Osuipa Ylen uutisissa silmiin Viron Vero Veikko, joka kaipasi tasavallan presidenttiä neuvottelemaan Saksaan Uniper-asioista.
Näissä tuppaa olemaan vastuuministeriöt ja -ministerit.Mitäpä sitä Niinistöä häiritsemään, Tytti hoitaa kun Marin vetää lepiä. Eihän tämä kupru tule paljoa maksamaan...
Edit: Jos aletaan tuohon "ei taida kuulua xyz" niin haluaisin tietää kenen mandaatilla Fortumia on rahoitettu jo aiemmin 8mrd edestä ja kuuluuko saksalaisten kaasulaskun subventointi suomalaiselle veronmaksajalle.
Kekkonen on kuollut jo aikapäivää sitten. Ei tehdä uusia Kekkosia ja jätetään ne haaveilutkin jo historiaan.Mitäpä sitä Niinistöä häiritsemään, Tytti hoitaa kun Marin vetää lepiä. Eihän tämä kupru tule paljoa maksamaan...
Edit: Jos aletaan tuohon "ei taida kuulua xyz" niin haluaisin tietää kenen mandaatilla Fortumia on rahoitettu jo aiemmin 8mrd edestä ja kuuluuko saksalaisten kaasulaskun subventointi suomalaiselle veronmaksajalle.
Edit: Jos aletaan tuohon "ei taida kuulua xyz" niin haluaisin tietää kenen mandaatilla Fortumia on rahoitettu jo aiemmin 8mrd edestä ja kuuluuko saksalaisten kaasulaskun subventointi suomalaiselle veronmaksajalle.
Persut ja… en mä vittu tiedä enää.
Persut ja… en mä vittu tiedä enää.
Että sellaista sitten. Halla-ahon Ukraina-ulostulojen perusteella PS vaikutti vähän aikaa jopa asiapuolueelta, mutta nyt taas päästiin Monty Python-osastolle takaisin. Hetkeksi ainakin.Arto Luukkanen, onko PS nyt sitä mieltä, että EU on aloittanut kahden rintaman energiasodan Venäjää vastaan?
– No ei. Luulen, että olet nyt käsittänyt väärin. Se on raflaava otsikko, ei me nyt...Pitää olla raflaavia otsikkoja, että saadaan toimittaja heräämään. En minä nyt usko, että siitä (EU aloittanut energiasodan Venäjää vastaan) on kysymys.
Niin siinä kutsussa kuitenkin sanotaan.
– Niin. No, mutta hei! Tämä on vähän kuin mainoksessa: tule katsomaan, niin kuulet.
Aha.
– Tervetuloa!
Kannattaako tällaisella asialla pilailla?
– Eihän sillä pilailla. Se on provosoiva kysymys.
Mihin koira karvoistaan pääsisi.Että sellaista sitten. Halla-ahon Ukraina-ulostulojen perusteella PS vaikutti vähän aikaa jopa asiapuolueelta, mutta nyt taas päästiin Monty Python-osastolle takaisin. Hetkeksi ainakin.
![]()
PS:sta erikoista tekstiä: EU on aloittanut kahden rintaman energiasodan Venäjää vastaan
PS:n puoluesihteeri Luukkanen: ”Pitää olla raflaavia otsikkoja, että saadaan toimittaja heräämään.”www.iltalehti.fi
Esimerkkejä?Onko reilua että maahanmuuttaja saa enemmän rahaa kuin opiskelija, vaikkei maahanmuuttaja tekisi mitään?
Toimeentulotuki on isompi kuin opintotuki ja saadakseen sitä ei tarvitse muuta kuin täyttää hakemus, liitteet ja sitten odotella hyväksytäänkö liitteet, vai vaaditaanko lisätodisteita.Esimerkkejä?
Tuo lainattu kohta on myös pieni pätkä yli 10 vuotta vanhasta viestistäni. Jatkoin sen niin, että sen rahan saamiseksi olisi hyvä sitouttaa esim kielikurssiin.Toimeentulotuki on isompi kuin opintotuki ja saadakseen sitä ei tarvitse muuta kuin täyttää hakemus, liitteet ja sitten odotella hyväksytäänkö liitteet, vai vaaditaanko lisätodisteita.
Jep, ja kyllähän opiskelija voi ihan surutta hakea toimeentulotukea. Sitä myös myönnetään, mikäli opintotuki, asumistuki ja opintolaina eivät yhdessä ole enempää kuin toimeentulotuen osuus. Eli jonkun muutaman kympin kuussa tuosta voi kyllä lisätuloa opiskelijakin saada. Harvemmalla kai tulee edes mieleen, ja en tiedä, onko se vaivan väärtti, kun uutta hakemusta pitää kuitenkin rustata parin kuukauden välein ja samalla kuulla Kelan kettuilua siitä, ettei tämä tuki kyllä sulle kuulu, mutta ei me silti voida kuin se sinulle myöntää.Toimeentulotuki on isompi kuin opintotuki ja saadakseen sitä ei tarvitse muuta kuin täyttää hakemus, liitteet ja sitten odotella hyväksytäänkö liitteet, vai vaaditaanko lisätodisteita.
PERUSSUOMALAISTEN UUTISKIRJE
4.8.2022 Klo 13:00
PS saavutti kannatuksen osalta merkittävän kriittisen massan eli 16,0 % tason
Arvoisa kentän uurastaja,
Ylen kyselyn kärjen järjestys ei muuttunut.
Kokoomus jatkaa kärjessä 23.4 % ( -0.3%) -, SDP toisena 20.3% (+0.5 %) -, PS kolmantena 16.1% ( +0.8%) - ja Kepu neljäntenä 11 %( -0.8%) kannatuksella.
Ministeri Tuppurainen voivotteli Uniper-tiedotustilaisuudessa, että emme elä normaalissa vieläkään, vaan keskellä energiakriisiä. Hän jätti kertomatta, että kriisin nuotit on kirjoitettu kotikutoisesti Marinin/Saarikon hallituksen toimesta.
Marinin/Saarikon hallitus asetti, Kokoomuksen tuella, jo paljon ennen Venäjä-pakotteita yltiöpäisen tavoitteen luopua fossiilisiksi nimetyistä polttoaineista. Kriisin ainekset olivat kasassa ja energiaköyhyyden kakku kohoamassa.
Suomi Areenan tentit paljastivat kaikelle kansalle, että Kokoomuksen Orposta on tullut Marinin sätkynukke ilmastopolitiikassa.
EU pyrkii irti venäläisenergiasta ja siinä sivussa kaikesta fossiiliseksi väitetystä energiasta ilmastopolitiikan varjolla. Molemmat olisivat jo yksittäinkin vaikeita toteuttaa, yhdistelmä on mahdoton. Energia ei ainoastaan kallistu, vaan siitä tulee huutava pula.
EU on aloittanut kahden rintaman sodan yhtäältä kieltämällä energian lähteitä ilmastonmuutoksen varjolla ja toisaalta pakotteilla estämällä tuonnin Venäjältä. EU:n energiasotaa perustellaan sillä, että isketään kaksi kärpästä yhdellä iskulla. Kahden rintaman sota vie EU:n kaksoisvoiton sijasta kolmoistappioon. Inflaatio lähtee laukalle, korot nousukierteeseen ja talous syöksykierteeseen.
Perussuomalaiset yrittää estää ensi talvena uhkaavaa katastrofia. Mikäli hallitus kokoomuksen tuella jatkaa tuhoisaa energiapolitiikkaansa, niin sekä sähkön että polttoaineiden hinnat lähtevät lapasesta. Meillä perussuomalaisilla on tuoda pöytään aidosti parhaita ratkaisuja, joilla alennetaan jokapäiväisiä elinkustannuksia.
Purra esittää toimenpiteitä sähkön hinnan alentamiseen - Päästökauppa tauolle, turve takaisin ja uusiutuvaksi sekä uusi sähkökauppamalli :
https://www.suomenuutiset.fi/perussuoma ... uppamalli/ .
Kentän uurastajat,
Suomen paremman tulevaisuuden rakentaminen ei vaadi ennustajan kristallipalloa, mutta sitäkin enemmän asiantuntijuutta, sinnikkyyttä ja periksiantamattomuutta.
Hyvät uurastajat,
jatketaan taistelua!
Helsingissä 4.8.2022,
tohtori Kai ja työmies Matti
Hyvä nosto. Pidin muotoilua virheenä aiemmin. EU:n kahden rintaman energiasota on siis PS:n nimitys Venäjän hyökkäykselle Ukrainaan ja siitä johtuneille vastatoimille."EU:n aloittama energiasota" taitaa olla vakiintumassa nätiksi kiertoilmaisuksi jolla pyritään vetoamaan venäjämieliseen kannattajaosaan sekä itärajan yli bensarallia ajaviin sotateollisuuden rahoittajiin. Sen verran pidetään hajurakoa puolueen salonkikelpoiseen osaan, että ilmaisu on piilotettu uutiskirjeeseen eikä puoluelehden uutiseen.
"EU:n aloittama energiasota" taitaa olla vakiintumassa nätiksi kiertoilmaisuksi jolla pyritään vetoamaan venäjämieliseen kannattajaosaan sekä itärajan yli bensarallia ajaviin sotateollisuuden rahoittajiin. Sen verran pidetään hajurakoa puolueen salonkikelpoiseen osaan, että ilmaisu on piilotettu uutiskirjeeseen eikä puoluelehden uutiseen.
Mikään absoluuttinen fakta yllä oleva ei ollut edes selvitysaikana. Ja 2/2022 asenteet ovat varmasti muuttuneet.
Antaisin tälle suuren merkityksen. Se, että jotkut ajattelevat omaa talouttaan (mm. polttoaineen hintaa), eivätkä siksi hyväksy sodasta huolimatta nousevia kuluja, ei tee ihmisestä Venäjä-mielistä. Niin kuin ei sekään tee, että vastustaa Natoa vastustaakseen Yhdysvaltoja tai ydinaseita. Realismin puute ei ole Venäjä-mielisyyttä.
Persuissa on ihan varmasti joitakin Venäjä-mielisiä niin kuin vasemmistoliitossa on vanhoja stallareita, mutta en usko näiden olevan niin merkittävä ryhmä, että puolueen kannattaa heitä kosiskella.
Ja tosiaan, kaikki mielipidemittaukset ennen viime helmikuun 24. päivää on sivuutettava ja huomioitava ihmisten muuttunut mielipide. Meillä on tasan yksi puolue, joka on tämän jälkeen puhunut Venäjä-mielisesti, eikä se ole Perussuomalaiset.
Tuo vastaa hyvinkin Kremlin propagandaa, sillä myös Kremlin näkemyksissä länsi häviää sodan Ukrainan ohella ja lännen talous romuttuu syöksykierteen kautta. EU:n kolmoistappio on tuttu myös Kremlin propagandassa.
En sanoisi Venäjä-mielisiin, joita perussuomalaisissa tuskin on merkittävää määrää, vaan EU-vastaisiin. Vaikka EU-vastaisuus on Venäjälle hyödyksi, en kutsuisi kaikkia EU-vastaisia Venäjä-mielisiksi. Persujen EU-vastaisuus muistuttaa vasemmistoliiton Nato-vastaisuutta. Ne, jotka ovat vastaan, eivät ole Venäjä-mielisiä, mutta se vastaisuus vain sattuu hyödyntämään Venäjää.
Venäjän hyökkäys on muuttanut asenteita Venäjästä, mutta ei EU:sta, ja tähän perussuomalaiset haluavat tarttua. Tarkoitukseni ei ole puolustaa persuja, vaan muistuttaa, mitä Venäjä-mielisyys on.
Minä ymmärrän sen, jos joku itäsuomalainen matkailuyrittäjä haluaa, että venäläisille myönnetään turistiviisumeja, enkä kutsu tällaista Venäjä-mieliseksi. VKK-sakki on Venäjä-mielistä.
Tästä olen samaa mieltä. Kielteisesti EU:n päätösvaltaan ja ylipäätään EU:hun suhtautuvat ovat kohteena. Kuten aiemmin kirjoitin, PS:n käsittelemät asiat ovat seuraus Venäjän toimista, ja oudoksun ettei syy ja seuraus ole esillä.En kyseenalaista tätä. Kyseenalaistan sen, mitä väkeä tällä kosiskellaan.
Voi olla, että olen väärässä, mutta minun on vaikeaa uskoa Venäjä-mielisten olevan niin merkittävä osa väestöstä, että persujen kannattaa keskittää heihin voimansa. Sen sijaan EU:n ja Saksan energiapolitiikkaan kielteisesti suhtautuvia löytyy niin monia, että heihin puolueen kannattaa keskittää viestinsä.
Syy miksi kutsun tuota venäjämielisyydeksi on sanamuoto "EU on aloittanut kahden rintaman energiasodan", jossa EU asetetaan hyökkääjään rooliin, vaikka energiapakotteet ovat EU:n vastaus Venäjän aloittamaan sotaan.
Kuten aiemmin kirjoitin, PS:n käsittelemät asiat ovat seuraus Venäjän toimista, ja oudoksun ettei syy ja seuraus ole esillä.
Voi kysyä, miksi ei ole.