Aina on innoissaan, kun huomaa että sinne on tullut iso kasa uusia viestejä. Sitten vituttaa, kun siellä tyypit keskustelee siitä, että mikä on heidän määritelmänsä mukaan huhu.
Torson epäkunnioittava asenne kaikkia muita kohtaan on niin järisyttävällä tasolla, että se aiheuttaa väkisinkin turhaa vääntöä ja negatiivista ilmapiiriä ympäri palstaa.
Aikamoisen vaikutuksen olen saanut sinussa aikaan, kovin erikoisen, mutta kuitenkin.Torso saa jatkuvasti erittäin negatiivista palautetta ja sitä tulee todella suurelta määrältä käyttäjiä.
Näköjään en kun ei oo tunnukset hävinnyt. Lets go!Et lopeta kirjoittelua, saati poistata tunnuksia.
Tätä odotetaan!Kohta pääsee Jokerit takaisin Liigaan ja keskustelu on aiempaa antoisampaa.
Vaihteeksi pelikieltoa, kun puhuu kerrankin asiaa! Jännä että trollailulla tulee järkevämpää tekstiä.Palsta on hieman siedettävämpi seuraavan kuukauden ajan, kun eräs pistelinko sai kuukauden kakun. Kiitos tästä.
Tuoreehko jäsen.. Sama keskustelu käydään täällä keskimäärin kerran kuukaudessa. Sääntö nyt tuntuu olevan ja pysyvän, vaikka siitä on varmasti keskusteltu täällä enemmän kuin muista Jatkiksen pykälistä yhteensä.En ihan ymmärrä tätä "henkilöllisyyden arvuutteluista" johtuvia pelikieltoja. Jotkut näistä ovat siis ihan selviä tapauksia ja pelikiellon arvoisia, mutta sitten on taas esim. tämä tänään tullut @Mutanen saama kuukauden pelikielto. Eikö modeilla ole yhtään pelisilmää tällaisissa tapauksissa, joissa se pelikiellon aiheuttanut viesti on lähinnä (hyvälläkin) huumorilla kirjoitettuja. Tuo Mutasenkin kirjoittama viesti oli täyttä huumoria ja ihan hauskaakin sellaista. Ja vielä kuukauden pelikielto siitä viestistä.
Plz, hieman pelisilmää @Moderaattorit noissa "henkilöllisyyksien arvuutteluissa", kiitos!
Tuo henkilöllisyyden arvuuttelu -pykälä on harvinaisen selkeä, myös tuon mainitun nimimerkin tapauksessa, ja siitä tulee kakkua tasapuolisesti. Varmaan suurin osa noista "moi x" -heitoista on läppää, mutta linjaus on selkeä, eli häkki heiluu huumoristakin, ja mielestäni näin on hyvä.En ihan ymmärrä tätä "henkilöllisyyden arvuutteluista" johtuvia pelikieltoja. Jotkut näistä ovat siis ihan selviä tapauksia ja pelikiellon arvoisia, mutta sitten on taas esim. tämä tänään tullut @Mutanen saama kuukauden pelikielto. Eikö modeilla ole yhtään pelisilmää tällaisissa tapauksissa, joissa se pelikiellon aiheuttanut viesti on lähinnä (hyvälläkin) huumorilla kirjoitettuja. Tuo Mutasenkin kirjoittama viesti oli täyttä huumoria ja ihan hauskaakin sellaista. Ja vielä kuukauden pelikielto siitä viestistä.
Plz, hieman pelisilmää @Moderaattorit noissa "henkilöllisyyksien arvuutteluissa", kiitos!
Henkilöllysyyden arvuuttelu ei paljasta yhdenkään palstalaisen oikeaa identtitettiä, oli se sitten heitetty huumorilla tai ei. Henkilöllisyyden paljastaminen on taas täysin eri keissi ja siitä pitää tietenkin saada ikuinen banni. Mielestäni tuo todella typerä sääntöpykälä voitaisiin poistaa kokonaan ja modet voisi keskittyä enemmän trollien bannaamiseen, sillä niiden määrä kasvaa koko ajan.Tuo henkilöllisyyden arvuuttelu -pykälä on harvinaisen selkeä, myös tuon mainitun nimimerkin tapauksessa, ja siitä tulee kakkua tasapuolisesti. Varmaan suurin osa noista "moi x" -heitoista on läppää, mutta linjaus on selkeä, eli häkki heiluu huumoristakin, ja mielestäni näin on hyvä.
Tämä ikuisuuskeskustelu tästä aiheesta pelkästään todistaa sen, että monia palstalaisia vituttaa todella paljon nämä kyseiset kuukauden pelikiellot, ja se ei todellakaan aiheuta positiivisempaa asennetta moderaattorien suuntaan.
Ei se kuitenkaan pitäisi olla liikaa vaadittu jättää kaikki ne "läpälläkin" heitetyt moi-viestit pois, koska sääntö on hyvin yksiselitteinen. Jos ei noinkaan yksinkertaista asiaa kykene sisäistämään, on se kuukausi täysin ansaittu.Henkilöllysyyden arvuuttelu ei paljasta yhdenkään palstalaisen oikeaa identtitettiä, oli se sitten heitetty huumorilla tai ei. Henkilöllisyyden paljastaminen on taas täysin eri keissi ja siitä pitää tietenkin saada ikuinen banni. Mielestäni tuo todella typerä sääntöpykälä voitaisiin poistaa kokonaan ja modet voisi keskittyä enemmän trollien bannaamiseen, sillä niiden määrä kasvaa koko ajan.
Edit: Tämä ikuisuuskeskustelu tästä aiheesta pelkästään todistaa sen, että monia palstalaisia vituttaa todella paljon nämä kyseiset kuukauden pelikiellot, ja se ei todellakaan aiheuta positiivisempaa asennetta moderaattorien suuntaan.
No, se nyt vaan on minun mielipide että sääntö joutaisi roskikseen, sillä se on täysin turha kun ei kenenkään henkilöllisyyttä paljasteta arvuuttelemalla. Mutta, toki minäkin noudatan kiltisti sääntö, kun se kerran jostain ihme syystä on keksitty sinne ja tosiaankin vielä lasketaan todella vakavaksi rikkeeksi kun siitä sa armotta kuukauden verran penalttia.Ei se kuitenkaan pitäisi olla liikaa vaadittu jättää kaikki ne "läpälläkin" heitetyt moi-viestit pois, koska sääntö on hyvin yksiselitteinen. Jos ei noinkaan yksinkertaista asiaa kykene sisäistämään, on se kuukausi täysin ansaittu.
Henkilöllysyyden arvuuttelu ei paljasta yhdenkään palstalaisen oikeaa identtitettiä, oli se sitten heitetty huumorilla tai ei. Henkilöllisyyden paljastaminen on taas täysin eri keissi ja siitä pitää tietenkin saada ikuinen banni. Mielestäni tuo todella typerä sääntöpykälä voitaisiin poistaa kokonaan ja modet voisi keskittyä enemmän trollien bannaamiseen, sillä niiden määrä kasvaa koko ajan.
Edit: Tämä ikuisuuskeskustelu tästä aiheesta pelkästään todistaa sen, että monia palstalaisia vituttaa todella paljon nämä kyseiset kuukauden pelikiellot, ja se ei todellakaan aiheuta positiivisempaa asennetta moderaattorien suuntaan.
Edit: Tämä ikuisuuskeskustelu tästä aiheesta pelkästään todistaa sen, että monia palstalaisia vituttaa todella paljon nämä kyseiset kuukauden pelikiellot, ja se ei todellakaan aiheuta positiivisempaa asennetta moderaattorien suuntaan.
No just näin. Lisäksi ne viestit on 99,99% tapauksista sellaisia että mitään muuta niissä ei lue kuin se "Moi Darth Vader!", joten lisäarvo keskusteluunkin on ihan täysi nolla.Ei se kuitenkaan pitäisi olla liikaa vaadittu jättää kaikki ne "läpälläkin" heitetyt moi-viestit pois, koska sääntö on hyvin yksiselitteinen. Jos ei noinkaan yksinkertaista asiaa kykene sisäistämään, on se kuukausi täysin ansaittu.
Jos arvuuttelua ei olisi kielletty, niin kaikenlaisesta arvuuttelusta lähtisi helposti liikkeelle lisää arvuuttelua ja "tutkintaa", joka todellakin vaarantaa anonymiteetin. Ja vaikka kyse olisikin vain yksittäisestä arvuuttelusta, niin pelkästään se saa muut pohtimaan, että onkohan tuossa perää ja osa voi uskoa siinä olevan perää, jolloin anonymiteetti on vaarannettu, olipa arvuuttelu sitten oikeassa tai ei.Henkilöllysyyden arvuuttelu ei paljasta yhdenkään palstalaisen oikeaa identtitettiä, oli se sitten heitetty huumorilla tai ei. Henkilöllisyyden paljastaminen on taas täysin eri keissi ja siitä pitää tietenkin saada ikuinen banni. Mielestäni tuo todella typerä sääntöpykälä voitaisiin poistaa kokonaan ja modet voisi keskittyä enemmän trollien bannaamiseen, sillä niiden määrä kasvaa koko ajan.
Edit: Tämä ikuisuuskeskustelu tästä aiheesta pelkästään todistaa sen, että monia palstalaisia vituttaa todella paljon nämä kyseiset kuukauden pelikiellot, ja se ei todellakaan aiheuta positiivisempaa asennetta moderaattorien suuntaan.
Jatkoaika ottaa anonymiteetin vakavasti ja se on iso syy sille, että merkittävä osa palstalaisista täällä viihtyy. Tästä tulisi merkittävästi huonompi palsta, jos asiaa ei otettaisi vakavasti. Itse ainakin koen, että jatkoaika menettää paljon vähemmän siinä, että kyseisestä sääntöpykälästä eri mieltä olevat jättävät palstan, kuin siinä, että kyseinen sääntöpykälä poistetaan käytöstä.