Liberot32+
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- SaiPa
Toivottavasti huhut pitävät paikkansa ja Raipe tulee päävalmentajaksi. Katsotaan kuka tulee sitten vielä toisena valmennusryhmään.
Ihan hyvillä mielin näen Raipen penkin takana. Ei ollut juuri hän ketä toivoin, mutta olisihan valinta voinut osua lähtökohtaisesti heikompaankin vaihtoehtoon.@Krepo Avaahan vähän fiiliksiä.
Keskustelu Helmisestä pyörii vähän liikaa sen ympärillä, että "miksei aiemmin ole auennut päävalmentajan paikkoja" vaikka oleellisempaa olisi huomioida se, että Raipe on toistuvasti haluttu huippukoutsien ja huippujengien valmennustiimeihin mukaan. Esimerkiksi apuvalmentajuus KHL:ssa oli ihan eri tason leikkiä kuin vaikkapa päävalmentajana toimiminen jossain Mestiksessä.Jos Helminen saapuu SaiPaan niin selvää on se että siellä ei vapaamatkustajia hyväksytä. Oli Jokereissa ollessaan apuvalmentajana aika vmäinen valmentaja. Jos joutuu Helmisen koirankoppiin niin se on sillon lähtö muille maille.
Sekin on selvää että Helmisen kanssa SaiPa ei karsi vaan pelaa pitkästä aikaa playoffeissa.
Keskustelu Helmisestä pyörii vähän liikaa sen ympärillä, että "miksei aiemmin ole auennut päävalmentajan paikkoja" vaikka oleellisempaa olisi huomioida se, että Raipe on toistuvasti haluttu huippukoutsien ja huippujengien valmennustiimeihin mukaan. Esimerkiksi apuvalmentajuus KHL:ssa oli ihan eri tason leikkiä kuin vaikkapa päävalmentajana toimiminen jossain Mestiksessä.
Vaikka tavallaan tuosta kommentista voikin Masoon vetää yhtäläisyysmerkit, niin hänestä voidaan sanoa, että on hyvin fiksusti rakentanut Mestiksessä uraansa valmentajana. Mason onnistumista tai epäonnistumista HPK:ssa en laittaisi valmentajan kokemuksen piikkiin, sillä kyllä hyväkin valmentaja tarvitsee kunnon pelaajanipun pärjätäkseen.Tästä on puhunut mm. ylistetty Maso. Kertoi rehellisesti, kuinka valtava loikka on Mestiksestä hypätä Liigajoukkueen peräsimeen. Käytännössä kaikki muuttuu tuossa vaiheessa. Eikä tämän loikan suorittaneita, välittömästi onnistuneita valmentajia kovin montaa ole.
Ja Raipea on vähän ylenkatsottu pv-paikoilla pitkään. Ilves-epäonnistumisen leima eli pitkään. Tämä voi olla Aholta loistava haku. Helminen ei tietenkään ole mikään Tamin kaltainen sirkuseläin, jota tullaan katsomaan mielenkiinnosta, mutta varmasti saa vanhoja jääriä halliin jo nimellään.Keskustelu Helmisestä pyörii vähän liikaa sen ympärillä, että "miksei aiemmin ole auennut päävalmentajan paikkoja" vaikka oleellisempaa olisi huomioida se, että Raipe on toistuvasti haluttu huippukoutsien ja huippujengien valmennustiimeihin mukaan. Esimerkiksi apuvalmentajuus KHL:ssa oli ihan eri tason leikkiä kuin vaikkapa päävalmentajana toimiminen jossain Mestiksessä.
Ilmeisesti hänen asenteestaan ainakin voi olla montaa mieltä, mutta kyllä tuollainen kortti pitäisi katsoa jos suostuisi tulemaan. Ehkäpä olisi nyt motivaatiota tykittää 25 maalia. Vähän Meskanen, Ramstedt, Zaborsky tapainen hankinta olisi. Hyvässä pistetahdissa oli kuitenkin viime kaudella suurseura Prahassa.Jos miettii Raipen entisiä pelaajia, niin Josh Kestnerhän pelasi TPS:ssä Raipen alaisuudessa elämänsä kauden. Lukossa ei sitten onnistunut pari vuotta myöhemmin. Viime kaudella Tsekissa 28 ottelussa 18 pistettä ja sopimus päättyi. Vaisummat kaudet ovat varmaan pudottaneet palkkapyyntöä, joten voisikohan Kestner olla Raipen perässä tulossa Lappeenrantaan?
Jos ei ole mitä tiisata? Miljoona tuhlattu mestikseen ja alaskan farmiliigaan? No, uskotaan ja odotetaan.Come on toimisto, tiiseriä kehiin! Kevyimmillään riittää vaikka päivämäärä ja kellonaika keltaisella fontilla ja mustalla taustalla ihan vain kuvana kaikkiin somealustoihin.
Edistyneemmän tason juttuihin voi sitten käydä vakoilemassa mallia vaikka Lukko-osion Poterovartio-ketjusta. Esimerkiksi kesältä 2020 löytyy aika huikeaa settiä, josta hakea inspiraatiota.
En sitä väitä, etteikö voisi olla hyvä pelaaja kyseessä, mutta eikö edes AHL:stä saada ykköspakkiparia? Tuollainen NCAA-pelaaja Trejbal vol.2 maksanee jotain 40-60k, luulin että olisi satsata useaan pelaajaan satanen.Sassa sanoo, että NCAAsta tulossa puolustaja SaiPaan.
Voihan tuolta saada parempiakin pelureita. Parhaat toki NHL-seurojen sopparin alla, mutta tasoa tuolta löytyy.En sitä väitä, etteikö voisi olla hyvä pelaaja kyseessä, mutta eikö edes AHL:stä saada ykköspakkiparia? Tuollainen NCAA-pelaaja Trejbal vol.2 maksanee jotain 40-60k, luulin että olisi satsata useaan pelaajaan satanen.
Voi hyvinkin olla. Tietysti siellä neljännen vuoden opiskelijat ovat jo siellä 25v tienoilla, mutta joku nuorempi lupaus ilman NHL-sopparia tai joku joka viimeistelee opinnot myöhemmin ja haluaa jo ammattilaiseksi.Ei voi olla varmastikaan lähtökohtaisesti kärkipuolustaja kun NCAA sarjasta on tulossa. Leveyttä lisää, mutta eikös se olis jo niiden kärkipuolustajien vuoro.
Ahti Oksanen? Jonas Gunnarssonia toivoin jossain kohtaa. Kokenut ja pelasi hyvin ilmeisesti Ipassa. Vai onko hyökkääjäkin Liigasta?Sanoisin että tämä pakki saa kuuluisan 800 + lounarin.
Pari muutakin tulee, muttei pyhäpäivänä. MJ-statuksen hyökkääjä ja MV Liigasta.
Miksi Oksanen tulisi, olisko taas joku Norjan maajoukkuepelaaja. Entäs maalivahti, Jatkola, Malik, Randelin.. Ei oikein sytytä.Ahti Oksanen? Jonas Gunnarssonia toivoin jossain kohtaa. Kokenut ja pelasi hyvin ilmeisesti Ipassa. Vai onko hyökkääjäkin Liigasta?
En tiedä. Liigasta mj-status, noh mitä sitten tarkoittaakaan, Arttu Ilomäki, Julius Junttila? On ainakin taustaa majusta.Miksi Oksanen tulisi, olisko taas joku Norjan maajoukkuepelaaja. Entäs maalivahti, Jatkola, Malik, Randelin.. Ei oikein sytytä.
Ootko nyt ihan vakavissasi? Mites Brian Rafalski tai Toni Söderholm?Ei voi olla varmastikaan lähtökohtaisesti kärkipuolustaja kun NCAA sarjasta on tulossa. Leveyttä lisää, mutta eikös se olis jo niiden kärkipuolustajien vuoro.