Yhdysvaltain presidentti Donald J. Trump

  • 3 999 057
  • 26 694

IceWalker

Jäsen
Suosikkijoukkue
HJK, K-Kissat, PiTa
Trumpille seuraava deadline on tammikuun 6., jolloin hän suunnittelee tapaavansa rebujen johtoa vaalituloksen kumoamiseksi:


Ja samaan aikaan on tiedossa iso protesti, johon tulee runsas joukko trumpisteja osoittamaan mieltään. Eli siis Trump toimii sisältä päin kumotakseen tuloksen ja kannattajat ulkoapäin.

USA:n demokratia on pahimmassa vaarassa koskaan ja samanaikaisesti vaara ei ole kovin suuri. Suurin ongelma ovat väkivaltaisuudet, jotka saattavat hyvinkin purkautua, jos kannattajat ovat sopivassa mielentilassa ja kiihottaneet itsensä isoon uhoon.

Trumpin mahdollisuudet vaikuttaa armeijan kautta näyttävät pieniltä. On olemassa spekulaatiota siitä, että Trump erottaa monta komentajaa peräkkäin, ne, jotka eivät suostu toimimaan Trumpin käskyjen mukaan, kunnes tulee sellainen, joka haluaa toimia. Mutta armeija tuskin on tässä yhtenäinen, joten vaara tässä suhteessa on hyvin pieni, muttei olematon.

Bideninä pitäisin huolta siitä, että Trumpin toimet marraskuun vaalien jälkeen tutkitaan perusteellisesti.
 

Wiljami

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit, sympatiaa muuhun Savoon ja Kaakonkulmalle
En tiedä onko jotenkin väärin miettiä tällaista, mutta tietyllä tavalla saattaisi olla jopa hyvä asia jos nuo proud boyssit tms. kahjot lähtisivät riehumaan aktiivisesti. Siinä tuulettuisi ilmapiiri kunnolla ja toisaalta kun maan lailliset asevoimat pistäisi hommalle stopin n. kolmessa minuutissa niin saattaisi tulla myös viestiä näille vallankumoushalukkaille Trump mukaan lukien että jossain vaiheessa tulee raja vastaan ja sen ylittämisellä on hintansa.
 

oiler99

Jäsen
Suosikkijoukkue
Edmonton Oilers, Raahe-Kiekko, Oulun Kärpät, ManU
Trumpin vaatima ja demokraattien hyväksymä 2000 dollarin stimulus-shekki ei mennyt läpi republikaaneille tänään pidetyssä muodollisessa tapaamisessa. Tässä nyt on se vaara, että Trump kaataa koko paketin. Hänhän ei hyväksynyt tuota 600 taalan stimulus-shekkiä koska se oli hänen mielestään liian pieni (niinkuin se kyllä onkin). Rebut kuitenkin vastustavat rahasumman nostamista. Asia menee seuraavaksi edustajainhuoneen äänestykseen, joka pidetään maanantaina.

Jos Trump ei allekirjoita pakettia, hallitus menee sulkutilaan. Tämä on ensimmäinen kerta kun republikaanit ovat nousseet omaa presidenttiään vastaan joten tässä on nyt aika isot panokset pelissä. Republikaanit yrittivät poistaa paketista ulkomaanavun, jota Trump on kritisoinut. Demokraatit kuitenkin torppasivat tämän yrityksen.

 
Viimeksi muokattu:

Hexa

Jäsen
Trumpin vaatima ja demokraattien hyväksymä 2000 dollarin stimulus-shekki ei mennyt läpi republikaaneille tänään pidetyssä muodollisessa tapaamisessa.
Mielenkiintoista, että Trump ja demokraatit ovat samaa mieltä edes jossain asiassa. Onkohan kyseessä ensimmäinen kerta koko presidenttikaudella.
 

jokerit67

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Republikaanit yrittivät poistaa paketista ulkomaanavun, jota Trump on kritisoinut. Demokraatit kuitenkin torppasivat tämän yrityksen.
Tämä ulkomaanapu-tuhlailu on nostettu isosti esille, mutta ilmeisesti iso osa siitä mukailee Trumpin omaa budjettiesitystä ja on aikaisemmin hyväksytty republikaanijohdossa. Ulkomaanavun kritisoinnilla saa kannattajilta helppoja pisteitä, joten ei taida tulla yllätyksenä kellekään tämä nosto.

 

Sako

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Hänhän ei hyväksynyt tuota 600 taalan stimulus-shekkiä koska se oli hänen mielestään liian pieni (niinkuin se kyllä onkin).
Tota 600 oli neuvottelemassa myös valkoisen talon edustajat. 600 liian vähän on vain hätäisesti löydetty tekosyy sille, että voi olla allekirjoittamatta. Nyt sillä on 10pv aikaa pohtia että mitä tekee ja aikamoinen määrä deadlineja menee umpeen sinä aikana. Kaaosta USA kaipaa...ja saa.
 

Ollakseni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings

Sako

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Urputtimelta meni pupu pöksyyn ja allekirjoitti tukipaketin.






Rubio viittaisi siihen, että Fauci on kujalla kaikesta ja häneen ei kannata luottaa. Rubiohan kävi itse hankkimassa rokotuksen välittömästi, vaikka ei ole oikein missään riskiryhmässä. On tuo puolue vaan paska.

Rubio on oikeasti ilmastouskovainen ja se haluaa pelastaa maailman aiheuttamalla mahdollisimman monen amerikkalaisen kuoleman.
 

oiler99

Jäsen
Suosikkijoukkue
Edmonton Oilers, Raahe-Kiekko, Oulun Kärpät, ManU

Kilgore Trout

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Trump aikoo pitää maanantaina " a big and wonderful RALLY":n Georgiassa tukeakseen rebujen senaattoriehdokkaita.
 

BOL

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Koko allekirjoittamisen viivästyttäminen oli siis silkkaa vittuilua. Ei toki tullut yllätyksenä, koska sellainen hän on. Mutta kyllä sillä alkaa nyt jo taktiikkapuolellakin ote lipsua pahasti.

Toivottavasti mahdollisimman monen tavallisen Trumpia äänestäneen silmät olisivat edes vähän avautuneet tämän keissin aikana. Että löytyisi jostain se rohkeus olla enää koskaan äänestämättä yhtä ainutta Trumpia tai hänen kaltaistaan missään vaaleissa. Nyt avun tarpeessa oleva tavallinen kanssa laitettiin kärsimään lisää aivan turhaan. Tämä on epäinhimillistä ja oksettavaa. Paheksun syvästi.
 

Sako

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Koko allekirjoittamisen viivästyttäminen oli siis silkkaa vittuilua.
Kyllä. Ei vaan riittänyt kantti viedä kaaosta pohjaan asti ja venyttää hommaa täyteen 10 päivään, jonka laiki olisi sallinut. Sen 10 päivän jälkeen parlamentaariset elimet voi kävellä pressan yli enemmistöllä.
 

El Gordo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Rubio on oikeasti ilmastouskovainen ja se haluaa pelastaa maailman aiheuttamalla mahdollisimman monen amerikkalaisen kuoleman.

Rubio tietääkseni on harvoja republikaanipoliitikkoja, joka on myöntänyt sen kiistämättömän tieteellisen faktan, että ilmaston lämpeneminen on todellinen ongelma ja seurausta ihmiskunnan toiminnasta, etenkin fossiilisten polttoaineiden käytöstä. Pienten golf-aplodien paikka, kun joku tuossa puolueessa suostuu edes jonkun tieteen tuloksen tunnustamaan. Mutta sen verran syvällä öljy- ja kivihiiliteollisuuden taskussa tuo poppoo on, että tuskin Rubiokaan uskaltaa mitään riittäviä toimia ehdottaa muutoksen hillitsemiseksi. Saati mitään niin radikaaleja kuin maalailet.
 

Saskatoon

Jäsen
Suosikkijoukkue
Bruins, Wild, HIFK, Hyvinkään Tahko
Kyllä. Ei vaan riittänyt kantti viedä kaaosta pohjaan asti ja venyttää hommaa täyteen 10 päivään, jonka laiki olisi sallinut. Sen 10 päivän jälkeen parlamentaariset elimet voi kävellä pressan yli enemmistöllä.

Olen vähän ymmärtänyt, että tuo laki olisi mitätöitynyt ennen sitä, koska uusi kongressi astuu voimaan ennen kuin tuo 10 päivää tulee täyteen ja silloin menevät automaattisesti umpeen kaikki edellisen kongressin hyväksymät lait mitä ei ole allekirjoitettu sitä ennen. Tietenkin uusi kongressi voisi vain hyväksyä saman lain heti saman tien, mutta tuossa on kaikki puhemiehen valinnat, vaalituloksen vahvistaminen yms. seremoniat heti perään ja Georgian vaali heti melkein saman tien enkä usko, että sama paketti menisi läpi enää sen jälkeen.
 

Sako

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Olen vähän ymmärtänyt, että tuo laki olisi mitätöitynyt ennen sitä, koska uusi kongressi astuu voimaan ennen kuin tuo 10 päivää tulee täyteen ja silloin menevät automaattisesti umpeen kaikki edellisen kongressin hyväksymät lait mitä ei ole allekirjoitettu sitä ennen.
En väitä vastaan, kun tietoa ei ole. Toki tuo olisi loogista, joten ostan tämän.
Rubio tietääkseni on harvoja republikaanipoliitikkoja, joka on myöntänyt sen kiistämättömän tieteellisen faktan, että ilmaston lämpeneminen on todellinen ongelma ja seurausta ihmiskunnan toiminnasta, etenkin fossiilisten polttoaineiden käytöstä.
Miksi sitten IPCC on kieltänyt lainailemasta uusinta teoriaansa tekijänoikeuksiin vedoten? (Kuten fiktiivissä romaaneissa on tapana.) Tieteellisyys on Mr Trumpin arvoista, kun vertaiskritiikkiä ei sallita ja ilmastouskovaisten mielenrauhaa ei järkytetä! (Ilmasto on lämmennyt, mutta tieteellistä näyttöä syystä ei ole ja se on ikävä kyllä FAKTA!)
 

El Gordo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Miksi sitten IPCC on kieltänyt lainailemasta uusinta teoriaansa tekijänoikeuksiin vedoten? (Kuten fiktiivissä romaaneissa on tapana.) Tieteellisyys on Mr Trumpin arvoista, kun vertaiskritiikkiä ei sallita ja ilmastouskovaisten mielenrauhaa ei järkytetä! (Ilmasto on lämmennyt, mutta tieteellistä näyttöä syystä ei ole ja se on ikävä kyllä FAKTA!)

En minä tarvitse IPCC:tä ollenkaan ymmärtääkseni mekanismin, jolla kasvihuonekaasujen lisääntyminen lämmittää ilmastoa. Lämpösäteilyn karkaaminen siirtyy ylempään kerrokseen ilmakehässä, jolloin planeetan lämpötasapainoa kohti hakeutuminen nostaa pintalämpötilaa.

Jokainen ilmakehän fysiikkaa opettava fysiikan laitos jokaisessa maailman yliopistossa ja jokaisen maan ilmatieteen laitos voi antaa virallisen lausunnon, että nykyinen ilmaston lämpeneminen johtuu kasvihuonekaasujen lisääntymisestä. Ja vertaisarvioituja tutkimuksia aiheesta on tuhansittain. Vaikka mitään IPCC:tä ei olisi olemassakaan, niin mikään ei muuttuisi.

Väärä keskustelusäiekin näille hörhöilyille, vaikka toisaalta oikea.
 
Viimeksi muokattu:

oiler99

Jäsen
Suosikkijoukkue
Edmonton Oilers, Raahe-Kiekko, Oulun Kärpät, ManU
2000 dollarin stimulus-shekki meni edustajainhuoneella läpi, asia menee tänään senaatin käsittelyyn. Jos senaatti hyväksyy, niin 600 dollarin stimulus-shekki nousee 2000 dollariin. House passes measure to increase stimulus checks to $2,000

Myös 740 miljardin taalan puolustuslakipaketti, jonka Trump blokkasi viime viikolla, meni eilen edustajainhuoneella läpi kun molemmat puolueet kumosivat presidentin veto-oikeuden. Senaatti käsittelee lain myöhemmin tällä viikolla. House Republicans join with Democrats to override Trump's veto of defence bill
 
Viimeksi muokattu:

Wiljami

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit, sympatiaa muuhun Savoon ja Kaakonkulmalle
Ei sinänsä liity DT:hen eikä edes nykytilanteeseen vaan yleisesti siihen mitä mahdollisuuksia taloustitaaneilla on toimia haastavassa tilanteessa. Siellä ei paljoa nimittäin huimaa velanotto tai dollaripainokoneiden pyörittäminen laakerit punaisena ja Suomen velkamäärät hukkuisivat puolen tunnin stimuluksiin ilman että kukaan edes noteeraisi siinä missä meikäläisittäin verrataan nykyistä tilannetta normaaliin ja revitään lööppejä holtittomasta velkaantumisesta (no toki aika vähän ja lähinnä populismihengessä).
 

Yläpesä

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
siinä missä meikäläisittäin verrataan nykyistä tilannetta normaaliin ja revitään lööppejä holtittomasta velkaantumisesta (no toki aika vähän ja lähinnä populismihengessä).

Suomi hoitaa tämänkin vastoinkäymisen kympin tytön moraalilla äärimmäistä pykälien noudattamista kunnioittaen eikä ota tippaakaan lainaa, samalla kun Välimerelle painetaan kymmeniä miljardeja helikopterirahaa lainat anteeksiantaen minkä jälkeen kaikkia EU-maita velvoitetaan pistämään vuosisadan säästökuuri päälle.
 

Infamous

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Penguins, Steelers
2000 dollarin stimulus-shekki meni edustajainhuoneella läpi, asia menee tänään senaatin käsittelyyn. Jos senaatti hyväksyy, niin 600 dollarin stimulus-shekki nousee 2000 dollariin. House passes measure to increase stimulus checks to $2,000

Myös 740 miljardin taalan puolustuslakipaketti, jonka Trump blokkasi viime viikolla, meni eilen edustajainhuoneella läpi kun molemmat puolueet kumosivat presidentin veto-oikeuden. Senaatti käsittelee lain myöhemmin tällä viikolla. House Republicans join with Democrats to override Trump's veto of defence bill

Tässä tulee eteen mielenkiintoinen tilanne. Kerrankin Pelosin johtamat demokraatit osoittivat selkärankaa (tai paremmin sanottuna poliittista pelisilmää), ja asettivat Mitchin selän seinää vasten. Tähän vielä extra-painostuksena Bernie on uhannut pysäyttää tuon puolustus-paketin, mikäli stimuluksen laajennus ei mene läpi. Isot peukut demokraattien suuntaan, kun kerrankin aihetta on.

Mitchillä ja muilla GOP-senaattoreilla on nyt tilanne, että joutuvat joko hyväksymään stimuluksen laajennuksen, tai riskeeraamaan seuraukset mitä Trumpin julkilausumien vastustaminen tuo tullessaan, vieläpä juuri Georgian senaattivaalien kynnyksellä. Melkein uskaltaisin sanoa että win-win tilanne demokraateille.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös