälkeen 2.6.25, koska Helena teki valituksensa Minnesotan KKO:hon. Todennäköisesti laskivat, että ei maksa vaivaa parin kuukauden välein päivittää, vaan vedetään päivämäärä riittävän pitkälle, jotta KKO:sta olisi ehtinyt tulla päätös, jos olisivat ottaneet käsittelyyn. Lepäämisen voi kuitenkin ottaa pois heti, kun tarvittavat päätökset on tehty ja on lainvoimainen. Ja nyt on faksi laulanut paperit MML:äänkin. Ja siksi molemmat tontit rakennuksineen ovat nyt virallisesti Mikon. Ja koska Mikko on toimittanut 27.7.2023 päätöksen MML:ään 7.8.2023, se on nyt taannehtivasti siirtynyt Mikon omistukseen tuosta päivästä lähtien. Kuten kuuluukin, koska Helena ei missään vaiheessa Kakskerrasta valittanut.
Sellainen lisähuomio, että oikeuden päätöksissä ja esim. vanhemmuusarviossa oli esitetty jo etukäteen sellainen mahdollisuus, että Helena pyrkii käyttämään Kakskertaa vipuvartenaan Mikkoa vastaan. Eli, hyvin olivat kartalla siellä. Sitä eivät ehkä osanneet ottaa heti alussa huomioon, että Helena pettää tässäkin asiassa lupauksensa eikä niitä tarvittavia asiakirjoja allekirjoittanut. Ja siksipä hänellä onkin se 14 päivän vankeustuomion oikeuden halventamisesta Minnesotassa odottamassa.
Helena on viime keväänä laittanut pyynnön Varsinais-Suomen käräjäoikeuteen pesänjakajan määräämisestä Kakskerran osalta. Ja se on se hänen kesken oleva keissinsä, mihin nyt vetoaa. Ymmärtääkseni sen suhteen ei ole tapahtunut yhtään mitään, koska Turun hovioikeuden päätöksellä Suomella ei ole tässä asiassa toimivaltaa. Ja myös, että kaikki Minnesotan päätökset pitävät Suomessa sellaisenaan, ilman erillistä vahvistusta. Ja tämä on ihan Helenan oman halun mukainen tilanne.
Se Helenan mielestä kesken oleva keissi on siis odottanut Minnesotan päätöksiä ja ne on nyt tehty ja ovat lainvoimaisia, joten on vain ajan kysymys, milloin sieltä ilmoitetaan Helenalle, että asia ei etene mihinkään suuntaan. Tai näin ainakin mun järki sanoo. Muutenhan kaikki asiat voisi avata uudelleen ja avioerokin pitäisi käsitellä uudelleen. Ja Mikko nyt on kuitenkin jo uusissa naimisissakin :D.
Voi olla, että Helena on tästä käräjäoikeuden päätöksestä jopa tiedon jo saanutkin, mutta koska hän ei jaksa lukea sähköpostejaan eikä mediat ole tästä uutisoineet, jotta mukilaiset voisivat häntä tiedottaa, siksi asia on mennyt Helenalta täysin ohi. Mutta mahdollista on sekin, että se Helenan hakemus on siellä jossain pinon pohjalla ja siellä on muutama muu akuutimpikin keissi, jolloin Helena saanee tiedon, kun joku ehtii hänen täysin turhan hakemuksensa käsitellä.