@Cobol Luvut tosiaan perustuivat lähteisiin, joiden data on vanhentunut.
Isossa kuvassa mielestäni se ei asiaa juuri muuksi muuta. Jos tietysti ajatellaan, että kyllä ne Yhdysvaltain lentotukialukset sitten tulevat vastikkeetta meidän avuksemme sillä sekunnilla, jos yksikin venäläissotilaan saapas ylittää Narvassa rajan, silloinhan tässä ei mitään suurempaa ongelmaa ole. Voidaan olla turvassa vitosartiklan takana ja sillä hyvä.
Itse en vaan nykytilanteessa ja seuraavien (vähintään) neljän vuoden ajan hirveästi näe perusteita siihen sokeasti luottaa.
JOS Viron rajalle on ryhmittyneenä muutama divisioona venäläisjoukkoja, mitä Yhdysvallat tekee? Lähettääkö se kaikki Euroopan prikaatinsa sinne vai käykö niin, että se yksi erikoisjoukkojen ryhmä ja ne pari komppaniaa napataan sieltä ensimmäisellä C-30:lla pois, kun Putin soittaa Trumpille, että nyt ei kannata jäädä alle.
On Trump kuinka Putinin taskussa tahansa, se että venäläiset ampuvat kohti ja tappavat amerikkalaissotilaita ei voi johtaa muuhun kuin sodanjulistukseen. Siinä menee valtaosalla rebusenaattoreita ja -kongressiedustajia se raja, siinä menee magalaisten ja oikeistomedian raja. Mutta muutama sata sotilasta on myös päivässä poissa jostakin rajavaltiosta.
Muutenhan Naton doktriini on yhä "ansalankaan" perustuva. Rajavaltioissa on siis kussakin pieni joukko (kuten nyt Virossa 1000+ brittivetoinen prikaati) Nato-sotilaita, jotka ovat se uhka Venäjälle. Jos hyökkäät tähän maahan, vastassa ovat Nato-sotilaat ja sitä kautta kaikki tulisivat apuihin, Yhdysvallat etunenässä. Mutta se tuhannen sotilasta ei tietysti hyökkäystä pysäytä, vaan sitten kaikkien pitäisi laajamittaisesti mobilisoida omat joukkonsa ja lähteä valtaamaan alueita takaisin.
Onko Trumpin Yhdysvallat tuollaista johtamassa etunenässä? Ja jos meillä Euroopassa on epävarmuutta sen suhteen, mitä me nyt teemme? Jos Trump sanoo, että Viro ei ole maksanut sadan miljardin suojelumaksua, joten hoitakaapa joku muu homma, mitä tapahtuu? Jos UK ja Suomi olisivatkin täysin valmiita lähtemään vitosartiklan mukaisiin sotatoimiin, seuraavatko tämän maanosan espanjat, italiat ja slovakiat perässä, kun sinne joutuu oikeasti tappelemaan, eikä vain Yhdysvaltoja hieman hännystelemään ja tukemaan.