Venäjä hyökkää Ukrainaan

  • 11 785 647
  • 68 294

Ann Arbor

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Syyrian kaasuiskut unohdettiin kyllä aika nopeasti. Luonnollisesti tuolloin eniten framilla oli kaikkia yhdistävän vihollisen (ISIS) nujertaminen, mutta silkasta terrorismistahan noissakin oli kyse. Siviilejä vastaan kohdistetut kemialliset iskut eivät ole "jokapäiväistä" sodankäyntiä ja uskoisin Putinillakin olevan kynnyksen korkea. Toki Putin selvästi siirtynyt sotaongen kangerrellessa "all in"-moodiin, joten en ihmettelisi, vaikka juurikin kaasua ja tynnyripommeja alettaisiin käyttämään Ukrainan siviilikohteissa-
 

V-G-

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Onko kenelläkään valistunutta näkemystä siitä, missä määrin länsimaat voisivat eliminoida Venäjän kyvyn käyttää esim. ydinasetta, jos sellainen tilanne tulisi? Siis jos nyt vaikkapa sota laajenisi esim. NATO:n ja Venäjän välille tai jos Venäjä päättäisi alkaa paskomaan Ukrainaa lopullisesti.
 

Rambokala

Jäsen
Suosikkijoukkue
NHL
Lastensairaalaa pommitetaan Ukrainassa kaiken muun Peen lisäksi.

Samaan aikaan Suomessa (tai no USAssa hän oli käymässä):
Puolustusministeri Kaikkonen ”NATOn jäsenyyden hakemiselle ei ole nyt oikea aika”

Ok. Ootellaan


Niin, vähän vedit mutkia suoraksi tuossa lainauksessasi. Eli se mitä mekin jo tiedetään, puolueet käy tämän ensin läpi. Sitten tehdään päätöksiä. Sitä on nyt painotettu aika monelta taholta, että tehdään "Perusteellinen, mutta ei hidas" keskustelu aiheesta. Luotan toistaiseksi että näin tehdään.
 

-Kantor-

Jäsen
Suosikkijoukkue
Feikkiheikit
Mä en vaan tajua mitä putin saavuttaa tuolla että alkaisi nyt käyttämään noita hurjempia välineitään?
Tieto siitä, että tällaisten aseiden käyttö voisi olla mahdollista, lisää pelkovaikutusta ja siten palvelee Venäjän intressejä neuvotteluissa, koska se toisi mukanaan mahdollisesti sellaisia myönnytyksiä, joita ei muuten olisi saavutettavissa.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Mä en vaan tajua mitä putin saavuttaa tuolla että alkaisi nyt käyttämään noita hurjempia välineitään?

Tuntuu että tämä muiden maiden pelko venäjän hurjempia aseita kohtaan on tehokkaampaa kuin itse niiden käyttäminen.
Lännessä analysoidaan varmasti tarkkaan, mitä Putin eri vaihtoehdoissa tekee. Kyse on ainakin osin Venäjän väitteistä, että Ukrainassa olisi jonkinlaisia Yhdysvaltoihin liitoksissa olevia biologisten aseiden laboratorioita. Salaliittoteoria näistä Yhdysvaltojen "biologisten aseiden laboratorioista" on jo vuosia vanhaa Kremlin propagandaa, joka on levinnyt eri kanavia pitkin. Valkoisen talon tiedottaja Jen Psaki kiisti propagandaväitteiden paikkaansa pitävyyden Twitterissä.

Tämä on se Venäjä kun naamiot on riisuttu. Venäjän tavoite on luoda kaaosta ja pelkoa. Näin on ollut jo pitkään.

Biden ja EU-maiden johto ovat selviytyneet hyvin valtavassa paineessa, mutta suurimmat sankarit ovat Ukrainassa. Putin on ennen sotaa ja sodan aikana kiristänyt länttä ja tähän Venäjän ydinaseiden valmiustilan nostotkin tähtäävät. Lännessä pyritään neutralisoimaan tilannetta ja aivan oikein tehdäänkin.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Onko kenelläkään valistunutta näkemystä siitä, missä määrin länsimaat voisivat eliminoida Venäjän kyvyn käyttää esim. ydinasetta, jos sellainen tilanne tulisi? Siis jos nyt vaikkapa sota laajenisi esim. NATO:n ja Venäjän välille tai jos Venäjä päättäisi alkaa paskomaan Ukrainaa lopullisesti.
Tuosta löytyy tietoa ja sen perusteella voi sanoa, että äärimmäisen vaikea ellei mahdoton tehtävä kun ydinaseita on mm. sukellusveneissä kohtuullinen määrä:


Tampereen yliopiston kansainvälisen politiikan professori Juha Vuoren mukaan Putin on jo vuosia puhunut ydinaseista tavalla, joka poikkeaa totutusta.
– Putin on jo vuodesta 2013 lähtien muistutellut, että meillä on ydinaseita. Ja hän puhuu ydinaseista häiritsevällä tavalla kuin ne eivät olisi pelkkä pelote, Vuori sanoo.


Poistamalla Putin ja lakeijansa, tilanne muuttuisi. Se on helpompi ja ehkä Venäjän sisällä samanlaista ajatusta vähitellen niillä, jotka sen voisivat tehdä.
 

Neely

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Kings ,Englanti, Blaugrana&C.D. Santa Clara
Mä en vaan tajua mitä putin saavuttaa tuolla että alkaisi nyt käyttämään noita hurjempia välineitään?

Tuntuu että tämä muiden maiden pelko venäjän hurjempia aseita kohtaan on tehokkaampaa kuin itse niiden käyttäminen. Tarkoitan siis putinin kannalta.
Koska kokee itsensä tulleen nolatuksi täysin tuolla paskakalustolla jota Ukrainan pellot ja tienvarret ovat nykyään täynnä. Ei saavuta muuta kuin omasta mielestään kasvojen pesun.
 

aceman81

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät. Frida & Ebba.

holynordic

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ex-Oulun Kärpät, Kadonnut vaatimustaso
Iltapäivä ja ilta kulunut taas enemmän uutispimennossa, ja kyllä on kovin mieltäylentävää tulla lukemaan, kuinka on pommitettu lastensairaalaa, ydinvoimalaan x 2 ei saada enää yhteyttä ja putte suunnittelee kemiallisten aseiden käyttöä.

Kuvottaa niin paljon, että mahanpohjasta kouraisee. Toivottavasti karma hoitaa hommansa...
 

A Siente

Jäsen
Jonkin verran löytää nettipelien chat-ryhmistä väitteitä, että Ukraina on rakentamassa biologista asetta. Kyseessä siis ihan Venäjän ja sen tukemien propagandaa. Vastaavia Venäjää puolustavia ja totuutta vääristeleviä viestejä tulee eri netti/ tai videopelien yhteydessä.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Rush

Ötökkä

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa, Panthers, Lentävä maalivahti
Musk voisi lähettää jotain droneja Venäjälle tiputtelemaan lentolehtisiä tai heijastamaan todellisia kuvia Ukrainasta venäläisille.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Rush

Undrafted

Jäsen
Kaipa ne alkuperäiset lähteet ovat ukrainalaisia, kun siellä paikanpäällä ei varmaan kauheasti muita ole?
Eikös maassa ole useita länsimaalaisia toimittajia? Muutama päivä sitten uutisoitiin sveitsiläisen kuvaajan joutumisesta kohteeksi, kun rauhanturvaaajat havaitsivat rauhattomuutta kuvaajan autossa. Toimittajien ohella erilaisia länsimaalaisia pelureita ( avustusjärjestöjen edustajia, palkkasotureita ja luultavasti sotilaitakin ) alueella. Siihen lisänä länsivaltojen sateliitit. Mediassahan näkee eri tasoja uutisissa, kun joko osapuoli väittää, osapuolen lähteet kertovat tai uutisoidaan jotain tapahtuneen.
 

Sistis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Alle nelikymppisissä kyllä enemmistä on vastustanut sotaa ja sotia, mutta he ovatkin osanneet käyttää laajalti tietolähteitä. Vanhemman väen keskeinen tietolähde on televisio ja sen vahva propaganda - varsinkin nyt.

Osittain varmasti tässäkin on vinha perä. Ja itseltäni löytyy täysi kunnioitus niitä tahoja kohtaan, jotka Venäjällä myös näyttävät julkisesti mielipiteensä.

Kuitenkin sodalla on suuri tuki, ja sisältä päin ei myöskään tule tarpeeksi painetta sen lopettamiseen. Siksi talous- ja muut pakotteet ovat oikeastaan ainoa keino, joilla tilanteeseen voidaan vaikuttaa.

Sitä en tiedä, että kuinka riippumaton "Riippumaton tutkimuskeskus Levada" oikeasti on, mutta sen mukaan enemmistö venäläisistä joka tapauksessa edelleen tulee sotaa - tai siis erikoisoperaatiota. Tai ainakin näin oli vielä 1.3. Haaste on siinä, että venäläiset eivät tunnu täysin ymmärtävän pakotteiden ja sodan yhteyttä. Tähän ei valitettavasti ole helppoa ratkaisua, mutta uskon ajan olevan tässä kuitenkin totuuden puolella.

 

Pulle Nah

Jäsen
Suosikkijoukkue
Palevan Kallo
Tänään kyllä sanottiin täällä kovinkin sanoin, että Venäjä ei todellakaan ydinaseita missään muodossa tule käyttämään. Ylläolevat @Morgoth linkkaamat uutisjutut saattaisivat kyseenalaistaa palsta-ammattilaisten väitteet.

Mutta katsotaan. Tuo että ydinvoimaloita ei voi nyt tarkkailla ja ovat venäläisten hallussa ei luonnollisesti lupaa hyvää, oli kyse sitten mistä vaan.
Eilen lueskelin näitä kommentteja rauhoittaakseni itseäni (ettei ole pelkoa ydinaseiden käytöstä) mutta kuitenkaan nämäkään kommentit eivät nyt ihan pelkoa poistaneet. Miksi?

Koska nyt ei olla järjellisen toimijan kanssa tekemisissä ja haavoitettu itsetunto se ajaa pienemmissäkin piireissä tekemään laajennettuja itsemurhia. "Jos en minä saa, niin ei saa kukaan muukaan".

Aika moni asia, josta ennen sodan alkua ja sen jälkeen, on olleet asioita, joista on ajateltu, että "ei tapahdu, bluffia" ja sitten on saatu huomata, että tapahtui.

Kynnys ydinaseen käyttöön on suuri ja niiden, joiden koodeja tarvitaan Putinin lisäksi, on syytä pelata Putinin suunnitelmaa varmasti viimeiseen sellaiseen hetkeen saakka, jolloin teoreettisesti voisivat vielä vetää liinat kiinni. Tosin, Putte entisenä KGB miehenä tietää yhtä sun toista jippoa, millä viime hetken ämpyilijät saadaan joko ruotuun tai vaihdettua nopeasti. Aseen piippu niskassa, kun koodi pitää syöttää? Voiko koodeja olla "varmuuden vuoksi" myös muilla kuin näillä kolmella?

Tietysti yllä olevaan skenaarioon ja aidon ydinaseuhan kasvamiseen reagoisi melkoisella varmuudella myös Kiina - mutta mitä sekään voisi, jos Putin ajattelee, että tuhotaan sitten ennen omaa tuhoa kaikki?

Eniten minua pelottaa ja ahdistaa, kun mihinkään, mitä Putin/hallinto sanoo, ei voi luottaa. Vaikka rauha saataisiin neuvoteltua, niin kuka takaa, että Putinin sana tai allekirjoitus on minkään arvoinen?
 

Osmo Rapeli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kuusijuhla - Sex Festival
Jonkin verran löytää nettipelien chat-ryhmistä väitteitä, että Ukraina on rakentamassa biologista asetta. Kyseessä siis ihan Venäjän ja sen tukemien propagandaa. Vastaavia Venäjää puolustavia ja totuutta vääristeleviä viestejä tulee eri netti/ tai videopelien yhteydessä.
Tuota levittävät jo yksittäiset poliitikotkin...
 
Suosikkijoukkue
Reilu peli ja Putinin vastaisuus
Vaikka rauha saataisiin neuvoteltua, niin kuka takaa, että Putinin sana tai allekirjoitus on minkään arvoinen?
Ei kukaan. Ainoa, mitä jollain sopimuksella voidaan saada aikaan, on time out. Toiveissa tietysti on, että aikaa pelaamalla Putinille tulee lähtö ja postputinistinen Venäjä olisi toisenlainen. Valitettavasti siihenkään on hyvin vaikea uskoa, kun tuo on se Venäjä, mikä tunnetaan satojen vuosien aikajänteellä.
 

Alba

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Packers, Ukraina
Vai meni Ladojen valmistus jäihin. Vaikeeta se on autoja rakennella, kun kaikki korkeampi teknologia tulee lännestä, esim. saranat. Tässä on hyvä esimerkki mitä tulevaisuus tuo tullessaan äiti Venäjälle. Tulee olemaan vapaita liiketiloja tulevaisuudessa elleivät tule pikkuhiljaa järkiinsä ja poista Putinia vallasta. Toivottavasti länsi ymmärtää, ettei pakotteita voida poistaa ennenkuin Venäjällä on tapahtunut merkittäviä muutoksia.
 

Morgoth

Jäsen
Kynnys ydinaseen käyttöön on suuri ja niiden, joiden koodeja tarvitaan Putinin lisäksi, on syytä pelata Putinin suunnitelmaa varmasti viimeiseen sellaiseen hetkeen saakka, jolloin teoreettisesti voisivat vielä vetää liinat kiinni. Tosin, Putte entisenä KGB miehenä tietää yhtä sun toista jippoa, millä viime hetken ämpyilijät saadaan joko ruotuun tai vaihdettua nopeasti. Aseen piippu niskassa, kun koodi pitää syöttää? Voiko koodeja olla "varmuuden vuoksi" myös muilla kuin näillä kolmella?
Ne muut ovat Putinin parhaita kavereita, Shoigu ja Gerasimov (kenties siirretty syrjään). Toki eihän ne ydinohjukset käytännössä lähde mihinkään ennen kuin joku sukellusveneen päälikkö painaa nappia, joten lopulta hänellä se viimen käden valta on, vaikka toki hänen pitäisi vain sokeasti noudattaa annettuja käskyjä. En strategisia ydinohjuksia pelkää (tai pelkään, mutta tuskin niihin sentään mennään), mutta taktiset voi olla mahdollisuuksien rajoissa valitettavasti.

Enemmän uskoisin, että lavastetaan joku ukrainalaisten kemiallisten aseiden käyttö ja siihen reagoidaan sitten vaikkapa kemiallisilla aseilla (Syyriasta kokemuksia) esim. Harkovan tai Mariupolin lähistöllä. Yksi painajaismainen skenaario olisi myös biologiset aseet, jonka jälkeen saataisiin joku korona potenssiin miljoona luokkaa vaarallisuuden sisältävä tauti kiertämään ympäri maailmaa.

Semmosia iloisia pohdintoja torstai aamuun... Luoja.
 
Suosikkijoukkue
Hammer of the Gods. NHLssä suomalaiset.

On varmaankin jo ollut täällä, mutta tuolta komeaa merchiä tilaamaan ja tulot hyvään suuntaan.

Kaksi mustaa hupparia kotiutin itse.

Osaatko sanoa kuinka luotettava paikka tuo on?
Kun olisimme joukolla tuolta tilaamassa.
 

aalto

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, änärin suomalaiset
Länsi pelaa tässä kohtaa ihan fiksusti tätä peliä osallistumatta kuitenkaan suoraan sotaan. Kun nyt ollaan nostettu esim. nuo kaasujen käytön valmistelu julkisuuteen, niin Venäjältä menee siinä(kin) "yllättäen" sattuneen tapahtuman ja siitä seuraavan hässäkän tarjoama savuverho. Koko ajan pitää muistaa, että vaikka Venäjä pommittaisi Ukrainan lopulta raunioiksi, niin lännen sanktiot pysyy ja kovenee. Mahdollinen kaasun käyttäminen murentaa toki ukrainalaisten puolustusta, mutta ei helpota neuvotteluja lännen kanssa sen jälkeen kun rauha on saatu noiden välille. Mitä pidempään sota jatkuu, sitä heikommassa asemassa Venäjä on lännen suuntaan.
 

adolf

Jäsen
Suosikkijoukkue
Leijonat & Haminan Palloilijat
Harmi, että semmoiset venäläiset, jotka ovat sotaa vastaan eivätkä tue Putinia, joutuvat tästä nyt kärsimään kovasti. Sille ei nyt kuitenkaan minkään voi, että Venäjää on rankaistava näiden talouspakotteiden voimalla kovaa ja pitkään. Toivottavasti lännen rintamat eivät rupea missään kohtaa rakoilemaan, vaan tätä voimaa uskalletaan lyödä Venäjälle pitkään. Venäjän energiariippuvuuden katkaisuun pitää nyt eurooppalaisten poliitikkojen kääntää kaikki kivet ympäri. Ei nuo Kremlin paskaläjät muuten mitään usko.

Putinia tukevaa tavallista kansaa hieman yritän kuitenkin ymmärtää. Ovat oman propaganda uhreja, joille pitäisi jotenkin saada menemään perille se tieto siitä, että mitä Putin oikeasti on ensinnäkin koko uransa ajan tehnyt Venäjällä. Millainen rikollinen ja varas hän on ollut ihan nuoresta KGB-upseerista lähtien ja miten hän on ryöstänyt Venäjän valtiota omiin taskuihinsa. Toisekseen tavalliselle kansalle pitäisi jotenkin saada menemään perille se tieto siitä, että mitä tuolla Ukrainassa oikeasti tapahtuu. Mekanismi kuitenkin lienee vähän samanlainen, kuin vaikkapa jossain ahdasmielisessä uskonnollisuudessa. Kun siinä kulttuurissa on riittävän pitkään elänyt, niin mielen kieltämisen mekanismit istuvat todella tiukassa. Ei ole helppoa myöntää itselleen sitä, millaisessa valheessa on elänyt vuosia tai jopa vuosikymmeniä. Sen vuoksi sille pelkästään TV-uutisista informaationsa saavalle Tatjanalle ja Sergeille ei se todellisuuteen herääminen ole helppoa.
 

Pavlikovsky

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Calgary Flames sekä Manchester United.
Länsi pelaa tässä kohtaa ihan fiksusti tätä peliä osallistumatta kuitenkaan suoraan sotaan. Kun nyt ollaan nostettu esim. nuo kaasujen käytön valmistelu julkisuuteen, niin Venäjältä menee siinä(kin) "yllättäen" sattuneen tapahtuman ja siitä seuraavan hässäkän tarjoama savuverho. Koko ajan pitää muistaa, että vaikka Venäjä pommittaisi Ukrainan lopulta raunioiksi, niin lännen sanktiot pysyy ja kovenee. Mahdollinen kaasun käyttäminen murentaa toki ukrainalaisten puolustusta, mutta ei helpota neuvotteluja lännen kanssa sen jälkeen kun rauha on saatu noiden välille. Mitä pidempään sota jatkuu, sitä heikommassa asemassa Venäjä on lännen suuntaan.

Ehkä näin sitten, sillä lännen on ensisijaisesti turvattava myös oman puolustuskyvyn ja voimavarojen kapasiteetti. Siltikin tulee kyllä näin rivikansalaisille tulee todella huono olo noiden sairaiden tekojen vain yltyessä (sairaaloiden pommitus) ja vaikka pakotteita tiukennetaan, niin siltikin tulee usein fiilis, että lännelle tämä on vain kuin otteluseurantaketju, johon ei juuri voi/saa puuttua konkreettisesti, jotta sota loppuisi.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös