Breeze Harbour
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- in Sami we trust
Mulla on noin puolet enemmän viestejä 'Ärsyttävin mainos?' ketjussa kuin seuraavaksi innoikkaammalla postaajalla. Taidan ärsyyntyä aika helposti mainoksista.. :D
Parikytä vuotta noilla surrutellut. Paitsi eilen. Tai no kyllä mä aika pian tajusin laittaa sen päälle, kun jotain outoa hommassa oli.Nyt ostin uuden sähköharjan, ja onhan tuo (tietenkin) ihan eri maailmasta kuin ne ysärin vekottimet. Hieno peli, enää en manuaaliharjaa tarvitse.
Kävin viime viikolla hammaskivenpoistossa, kuten olen jo pidempään aikuisiällä parin vuoden välein käynyt. Operaation jälkeen hammaslääkäri totesi, että eipä siellä nyt paljoa poistettavaa ollut. Erona edelliskertaan on, että tässä välissä hankin sähköhammasharjan, joten ainakin tuon perusteella ei ole mitään syytä palata manuaaliseen.Taas avautui että kehitys kehittyy.
Ysärillä kun sähköhammasharjat oli uusi ja jännittävä keksintö, meidänkin perheeseen sellaiset hankittiin. Oli ärsyttävä vekotin, ja mä pitäydyin manuaalisessa. Nyt ostin uuden sähköharjan, ja onhan tuo (tietenkin) ihan eri maailmasta kuin ne ysärin vekottimet. Hieno peli, enää en manuaaliharjaa tarvitse.
"Pomppas katsastuksessa päästöistä" ainakin Varsinais-Suomessa voi sanoa, ehkä vähän pohjoisempanakin.Luin Hesarista sähköautojen hylkäyksistä katsastuksissa.
”Pomppaus” on kansanomainen termi katsastuksen hylkäämiselle, kerrotaan artikkelissa.
En ole kuullut aikaisemmin. Onko tämä joku murrealueeseen liittyvä juttu vai onko autoharrastajien käytössä vai mitä?
Nyt kyllä pomppas, kun en ollut kuullut kyseistä termiä.
On ne hyviä vehkeitä ja hammashoitajan painostuksesta itsekin hankin. Oli tarjouksessa niin otin bluetoothillisen version, mutta siitä ei kyllä ole mitään lisäarvoa, eli ei mitään tukea kahden käyttäjän harjalle, jolloin siihen pitäisi aina muistaa erikseen yhdistää oma kännykkä, eikä tietysti toimi edes niin että sitten kun yhdistäisi niin se hakisi myös harjaushistorian.Kävin viime viikolla hammaskivenpoistossa, kuten olen jo pidempään aikuisiällä parin vuoden välein käynyt. Operaation jälkeen hammaslääkäri totesi, että eipä siellä nyt paljoa poistettavaa ollut. Erona edelliskertaan on, että tässä välissä hankin sähköhammasharjan, joten ainakin tuon perusteella ei ole mitään syytä palata manuaaliseen.
En ole koskaan tuota kuullut tässä yhteydessä...."Pomppaus” on kansanomainen termi katsastuksen hylkäämiselle, kerrotaan artikkelissa.
En ole ikinä kuullutkaan.Luin Hesarista sähköautojen hylkäyksistä katsastuksissa.
”Pomppaus” on kansanomainen termi katsastuksen hylkäämiselle, kerrotaan artikkelissa.
En ole kuullut aikaisemmin. Onko tämä joku murrealueeseen liittyvä juttu vai onko autoharrastajien käytössä vai mitä?
Nyt kyllä pomppas, kun en ollut kuullut kyseistä termiä.
Jääkiekon puolella näitä Pikkaraisia tuntuu olevan jonkin verran. Ilman kiekon seuraamista ainoa Pikkarainen joka äkkiseltään tulisi mieleeni olisi varmaan Pekka Puupää-elokuvien talonmies PikkarainenAvautui, kummalla toisen polven TPS-kiekkoilijoiden isistä on enemmän pelejä TPS-paidassa. Sillä, joka on toiminut myös Tepsin kapteenina.![]()
Toisen polven TPS-kiekkoilijat Aatos Koivu ja Kasper Pikkarainen lähtevät MM-turnaukseen vanhempien neuvot takataskussa
Ikäkausimaajoukkueissa nähdään usein toisen tai jopa kolmannen polven kiekkoilijoita. Heistä Aatos Koivu ja Kasper Pikkarainen pelasivat sarjakaudella TPS:n hopeaa voittaneessa U20-joukkueessa. Kaksikko on ottanut talteen vanhempiensa neuvot matkalla kohti alle 18-vuotiaiden MM-kotikisoja.www.jatkoaika.com
Alunperin lähdin tarkistamaan että onko Kasper Pikkarainen muka Kimmon poika eli en muistanut että Ilkka on edes Tepsissä pelannut.
Kieltämättä näitä riittää, koska itsekin kun edellä kirjoitin Kimmo niin tarkoitin Hannu. Hän ei ole kyllä yhtään Hannun näköinen.Jääkiekon puolella näitä Pikkaraisia tuntuu olevan jonkin verran. Ilman kiekon seuraamista ainoa Pikkarainen joka äkkiseltään tulisi mieleeni olisi varmaan Pekka Puupää-elokuvien talonmies Pikkarainen
![]()
Belgialaismiehen syytteet rattijuopumuksesta raukesivat, kun totuus terveydentilasta selvisi
Panimo-oireyhtymä on todettu vain kahdellakymmenellä ihmisellä maailmassa.www.mtvuutiset.fi
Kyseinen mies ei ole siis kännikala, vaikka elimistö tuottaa alkoholia. Jos kyseinen mies olisi kala, hän olisi selvästi ruutana.Panimo-oireyhtymä.
Miehen keho tuottaa alkoholia luonnostaan, eli hän kärsii panimo-oireyhtymästä.
Oireyhtymässä eräiden mikrobien liikakasvu suolistossa muuttaa hiilihydraatit ja sokerit alkoholiksi. Kehon toimintojen myötä veren etanolipitoisuus voi nousta, mikä voi puolestaan aiheuttaa päihtymyksen oireita.
![]()
Belgialaisella miehellä on harvinainen oireyhtymä – elimistö tuottaa alkoholia
Harvinainen oireyhtymä voi saada alkunsa siitä, jos suoliston mikrobisto häiriintyy.www.is.fi
Uutisen mukaan painimo-oireyhtymästä kärsivillä ihmisillä voi olla alkoholimyrkytyksen kaltaisia oireita. Puhe voi olla epäselvää, motoriset taidot voivat heikentyä, potilas voi kaatuilla, häntä voi huimata sekä röyhtäilyttää.
Kävin. En käskystäsi, vaan jo aikaisemmin. Makuanalyysia ei vielä tosin ole antaa, ehkäpä iltapalaksi?Uusi Reissumies Rosmariini&Merisuola on helvetin hyvää ruisleipää. Oikeasti maistuu suola ja rosmariini.
![]()
Oululainen Reissumies Mestarileipuri Rosmariini-merisuola 4kpl 235g, ruisleipä - Fazer.fi
Oululainen Reissumies Mestarileipuri Rosmariini-merisuola on ainutlaatuinen kuluttajan kanssa yhdessä kehitetty rukiinen palaleipä. Tässä rukiisessa, pehmeässä leivässä on herkullinen yhdistelmä rosmariinia ja merisuolaa, joiden makuyhdistelmä tuo kaivattua vaihtelua arkiseen palaleipään.www.fazer.fi
Käykää ostamassa, jotta tämä ei jää vain kausituotteeksi.
No perhana meillä jotain yhteistä hain myös duunia hautausmaalta ja en päässyt joten voimia sinne.Vahvistus asialle, jota olin osannut jo odottaa, ilmaantui sähköpostiini: en päässyt kesäduuniin hautausmaalle. Hiljaiselta näyttää tämäkin suvi, mutta onneksi tilanteeni on ihan eri kuin viime kesänä, sillä nyt voin hyödyntää kesäloman oppiaineita pänttäämällä.
Avautui, että on ihan ok käyttää artikkelissa sekaisin sekä toisen polven kiekkoilijaa että kolmannen polven kiekkoilijaa samasta henkilöstä.Avautui, kummalla toisen polven TPS-kiekkoilijoiden isistä on enemmän pelejä TPS-paidassa. Sillä, joka on toiminut myös Tepsin kapteenina.![]()
Toisen polven TPS-kiekkoilijat Aatos Koivu ja Kasper Pikkarainen lähtevät MM-turnaukseen vanhempien neuvot takataskussa
Ikäkausimaajoukkueissa nähdään usein toisen tai jopa kolmannen polven kiekkoilijoita. Heistä Aatos Koivu ja Kasper Pikkarainen pelasivat sarjakaudella TPS:n hopeaa voittaneessa U20-joukkueessa. Kaksikko on ottanut talteen vanhempiensa neuvot matkalla kohti alle 18-vuotiaiden MM-kotikisoja.www.jatkoaika.com
Alunperin lähdin tarkistamaan että onko Kasper Pikkarainen muka Kimmon poika eli en muistanut että Ilkka on edes Tepsissä pelannut.