Onko nyky-Barcelonalla siis samoja ongelmia kuin Argentiinan maajoukkueella? En ole itse seurannut Barcelonaa hirveästi muuten kuin UCL-peleissä, mutta tuo kuvailusi toi heti mieleen Messin maajoukkueessa. Jos mietitään noita Barcelonan menestysvuosina, niin silloinhan Xavi ja Iniesta olivat Messin lisäksi tuon joukkueen hyökkäyspelin keskiössä. Sen jälkeen kun Xavi poistui Barcelonasta ja Iniestakin alkoi ajautua vaihtopenkin puolelle tuo Barcelonan peli on muodostunut mielestäni enemmän tuollaiseksi Messi-showksi.Uskoisin, että tällä hetkellä Messitön Barcelona olisi parempi joukkue. Se pakottaisi pelaamaan pelisysteemillä, kun ei voida luottaa vain yhden miehen ratkaisuun.
Ja tämä ei siis missään nimessä ole Messin syy, päinvastoin, Messi on niin paljon parempi kuin muu joukkue, ei muut pysty tekemään luovia ratkaisuja omilla vahvuuksillaan. Vähän tulee mieleen tuollainen "liigapelaaja höntsäsarjassa", tottakai se sille ammattilaiselle syötetään kun se on paras.
Tällä tasolla on kuitenkin todella ongelmallista, jos joukkueen peli pyörii noin vahvasti yhden pelaajan ympärillä, vaikka se pelaaja olisikin Messi. Mielestäni Argentiina on aina kaatunut ratkaisupeleissä siihen ongelmaan, että joukkue on ollut ihan liikaa Messin varassa ja samaa on ollut nähtävillä viime vuosina myös Barcelonassa. Tämä on ollut mielestäni myös Barcelonan viime aikojen valmentajien suurin heikkous, sillä kaikki ovat rakentaneet hyökkäyspeliään liian paljon Messin ympärille. On tietenkin mahdotonta saada keskikentälle Xavi-Iniesta -tasoista parivaljakkoa, mutta mielestäni noita Barcelonan nykypelaajia on kritisoitu ihan liikaa. Joukkueen keski-ikä on korkea, mutta kyllä tuo nykyporukka on pelaajamateriaaliltaan tällä hetkellä kuitenkin yksi maailman parhaista joukkueista. Pelaajien tasoa suurempana ongelmana näen sen, että noista pelaajista ei saada parasta irti.
Ovatko Griezmann, Dembele ja Coutinho huonoja pelaajia, vai onko heidän vain vaikea soveltua tuohon Barcelonan pelitapaan, joka pyörii ihan liikaa Messin ympärillä? Myös Argentiinan maajoukkueessa parin huippupelaajan on ollut vaikea pelata, kun peli on pyörinyt liikaa Messin ympärillä. Kyllähän Barcelonan olisi hyvä vähän nuorentaa tuota joukkueen runkoa, sillä ihan liian moni joukkueen avainpelaajista on jo yli 30-vuotias, mutta vielä tärkeämpää olisi miettiä sitä, että millä tavalla ne muut pelaajat saataisiin pelaamaan paremmalla tasolla. Messi on kuitenkin jo 33-vuotias, joten hänellä on jäljellä todennäköisesti enää pari erinomaista kautta.