Takaisin Neuvostoliittoon kun ei saa mäkkäriä eikä kokista.
Sitten taas 2090-luvulla voidaan mennä Moskovaan syömään bikmäkkiä ja katsomaan Metallicaa hologrammina.
Takaisin Neuvostoliittoon kun ei saa mäkkäriä eikä kokista.
"Lontoon King’s Collegessa Venäjän armeijaan erikoistunut sotilasasiantuntija Robert Lee
Se on juuri näin. Toki perustelut ovat laajemmat ja syvemmät kuin mahdollinen Venäjän propaganda hyöty Ukrainan epäeettisestä toiminnasta. Pahaa ei voiteta pahalla. Paha voitetaan hyvällä. Se ei tarkoita sitä, että Ukraina ei saisi puolustaa itseään, sillä tottakai pahalta ja vääryydeltä saa puolustautua. Se tarkoittaa sitä, että puolustetaan hyvää vajoamatta itse pahan tasolle. Jos alkaa toimimaan kuten moraaliton vihollinen, ei pian tunnista itseään. Ukrainan taistelumoraalin kannalta on tärkeää säilyttää inhimillisyys ja hyvä, sillä sen puolesta he siellä sotivat.Kyllä antaisin, ihan Geneven sopimuksien mukaan, sekä yleisesti humaanin ja eettisen käyttäytymisen unohtaminen tällaisessa tilanteessa ei avustaisi Ukrainaa, koska Venäjä voi käyttää sitä hyväkseen propagandan puitteissa.
On ilmoittanut lopettavansa.Oliko muuten Netflix jo kaikonnut Venäjältä vai vieläkö sinnittelee?
Kaalia, suolakurkkua ja votkaa päälle?Ei hätää koska Rusburger!
![]()
Kremlin-Approved RusBurger Replaces McDonald’s in Crimea, Promises Delightful ‘Czar’ Burgers
Crimea finally gets a "Taste of Russia."www.grubstreet.com
Niin, back to USSR - Ehkä Putinin fantasia ei ollutkaan geopoliittinen?Takaisin Neuvostoliittoon kun ei saa mäkkäriä eikä kokista.
Varmaan niitä haavoittuneita olisi lopulta vähemmän ja useampi siirtynyt maakuunteluun taistelupaikalla, jos sairaalapaikoista olisi pulaaKyllä antaisin, ihan Geneven sopimuksien mukaan, sekä yleisesti humaanin ja eettisen käyttäytymisen unohtaminen tällaisessa tilanteessa ei avustaisi Ukrainaa, koska Venäjä voi käyttää sitä hyväkseen propagandan puitteissa.
Mun mielestä tuo arvio oli kyllä aivan överiarvio ja pelottelua, ei pitäisi asiantuntijalta päästä tuollaista suusta. En tiedä kuka muu asiantuntija olisi vastaavalla tavalla vetänyt överiksi.Se oli suhteellisen konservatiivinen arvio sotatapahtumista vielä kaksi viikkoa sitten.
Mutta äijälle voi antaa palautetta: https://twitter.com/ralee85
Hän kerää siellä läkähdyttävän laajaa arkistoa materaalitappioista ja hänen arvionsa sotatilanteesta on yhä varovaisen konservatiivinen.
Reutersin mukaan myös se sotavangiksi jäänyt läski lentäjä hakee Ukrainan kansalaisuutta.Reutersin mukaan McDonald's lopettaa lisäksi kaiken toimintansa maassa Venäjän sotatoimien takia.
Unohtamatta auringonkukansiemeniä.Kaalia, suolakurkkua ja votkaa päälle?
Tässä on nyt eräällä tavalla käynnissä Länsi vs Venäjä chicken-peli, jossa mitataan kumpi loppuu ennemmin: a) venäläisten peruskansalaisten rahat ja ruoka vai b) Lännen sietokyky varsinkin öljyn hinnan nousulle. Tuo öljytynnyrin hinnan kipupiste lienee varmaankin jossain 160 dollarissa, josta nyt varoitellaan.Toistaiseksi nämä suunnitelmat energian tuonnin vähentämiseksi Venäjältä on satanut reilusti Venäjän pussiin. Kovalla hinnalla myyvät nyt energiaa ja tällä hetkellä näillä hinnoilla Venäjällä on hyvin varaa myydäkkin vähän vähemmän. Nyt öljyn ja kaasun rajusti nousseet hinnat kompensoivat hyvin muiden pakotteiden aiheuttaman shokin taloudelle. Ei ollut tässä asiassa lännellä mitään strategista suunnitelmallisuutta, valitettavasti.
Juu, vaikka Uvs Nuur ja Hövsgöl onkin kokoluokaltaa Saimaan ja Päijänteen välissä, ei niihin ehkä suuresti kannata laivastoa panostaa. Muutamat muut järvet sitten on jo enemmän sisämaassa ja Kiina tai Venäjä ei ehkä tykkäisi jos Buirjärvelle tai Zun-Toreylle alettaisiin laivastoja kasaamaan.Tämä oli jotenkin hauska.
Silti en usko, että Mongolialla olisi yhtään yksittäisiä fregatteja tai korvetteja merivoimissaan.
Mongolia on sisämaavaltio, josta on lähes 1000 km matka lähimmälle merelle, ja erittäin hyvä kysymys on mihin ihmeeseen Mongolia niitä merivoimia edes tarvitsisi.
Nopea googletus kertoo, että Mongolian Navyssä oli 90-luvulla tasan yksi vene ja seitsemän sotilasta joista peräti yksi osasi uida. :D Nykyään sekin vene on yksityistetty turistikäyttöön.
McDonald's sulkee ravintolansa Venäjällä
klo 19:59: Uutistoimisto Reutersin mukaan maailman toiseksi suurin kansainvälinen pikaruokaketju McDonald's on ilmoittanut sulkevansa ravintolansa Venäjällä väliaikaisesti.
Reutersin mukaan McDonald's lopettaa lisäksi kaiken toimintansa maassa Venäjän sotatoimien takia.
Takaisin Neuvostoliittoon kun ei saa mäkkäriä eikä kokista.
Toi öljynhlntahan sataa täysillä jenkkien liuskeöljyn laariin.Tässä on nyt eräällä tavalla käynnissä Länsi vs Venäjä chicken-peli, jossa mitataan kumpi loppuu ennemmin: a) venäläisten peruskansalaisten rahat ja ruoka vai b) Lännen sietokyky varsinkin öljyn hinnan nousulle. Tuo öljytynnyrin hinnan kipupiste lienee varmaankin jossain 160 dollarissa, josta nyt varoitellaan.
Itse koen että heikoin lenkki tässä chicken-pelissä on USA. Toivottavasti olen väärässä.
Ei hätää koska Rusburger!
![]()
Kremlin-Approved RusBurger Replaces McDonald’s in Crimea, Promises Delightful ‘Czar’ Burgers
Crimea finally gets a "Taste of Russia."www.grubstreet.com
Kaalia, suolakurkkua ja votkaa päälle?
Tässä on nyt eräällä tavalla käynnissä Länsi vs Venäjä chicken-peli, jossa mitataan kumpi loppuu ennemmin: a) venäläisten peruskansalaisten rahat ja ruoka vai b) Lännen sietokyky varsinkin öljyn hinnan nousulle. Tuo öljytynnyrin hinnan kipupiste lienee varmaankin jossain 160 dollarissa, josta nyt varoitellaan.
Itse koen että heikoin lenkki tässä chicken-pelissä on USA. Toivottavasti olen väärässä.
On jo korjattu, että toi oli Fake News.Haluan mun 20€ takas ja antaa sen uudelleen semmoiselle järjestölle, joka saa sanoa sanan "sota" sellaisen ollessa käynnissä
Joo, ehkä pitkällä tähtäimellä. Mutta siinä vaiheessa kun öljyn tynnyrihinta on (ennusteiden mukaan jopa viikossa) noussut nykyisestään 40 dollaria, niin tuo näkyy lähestulkoon jokaisella talouden osa-alueella. Hinnat nousee ja inflaatio kiihtyy. Kysymys on kaiketi siitä, kumpi kaatuu ennemmin: Länsi vai Venäjä.Toi öljynhlntahan sataa täysillä jenkkien liuskeöljyn laariin.
Hei! Ei plagioida mun plagioimia vitsejä! :DTapahtuipa pysähtyneisyyden aikana eräässä neuvostoliittolaisessa museossa:
- tässä kuvassa on keksijä Baranov, joka on keksinyt esimerkiksi blinit, olkaimet ja vodkan
- no kukas tuo toinen mies tuossa kuvassa sitten on?
- hän on Baranovin keksijä
Putin istuskeli jo ties monettako päivää yksin ydinbunkkerissaan Uralin alla. Vlad alkoi käydä hiljalleen tyytymättömäksi, kun mitään oikeita tilannetietoja ei Ukrainan rintamalta tullut.
Viimein paikalle saapui väkisin ja viivytellen kenraaliluutnatti Petroff, joka lupasi näyttää rauhanturvaoperaatiota johtavan kenraali Kozlofin videotervehdyksen rintamalta ja selostuksen tilannekuvasta. Videolla Kozlof kertoi keksineensä aivan uuden taistelutaktiikan, jolla Ukrainan armeija on käytännössä jo löyty. Samalla Kozlof mainitsi keksineensä myös kieron tavan jallittaa länsimaisia tiedotusvälineitä saamasta tietoa konfliktista ja myös estäneensä oman kansan protestit kaduilla.
Vlad alkoi innostua ja pieni hikikarpalokin nousi otsalle. Mitä vielä, kysyi Putin jo pieni miehuutensa kovettuen.
Petroff vastasi, että Kozlof on myös keksinyt tavan miten te voitte vielä selvitä tästä tilanteesta kuivin jaloin.
Mutta aivan loistavaa, tämä tietää ylennystä kenraaliluutnatti Petroff! vastasi Putin.
Mikäs mies te oikein olette ja mikä on suurin saavutuksenne?
Petroff nappasi asennon ja totesi ylpeänä "Minä olen kenraaliluutnatti Petroff, kenraali Kozlofin keksijä, herra presidentti!".