(Play) -off simulointiharjoitus

  • 5 845
  • 90

heketsu88

Jäsen
Suosikkijoukkue
Dallas Stars Kärpät Joensuun Kiekkopojat ManU
FINISH HIM!
 

Steril

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kriisi-Espoo
Kiitos simulointisparrauksesta. Makustellaan saatua dataa. Tämä olisi yksi jo ehdottelemistani formaateista. Voidaan kokeilla viikolla vielä variaatioitakin.

Ja yksi juttu on, että missään ei ole määrätty, että joka matsi menisi just näin; voi olla neljä vihjettä tai yksi ja minuuttitiheyttäkin voidaan ruuvata. Toki formaatti ilmoitetaan hyvissä ajoin pre-game-showssa.
Tuo oli mielestäni ihan hyvä kaikin puolin. Ja en keksi myöskään muita ratkaisuja tuohon myöhästymiseen, kuin että sitten pitää odottaa seuraavaan vihjeeseen tai siihen että toinen vastaa (jos siis kaikki vihjeet on jo annettu).
 

Kauko Viisas

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Olin niin Balatonilla kun piti olla Ulan Batorissa.
Tämä systeemihän aiemmasta mielipiteestäni poiketen on aivan paska.

Oikeasti, kiitos @redpecka lle tällaisesta kokeilusta ja mahdollisuudesta osallistua siihen.

(paras seitsemästästä)
Oletko tässä tosissasi? 4-7 tällaista per pari?
Jos näin, niin arvostettavaa omistautumista ja kunnianhimoa.
 

Steril

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kriisi-Espoo
Nyt ei saanut selvää kunnolla paljon tämmöinen yksi ottelu veisi aikaa kun oli säätöä, mutta siksi olen ajatellut tuota tiheetä 2min sykliä vihjeissä, jotta neljä peliä saisi edes tunnissa pelattua.
Tuo 2min sykli on puolestani täysin riittävä. Tarkkana täytyy vain olla yhdessä asiassa, onneksi ehdin jo toimia siinä(kin) varoittavana esimerkkinä.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: npc

Kauko Viisas

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Tuo 2min sykli on puolestani täysin riittävä. Tarkkana täytyy vain olla yhdessä asiassa, onneksi ehdin jo toimia siinä(kin) varoittavana esimerkkinä.
En vastaan laita 2min systeemiä, mutta tuo visailijan vastuu (VisVa) pitää tuoda korostuneesti esiin. Ja todellakin oli hyvä, että tuli ilmi tässä testivaiheessa.

Mutta katotaan ja kehitellään ja täytellään minibaaria.
Käytännössä tämä tarkoittaa, että joudun jättämään rakkaan autiosaareni ja palaamaan laivalle enemmän tai vähemmän kokoaikaisesti - kuvottava ajatus, mutta jos minibaaria täydennetään riittävän tiheään tahtiin (2min) niin alistun gamemasterin aivoituksiin.
 
Suosikkijoukkue
4.11., 7.4. ja pyhä henki
Pelastusrengaskierroksellahan ei ole kuin kaksi otteluparia niin se menee varmaan lupsakasti.

Sitten on se pahin kierros kun on kahdeksan visaseuruetta samaan aikaan paikalla plus heidän kannustusjoukkonsa. Tämä kierros vie resursseja eniten kun kestää sen 4-7 päivää. Mutta kaikki mikä ei upota laivaa - vahvistaa laivaa.

Sen jälkeen helpottaa: loppukvartetin kanssa tulee olee äärimmäisen, siis ehkä jopa ennennäkemättömän legendaarisen hehkee boatquizshow.

P.S. Tilattu pari (sinistä) enkeliä varjelemaan ja muutenkin olee tukena ja turvana.

Idea, jotta visa olisi vähemmän paska. Koska foorumin aikaleimat ovat vähän paskoja, ja halutaan välttää tuo mitä @Steril ille kävi avausharjoitusottelussa, niin tee seuraavasti:

1. Annat 1. vihjeen.
2. Vastausaikaa 2 minuuttia.
3. Ilmoitat vastausajan päättyneen, esim. loppu.
4. Tähän tulee väkisin minuutin tauko, koska spämmäys estetty.
5. Annat 2. vihjeen.
6. Toistat kohdat 2...4.
7. Annat 3. vihjeen.
8. Toistat kohdat 2. ja 3.
9. Kierros on päättynyt.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: npc

Steril

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kriisi-Espoo
Steril ymmärsi käsittääkseni tämän ja hyväksyi sen hyvänä ja järkevänä ratkaisuna noin niinku dumaroinnin vinkkelistä, sillä aikaleimat viesteissä on kumminkin ne minkä mukaan tätä ratkotaan.
Kyllä, samaa mieltä. Pienet on marginaalit, mutta johonkin raja on vedettävä. Muutenhan sääntöjen rajamailla voisi tanssia loputtomasti. Tosin sitähän ainakin liigassa tehdään jatkuvasti (varsinkin pleijareissa), mutta siellä ei vihelletäkään sääntökirjan mukaan. Ja tuomarit on amatöörejä nuijia.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: npc

Unkka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Liverpool FC
Vaikuttaa toimivalta systeemiltä. Jos nyt kuitenkin kävisi niin, että kilpailija vastaa kielletyn kaksi kertaa saman vihjeikkunan aikana, niin tuomitaanko siitä automaattisesti erävoitto vastustajalle? Nämä tietokoneet ja nettiyhteydet varsinkin ovat perkeleen keksintöjä, tai ainakin hänellä on aina näppinsä pelissä, joten hämminkejä pääsee väkisinkin syntymään.
 

Hera80

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Hera80 on mestoilla juuri nyt, vaikka ei kyllä mitään tiedä eikä jaksa googletella. Mutta koekaniinin viran varmaan täytän.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös