Oma toiveeni tähän toisen prosessikauden (luetaan: katastrofikauden) loppuun:
- Heiskanen & Hämäläinen pihalle per heti. Tänään!
Seppäsen käsi taskuun ja rahaa sen verran esiin, että saadaan joku vakavasti otettava valmentaja, joko kevään pätkäsopimuksella tai vaihtoehtoisesti pitkän tähtäimen suunnitelmalla, jossa JYP lupaa, että seuraavan 2,5 vuoden aikana vain heikon sarjasijoituksen (määritelty tarkasti, esim. "ensimmäisellä maaottelutauolla viimeisestä playoff-paikasta saa olla max. 5 pistettä jäljessä") tai suoranaisen työsuojelullisen tai rikollisen toiminnan vuoksi voidaan valmentaja kenkiä pois. Muuten pelillisesti valmentajalla on vapaat kädet ja sitä kautta myös vastuu.
- Viitaselle annetaan toiminnastaan viimeinen varoitus. Jos ensi kaudeksi ei saada talven aikana kasaan uskottavaa joukkueen runkoa (jatkot ja uudet pelaajat), työsuhde päättyy Huhtikuussa. Ansaitsisi potkut heti, ja oikeastaan jo vuosia sitten, joten jos jonossa on vaikka Holtarin paluu eläkkeeltä tai joku sata varma ammattilainen, niin sit voidaan hoitaa hetikin.
- JYP palkkaa viestintäkonsultin kouluttamaan Seppäsen, uuden UTJ:n, Tj:n, valmennuksen ja vaikka vielä kapteenistonkin siten, että viestinnän perusteet ovat selvillä kaikilla! Lisäksi käydään selkeästi läpi kuka kommentoi ja missäkin tilanteessa ulospäin.
- Seuran hallitus yhtenä äänenä (mutta jonkun muun toimesta kuin Seppäsen) vakuuttaa, että laiva käännetään ja liikkeelle lähdetään puhtaalta pöydältä. Tulevaisuuden JYP-organisaatio on erilainen kuin tämän kauden karille ajanut ja lähes kaikessa epäonnistunut organisaatio.
En tiedä kuinka paljon näillä toimilla saataisiin enää tätä tai ensi kautta pelastettua, mutta en hirveästi muuta ulospääsyäkään nykykurimuksesta näe, keskipitkälläkään tähtäimellä.