Jatkoajan TOP-50 NHL-pelaajat kaudelle 2022–2023 listaus & äänestys

  • 30 890
  • 255
Suosikkijoukkue
NHL, Leijonat, U20, Hiihto, YU
Yllättävää, ettei Point ole vielä edes ehdokkaana mukana, mielestäni pitäisi olla mukana keskusteluissa esimerkiksi Marchandin tilalla. Toki jos oli jonkun alkuperäiseltä listalta unohtunut kokonaan niin saattaa näkyä.

Ihan mukava, kun ehdokasmäärä on tuo 10 per äänestys, saa vähän helpommin pistettyä nuo järjestykseen. Vaikka alkaa olla jo aika hankalaa miettiä kuka kenenkin edelle kuuluu.
Ainakin itsellä Pointin melko vaatimaton viime kausi laski vähän sijoja, vuosi sitten olisi ollut omalla listalla Top vitosessa.
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Äänestys on päättynyt, sijat 16-20 on saatu selville! Tällä kertaa taisteluväsymystä oli ilmassa, sillä vain 32/34 äänesti. Kärkiviisikkoon ei äänillä olisi päässyt vaikuttamaan, mutta viisikon keskinäisiin sijoituksiin taasen huomattavasti. Onnittelut Artemi Panarinille kunniansa pelastamisesta. Ensimmäistä kertaa äänestettävistä ei ollut tällä kertaa haastamaan veteraaneja. Neljännen äänestyksen tulokset olivat seuraavat:

Pelaaja12345Pisteitä yhteensä
Artemi Panarin W58733174
Adam Fox D83625158
Mitch Marner W66614156
Brad Marchand W5433106
Johnny Gaudreau W32538104
Jonathan Huberdeau W1225466
Sebastian Aho C2215164
Alexander Ovechkin W1215154
Steven Stamkos C1114142
David Pastrnak W24236

Ja päivitetty TOP50-lista näyttää seuraavalta:

1. Connor McDavid
2. Cale Makar
3. Auston Matthews
4. Nathan MacKinnon
5. Leon Draisaitl
6. Victor Hedman
7. Andrei Vasilevski
8. Aleksander Barkov
9. Nikita Kucherov
10. Sidney Crosby
11. Roman Josi
12. Igor Shesterkin
13. Mikko Rantanen
14. Kirill Kaprizov
15. Patrick Kane
16. Artemi Panarin
17. Adam Fox
18. Mitch Marner
19. Brad Marchand
20. Johnny Gaudreau

Seuraava äänestys alkaa välittömästi. Aikaa lähettää oma mielipide sijoista 21-25 on tiistaihin 20.9. kello 10:00 asti.


Nyt alkaa soppa todennäköisesti sakenemaan ja edellisessä äänestyksessä rannalle jääneet saavat oikeasti jännittää läpimenonsa puolesta. Jos Marchand ei olisi mennyt edellisessä jatkoon, meillä olisi äänestettävänä 4/5 Bruinsin ykkösylivoimasta.

Sijoista 21-25 kilpailevat pelaajat ovat aakkosjärjestyksessä:

Sebastian Aho
Patrice Bergeron
Kyle Connor
Jonathan Huberdeau
Charlie McAvoy
Alexander Ovechkin
David Pastrnak
Brayden Point
Steven Stamkos
Matthew Tkachuk

Mielenkiintoisia taistelupareja tarjolla:

Huby vs Tkachuk, kumpi sai treidissä paremman pelaajan?

Aho vs Connor, Aho oli "huonoin" jokaiselta listalta löytynyt pelaaja. Connor taas oli voittamassa kyseisen skaban ylivoimaisesti, mutta jäi pois yhdeltä loppuvaiheessa saapuneelta listalta.

Point vs Stamkos, kumpi pääsee ensin jatkoon Tampan kolmen suuren seuraksi?

@peikko#13 @5hole @eeMule @Yön Kärppä @Big Joe @Gemondo @FutureHockey @Pedretti @M.88 @Mr. Smith @alwahla @Tikiti @Ralph @Aatelinen @Zohan @Uniquewn @aessi @mig24 @JKyykka @Mängimies @Apex @Rene Saari @hooceebruins @Stintti @Zhaman @Kuhta#9 @Wowee Zowee @Vikidiviimenen @Elazi @ihanpoikavielä @nuck @Kange @Weyhey
 
Viimeksi muokattu:

alwahla

Jäsen
Suosikkijoukkue
Calgary Flames, Montreal Canadiens, HIFK
Nyt meni hankalaksi sillä tuosta listasta vain kaksi pelaajaa oli sellaista, jotka olin merkinnyt omaan listaani ja kolme puolestaan oli sellaista, jotka olin jo aiemmin lähettänyt edellisissä äänestyksissä. Näin ollen jouduin tekemään kompromissin ja äänestämään kolmea sellaista pelaajaa, jotka olin unohtanut kokonaan alkuperäisestä listastani.
 

aessi

Jäsen
Suosikkijoukkue
TBL & Elias Pettersson
Onhan Point nyt kovempi pelaaja kuin Aho tuon listan senttereistä. Playoffeissa vei kyseistä kaveria ihan 100-0
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Puolet teistä äänestäneet tähän mennessä ja nyt on kyllä vihdoinkin hauskaa hajontaa tiedossa. Jos jatkuu samaan malliin, saatettavat äänestyksen sijat 3-8 olla vain parinkymmenen pisteen sisällä toisistaan.
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Viides äänestys on maalissa, 33/34 äänesti ja tämänkertainen olisi ollut todella hauskaa esittää osittain reaaliaikaisena laskentana vaalilähetysten tyyliin. "Ennakkoäänten perusteella Stamkos on menossa selkeästi läpi... ja mitä tapahtuu, Pastrnak kirii vaalipäivän äänillä, riittääkö jatkoon?" Ei lopulta riittänyt, mutta minulla oli hauskaa. Charlie McAvoy ja Brayden Point päätyivät legendaariseen tasapeliin. Sovin jo itseni kanssa ennen äänestyksiä, että käytän ratkaisevana tekijänä ykkössijojen määrää. No perkele, nehän meni kanssa tasan. Kakkossijat sitten. Point oli useammalla lapulla, joten ymmärrän, jos joku Tampa-fani tai sentterisentrinen henkilö haluaa päätöstä kritisoida.

Sebastian Aho, Alexander Ovechkin ja David Pastrnak tekevät "panarinit", eivätkä pääse jatkoon toisessa äänestyksessään. Bergeron meni odotetusti sukkana läpi ja McAvoy ja Point säestivät hienosti ensikertalaisina.

Pelaaja12345Pisteitä yhteensä
Patrice Bergeron C113233164
Jonathan Huberdeau W44737140
Charlie McAvoy D44441114
Brayden Point C43364114
Steven Stamkos C25345104
David Pastrnak W425290
Sebastian Aho C1254378
Alex Ovechkin W2512278
Matthew Tkachuk W1424172
Kyle Connor W113536

Ja päivitetty TOP50-lista näyttää tämän jälkeen seuraavalta:

1. Connor McDavid
2. Cale Makar
3. Auston Matthews
4. Nathan MacKinnon
5. Leon Draisaitl
6. Victor Hedman
7. Andrei Vasilevski
8. Aleksander Barkov
9. Nikita Kucherov
10. Sidney Crosby
11. Roman Josi
12. Igor Shesterkin
13. Mikko Rantanen
14. Kirill Kaprizov
15. Patrick Kane
16. Artemi Panarin
17. Adam Fox
18. Mitch Marner
19. Brad Marchand
20. Johnny Gaudreau
21. Patrice Bergeron
22. Jonathan Huberdeau
23. Charlie McAvoy
24. Brayden Point
25. Steven Stamkos

Seuraava äänestys alkaa välittömästi. Aikaa lähettää oma mielipide sijoista 26-30 on torstaihin 22.9. kello 10:00 asti.


Nyt ollaan saavutettu se esilistojen "breaking point", johon aikaisemmin viittasin. Eli mukaan äänestettäviksi tulivat sijoille 31-35 sijoittuneet kaverit ja te olitte suhteellisen samaa mieltä sijaan 33 asti, jonka jälkeen kaikki konsensus katoaa (sijoilla 33 ja 35 on enemmän eroa kuin sijojen 23 ja 33 välillä). Eli tässä äänestyksessä on vielä selkeät ennakkosuosikit mukana, mutta seuraavassa sitten... voi pojat, viihdearvo kasvaa.

Sijoista 26-30 kilpailevat pelaajat ovat aakkosjärjestyksessä:

Sebastian Aho
Kyle Connor
Aaron Ekblad
Miro Heiskanen
J.T. Miller
Alexander Ovechkin
David Pastrnak
Juuse Saros
Matthew Tkachuk
Mika Zibanejad

@peikko#13 @5hole @eeMule @Yön Kärppä @Big Joe @Gemondo @FutureHockey @Pedretti @M.88 @Mr. Smith @alwahla @Tikiti @Ralph @Aatelinen @Zohan @Uniquewn @aessi @mig24 @JKyykka @Mängimies @Apex @Rene Saari @hooceebruins @Stintti @Zhaman @Kuhta#9 @Wowee Zowee @Vikidiviimenen @Elazi @ihanpoikavielä @nuck @Kange @Weyhey
 

Apex

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Hauskasti oman listani sijoitukset 26, 27, 29, 30 mukana äänestyksessä. 28 mennyt aiemmin. Omasta TOP-25-listasta on vielä läpi menemättä sijoitukset 17, 22 ja 25.
 

alwahla

Jäsen
Suosikkijoukkue
Calgary Flames, Montreal Canadiens, HIFK
Erot oman listani ja muiden listojen välillä ovat alkaneet näkyä koko ajan selvemmin, joten viimeisistä äänestyskerroista tulee mielenkiintoisia. Niitä odotellessa.
 

Yön Kärppä

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Kappas vain, nyt vasta huomasin että mulla ei löydy Miro Heiskasta top-50 listasta. Pidän häntä siis top-50 pelaajana, mutta näemmä unohtui laittaa se listaan mukaan. Olinkohan lie ainoa, jolla ei Heiskasta listalta löytynyt? Suurin piirtein sijoille 26. - 35. olisin Miron listannut.
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Kappas vain, nyt vasta huomasin että mulla ei löydy Miro Heiskasta top-50 listasta. Pidän häntä siis top-50 pelaajana, mutta näemmä unohtui laittaa se listaan mukaan. Olinkohan lie ainoa, jolla ei Heiskasta listalta löytynyt? Suurin piirtein sijoille 26. - 35. olisin Miron listannut.
Paljastetaan nyt sen verran, että Miro puuttui viideltä esilistalta, joista yksi oli todellakin sinun. Nyt voi sitten äänestyksessä paikata halutessaan mahdollisen unohduksen.
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Tähän mennessä korkeimmalle sijoittunut vähintään yhdeltä esilistalta puuttunut pelaaja on Igor Shesterkin, vähintään kahdelta puuttunut Brad Marchand ja vähintään kolmelta puuttunut Patrice Bergeron. Bergeron puuttui siis jopa seitsemältä listalta ja tähän mennessä on tullut äänestettäväksi vain yksi sellainen pelaaja, joka puuttui useammalta (yhteensä yhdeksältä).
 

Mr. Smith

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Canucks
Eikös tämän pitänyt @Denverin Munasyndi vaihtua jo 10 sijan äänestyksiin 20 pelaajan joukosta? Ja toinen kysymys, että jos TOP50 äänestetään niin onko tuossa 41-50 sijoista äänestettävissä koko loppujoukko?
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Eikös tämän pitänyt @Denverin Munasyndi vaihtua jo 10 sijan äänestyksiin 20 pelaajan joukosta? Ja toinen kysymys, että jos TOP50 äänestetään niin onko tuossa 41-50 sijoista äänestettävissä koko loppujoukko?
Sitä vähän etukäteen povasin, mutta tässä on pysynyt porukka niin hyvin mukana kahden päivän tahdissa, joten vedetään viisi sijaa kerrallaan loppuun asti. Helpottaa hommaa ja pitää mielet skarppeina.

Viimeiset kaksi äänestystä tullaan vetämään niin, että äänestyspooli tulee olemaan 15 pelaajaa. Eli sijojen 41-45 äänestykseen tulevat mukaan esilistoilla 46-55 sijoittuneet ja viimeiseen äänestykseen vielä 56-60. Massa on niin tasaista, että tuo 51-60-sijoittunut joukko ansaitsee kokonaisuudessaan mahdollisuuden.

Tämän osalta toki otan vielä mielipiteitä vastaan ja käytäntöä voidaan muuttaa, jos tulee hyviä ehdotuksia.
 

Mr. Smith

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Canucks
Eli sijojen 41-45 äänestykseen tulevat mukaan esilistoilla 46-55 sijoittuneet ja viimeiseen äänestykseen vielä 56-60. Massa on niin tasaista, että tuo 51-60-sijoittunut joukko ansaitsee kokonaisuudessaan mahdollisuuden.

Tämän osalta toki otan vielä mielipiteitä vastaan ja käytäntöä voidaan muuttaa, jos tulee hyviä ehdotuksia.
Kyllä mää mielelläni näkisin ainakin noissa viimeisissä isomman ryhmän, kun hajonta on voinut olla suurtakin. Ja sitten tuohon ihan viimeiseen 46-50 sijoihin ottaisin mukaan kaikki ääniä saaneet pelaajat.
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Kyllä mää mielelläni näkisin ainakin noissa viimeisissä isomman ryhmän, kun hajonta on voinut olla suurtakin. Ja sitten tuohon ihan viimeiseen 46-50 sijoihin ottaisin mukaan kaikki ääniä saaneet pelaajat.
Voisi kyllä olla ihan perusteltua, että seuraava äänestys mennään jo 15 pelaajalla ja sitä seuraava samalla tavalla. Viimeisenä äänestetään sitten sijat 41-50 kerralla tiskiin jonkin mielivaltaisesti tekemäni rajauksen perusteella. Olisi tietysti hauskaa ottaa kaikki ääniä saaneet mukaan, mutta jo sijalla 89 tulee vastaan esimerkiksi kaveri, joka on ollut tasan yhdellä esilistalla, mutta sijoittu sillä niin hyvin (22), että pomppasi noin korkealle. Edeltävät kaverit ovat päässeet sentään 3-4 esilistalle. No juu, täytyy ihan paneutua asiaan. Seuraavaan äänestykseen ainakin laajennan äänestettävien määrän tuohon 15 kappaleeseen.
 

mig24

Jäsen
Suosikkijoukkue
Johtaja Virran Dream Team
Bergeron puuttui siis jopa seitsemältä listalta ja tähän mennessä on tullut äänestettäväksi vain yksi sellainen pelaaja, joka puuttui useammalta (yhteensä yhdeksältä).
Veikkaan että tuo viimeksi mainittu on statementtinä Ovechkin.
 
Suosikkijoukkue
NHL, Leijonat, U20, Hiihto, YU
Varmaan viimeisiin äänestyksiin mukaan pelaajat jotka ovat olleet mukana x määrällä listoja, sijoituksilla siinä kohtaa ehkä enää niinkään väliä?

Esimerkkinä pelaaja x yhdellä listalla mukana ja sijalla 22, vai pelaaja y mukana kymmenellä listalla sijoilla 40-50. Y mielummin mukaan tässä tapauksessa.
 

Rene Saari

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hamilton Mustangs
Hauskasti oman listani sijoitukset 26, 27, 29, 30 mukana äänestyksessä. 28 mennyt aiemmin. Omasta TOP-25-listasta on vielä läpi menemättä sijoitukset 17, 22 ja 25.
Itellä läpi menemättä top 25:stä:
17,23,24,25
Point ja Stamkos suurimmat tippujat (-12 molemmat)
Shesterkin suurin nousija (+15).
Muutenkin itellä Tampan avainpelaajat korkeammalle rankattu, ja taas molarit itellä arvotettu alemmas.
 

Mr. Smith

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Canucks
Vaikea oli nyt äänestys, kun sieltä puuttuu oleellisia palasia edeltä. Ei viitsi Sarosta äänestää, kun edeltä puuttuu vielä kaksi parempaa maalivahtia. Sama juttu vähän pakkienkin osalta. Mutta näillä mennään. TOP20:stä puuttuu edelleen kaksi pelaajaa (#17 ja #18).
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös