Huhuketju

  • 5 510 667
  • 15 260

sekolust

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна, Lostedt, Ben-Amor
Mitä mieltä, onko jo liigaan riittävä ensikaudella ja minkälainen pelaaja kyseessä?

Tason pitäisi riittää Liigaan ainakin johonkin rooliin, ja potentiaalia on nousta ratkaisupelaajien joukkoon.

Hyvä pelirohkeus ei tällä kaudella tuottanut ihan toivottua ja ehkä ansaittua lopputulosta. Menee ahtaisiin paikkoihin röyhkeästi, pystyy pelaamaan kiekolla ja luistimilla ei ole mikään puujalka. Toisaalta fysiikka asetti omat rajoitteensa, ja mies löysi itsensä jäästä kuin Lahen Rami konsanaan. Jos kesän aikana ottaa suuria harppauksia fysiikan osalta, niin läpimurto miesten peleihin tapahtunee.

Kokonaisuutena mä sanoisin tuota hyväksi kaappaukseksi. Ikää on kauden alla vasta 21, mutta silti on saanut toimia jo maajoukkueen entisten menestysvalmentajien alaisuudessa ja imeä oppia Niko Kapasen, Peter Reginin ja vastaavien joukkukaverien suunnilta. Matseihin valmistautuessa on sitten joutunut varautumaan siihen, että kulmassa vastaan voi tulla Voinovia tai Belovia, kiekonmenetys saattaa johtaa Kovalchukin, Datsjukin tai Morozovin tuuletuksiin ja edessä voi olla 10 000 kilometrin reissaus ilman varusteiden pukemista edes alkulämpöihin. 66 runkosarjamatsin kokemus aikuisten sarjoista on varmasti antanut paljon enemmän, kuin pelkästä pelimäärästä voi päätellä. Gymerin pitäisi olla pakettina valmiimpi, kuin moni muu 21-vuotiaana Liigadebyyttinsä tekevä.
 

DonTirri

Jäsen
Suosikkijoukkue
Stadilaiset jengit sarjasta ja lajista riippumatta
Tämä on lähinnä mutu/kauhuskenaario mutta.

Juhamatti Aaltonen on monessa haastattelussa painottanut kuinka koti on löytynyt helsingistä eikä sieltä olla lähössä. Samaan syssyyn IFK tuskin kaverille uutta sopparia tarjoaa.

Olisiko mahollista että Nuhikselle olis K&V:n toimesta tarjottu sopimusta? Toivottavasti ei, mutta jotenkin pieni pelko perseessä erinäisiä kommentteja ja tiedotteita lukiessa on.
 

sekolust

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна, Lostedt, Ben-Amor
Olisiko mahollista että Nuhikselle olis K&V:n toimesta tarjottu sopimusta? Toivottavasti ei, mutta jotenkin pieni pelko perseessä erinäisiä kommentteja ja tiedotteita lukiessa on.

Sopivalla palkalla en olisi vuosi takaperin dumannut jatkosopparia. Tämän kauden jälkeen mun näkemys sopivasta palkasta on edellisvuotta alempi ja kynnys hyväksyä paluuta korkeampi. Aaltoseen liittyy niin monta riskitekijää, että joko hän hyväksyy Helsingissä pelaamisen "hinnan", heittää hokkarit naulaan, reissaa Helsingistä muualle (Lahti, Turku, Hämeenlinna, jne.) töiden takia tai yksinkertaisesti vaihtaa kaupunkia.

Todennäköisimpänä vaihtoehtona näen majapaikan vaihtoa, enkä todellakaan pidä ulkomaita epätodennäköisenä vaihtoehtona. Helsingissä en näe kumpaakaan joukkuetta siinä tilassa, että Aaltoselle kannattaisi maksaa kovia rahoja, enkä samoin usko Aaltosen syttyvän pellailemaan perunapalkalla vain sen takia, että kotona asuva nainen ei päästä skutsiin. Jos Aaltosen tyylinen pellailija vetää alella ja pakotettuna, niin lopputulema tuskin on kaunista.
 
Jos Jokereihin palaisi (mitä en usko) niin noin puolet palkasta pois niin voisi hinta/laatu jotenkin kohdata.

Sehän tarkoittaisi, että Aaltonen nauttisi suunnilleen samaa liksaa kuin IFK:ssa viime kaudella. Voisi toimia Juhillekin. Jos siis tarkoitit palkan puolittamista siitä edellisestä jokerivisiitistä.
 

YamahaGPR

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Sehän tarkoittaisi, että Aaltonen nauttisi suunnilleen samaa liksaa kuin IFK:ssa viime kaudella. Voisi toimia Juhillekin. Jos siis tarkoitit palkan puolittamista siitä edellisestä jokerivisiitistä.

No, siitä viimeisestä Jokerit kaudesta 1/2 pois sitä tarkoitin. Ja sitten jotain bonusten tyyppistä päälle jos vaikka yli 40 pistettä jne. Win-win.

Mutta ehkä 1,00 prosentin tsaanssi että Jokereissa ensi kaudella pelaa (oma intuitio).
 

McMulligan

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Älkää nyt helvetti edes vitsillä spekuloiko pellailijan paluusta Jokereihin. Pelkkää rahanhukkaa. Mielummin vaikka samalla rahalla kiekkoja, joista olisi paljon enemmän hyötyä joukkueelle.
 

Sako

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
@Sako kesä pelastettu? Ennen oltiin kesän mestareita kun tehtiin hankintoja, nyt kesän mestaruuteen riittää parit potkut! :)
.
Potkuja odotellessa olet täsmälleen oikeassa. Sen verran on ymmärrys lisääntynyt matkan varrella, että meidän mini rosteri ei kestä yhtään jänistä. Joten kesämestaruus vaatii muutaman tuotantotekijän ulkoistamista.
 

attendo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hyvinkään Ahmat
Jaakolan lähtö jättää pelinumeron #6 vapaaksi.

Lähtekää rakentaa tästä ;)

Vegulin lainaus otettu toisesta ketjusta ja mies itse on tästä autuaan tietämätön eikä siis ole mitenkään laittamassa kyseistä huhua liikkeelle. Enkä kyllä minäkään. Toi teksti vaan jotenkin sopi tähän ketjuun, missä vain mielikuvitus on rajana.
 

sorza

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaPKo,Jokerit,Tamminen,Harri Aholan lounaskaverit
Viimeksi muokattu:

attendo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hyvinkään Ahmat
Ai sä veit sen noin pitkälle. Mulla tuli tosta vapautuvasta #6 :sta mieleen muuan Pulkkinen ja kuinka se palaa Jokereihin hakemaan uutta nostetta uralleen, koska olympiavuosi, Leijonat ja Jokerit.
 

faro

Jäsen
Jaakolan lähtö Jokereista tarkoittaa nimenomaan Pulkkisen tuloa, sillä eihän Pulkkinen voi muuta kuin numeroa 6 käyttää, eikä Jaakola voinut sitä vaihtaa. Ainoa keino siis oli kenkiä Jaakola.
 
Suosikkijoukkue
Jokerit, Detroit Red Wings
Ei ehkä kannata liikoja odotuksia rakentaa, joku tosikko vielä pahoittaa mielensä. Tai vielä pahempaa, moderaattorit (irvistyshymiö).

Pulkkinen ei tosin taida vielä itsekkään tietää missä ura jatkuu. Katsoo varmasti tuon P-Amerikka kortin loppuun. Ellei se juna ole tältä erää mennyt?

Jokerit olisi Pululle hyvä mahdollisuus nimenomaan olympialaisia silmällä pitäen. Vaikka NHL-pyörtäisikin päätöksensä. Jokereissa olisi taas iso tontti tarjolla kärkiketjuun ja ykkösylivoimaan. Toivoa saa, mutta tähän hätään ei ole huhuja laittaa. Palataan jos jotain kuuluu.
 

sorza

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaPKo,Jokerit,Tamminen,Harri Aholan lounaskaverit
Mulla tuli tosta vapautuvasta #6 :sta mieleen muuan Pulkkinen
Shame on me, ettei tullut yhtään mieleen numerosta kuusi Pulu mieleen edes hassutteluun. Vaikka Vegas vienee Pulun niin menen häpeämään nurkkaan ja sirottelemaan tuhkaa niskaan unohdukseni takia.
 

Hande75

Jäsen
Suosikkijoukkue
LiverpoolFC, Jokerit, suomalaiset NHL:ssä ja Lauri
Julius Honkaa taidettiin jossain vaiheessa huhuilla Jokereihin. Honka on wikipedian mukaan pelannut myös käyttäen pelipaidan numeroa 6.
 

V-G-

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Julius Honkaa taidettiin jossain vaiheessa huhuilla Jokereihin. Honka on wikipedian mukaan pelannut myös käyttäen pelipaidan numeroa 6.
Itse heitin tuon kutosen aivan täysin kieli poskella ja Pulua meinaten.

Honkaan ei Jokereilla tai millään muullakaan joukkueella ole mitään mahdollisuuksia. Kyseessä on kaiken logiikan mukaan vähintään top2-pakkiprospect Stars-organisaatiossa. Jos Honkaa vertaa Stars-pakkeihin, Johns on samanlainen hyvin luisteleva pelaaja, joka kärsi valitettavasti Ruffista paljon koska tämä tykkäsi penkittää Stepheniä. Toisaalta voi verrata toiseen rightin puolen kiekolliseen pelaajaan, eli meillekin tuttuun John Klingbergiin, joka on taatusti kehityksessä Honkaa edellä, mutta toisaalta vaikea viime kausi osoitti että höntyily on edelleen vaarallinen yhdistelmä verkkaisen luistelun kanssa. Stars odottaa Hongalta paljon, ja on taatusti valmis antamaan hänelle aikaa.
 

demitra

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Honka nyt ei ole satavarmasti tulossa, mutta Ville Pokka voisi olla hyvinkin mahdollinen. Tuosta vuoden 2014 nuorten mestarijoukkueesta on jo kuusi pelaajaa vakiinnuttanut paikkansa NHL:ssä, enkä olisi kyllä koskaan uskonut muutama vuosi sitten, etteikö Pokka olisi näiden joukossa. Nyt tilanne on kuitenkin se, että tie NHL-kokoonpanoon on ilman treidiä täysin tukossa ja en tiedä kiinnostaako Pokkaa enää neljäs vuosi AHL:ssä. Mielestäni on varsin todennäköistä, että paluu Eurooppaan kauden, parin ajaksi olisi mahdollinen, jonka jälkeen NHL-uraa voisi yrittää vielä uudelleen.
 
Pokka voisi olla jopa ihan mahdollinen nimi. Jos päättää palata Eurooppaan ja Omsk ei näe käyttöä, niin miksei jos saavat neuvoteltua oikeudet Omskilta.
 

McMulligan

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Mitä sellaista Pokka toisi joukkueeseen, jota siellä ei jo ennestään ole ja mitä Jokerit tarvitsee? AHL:ssä toki ihan ok tehoja, mutta maajoukkueessa ollut viime vuodet aika lapanen.
 

SirKepola

Jäsen
Suosikkijoukkue
AS Roma
Vaikka Vegas vienee Pulun niin menen häpeämään nurkkaan ja sirottelemaan tuhkaa niskaan unohdukseni takia.

Mistä porukan päähän on saatu tällainen käsitys, että Vegas voisi olla Pulkkisesta kiinnostunut? Joukkueen runko kasataan valitsemalla jokaisesta NHL-jengistä yksi pelaaja ja Pulkkinen ei näiden joukossa todellakaan ole Arizonan pelaajana. Sen lisäksi hankkinevat muutaman vapaan agentin expansion draftin lisäksi, mutta eiköhän siellä ole vähän erilaiset pelaajat tähtäimessä kuin NHL:ssä melkein nollanäytöillä pelannut Pulkkinen.
 

P.R. 33

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit & Colorado Avalanche
Joonas Kemppaisen nimen voi höylätä yli huhuista. Siirtyi Ufaan.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös