Mainos

Kenestä Keskustan uusi puheenjohtaja?

  • 11 278
  • 102

Fordél

Jäsen
Matti Vanhanen, tuttavallisemmin Vanhasen Masa on siis nyt ilmoittaunut, ettei jatka Keskustan puheenjohtajana vaan puolueella on uuden pj:n valinta edessä kesän 2010 puoluekokouksessa. Ketäs arvon palstaveljet ja -siskot veikkaavat hänen seuraajakseen?

Jos kysymys olisi esitetty vaikka vuosi sitten, olisi vastaus taitanut olla yksiselitteinen eli Paula Lehtomäki. Myös Antti Kaikkosta olisi varmasti esitetty ja erittäin vakavalla naamalla, mutta nyt tilanne on sekä Lehtomäen että Kaikkosen kohdalla toinen. Molempien tähti on ollut laskussa ja varsinkin Kaikkosta on nyt vaikea kuvitella puolueen johtoon. Lehtomäki on edelleen ykkösvaihtoehto.

Muista nimistä esille voisi nostaa Anu Vehviläisen, Mari Kiviniemen ja Kimmo Tiilikaisen. Joka tapauksessa aika köykäsiä nimiä nämä, joten kyllähän tässä on paikat pedattu Lehtomäelle.
 

DAF

Jäsen
Suosikkijoukkue
se kolmikirjaiminen. PISTI PALLON MAALIIN
Lehtomäki-Kiviniemi on varmaan aika selkeä lähtökaksikko, kun oikeastihan sitä pääministeriäkin pitäisi vaihtaa samalla. Kepu jättää tuon takaportin siihen, ettei sanota vaihdetaanko juuri siksi, ettei vielä tiedetä, kenet valitaan. Itse nostaisin kyllä mukaan ainakin Tuomo Puumalan, vaikka onkin ekakautinen ja vielä suhteellisen tuntematon. Tuomo on kohtuullisen "keskustan näköinen" kaveri, ja olisi taas sitten ihan uuden polven veto johtoon. Karu totuushan on se, että Kiviniemikin on jo puoluejohtoon hiukan vanha.

Kaikkosellehan tää homma oli pelattu, mutta ei kai se voi olla enää mahdollista.
 

kovalev

Jäsen
Onpa uusi puheenjohtaja kuka tahansa, vaihdos tullee nostamaan keskustan gallup-kannatuksen sinne oikeisiin keskustalukuihin kokkareiden kantaan. Tämä taas on mitä virkistävintä ajatellen seuraavia eduskuntavaaleja. Kokkareet voivat unohtaa sen varman pääministeripestin, kun maakunnissa ryhdytään taas hakemaan Raktorilla naapurin sairasta leskirovuvaa äänestämään.
Mari Kiviniemeä veikkaan. Lehtomäen juna meni jo?
 

Evil

Jäsen
Suosikkijoukkue
Devils, HIFK, Arsenal, Athletic Club de Bilbao
Nyt kun Ahti ja Johannes ovat jo menneet manalle, on vaihtoehtoja tasan yksi. Vanha kunnon Velmu Väyrysilmä eli Väyrysen Paavo. Perintöprinsseiksi sitten nämä nuoret pojat, Pekkarinen ja Kääriäinen.

Älkääkä naurako, ei tämä ole vitsi. Tämä ilmentää Kepun dynaamisuutta, nykyaikaisia arvoja ja nuorekkuutta.
 

M@rko77

Jäsen
Suosikkijoukkue
LFC, FC Lahti ja Pelicans
Kyllä se jompikumpi rouvista on - eli Lehtomäki-Kiviniemi. Toki Marin tavanneena olisin hänen kannallaan, mutta perstuntuma on, että Paulalla eniten kentän kannatusta. Saa nähdä, tiukaksi vetää.
 

Palstalegenda

Jäsen
Suosikkijoukkue
Naapurin mummo, Eveliina Määttänen, Ukraina
Nyt kun Ahti ja Johannes ovat jo menneet manalle, on vaihtoehtoja tasan yksi. Vanha kunnon Velmu Väyrysilmä eli Väyrysen Paavo.
Jos tässä kerran niin rajoittuneissa vaihtoehdoissa kuin elävissä pitäydytään, niin Paavohan se ehdottomasti olisi vaihtoehto numero yksi. Millä puolueella on järkevästi toimiessaan varaa heittää 40 vuoden kokemus pois johtavalta paikalta, etenkään kun ei nyt ketään nuorta superkykyä ole tarjolla. Kaikkonen on liian lipevä retale ja Lehtomäki liian nainen. Vai ovatko ja olivatko ne Urpilainen tai Jäätteenmäki jotenkin toimivia vaihtoehtoja? Faksi lauloi ja verkkosukissa lehteen ja sitten gallupeissa alamäkiajon MM-kisoihin. Muita ei kannata edes miettiä jos ei halua tehdä vässykkämäisiä itälöitä ja heinäluomia.

Voihan se olla, että presidentinvaalien jälkeen pitäisi taas valita uusi puheenjohtaja, vaan ainakin sinne asti Paavo Väyrynen olisi todellinen raskaansarjan suurnimi, itäsuhteiden ruumiillistuma, dostojevskinsakin kimilsungmaisesti ainutlaatuisesti kolmessä päivässä lukenut ja legendan statuksella varustettu suurnimi jo vuosikymmeniä!
 

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Nyt kun Ahti ja Johannes ovat jo menneet manalle, on vaihtoehtoja tasan yksi.

Tiedot kuolemastani ovat vahvasti liioiteltua tietoa, tosin täällä on kyllä aika kuuma, mutta nettiyhteys toimii. : ) (Ahti moi...)

Lähes kuka vaan korvaa sattuma-Matin. Ei Keskustan tilanne nyt niin huono ole kykyjen osalta, ettei Mattia saataisi korvattua. Kun Anneli valittiin puoluejohtajaksi ennen Irak-gatea, niin Matti jäi neljänneksi, kun valittiin puoluejohtajaa avoimella vaalilla parhaista ehdokkaista. Vahinko tosin, että Olli Rehnillä on enemmän käyttöä EU:ssa kuin Suomen politiikassa.
 

Daespoo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hameenlinna Moderators
Jow PJ on joku muu kuin Lehtomäki tai Kiviniemi niin syvästi ihmettelen.

Kiviniemen asema maakunnissa on varmaan liian heikko haastoon joten eiköhän siitä tule vara-PJ ja Kepun kakkonen.
 
Suosikkijoukkue
TuTo
Kiviniemen mahdollisuudet ovat aika heikot. Keskustan syvät rivit pudottivat hänet viimeeksi puheenjohtajistosta kokonaan eikä hänen yrityksensä olla stadilainen oikein maaseudulla tuo pisteitä. Lisäksi karisma on olematon, ei siis luulisi olevan mitään mahdollisuuksia vaikka kisaan lähteneekin.

Minä kannatan tehtävään Antti Rantakangasta. Tämä ankea tapaus olisi puolueelle ihan sopiva puheenjohtaja. Halua hänellä varmasti olisikin, joten nyt kaikki kepulit joukolla Anaa äänestämään.

Tosielämässä Lehtomäkeä ei voita kukaan mikäli hän tehtävään haluaa.
 

msg

Jäsen
Oma suosikkini on vaalirahakohun aloittanut umpirehellinen kepuli Timo Kalli. Perässä sitten kolmikko Kääriäinen, Väyrynen ja Pekkarinen sekä mustana hevosena Kanki-Kaikkonen. K
 

Pressiboxi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Palloseura
Kaikki me tiedetään, että rikoo on riskillä ruma. Eli Kiiminkijoen suuri poika on Kepun seuraava pj ja Suomen pääministeri. Taitaa tulla kesä!

Näenkö jo uuden UKK-dynastian syntyvän?
 
Viimeksi muokattu:

Pressiboxi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Palloseura
Ei tuohon paikkaan voi laittaa ainakaan mitään ruudinkeksijää, eiköhän tämä ole pedattu Kurikan Ryhdin Juha Miedolle!

Kova huuto! Ehkä Harri Rinne vielä kulttuuriministeriksi niin se on siinä. Paavo M. Petäjänkylki on kova "rospekti" myös sikäli kun on kepulainen.
 

Mas@

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Lassi Etelätalo
Antti Rantakangas se on.
 

scholl

Jäsen
Toivon sydämeni pohjasta, että Jatkoaika tukee virallisesti Eero Lankiaa Keskustan puheenjohtajaksi. Demareille on jo saatu sopiva henkilö johtoon, joten jos kepulle vielä sama onnistuu niin meillä kokoomuslaisilla on sitten kissan päivät.

Karmein vaihtoehto olisi Paula Lehtomäki. Suomen maalaisin nainen takuulla yrittäisi saada siinä tapauksessa kansantanhut pakolliseksi aineeksi koko maassa peruskouluihin ja lukioihin.
 
Suosikkijoukkue
Die Nationalmannschaft, Bayern München, HIFK
Tosielämässä Lehtomäkeä ei voita kukaan mikäli hän tehtävään haluaa.
Näin se taitaa olla. Erittäin terävä ja ihmisten kanssa toimeen tuleva ihminen, herättää kanssakäymisellään sympatioita myös puoluerajojen yli. Ei myöskään pahemmin ärsytä ihmisiä, paitsi Kepua periaatteen vuoksi vihaavia nihilistejä siinä missä kepulaiset yleensäkin.

Puumalaa en kunnolla tunne, mutta nuori mies keräsi viime ek-vaaleissa ison äänisaaliin. Pitää ottaa seurantaan. Aika tapaus olisi jos ekan kauden kansanedustaja ja olisiko vielä eduskunnan nuorin (?) yltäisi puolueensa puheenjohtajaksi.

Kepun johtoon ja ennen kaikkea puoluesihteeriksi pitäisi saada vähitellen kunnon porvariyhteistyön nimiin vannovia tyyppejä. Korhonen olisi jo aikaa sitten joutanut vaihtoon, ja tämä olisi ollut Kepullekin kaikin puolin hyödyksi. Tuollaisen ketkun mukana roikottaminen ei voi olla pitkän päälle mistään kotoisin. Kepun maakuntaraati junttasi aikanaan Korhosen hommaansa, vaikka Mikko Alkiokin olisi ollut tarjolla. Siinä meni aikanaan yksi hyvä tilaisuus viedä Kepu selkeästi 2000-luvulle.
 

Ilmari

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Jarmo Korhonen

Jarmo Korhonen on enemmän kuin oikea mies kepun puheenjohtajaksi. Se olisi niin lystiä lukea lehdistä miehen katoamisista perunakellarin syövereihin, kun häneltä kaivattaisiin lausuntoja päivän polttaviin asioihin.
 

scholl

Jäsen
Ei myöskään pahemmin ärsytä ihmisiä.

Nyt kyllä korvat heiluu. En tunne ketään, jota Lehtomäki ei ärsyttäisi. Sehän on full lande. Puhuu kuin mikäkin maatalousnäyttelyn eukko. Ei tuollainen voi olla vakavasti otettavan puolueen puheenjohtaja. Mutta ehkä viljelijöiden puolue ei olekaan vakavasti otettava. Hyvä huomio minulta.

En tajua, minkä ihmeen takia puhutaan heti uudesta pääministeristä. Olihan Holkerikin pääministeri, vaikkei ollut puolueen puheenjohtaja. Antaisivat nyt hemmetti hallituksen tehdä työnsä loppuun.
 

Stonewall

Jäsen
Suosikkijoukkue
RoKi
Väyrynen olisi ilman muuta paras puheenjohtaja. Voi sitä kitinää mitä hänen valintansa saisi etelän vetelissä aikaan. Voin jo kuvitella :) Voisivat vaikka vedättää jengiä kuukauden parin ajan ihan vaan otsikoiden saamiseksi, vaikka oikeasti valitsisivatkin jonkun Olli Rehnin tai kenet vaan.
 
Suosikkijoukkue
Turun Palloseura
Lehtomäki kyllä ketkutteli Kepu-risteilyllä persettään karaokelavalla siihen malliin, että näinköhän Urpilaisen räppivideokin jäi kakkoseksi?

Mutta joo, kissatappeluksi taitaa mennä ensi eduskuntavaaleissa kamppailu toiseksi suurimman puolueen asemasta Kokoomuksen jälkeen, eli vaikea kuvitella kepusta ketään vakavasti otettavaa ehdokasta Lehtomäen haastajaksi pj:ksi.
 

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Väyrynen on nykyään ihan leppoisa setä. Paavo on kasvanut aikuiseksi, ainakin julkisuuteen päin. Nykyään Paavo pärjää jopa jossain "Miitta-täti"-ohjelmassa siinä missä Kari Tapio tai Mikael Jungner. Ketä Paavo Väyrynen muka enää ärsyttäisi kepun pj:n hommissa ja pääministerinä reilut puoli vuotta.
 

Daespoo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hameenlinna Moderators
Nyt kyllä korvat heiluu. En tunne ketään, jota Lehtomäki ei ärsyttäisi. Sehän on full lande. Puhuu kuin mikäkin maatalousnäyttelyn eukko. Ei tuollainen voi olla vakavasti otettavan puolueen puheenjohtaja. Mutta ehkä viljelijöiden puolue ei olekaan vakavasti otettava. Hyvä huomio minulta.

Kaikki on suhteellista. Sanotaanko näin että Kepulaisista Lehtomäki on sieltä vähiten ärsyttävimmästä päästä, Kiviniemi ehkä kaikkein vähiten ärsyttävä.

Toisessa ääripäässä on sitten Sika-Liisa, Pave, Kelmi-Korhonen, Juhantalo jne. joita ei voi selvinpäin kuunnella ilman että alkaa vituttamaan.
 

Eino_Mies

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Vanhasen seuraaja on tietenkin Uusis. Ja hänestä tulee samantien myös ensi kesänä pääministeri. Kiviniemet, Lehtomäet ja Rantakankaat ovat pelkkiä statisteja kun Uusis kerää Kepun kenttäväen lähes yksimielisen kannatuksen.
 

Vanha Len

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Boners
Vanhasen seuraaja on tietenkin Uusis. Ja hänestä tulee samantien myös ensi kesänä pääministeri. Kiviniemet, Lehtomäet ja Rantakankaat ovat pelkkiä statisteja kun Uusis kerää Kepun kenttäväen lähes yksimielisen kannatuksen.

Uusis (vittu mikä nimivääntö) voisi olla sopiva mies tuohon mutta sanoo asiat liian suoraa ja totuudenmukaisesti. Hieman poikkeava poliittisessa genressä siis. En mä kyllä tiedä saiko tukea maailmanlopun jutuilleen puoluekamuiltaan.

Oikein luonikas mies tuo on ja osaa olla median keskellä rennosti. Naisetkin tykkäävät. Vittu...nyt kun sanoit niin Uusis ei taitaisi olla pöllömpi tuohon pestiin.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös