Pelicans sai luotua läpi pelin laadukkaampia maalintekopaikkoja mutta lopullinen terävyys puuttui. Myös kaksinkamppailut menivät puhtaasti vieraille.
Tässähän se peli tiivistetysti olikin. Pelicansilla oli avauserässä tarpeeksi paikkoja tehdä 3-4 maalia, mutta ratkaisupaikassa ei tehty oikeita ratkaisuja taaskaan. Huonoja vetoja, vaikka kukaan ei estele, eikä kukaan uskalla haastaa tarpeeksi. HPK pelasi erinomaista ylivoimaa ja teki kaksi lähes samanlaista maalia, rannari maalille ja kunnon maski. Ensimmäisessä oli tosin ohjaus mukana.
Toisesta erästä ei jäänyt kovinkaan paljon muistikuvia. Pelicansin ylivoima oli vielä aikaisempaakin huonompaa, jos se vain on mahdollista. Virta sai kyllä melko helposti OR:n (no, selkään tuli, mutta vauhti oli melko hiljainen), mutta Pelicans ei saanut ainuttakaan kunnon vetoa maalia kohti sen aikana. Kerholle sitten läpiajo ja siitä alivoimamaali. Tämä ei suuremmin yllättänyt, sillä Pelicansillehan on tehty vaivaiset 9 av-maalia tällä kaudella. Sindelin kavennus vielä Jarnan esityöstä erän loppuun.
Lassila avitti kyllä Pelicansin hyvään vauhtiin kolmannessa erässä. Ensin Sopasen sinänsä hyvä veto meni luvattoman helposti maaliin ja sen jälkeen Saarisen veto myös livahti helpohkosti. Peli yhtäkkiä tasan ja Pelicans hallitsi kaikkea kentällä. Sihvonen iski vielä johtomaalin, eikä Pelicansilla ollut senkään jälkeen hädän päivää. Kiekkoa kontrolloitiin, eikä Kerho saanut edes rakentelua käyntiin. Väärä vaihto loppuun sekoitti sitten pakan. Laurila sai suht helposti vielä huitomisesta toisen jäähyn ja eihän Kerho siitä erehtynyt. Onneksi ei enää toista tehnyt loppuun, sillä se olisi jo tuntunut vääryydeltä.
Jatkoajalla Pelicans oli lirissä alivoimien takia ja puolet jatkoerästä kotijoukkue pääsi ylivoimaa jauhamaankin. Loppuun vielä molemmille puhtaat läpiajot, Pelicansilta Heino, Kerholta Makkonen (?). Rankkareissa Jarna oli sitten HPK:ta terävämpi vaikka yhdessä vedossa epäonnistuikin ja ansaittu lisäpiste vierailijoille.
Ylivoima täytyy saada kuntoon, siis täytyy! Täyttä paskaa koko ajan. Yhden kerran kiekko saatiin kunnolla rauhoitettua alueelle ja sekin loppui Jantusen huitomisjäähyyn. Ei tuossa ole mitään ideaa eikä maali ollut lähelläkään missään vaiheessa. Viidellä viittä vastaan Pelicans oli Kerhoa parempi, mutta ylivoima oli tuoda kotijoukkueelle voiton. Eipä tuonut tänään.
Halli oli ihan hieno ja äänet kuuluvat mukavasti, pl. kuulutukset. Yleisöä oli melko vähän ja tunnelma vaisu. Kerhon fanikatsomokin heräsi oikeastaan ainoastaan Virran jäähyn jälkeen hetkeksi viheltelemään. Peli itsessään oli viihdyttävä, maaleja ja tilanteita molempiin päätyihin.