Jatkoajan TOP-50 NHL-pelaajat kaudelle 2022–2023 listaus & äänestys

  • 30 888
  • 255

aessi

Jäsen
Suosikkijoukkue
TBL & Elias Pettersson
Toki tuo Kaprizovin tykkikausi vaikuttaa arvioihin, mutta hankala kyllä nähdä herroja näin arvotettuna, vaikka värilasit päässä tätä tarkastelenkin.
Tätäkin voisi haastaa sen verran, että Kaprizovin tulo nosti tuossa joukkueessa aika monta jopa huonoa/keskinkertaista pelaajaa ihan uudelle tasolle ja on se pelillinen moottori vielä laiturina tuolle joukkueelle. Hitto joku Zuccarello takoi yli 90 pisteen tahtia edellisen kauden ja ikää oli jotain 35v? Juu, ei varmaan Marnerikaan ihan sitä arvostusta saa mitä kuuluisi saada, mutta itse ottaisin näillä näytöillä ensiksi Kaprizovin ja sitten Marnerin draftissa.
 

Eugene

Jäsen
Suosikkijoukkue
Edmonton Oilers, SaiPa, Ketterä
Itse laitoin MacKinnonin ykköseksi, koska hän on ensinnäkin voittanut Stanley Cupin ja on kokonaisvaltaisempi pelaaja kuin McDavid. Jälkimmäinen takoo kyllä valtavia pistemääriä runkosarjassa ja näillä näkymin myös pudotuspeleissä, mutta niin kauan kun häneltä puuttuu tuo mestaruussormus, on hän kakkosena.
Arvostan itsekin MacKinnonin korkealle ja varmasti on vähän värilasejakin päässä, mutta niin pitkään kun jääkiekko on joukkuepeli, eikä yksilöurheilua, niin pelaajien arvostaminen voitettujen joukkuepalkintojen suhteen on mielestäni aika kyseenalainen näkökulma.
 

hooceebruins

Jäsen
Suosikkijoukkue
Boston Bruins, Janette Lepistö
Itsekin tiputin Ovien aika alas listalla. Ei ehkä tuo enää joukkueelle sitä kaikkea mitä aiemmin.
 

Jippo

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Arvostan itsekin MacKinnonin korkealle ja varmasti on vähän värilasejakin päässä, mutta niin pitkään kun jääkiekko on joukkuepeli, eikä yksilöurheilua, niin pelaajien arvostaminen voitettujen joukkuepalkintojen suhteen on mielestäni aika kyseenalainen näkökulma.

En ole varsinaisesti eri mieltä, mutta tuon argumentin voi nähdä myös täysin päinvastaisena perusteluna. Koska jääkiekko on joukkuelaji, kaikkein kovimmat pelaajat ovat he, joiden joukkue voittaa.
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Sellainen huomautus tähän väliin, että olin hienosti onnistunut pitämään parin äänestäjän sarakkeet piilotettuina pisteitä laskiessani. Noh, eivät vaikuttaneet lopputuloksiin ja TOP5:n pisteet on käyty korjaamassa. Ankaraa facepalmausta aiheutti siitä huolimatta. Ainoa maininnan arvoinen lisäys on se, että Makar oli ykkösenä kolmella äänestäjällä, ei vain yhdellä.

Nyt sitten osaa olla tarkkana jatkossa, kun homma ei ole aivan päiväselvä läpijuoksu.
 

alwahla

Jäsen
Suosikkijoukkue
Calgary Flames, Montreal Canadiens, HIFK
Hauska huomata, miten oma mielipiteeni jostain pelaajasta saa näin paljon huomiota. Siitäkin huolimatta pysyn edelleen kannassani eli MacKinnon on ykkönen ja McDavid kakkonen.
 

Yön Kärppä

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Ihan mielenkiinnostani @Denverin Munasyndi kyselen, että kauanko tällainen listaus vie sinulta aikaa. Teetkö näitä ihan huvin vuoksi vai tuleeko ihan työn puolesta seurattua NHL:ää?

Ei missään nimessä tarvitse vastata, jos kysyin liian henkilökohtaisia.
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Ihan mielenkiinnostani @Denverin Munasyndi kyselen, että kauanko tällainen listaus vie sinulta aikaa. Teetkö näitä ihan huvin vuoksi vai tuleeko ihan työn puolesta seurattua NHL:ää?

Ei missään nimessä tarvitse vastata, jos kysyin liian henkilökohtaisia.
Teen ihan omaksi ilokseni ja ei tämä aikaa vie, pelkkään kirjaamiseen ja laskemiseen on mennyt nyt intensiivivaiheessa keskimäärin ehkä tunti per päivä. Enemmän tämä vie aikaa siksi, että hakkaan vapaa-ajallani F5:sta uudelleen ja uudelleen, josko täällä olisi herännyt taas uutta keskustelua.

Jos osaisin aikuisten oikeasti mitään excelin hienouksia (toimivat migraatiot ja vähän monimutkaisemmat kaavat), niin aikaa menisi puolet vähemmän.

Luen monipuolisia artkkeleita eri joukkueisiin keskittyviltä kirjoittajilta, paneudun toisinaan edistyneisiin tilastoihin ja tiirailen tiiviisti hailaitteja ja ottelukoosteita netistä. Matseja valitettavasti katson ehkä vain noin viitisen kappaletta kaudessa. Yöllä kun perhana haluaisi nukkua. Menneellä kaudella YLE ja Coloradon finaalipaikka lisäsi kyllä katsottujen otteluiden määrää normaalista.

Fantasiakiekko on hauskaa.

Itseironista autoilutermiä käyttäen, olen NHL:n seuraamisen ja asiantuntemuksen osalta jotakin "keskimääräistä parempaa kuskia" vastaavaa.
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Tähän mennessä saapuneiden äänien (29/34) perusteella toisesta äänestyksestä tulee erittäin mielenkiintoinen. Seitsemällä pelaajalla on edelleen hyvät mahdollisuudet päästä sijoille 6-10 ja ainoastaan kolme kaveria on tippunut kelkasta selkeästi pois. Jännitys tulee säilymään loppuun asti. Esilistoilla TOP10-sijoituksia tuli mm. Patrick Kanelle, Brayden Pointille, Adam Foxille, Jonathan Huberdeaulle, Patrice Bergeronille sekä Brad Marchandille. Mielenkiintoista nähdä, kuka äänestettävistä kelpaa tässä tilanteessa korvikkeeksi.
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Toinen äänestys on päättynyt ja pisteet laskettu! 34/34 osallistuneista äänesti hyvissä ajoin ennen deadlinea ja siitä johtuen tulokset saadaan jo nyt julki.

Leka on lyöty pöytään ja seuraavan äänestystaulukon viisi parasta pääsivät miehittämään sijoja 6-10.

Pelaaja12345Pisteitä yhteensä
Victor Hedman D94637184
Andrei Vasilevski G96173178
Aleksander Barkov C56754168
Nikita Kucherov W26425110
Sidney Crosby C53332108
Roman Josi D3245498
Igor Shesterkin G1145470
Kirill Kaprizov W423260
Mikko Rantanen W231242
Artemi Panarin W12

Kärkikolmikko karkasi heti kättelyssä muilta ja erot jäivät pieniksi. Barkov oli monien äänestyslipukkeella mukana, mutta ei yhtä usein kärjessä kuin Tampan kantavat voimat. Vastaavasti Kucherov sai enemmän ääniä kuin Crosby, mutta Crosbyn viisi ykkössijaa kärjistivät tilanteen lopulta niin, että ero oli pienin mahdollinen. Shesterkin ja Josi pysyivät aluksi kiinni sijoissa 9-10, mutta Igor putosi nopeasti kelkasta ja vain Roman jäi mukaan haastamaan.

Äänestysten perusteella valittu kärkikymmenikkö on sama kuin ennakkolistoilla, tosin pieniä sijamuutoksia on jo päästy näkemään.

Valituille pelaajille on lähetetty onnittelukirje sekä kutsu osallistua vuoden 2022 Jatkisgaalaan.

Seuraava äänestys alkaa välittömästi. Aikaa lähettää oma mielipide sijoista 11-15 on perjantaihin 16.9. kello 10:00 asti. Jos ohjeet ovat unohtuneet, katsokaa ne ketjun viestistä #66.

Sijoista 11-15 kilpailevat pelaajat ovat aakkosjärjestyksessä:


Adam Fox
Johnny Gaudreau
Roman Josi
Patrick Kane
Kirill Kaprizov
Brad Marchand
Mitch Marner
Artemi Panarin
Mikko Rantanen
Igor Shesterkin

@peikko#13 @5hole @eeMule @Yön Kärppä @Big Joe @Gemondo @FutureHockey @Pedretti @M.88 @Mr. Smith @alwahla @Tikiti @Ralph @Aatelinen @Zohan @Uniquewn @aessi @mig24 @JKyykka @Mängimies @Apex @Rene Saari @hooceebruins @Stintti @Zhaman @Kuhta#9 @Wowee Zowee @Vikidiviimenen @Elazi @ihanpoikavielä @nuck @Kange @Weyhey
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Mielenkiintoisesti tämänhetkisessä äänestysjoukossa ei ole yhtään sentteriä mukana. Kaki puolustajaa, yksi maalivahti ja hulppeat seitsemän laituria. Eli vertailua on suhteellisen helppo tehdä useimpien välillä.
 

alwahla

Jäsen
Suosikkijoukkue
Calgary Flames, Montreal Canadiens, HIFK
Mitä enemmän näitä äänestyslistoja ilmestyy näkyviin, sitä selkeämmin huomaan eron oman listani sekä muiden listojen välillä. Noh, seuraavaa porukkaa odotellessa.
 
Kopioin nyt ketjun avausviestistä kärkikymmenikön jos tähän kohtaan tällainen yhteenveto sopii kun aletaan äänestää sijoja 11.-15.

JATKOAJAN NHL-PELAAJIEN TOP50

1. Connor McDavid C
2. Cale Makar D
3. Auston Matthews C
4. Nathan MacKinnon C
5. Leon Draisaitl C
6. Victor Hedman D
7. Andrei Vasilevski G
8. Aleksander Barkov C
9. Nikita Kucherov W
10. Sidney Crosby C
 
Viimeksi muokattu:

eeMule

Jäsen
Suosikkijoukkue
Edmonton Oilers
Mitä enemmän näitä äänestyslistoja ilmestyy näkyviin, sitä selkeämmin huomaan eron oman listani sekä muiden listojen välillä. Noh, seuraavaa porukkaa odotellessa.

Itse taas tuntuu, että olen pääosin mennyt massan mukana. Toki yksi pelaaja oli itsellä TOP10:ssä ja häntä pääsee vasta nyt äänestämään.

Mielenkiintoista olisi kyllä äänestyksen päätyttyä nähdä muiden palstalaisten listat kokonaisuudessaan.
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Ainakin kolmella teistä on tässä äänestyksessä sikäli mielenkiintoinen tilanne, että vain 3/10 äänestettävistä pelaajista oli TOP15-sijalla ennakkolistoilla.
 

Aatelinen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Glen Metropolit, New England Patriots
Vieläkin pääsee suht helpolla, kun vertaa oman listan pelaajiin. Top10 mahtui kuusi sentteriä ja vain yksi laituri, joten ei ihme että nyt laitureita on sitten tarjolla.
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Vielä muistia virkistämään näiden laituriveljesten saavutukset kolmelta viime kaudelta (pisteet runkosarja / pleijarit):

Johnny Gaudreau - 208gp - 77g - 145a - 222pts / 22gp - 7g - 14a - 21pts
1 x ykköstähdistö

Patrick Kane - 204gp - 74g - 168a - 242pts / 9gp - 2g - 7a - 9pts

Kirill Kaprizov
- 136gp - 74g - 85a - 159pts / 13gp - 9g - 2a - 11pts
Calder Memorial Trophy 2021

Brad Marchand - 193gp - 89g - 147a - 236pts / 31gp - 19g - 16a - 35pts
1 x ykköstähdistö, 1 x kakkostähdistö

Mitch Marner - 186gp - 71g - 160a - 231pts / 19gp - 2g - 14a - 16pts
2 x ykköstähdistö

Artemi Panarin - 186gp - 71g - 178a - 249pts / 23gp - 7g - 11a - 18pts
1 x ykköstähdistö

Mikko Rantanen - 169gp - 85g - 114a - 199pts / 45gp - 17g - 42a - 59pts
1 x kakkostähdistö, Stanley Cup 2022

Kolmen viime kauden runkosarjan pistekeskiarvon osalta selkeä ykkönen on Panarin (1,34) ja viimeinen Gaudreau (1,07). Muut viisi ovat yhdessä ryppäässä välillä 1,24-1,17. Pleijareiden osalta sitten Rantanen täysin omilla lukemillaan ja muut kaukana perässä.
 
Sama itse huomasin arvostavani senttereitä muita listoja enemmän.

Oliko sulla siis enemmän kuin kuusi sentteriä top kympissä?

Mielenkiintoisesti muuten THN:n top 50 -listalla oli kärkikymmenikössä vain neljä sentteriä ja top 30:ssa kahdeksan. Meillä oli pelkästään kärkikympissä kuusi sentteriä.
 

Pedretti

Jäsen
Suosikkijoukkue
Dallas Stars
Oliko sulla siis enemmän kuin kuusi sentteriä top kympissä?

Mielenkiintoisesti muuten THN:n top 50 -listalla oli kärkikymmenikössä vain neljä sentteriä ja top 30:ssa kahdeksan. Meillä oli pelkästään kärkikympissä kuusi sentteriä.

Ei ollut, mutta tuo 6 sentteriä kyllä löytyi itseltäni. Yritin viitata tähän 11-20 välikköön mitä ollaan nyt äänien kanssa rakentelemassa. Siihen olin sijoittanut 3 sentteriä lisää. Huonosti toin nyt esille tämän. Kättä pystyyn.

Itsellä oli top-30:ssä rankattuna 11 sentteriä.

Järjestyksessä:
McDavid
MacKinnon
Crosby
Matthews
Barkov
Draisaitl
Point
Stamkos
Bergeron
Aho
Lindholm

Edit. Kirjoitusvirheet
 
Viimeksi muokattu:
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Mielenkiintoisesti muuten THN:n top 50 -listalla oli kärkikymmenikössä vain neljä sentteriä ja top 30:ssa kahdeksan. Meillä oli pelkästään kärkikympissä kuusi sentteriä.
Kansallisuuksien puolesta muuten THN:llä oli yhdeksän yhdysvaltalaista TOP30 sisällä ja "vain" kahdeksan kanadalaista. Meillä tähän mennessä yksi on päässyt jatkoon ja yhteensä neljää on pystynyt jossakin vaiheessa äänestämään.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös