Samaa mieltä vaihtamisesta, mutta ainoa oikea hetki siihen olisi ollut 2-4 jälkeen. Sen jälkeen ei ollut enää vaihtoehtoa käytännössä.Tänään liigapelissä 3-8 tappio Kookoolle. Daniel salonen luukkuvahtina ja Lämsä ei reagoi ja anna omalle junnulle mahdollisuutta… Mikä olisi voinut mennä vielä enemmän pieleen? Eikö tilanteessa olisi ollut vain voitettavaa? Eikö noi ole just niitä hetkiä, kun junnulle voisi antaa sen aidon mahdollisuuden.
Paikan päällä,sebun tontilta laittaa verkot tötterölleTrakht tekaissut 3 yv-maalia putkeen toisessa erässä. Trakht täyttää ensi viikolla 22-v, A-junnuissa yli-ikäisenä kova pistenikkari. Saa nähdä minne on suunta ensi kaudella: Mestis vai ulkomaat?
Tuuva ollut myös kovassa iskussa. Viimeiseen 5 peliin tehnyt tehot 5+6, jos oikein laskin. Joukossa 3 maajoukkuepeliä. Ja vielä on yksi erä aikaa tuohon 5 peliin.Trakht tekaissut 3 yv-maalia putkeen toisessa erässä. Trakht täyttää ensi viikolla 22-v, A-junnuissa yli-ikäisenä kova pistenikkari. Saa nähdä minne on suunta ensi kaudella: Mestis vai ulkomaat?
Yllättävän pitkään pysynytkin täällä. Ei Trakhtia minään superlupauksena ole pidetty eikä sitä olekaan, mutta luulisi että pyrkisi hanakkaammin eteenpäin. Toki en tunne tarkemmin kyseisen pelaajan intresseistä peliuran ja muun elämän suhteen.Trakht tekaissut 3 yv-maalia putkeen toisessa erässä. Trakht täyttää ensi viikolla 22-v, A-junnuissa yli-ikäisenä kova pistenikkari. Saa nähdä minne on suunta ensi kaudella: Mestis vai ulkomaat?
Mutta mitä jos Välilä ja Tuuva kyttäävätkin paikkaa yliopistosarjasta eivätkä siksi ole pelanneet vielö miesten pelejä lainkaan.Jännä nähdä tekeekö Tuuva ja Välilä debyyttinsä ensi kaudella Liigassa, vai nostavatko kytkintä ja lähtevät johonkin organisaatioon, missä nuoretkin saavat mahdollisuuksia.
Hyviä poikia pelaamaan jääkiekkoa.
Eikö tämä ammattilaisuus ja yliopisto pelaaminen ole muuttunut/muuttumassa?Mutta mitä jos Välilä ja Tuuva kyttäävätkin paikkaa yliopistosarjasta eivätkä siksi ole pelanneet vielö miesten pelejä lainkaan.
Tätä olen ihmetellyt jo pidemmän aikaa, että miksi Lukon nuorista ei ole noussut / saanut yhtään kunnollista näyttöpaikkaa vuosiin vaikka menestystä junioreissa on tullut. Tiedostan toki, että Tomi ja Kalle kyllä näkevät arjen eli varmasti tietävät minkä tasoisia pelaajia siellä on.
Onko niin, että siellä ei sitten vaan oikeasti ole sellaisia talentteja, jotka liigassa pärjäisivät. Itse en kyllä tähän usko, enemmän olen sitä mieltä, että jostain syystä näitä nuoria ei uskalleta liigaan nostaa.