Kävin ensimmäistä kertaa lähes kymmeneen vuoteen RAX:ssa syömässä, ja voin rehellisesti todeta, ettei minun tarvitse palata sinne ainakaan seuraavaan kymmeneen vuoteen. Maltillisista odotuksista huolimatta kokemus oli pettymys lähes kaikilla mittareilla, ja tuntui siltä, että paikka on jäänyt pahasti jumiin 90- ja 2000-lukujen tunnelmiin, tai sitten kyseessä oli vain nostalginen harha teiniajoilta, jolloin RAX saattoi tuntua hyvältä vaihtoehdolta.
Ruoka oli kauttaaltaan heikkolaatuista: pizza oli kuivaa, kanansiivet palaneita ja samalla kylmiä, ranskalaiset joko vetisiä tai kuiviksi kärähtäneitä, mac & cheese jäähtynyttä ja mautonta, ja koko buffetin tarjonta huokui valmisruoan makua. Lisäksi ottimet olivat niin kuumia, että niitä oli kivuliasta käsitellä.
RAX:n tulevaisuus näyttää mielestäni synkältä, enkä ennusta sille pitkää sellaista. Sillä nykyään kuluttajat ovat tottuneet saamaan parempaa laatua myös edullisissa buffet-ravintoloissa. Viidentoista euron hintaluokassa on tarjolla huomattavasti parempia vaihtoehtoja, joissa panostetaan makuun ja jopa tuoreuteen.