Pelin naurettavat tuomiot:
1. Ari Gröndahlin jäähy toisen erän alussa - maila osui eri jalkaan kuin minkä luistin lähti alta
2. Samuli Ratisen huitomisjäähy - ei osunut lähellekään käsiä eikä ollut erityisen voimakas
3. Savinaisen jäähyttä jääminen (toista erää jäljellä 4:38) - ensin aika ruma koukku ja päälle vielä tyylipuhdas kamppi (oma huomio: olisi maistunut muutenkin, mutta ennen kaikkea noiden kahden heikon KooKoo-jäähyn jälkeen "tasoittavana" - nyt jäätiin vielä oikeasti reilun jäähyn lisäksi myös tasoittelua vaille)
4. Matushkinin estämisjäähy - tilanteesta olisi kuulunut myös Anderssonille jäähy sukeltamisesta
Olihan tuossa yhdelle 60-minuuttiselle tapahtumaa raitapaitojen puolelta.
Jännä, mutta nyt oli mielestäni kerrankin hyvä linja playoffjääkiekkopelissä. Pelissä oli säännöt. Ensimmäinen erä näytti pitkään siltä, että sääntöjä ei ole. KooKoolta jäi valehtelematta 4 täysin selvää kiekottoman estämistä viheltämättä. Viides vihellettiin ja se oli jo kevyt. Sen jälkeen linja tarkentui loppupeliksi ja piti kolmanteen erään asti. Lähinnä estämisiä jäi viheltämättä puolin ja toisin, mutta muutoin tuo jäähyjen suhde vastaa aika hyvin pelitapahtumia.
Löydät Tapparalta kyllä jotakin viheltämättä jääneitä, mutta KooKoohan ei esimerkiksi ensimmäisessä erässä käynyt kuin kerran hyökkäysalueella. Mistä ne jäähyt olisi siinä pitänyt viheltää? Se oli aika mietoa, että jäähyt ekassa erässä 1-1, vaikka KooKoo koko ajan omalla alueellaan.