Oletko kuullut sellaisista asioista kuin johtaminen ja vastuu? Tuolla logiikalla voisi kysyä, että mitä ihmettä me ministereillä ja hallituksella tehdään kun aina löytyy asiantuntijat, ammattilaiset ja virkamiehet, jotka hoitaa homman kotiin.Hallitusko siellä rokottaa ja hoitaa terveydenhuoltoa? Voi elämänkevät jos hallituksen pitää mennä opastamaan miten rokotetaan. Eiköhän terveydenhuollossa ole omat ammattilaiset.
Tähän viittasi myös mm. Elina Lepomäki vastikään.
"– Itseäni alkoi suoraan sanoen pelottamaan, kun pääministeri myöntää, että tässä on tehty virheitä ja osittain on epäonnistuttu, mutta hän ei kanna siitä mitään vastuuta. Viime kädessä hänellä on perustuslain mukaan valtioneuvoston johtajana täysi toimeenpanovalta ja on syytä olettaa, että hän myös kantaa täyden vastuun."
"Lepomäen mukaan on kuitenkin hyvä, että EU on ollut rokotehankinnoissa aktiivinen.
– Se on pienen maan etu. Mutta sekään ei poista sitä, että lopulta pääministerillä ja hallituksella on vastuu Suomen rokotestrategian onnistumisesta, Lepomäki sanoo.
– Johtaminen ei tarkoita sitä, että Marin itse kävisi rokottamassa ihmisiä. Vaan sitä, että kattavalla ja ennakoivalla suunnittelulla luodaan strategia ja mahdollisesti useampikin vaihtoehtoinen strategia ja määritellään vastuualueet paitsi päätöksenteon, myös toimeenpanon hierarkiassa, että kuka on vastuussa mistäkin. Lepomäki sanoo."

Elina Lepomäki syyttää pääministeri Marinia vastuunpakoilusta koronarokotusten hitaudessa: ”Alkoi suoraan sanoen pelottamaan”
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo: ”Hallituksen on huolehdittava siitä, että Suomi saa oikeudenmukaisen määrän rokotteita”
Viimeksi muokattu: