Ghostbusters 4 saapuu keväällä leffateattereihin. Ensimmäinen teaseri tässä.
Ghostbusters 4 saapuu keväällä leffateattereihin. Ensimmäinen teaseri tässä.
Muitakin projekteja herra yllättäen ottanut kuten Shrunk joten miksi ei myös GhostbustersAfterlifehän oli mainio teos, riittävästi nostalgiaa, fan serviceä, mutta myös uutta. Miksi ei tääkin vois onnistua, toki trailerista ei tietty paljoa voi päätellä, muuta kuin että org porukkaa on mukana. Se suurin juttu tietty on se huhuttu Rick Moraniksen cameo... en toki pidätä hengitystäni.
Tästä on huhuttu niin pitkään kun muistan eikä ole tainnut edistyä konkreettisesti vielä mihinkään suuntaan, joten ei kannata pidätellä hengitystä ilmestymisen suhteen. Vaikka nostalgia myy edelleen, vähän kyllä vaikea nähdä miten homma voisi toimia samoilla naamoilla yli 40 vuotta myöhemmin ja kuka sellaista haluaisi lopulta edes nähdä. Gooniesin juttu oli se energinen kakaralauma ja kohellus, ei lauma viisikymppisiä ukkoja. Stranger Things hoiti mielestäni Gooniesin päivittämisen 2000-luvulle jo tarpeeksi hyvin.Nostalgiatrippinä vuodelle 2027 on korvamerkitty Arkajalkojen jatko-osa. Käsikirjoituksesta vastaa Chris Columbus ja Db:n mukaan alkuperäisistä mukana olisivat ainakin Robert Davi, Sean Astin, sekä Corey Feldman. Toivottavasti mukaan saataisiin rekrytoitua vielä ainakin Josh Brolin, sekä uutta tekemistä tekevä, tuore Osku-voittaja Ke Huy Quan.
Lyhyesti Oppenheimer. Tuli vihdoin katsottua tämä hypetetty leffa Nolanilta ja pakko sanoa. Ei ollut hypen arvoinen, ei lähellekään. Elokuva on ihan hyvä, mutta ei lähellekään Nolanin parhaimpia leffoja. Leffa keskittyi siihen, oliko Oppenheimer kuulusteluissa isänmaan ystävä vai ei ja se ei häirinnyt itseäni yhtään aluksi. Mutta jos elokuvasta 75% keskittyy siihen ja sitä toistetaan 15-20 kertaa, se muuttuu todella puuduttavaksi ja sen myötä itse roolisuoritukset jäävät todella ohueiksi. Murphyn pääosa oli ainoa roolisuoritus, josta tuli edes jonkinlaisia tunteita Downey jr. lisäksi. Kaikki muut hahmot jäivät todella etäisiksi. Blunt on loistava näyttelijätär, mutta hänestä ei loppujen lopuksi saanut yhtään kiinni, vaikka hän puolustikin miestään lopussa. Aiheesta olisi saanut niin hemmetin paljon enemmän, mutta heikohkosti toteutettu ja ohjattu leffa ei vain sitä esittänyt. Kolmen tunnin elokuvasta olisi voinut leikata vähintään sen 30-45-minuuttia pois, aivan turhaa toistamista joka ei vaikuttanut leffan loppuun yhtään mitenkään.
En halunnut mitään nyyhkyleffaa aiheesta, mutta olihan tämä pettymys, jossa 95% roolihahmoista jäi täysin NPC-tasolle (Jos et tiedä, NPC: non-player-character eli "tietokoneen aivottomat botit eli sivulliset tietokonepeleissä"). Ilmeisesti se riittää suurelle yleisölle? Minulle ei, olisin halunnut paljon syvällisempiä roolihahmoja.
Elokuvalle 7 1/2.
Näin ne asiat voi nähdä eri tavalla. Itselleni Nolanin aiemmat leffat ovat olleet hyvin pitkälti kiiltävään ulkoasuun puettua puuduttavaa mättöä ohuine henkilöhahmoineen ja onttoine dialogeineen. Korkeat pisteet IMDB:ssä toki koska Nolan ja jenkkiläiset fanipojut. Näihin verrattuna Oppenheimer oli varsin piristävä poikkeus. Toivottavasti keskittyisi jatkossakin pohdiskelevampaan elokuvataiteeseen kuin näyttävään äksöniin, jonka päälle on keinotekoisesti liimattu mukanokkela juoni.Allekirjotan joka sanan! Tuntuu muutenkin, et kaikki hehkutti leffaa heti ensi-illan jälkeen "automaattisesti", että Nolanin paras leffa ja 10/10 leffa ym. ihan vaan koska Nolan ja et pakko sitä on hehkuttaa. Ja tarkennuksena, ni itsekkin kävin ensi-illassa leffan siis katsomassa ja odotukset olivat korkealla koska Nolan ollut itselleni se #1 ohjaaja (nyt on kyllä Villeneuve päässyt jo lähelle omissa kirjoissa) mutta kritiikkiä täytyy antaa kun sen paikka on. Ihan liian pitkästyttävä leffa ja ei siitä kyl oikeen mitään jäänyt mieleen. Toki makuasioita nämä, mutta itselleni ainakin isoin pettymys leffarintamalla pitkään aikaan.
Näin ne asiat voi nähdä eri tavalla. Itselleni Nolanin aiemmat leffat ovat olleet hyvin pitkälti kiiltävään ulkoasuun puettua puuduttavaa mättöä ohuine henkilöhahmoineen ja onttoine dialogeineen. Korkeat pisteet IMDB:ssä toki koska Nolan ja jenkkiläiset fanipojut. Näihin verrattuna Oppenheimer oli varsin piristävä poikkeus. Toivottavasti keskittyisi jatkossakin pohdiskelevampaan elokuvataiteeseen kuin näyttävään äksöniin, jonka päälle on keinotekoisesti liimattu mukanokkela juoni.
Tuli itsekin katsottua viikonloppuna kyseinen pätkä. Kaksi tuntia aivan joutavaa hieromista. Huvittavinta oli se, että elokuvasta ensimmäiset puolisen tuntia ukko kyttää kohdettaan ja tämä ei käytännössä vie tarinaa yhtään eteenpäin. Loput onkin sitten vain odottelua, että tapahtuisi nyt edes jotain, no ukko käy listimässä pari tyyppiä ja muuttaa sitten Karibialle viettämään eläkepäiviä. Kyseisen elokuvan kesto olisi voinut kahden tunnin sijaan olla aivan hyvin 15 minuuttia. Todellakin erittäin puuduttava ja huono elokuva. Nämä Netflixin elokuvatuotannot ovat kyllä nykyisin aikamoista kuraa. Ilmeisesti hyvällä ohjaajalla ja näyttelijällä yritetään pelastaa aivan sysipaskaa käsikirjoitusta, mutta eipä se vain tahdo oikein koskaan onnistua. Tämä pätkä on saanut vielä erittäin hyvät arvostelut.Katsoin eilen tämän uuden David Fincherin ohjaaman ja loistavan Michael Fassbenderin tähdittämän leffan Tappaja. Oli kyllä melkoista puuroa ja petyin kyllä. Leffa on kyllä yksi puuduttavimmista aikoihin mitä olen nähnyt ja en ymmärrä miksi nämä kaksi tähteä on lähetenyt tällaiseen kässäriin mukaan. Ei vaan toimi missään vaiheessa.
Joo kolisee onttouttaan tuo käsikirjoitus. Fassbender on hyvä näyttelijä mutta kyllä nyt mennään metsään ja tuhlataan miehen kyvyt typerään tarinaan.Tuli itsekin katsottua viikonloppuna kyseinen pätkä. Kaksi tuntia aivan joutavaa hieromista. Huvittavinta oli se, että elokuvasta ensimmäiset puolisen tuntia ukko kyttää kohdettaan ja tämä ei käytännössä vie tarinaa yhtään eteenpäin. Loput onkin sitten vain odottelua, että tapahtuisi nyt edes jotain, no ukko käy listimässä pari tyyppiä ja muuttaa sitten Karibialle viettämään eläkepäiviä. Kyseisen elokuvan kesto olisi voinut kahden tunnin sijaan olla aivan hyvin 15 minuuttia. Todellakin erittäin puuduttava ja huono elokuva. Nämä Netflixin elokuvatuotannot ovat kyllä nykyisin aikamoista kuraa. Ilmeisesti hyvällä ohjaajalla ja näyttelijällä yritetään pelastaa aivan sysipaskaa käsikirjoitusta, mutta eipä se vain tahdo oikein koskaan onnistua. Tämä pätkä on saanut vielä erittäin hyvät arvostelut.
Kuten myös. Ilmeisesti jotain thrilleriä tuossa on yritetty rakentaa tämän syyllisten takaa-ajon ympärille, mutta aika ohueksi jää. Jännitystähän tuohon ei saa oikein millään, koska ukkohan vaan käytännössä menee paikalle ja kaikki onnistuu vain hakemalla paikallisesta rautakaupasta vähän tarvikkeita ja hokemalla "pysy suunnitelmassa".Hiukan jäi epäselväksi myös että mitä Fincher koittaa tässä hakea? Draamaa vai äksöniä vai thrilleriä?
Kyllähän tuosta olisi saanut kunnon käsikirjoituksella paljon enemmän mutta aivan juosten kustu. Varsinkin se baarikohtaus blondin kanssa ja sen jälkeen johonkin perusklisee paskaan "auttaisitko naista". Sitten joku kääntöveitsi sieltä. "Pysy suunnitelmassa".Kuten myös. Ilmeisesti jotain thrilleriä tuossa on yritetty rakentaa tämän syyllisten takaa-ajon ympärille, mutta aika ohueksi jää. Jännitystähän tuohon ei saa oikein millään, koska ukkohan vaan käytännössä menee paikalle ja kaikki onnistuu vain hakemalla paikallisesta rautakaupasta vähän tarvikkeita ja hokemalla "pysy suunnitelmassa".
InterstellarNolanin paras leffahan on ehdottomasti Memento. Täytyy varmaan Oppenheimer katsella tässä joku päivä.
Pakko kompata täältä. Edelleen yksi ikimuistoisimmista elokuvakokemuksista oli käydä katsomassa Interstellar elokuvateatterissa vailla mitään ennakkotietoa ko. leffasta. Oli isolla kankaalla todella vaikuttava kokemus ja mielestäni esimerkiksi McConaughey pääroolissa veti erinomaisen suorituksen.Interstellar