Yhdysvaltain presidentti Donald J. Trump

  • 4 243 528
  • 28 911

Ronikki73

Jäsen
Suosikkijoukkue
Chicago Blackhawks
Ei tämä nyt ole enää todellista... Ja tuolta kun löytyy niitä, jotka uskoo kaiken mitä tämä herra sanoo, niin varmasti jotain tolloja löytyy, ketkä kokeilee mitä vain, mitä herra ehdottelee...
 

Sako

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Mikähän tarve hänellä on ylipäätään lähteä hyppimään tuolle kentälle, missä hänellä ei ole pienintäkään asiantuntemusta? No tarviiko tätä kysymystä toisaalta edes kysyä. Hänellä on/olisi lääketieteen ammattilaisten parhaimmisto käytettävissään, mutta ei, itse pitää.
Se ei tykkää asiantuntijoiden aatoksista, koska heidän mukaansa virus ei katoa kuin ihmeen kautta heti kohta nyt. Joten esittelee omaa nerouttaan etsiessään ulospääsyä kriisistä. Ei sillä muuten väliä, mutta vaalivuosi ja talous syöksyssä, se varmaan ajatteli talouden avulla saavan toisen kauden...yhdellä aatulla oli ihmeaseita, tää tollo yrittää turvautua ihmelääkkeeseen.

Tiede ei ole oikein kovassa kurssissa dt:n teejuhlilla.
"He says he was ousted for questioning the potential of hydroxychloroquine, an anti-malaria drug touted by Mr Trump. "

Sopii tietty hyvin rebujen 'jaa kansa kahtia' -teemaan, koska siinä hommassa faktoista on vain haittaa. Vaan onhan se piip vaarallsita mennä käärmeöljyjen kanssa kansainvälisessä terveyskriisissä.
 

jussi_j

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
"I'm a person with good you know what." Anteeksi mutta hä?

Unohtamatta legendaarista näkenystä "Mitä menetettävää on?" Jos sivuutetaan terveys sekä henki, niin totta mitä menetettävää ihmisellä on kokeillessaan erilaisia ihmelääkkeitä.
Sehän osoitti kai just tässä kohtaa päätään ja tarkoitti aivojaan. Vetää kyllä hiljaiseksi.

Trump on hyvä esimerkki ihmisille, jotka ovat hieman epävarmoja itsestään. Ei tarvitse olla maailman fiksuin pärjätäkseen. Itseluottamus on tärkeää, kuten myös esiintymiskyky, jotka toki ovat hieman käsi kädessä. Itsekin olen nuorempana vähän miettinyt monessa kohtaa, että pärjäänköhän mä tuossa ja tuossa. Aina olen pärjännyt vähtintään kohtuullisesti ja huomannut ympärilläni todella ohuella osaamisella eteneviä tyyppejä. Toki isojen herrojen pöydässä istuu myös helvetin fiksua, ahkeraa ja osaavaakin porukkaa, mutta aina siellä seassa on joku sopiva tai mukava.
 

septi

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Olenkin ihmetellyt tuota Trumpin oranssia hohtoa, mutta tämä kuvitelmansa siitä että UV-säteilyllä voisi tuhota viruksen selittää kaiken. Taitaa suuri johtaja viettää solariumissa paljon aikaa
 

Sako

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Olenkin ihmetellyt tuota Trumpin oranssia hohtoa, mutta tämä kuvitelmansa siitä että UV-säteilyllä voisi tuhota viruksen selittää kaiken. Taitaa suuri johtaja viettää solariumissa paljon aikaa
Itse asiassa pintoja voi desifioida uv-säteilyllä. Mutta ihmistä se ei paranna, syövän voi saada.

Lysolin valmistaja ottaa amerikkalaisen kuluttajan typeryyden vakavissaan.
 

Ollakseni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings
Olenkin ihmetellyt tuota Trumpin oranssia hohtoa, mutta tämä kuvitelmansa siitä että UV-säteilyllä voisi tuhota viruksen selittää kaiken. Taitaa suuri johtaja viettää solariumissa paljon aikaa
UV-säteilyllähän voi sterilisoida asioita, mutta varmaan aika epäterveellistä iholle. Ideahan on toimiva sinällään, mutta en ihmisiä sillä puhdistaisi viruksista.
 

hege

Jäsen
Toisaalta jos kuolee siihen uv-säteilyyn niin ei ole kuollut koronaan eli tilastot paranevat tältäkin osin. Oikeastaan Donaldin kannattaisi vain kieltää korona ja tehdä sen ympärille muuri niin asia olisi pois päiväjärjestyksestä.
 
Suosikkijoukkue
comes in waves
Onko lievästi sadistista toivoa vaivihkaa että Trump itse saisi koronan? Vai kuulunko sittenkin enemmistöön?
 

jussi_j

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
UV-säteilyllähän voi sterilisoida asioita, mutta varmaan aika epäterveellistä iholle. Ideahan on toimiva sinällään, mutta en ihmisiä sillä puhdistaisi viruksista.
Se voi rikkoa DNA:tä ja sitähän virus kai pääosin on jos oikein ymmärrän. Virustahan ei voi tappaa, kun se ei ole elävä, rikkoa sen voi. Ei pysty edes lisääntymään ilman isäntäsolua.
 

Stigu

Jäsen
Itsellä tuntui aamulla nenä hieman tukkoiselta ja olo kuumeiselta, mutta sitten kävelin 2 tuntia suu auki auringossa ja join puoli litraa Lasolia. Nyt olo tuntuu ihan hyvältä ja keuhkot puhdistuneilta. UV-sätely ja desinfiontiaine saavat ihmeitä aikaan.

Trumpilla on kyllä uskomaton kyky alittaa itsensä päivä toisensa jälkeen. Nuo eiliset kommentit olivat luokkaa "kysymyksiä, joita 4-vuotias esittää vanhemmilleeen ennen nukkumaanmenoa"

Linkissä arvostamani epidemologi Dr Osterholm (joka muuten ennusti 15 vuotta tällaisen pandemian puhkeamisen) maalaa aika tylyä kuvaa USA:n lähitulevaisuudesta: jenkkiläisistä pitää noin 60-70% saada tartunta ennenkuin Virus on selätetty. Nykyinen luku on luokkaa 5%. Pätkän alussa on UV-säteilyexpertin jorinoita, mutta parin minuutin kohdalla alkaa Osterholmin haastattelu.

Osterholm ja Cuomo tuntuvat olevan ainoita selväjärkisiä tyyppejä tuolla rapakon takana tällä hetkellä. Ei käy kyllä kateeksi.



 

IceWalker

Jäsen
Suosikkijoukkue
HJK, K-Kissat, PiTa
Tässä on Colbertin kiteyttämänä koko Trumpin poliittinen ura ja keskustelu siitä tiivistettynä:





Repesin tälle ja samalla se johdatti vakavaan pohdintaan. Trump, kuten tunnettua uskoo omaan loistavaan älyynsä: hän todistaa älynsä omissa silmissään päivittäin suorittamalla monimutkaisia selitysoperaatioita, joita oletettavasti jo kymmenvuotiaatkin kykenisivät hoitamaan paremmin.

Trump lienee joko keksinyt korkean ÄO:nsa tai sitten saanut sen jostakin jonkin veijarin tekemästä ja tulkitsemasta testistä. Koska valitettavien sattumusten sarja johti Trumpin presidentiksi, kyseisen psykologin tekemä sinänsä harmiton oletettu koijaus on osoittautunut vakavaksi virheeksi. Jopa niin vakavaksi, että tämän täytyy johtaa syytteeseen. (Psykiatrinen testaus olisi sen sijaan ollut paikallaan).

Itse määrittelisin teon rikokseksi ihmiskuntaa vastaan. Syynä se, että Trump sai testin tuloksena taas boostia omaan itsetuntoonsa, joka jo muutenkin on mielipuolisen suuri kykyihin nähden. Trump olisi pitänyt testin sijaan lähettää johonkin Turkan teatterikorkeakoulun metodein toimivaan koulutukseen, jossa nöyryytetään osallistujia päivä toisensa jälkeen. Trump tarvitsee realistista asennetta omiin kykyihinsä, mikä käytännössä täytyy suorittaa kovana egon poistona.

Trumpin perusteeton itsetuntoboostaus on johtanut tilanteisiin, jossa supervaltaa johtaa omiin kykyihinsä uskova sekopää, joka aiheuttaa tarpeetonta kärsimystä monelle maansa ja ulkomaiden kansalaisille, mukaanlukien ne, jotka joutuvat uutisista katsomaan Trumpin toilailuja. Siksi kyseinen oletettu psykologi, joka sai varmaan messevän korvauksen analyysistään, pitää asettaa syytteeseen. Rikkaiden sekopäiden ja moronien määrittely huippuälykkääksi on normaalisti harmitonta rahastusta, mutta joskus se johtaa kohtalokkaisiin seurauksiin.
 

Individual

Jäsen
Suosikkijoukkue
Post-rock/ Post-punk
Olisi kiva kuulla palstan "trumpisteilta" sikäli mikäli heitä ei ole jo kaikkia potkittu ulos, että oletteko tyytyväisiä hänen tapaansa hoitaa tointaan? Ymmärrän kyllä sen ja voin asian itsekin myöntää, että kun jonkun asian kokee oikeaksi, niin siimaa annetaan, vaikkei kaikesta olisikaan samaa mieltä. Mutta Trump Show:ssa on pian Season 1 nähty, niin kai kiihkeimmiltä palstan Trump-kannattajilta voi pyytää edes jonkinlaista välitodistusta. Jos siis oletetaan, että Season 2 ilmestyy pian suoratoistopalveluihin. Toki koronakriisin hoito tullee olemaan se mistä hänet muistetaan, etenkin jos kakkoskautta ei tipu, mutta onhan asioita tapahtunut myös ennen tätä virusta.
 

L. Paraske

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tehtaan takuu, Suomi, Arttu Hyry, Hagaby Golf 2
UV-säteilyllähän voi sterilisoida asioita, mutta varmaan aika epäterveellistä iholle. Ideahan on toimiva sinällään, mutta en ihmisiä sillä puhdistaisi viruksista.

Nyt kun kerrankin puhutaan asioista, joista minäkin tiedän jotain, niin pakko nipottaa. UV-säteily ei sterilisoi, eli se ei poista mikrobeja, vaan se desinfioi eli ainoastaan tekee ne lisääntymiskyvyttömiksi rikkomalla bakteerin tai viruksen tai muun alkueläimen DNA:n. UV-säteilyä on montaa eri tyyppiä, ja ne jaotellaan valon aallonpituuden perusteella. Maahan pääsevästä auringonvalosta ylivoimainen enemmistö on UVA-säteilyä ja pieni osa UVB-säteilyä. UVA- ja UVB-säteily eivät ole tehokkaita desinfioimaan. Mikrobien desinfioimiseen ylivoimaisesti tehokkainta on lyhytaaltoisempi ja energialtaan korkea UVC-säteily (erityisesti aallonpituudella 254 nm), mutta sitä ei auringosta maahan saakka tule, sillä ilmakehän otsonikerros suodattaa sen pois. UVC-säteily on myös ihmisen iholla erittäin polttavaa eikä sille auta altistua. UVC-säteilyä saadaan kuitenkin aikaiseksi erikoislampuilla, ja sellaisia käytetään esimerkiksi UV-desinfiointilaitteissa, jollaisten läpi ylivoimainen enemmistö suomalaisesta juomavedestä ajetaan vedenottamoilla ja esim. vesitorneissa.
 
Suosikkijoukkue
Chelsea FC
Jos esim. orava paskoo vesitorniin, niin ripuli siitä tulee kaikille kuitenkin, tästä UV-desinfiointilaiteesta huolimatta. Ei siis kovinkaan tehokas systeemi?

Kyllä mä suosittelisin rebukannattajien tyytyvän vain siihen käsidesiin suonensisäisesti. Hyvä siitä tulee.
 

Ice71

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Jerry100, Hereworth
Mielenkiintoista olisi kyllä tietää lähteekö joku koittamaan solariumiin suonensisäistä desinfiointiainetta. Ois kyllä niin next level-shittiä, että asiasta voisi sinänsä jonkun palkinnonkin jo antaa.
Todennäköisesti joku trumppilainen kokeilee tuotakin. Aikaisemmin siellä jo yksi pariskunta veteli akvaarion puhdistusainetta joka sisälsi klorokiinifosfaattia, kun Trump oli kehoittanut ottamaan malarialääkettä. No kumpikin sisälsi samaa vaikuttavaa ainetta. Toiselle tuli teho-osastoreissu ja toiselle ruumishuonereissu.
 

L. Paraske

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tehtaan takuu, Suomi, Arttu Hyry, Hagaby Golf 2
Jos esim. orava paskoo vesitorniin, niin ripuli siitä tulee kaikille kuitenkin, tästä UV-desinfiointilaiteesta huolimatta. Ei siis kovinkaan tehokas systeemi?

Alkaa mennä OT:ksi, mutta ei kyllä tule oravanpaskasta paskaepidemiaa, jos UV:ta käytetään. Kyllä niitä ihan syystä hankitaan ja asennetaan.
 
Suosikkijoukkue
Kärpät
Trump on kommentoinut medialle eilisiä hulluja ehdotuksiaan koronapotilaiden hoitomenetelmiksi. Trumpille tyypilliseen tapaan korjausyritykset ovat hyvin ontuvia ja nojaavat vahvasti muidenkin populistien pelikirjasta tuttuun "kännissä ja läpällä" -puolustukseen:

Huffington Post kirjoitti:
President Donald Trump told reporters Friday that he was only testing the media when he suggested injecting people with disinfectant to fight off COVID-19.

“I was asking sarcastically to reporters just like you to see what would happen,” he told reporters early Friday afternoon.

Mitäköhän seuraavaksi, "I nuked California just to see what would happen." tai "I asked Russia to interfere in our elections just to see what would happen." Okei tuo jälkimmäinen nähtiin jo vaalien 2016 alla.

Huffington Postin juttu Trumpin tänään antamista kommenteista:

Trump Claims He Was ‘Sarcastically’ Pitching Disinfectant As COVID-19 Cure - Huffington Post
 
Viimeksi muokattu:
Sarkasmin mestari tuo Trump, valitettavasti tyhmät ei tajua kun Trump heittää läppää. Ei kukaan ole niin tyhmä, että tosissaan puhuisi tuollaisia.
 

lihaani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Todennäköisesti joku trumppilainen kokeilee tuotakin. Aikaisemmin siellä jo yksi pariskunta veteli akvaarion puhdistusainetta joka sisälsi klorokiinifosfaattia, kun Trump oli kehoittanut ottamaan malarialääkettä. No kumpikin sisälsi samaa vaikuttavaa ainetta. Toiselle tuli teho-osastoreissu ja toiselle ruumishuonereissu.

Sanokaa ystävät, että nämä ovat vain "vitsiä pukkaa part2":sta! Eihän maailman mahtavin ihminen voi edes läpällä päästää tämmoista paskaa suustaan. Eihän?
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös