Eilen leikilläni pohdiskelin asioita ja mietin tarvitaanko siihen tosiaan (liiga)-Jokerit, että HIFK nousisi resurssiensa edellyttämälle tasolle, eli Euroopan tai ihan vain kotimaan todelliseksi suurseuraksi.Kun lukee naapurin ketjuja, niin siellä alkaa joitain jo vähän jännittämään, että Narrit palaa ehkä tulevaisuudessa taas alistamaan, niin kuin pari viimeistä vuotta liigassa.
Positiivista että Jokereita vetää nyt joku muu kuin Harkimo. Toivottavasti Amandaakaan ei päästetä puikkoihin.
Tätä joksus kaverin kanssa bissellä mietiskeltiin ja todetiin yhdessä tyyliin "ei yhtään Harkimoa, paitsi ehkä Leena".Leenan voisin kyllä napata matkaan mukaan.
Tavoitteet kyllä bongasin, mutta itselläni ei ollut mitään käsitystä ovatko realistiset. Toivottavasti "arviosi" pitää kutinsa ja tulostakin tulee.Tavoite on kolmen joukossa ensimmäisellä kaudella. Nuori ja nälkäinen joukkue. Luultavasti Mestiksen nuorin. Onhan tuossa paljon Mestiksessä tehoilleita pelaajia. Liigassakin moni pelannut.
Onko Leena vielä Harkimo? Mukaan voisi ottaa joka tapauksessa.Tätä joksus kaverin kanssa bissellä mietiskeltiin ja todetiin yhdessä tyyliin "ei yhtään Harkimoa, paitsi ehkä Leena".
Joo. Nyt tosiaan kieli keulii ja mopo on poskella. Eikä siinä toki mitään. Mutta muistanko oikein, 2000-luvulla Jokerit kolmesti finaaleissa, yksi kulta. HIFK kahdesti finaaleissa, yksi kulta.Kieli poskella heitettyä spekulaatiota:
Sitten kun parin kolmen vuoden päästä pelataan samaa sarjaa ja raikas, uusiutunut, moderni, ehkä jopa median hypettämä Jokerit kokoaa jäätävää nippua ensimmäiselle liigakaudelle, niin kyllähän tuon täytyy asettaa naapurissakin rima korkealle. HIFK ei vain saa hävitä tulokas-Jokereille ensimmäisenä kautena loppusijoituksessa. Julleilla on helvetti irti jos kuvitteellisesti Jokerit pelaa finaaleita ja HIFK putoaa jossain puolivälierissä.
Tiedän mopon keulivan, ei tarvitse muistuttaa että tuohon skenaarioon on vielä aika pitkä matka ja aika :)
Jullien showta en katsonut, mutta vaikuttaisi kommenttien perusteella siltä, että meidän vasta pystyyn pistetty mediatiimi MESTIKSESSÄ (huutonauruhymiö) on huomattavasti rautaisempi, kuin ifk:lla Liigassa.Keurulainen voittaa ainakin tuon sönkkäävän jullipellen 100-0.
Missä helvetin strippiklubilla jullit on järkännyt tuon tilaisuuden? Näyttää joltain sedulan tanssilattialta. Muutenkin aika alakoulutasoa koko tuotanto. Jokereiden infotilaisuus 10 kertaa paremmin hoidettu!Keurulainen voittaa ainakin tuon sönkkäävän jullipellen 100-0.