
Yksi F1-maailman legendoista on poistunut keskuudestamme. RIP Eddie Jordan.
Muusikko Sami Pilvilä on kuollut vain 50 vuoden iässä.
![]()
Takavuosien lapsitähti Sami Pilvilä on kuollut 50-vuotiaana
Sami Pilvilä kuoli sunnuntaina 16. maaliskuuta.www.is.fi
Näitä viimeisiä F1-varikoiden suuria persoonia.![]()
Yksi F1-maailman legendoista on poistunut keskuudestamme. RIP Eddie Jordan.
Viihdyttävä ja intohimoinen persoona. Yksi viimeisistä tuulahduksista sieltä lajin menneisyyden romanttisemmilta ajoilta, jolloin tallit henkilöityivät täysin yhteen ihmiseen, ja joka vielä johtikin sitä tallia istuen varikkomuurilla.![]()
Yksi F1-maailman legendoista on poistunut keskuudestamme. RIP Eddie Jordan.
Se keltainen buzzn hornets auto. Hieno ku mikä. Valtava persoona, ikävä tulee.Jordan oli kova "kasvattiseura" monelle huippukuskille, autojen väritys oli tosiaan erittäin hieno ja varikkotytöt...no sanotaanko että se oli sitä aikaa eikä sitä tarvitse takaisin tuoda.
Näitä viimeisiä F1-varikoiden suuria persoonia.
Tämä on jännä ilmiö, miten ne historiassa olleet hahmot nähdään mielenkiintoisina ja myyttisinä, ja nykyiset tylsinä pässeinä. Minä nimittäin muistan, että aikana jolloin Häkkinen ja Schumi taistelivat mestaruuksista, haikailtiin noihin Sennan ja Prostin ja ties kenen vitun Fittipaldien ja Mansellien aikoihin, että kyllä silloin oli menoa ja meininkiä, James Hunt hei, ja Keke Rosberg nortti huulessa ja pleksit päässä. Häkä ja Schumi on tämmösiä robotteja, okei Schumi välillä temppuilee mutta kyllä ennen oli mielenkiintoisempaa meno. Hill ja Coulthard, tylsiä koulupoikia saatana. Alesi on ihan jaloissapyörijä.Oli kyllä suuri persoona aikoinaan formuloissa, niin todella ikävä juttu tämä hänen poismenonsa. Nämä olikin aikoinaan todella hienoja aikoja, kun formuloissa ajoi aikanaan mm. Ayrton Senna, Michael Schumacher, Alain Prost, Nigel Mandell, Damon Hill, David Coulthard, Mika Häkkinen, Jean Alesi ja monia muita tällaisia kovia, värikkäitä ja mieleen jääneitä kuljettajia.
Tuota Span lähtöhässäkkää katsoessa ei voi taas muuta kuin hämmästellä sitä faktaa, ettei kellään rysähtänyt koskaan rengasta tai auton keulaa fataalisti päähän ennen Bianchia. Tuollakin lenteli useita renkaita jotka osuessaan olisi aiheuttaneet vähintään vegeksi muuttumisen.
RIP Eddie. Oli noissa ajoissa hienoa särmää muurillakin, kun tallejaan johtivat Ron Dennis, Jean Todt, Frank Williams, Eddie Jordan ja Alain Prost. Myös tuolla kaudella Tyrrell taisi vielä löytyä gridiltä ja ainakin jossain roolissa sir Jackie Stewart muistaakseni pyöri mukana. Unohtamatta Minardia ja heidän tallipäällikköä, jonka kasvot saan mieleen, mutta nimi ei löydy ilman tarkistusta.
Oli kyllä suuri persoona aikoinaan formuloissa, niin todella ikävä juttu tämä hänen poismenonsa. Nämä olikin aikoinaan todella hienoja aikoja, kun formuloissa ajoi aikanaan mm. Ayrton Senna, Michael Schumacher, Alain Prost, Nigel Mandell, Damon Hill, David Coulthard, Mika Häkkinen, Jean Alesi ja monia muita tällaisia kovia, värikkäitä ja mieleen jääneitä kuljettajia.
Kaikkein aikojen ikävimpänä kisana on jäänyt ikuisesti omaan mieleeni tämä vuoden 94 "Imolan musta GP", jossa Ayrton Senna kuoli kisassa ja sitä ennen Roland Ratzenberger menehtyi aika-ajoissa sattuneessa kolarissa saamiinsa vammoihin.
Viihdyttävä ja intohimoinen persoona. Yksi viimeisistä tuulahduksista sieltä lajin menneisyyden romanttisemmilta ajoilta, jolloin tallit henkilöityivät täysin yhteen ihmiseen, ja joka vielä johtikin sitä tallia istuen varikkomuurilla.
Lapsena tuli katsottua lukemattomia kertoja 98-99 -kausikooste. Spassa oli "ihan viihdyttävä" kisa. Satoi helvetisti, heti startissa valtava joukkokolari. En muista tuliko siinä kisan keskeytys, vai annettiinko ajan tapaan vain kisan jatkua turva-auton perässä. Sitten Michael Schumacherin Ferrari oli jossain kohtaa ohittamassa sankassa vesisateessa David Coulthardin McLarenia kierroksella, mutta Coulthardin hidastaessa Schumi ajoi vesisateessa skotin perään (toki Coulthard taisi vähän edesauttaa?) ja ontui varikolle. Myös Coulthard keskeytti. Varikolla meinasi tulla myllyt, kun Schumi yritti rynnätä McLarenin pilttuuseen "jututtamaan" Coulthardia.
Kaiken tämän keskellä Ralf Schumacher ja Damon Hill ajoivat Jordanille kaksoivoiton. Jännityksen vaihduttua iloksi, Eddie laittoi tanssiksi. Kyseessä taisi olla Jordanin ensimmäinen osakilpailuvoitto. Ylimääräistä jännitystä Jordanilla oli muistaakseni myös siksi, että Damon Hill sanoi törmäävänsä Ralfiin, mikäli tämä yrittää hänestä ohi.
Sivujuonteena muuten Jordan-tallin debyyttikaudella Silverstonen (?) kisassa tallin autoa ajoi debyyttikisassaan nuori Michael Schumacher. Pääsi kisaamaan, kun Jordanin vakikuski oli putkassa rähistyään taksikuskin kanssa. Miksei silloin voinut olla Netflixin dokkarikamerat seuraamassa kulisseissa? Toki silloin niitä persoonia lajin ympärillä riitti, eikä niitä tarvinnut yrittää luoda keinotekoisesti.
Formulatkin näkyi ilmaiskanavalta. Hyviä aikoja, viattomia aikoja. Viimeksikin kun F1-peliä pelasin ja tallin loin, niin auton väritys ei voinut olla muu kuin keltainen ja vähän mustaa sivuihin.
EDIT: Youtubesta sen Span koosteen voi vaikka katsoakin.
Mansell ei Mandell.
Muutenkin mikäli Mandell-sukunimisiä henkilöitä miettii niin minulle tulee mieleen vain yksi sellainen sukunimeä kantava henkilö ja hänkin ääninäyttelijänä eräästä hyvinkin tunnetusta seikkailupelistä ja ei siitä sen enempää tähän yhteyteen.
Kyllä, erinomainen tuo Macintyren kirja.Kylmän sodan vakooja Oleg Gordijevski.
Suomen kautta loikkasi Englantiin auton takakontissa. Kun raja ylitettiin, laitettiin Finlandia soimaan, Gordijevskin mielestä maailman kaunein kappale. Ben Macintyre on kirjoittanut oivallisen teoksen tapauksesta, Vakooja ja petturi.
![]()
Arkkiherttuatar Estelle, 46, on kuollut
Kuolinuutinen sai arkkiherttuattaren perheen syvän surun valtaan.www.is.fi